Чистење на дамки од крв (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


sonja75 -> Чистење на дамки од крв (10.4.2010 13:46:09)

Neka mi pise nekoja od vas kako moze da iscistam damki od krv na alista ,dali mora nekoe sredstvo da kupam i koe ili pak moze na ekoj drug poednostavne nacin?
Pozdrav




acka p -> RE: Чистење на дамки од крв (10.4.2010 14:12:07)

probaj so ocet i malku detergent za sadovi vtrij na damkata i ostavi go  maku da otstoi i potoa isperi go ili ako ne probaj so domasen sapun ako imas




majka 79 -> RE: Чистење на дамки од крв (10.4.2010 14:30:49)

dokolku damkata e na beli alista probaj so domestos.
jas sekoja fleka ja vadam so domestos.




Twins -> RE: Чистење на дамки од крв (10.4.2010 23:47:54)

Jas imam slusnato , damkata da se istrie so sol pred perenje.Ne sum probala ama taka mi imaat kazano deka izleguva.




ripce -> RE: Чистење на дамки од крв (11.4.2010 11:30:24)

Не можам да препорачам некое средство... ќе кажам како јас правам... облеката извалкана со крв ја закиснувам во ЛАДНА ВОДА (никако во топла), со детергент... ја оставам некое време, па после ја отперувам, ја плакнам, и после во машина на вриење со Ариел. Досега ми нема останато флека од крв.




mother 29 -> RE: Чистење на дамки од крв (11.4.2010 15:07:41)

ако дамките се свежи, може да се исперат со студена вода или со млака солена вода. Трагите кои остануваат подоцна може да се отстранат со раствор на течен детергент, со разблажен амонијак или со сода бикарбона.

Волнените ткаенини со дамки од крв потопете ги во вода со сода бикарбона. Доколку дамките не исчезнат, употребете амонијак.

Свилените ткаенини со дамки од крв исчистете ги со шпиритус.

Доколку станува збор за ткаенина со непостојана боја потопете ја во посолена вода и оставете ја некое време. Исперете ја во поголемо количество вода.






arh_diz -> RE: Чистење на дамки од крв (12.3.2013 11:27:13)

Damkite od krv najdobro se cistat vo ladna voda da se ostavat da otstojat , vo vodata moze i prasok da se stavi




AneLav RR -> RE: Чистење на дамки од крв (26.11.2013 16:46:23)

Дите од крв се вадат со хидроген и тоа најслаб 3%, ако е во моментот, а мислам дека и подоцна делува.А одма треба со ладна вода да се исчисти и после хидроген.




Страница: [1]