|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.6.2012 13:54:15   
Beatris
Може да е, на одмор првпат и се направи така. Зошто да не се става Бекутан со цинк на лице? Ептен ми е нелогично, па и мене педијатар ми кажал дека за било какво воспаление може да се става на било кој дел од телото. Инаку и кремите за сончање за бебиња се на база на минерални филтри и цинк оксид, а се мачкаат на лице. И сега?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.6.2012 13:56:11   
Ikana
Јас и на лице сум и ставала бекутан со цинк и на газе и на вратот, немала реакција.....добро сега не прашав доктор ама ништо не и бидна....и помина дури од тоа црвенилото на вратот.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.6.2012 14:05:19   
AnnaMolly RR
Јас сум го мачкала со Бекутан цинк на лице, зошто да не може? Ништо не му било, одма му се повлекувало црвенилото. Многу му се прават и него вруќаници, особено на вратот и кај образите од страна и секогаш со цинк го мачкам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.6.2012 16:18:52   
Hunny
Pa i jas ja namackav so bekutan na liceto i koga i kazav na maticnata me iskara.ne znam zosto.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
10.8.2012 16:39:57   
Bethany
Син ми овие денови имаше температура, немање апетит, мека столица и на крај се исфрли по грбот и стомакот. Тие се како црвени точки, не се чуствуваат под прстите, не го чешаат, ама ме нервират. Целиот грб и мешето и во пределот кај пелените е сега. Докторка ми вика дека било од вирусот што го закачи, некој таков вирус бил. Да го мачкам само со бебешка пудра. Јас прв пат слушам дека е тоа поврзано со вирусотuser posted image Инаку, досега немавме никаков проблем со кожата. Има ли некој овакво искуство и што ме најмногу занима , навистина ли вирус може да има врска со овие црвени точки, кругови, што ли веќе. Се плашам да не се рашираат уште повеќе, бидејќи од вчера се повеќе распространети. user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.8.2012 10:40:48   
Felly RR
Леле мамички, јас сум целата избезумена. М има некое црвенило што од вчера само и се шири, а не знаеме од што е.
Прво петокот крена Т, правевме крвна слика, леукоцитите и беа високи, па ни дадоа антибиотик. Вчера сабајлето имаше три точки на раката, како од комарец каснато, а попладнето и се проширија. Се јавив кај матичната, рече да не е алергија од антибиотикот, па и дадов сируп за алергија, ама не и се изгубија. Бевме на брза помош, па на педијатрија - да не се сипаници - не се, не личи ни на алергија од антибиотик, и ништо не ни кажаа конкретно, не вратија дома, а еве денес и се проширија и на ножињата. Прво кога ќе се појават се над нивото на кожата, со врвче, како белко насредина, а потоа се спласнуваат и доаѓа како црвено кругче. Ако имате идеја што може да биде, пишете. Ние во меѓувреме ќе одиме пак на дежурен педијатар.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.8.2012 18:47:37   
Cvekelencule
И ние го имавме истиот проблем Л ми крена висока температура и ја однесов на матичен лекар и таму ми рече докторката,дека било од алергија од Ленор омекнувач ама јас не верувам дека е од тоа но преписа сируп цетиризен и панцеф сируп и се повлекоја сега има исте малку .А рабрав и други деца со ист таков проблем знаци се работи за вирусна инфекција,така да не се секирај ке се смират само да нема температура поздрав

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
20.8.2012 23:19:17   
Felly RR
Баш така испадна Cvekelencule, некој вирус. Вчера се прошетавме пак прво на Педијатрија - Докторката не знаеше дали се сипаници, па не прати на инфективно, таму ни кажаа дека не се сипаници, туку некој вирус таков, што се јавувал осип најмногу на рацете и нозете, и само да се мачкаме со течна пудра.
Колку траеше осипот кај вас? Bethany, дај сподели и ти со нас, како поминавте, најверојатно истото било и кај вас.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
20.8.2012 23:54:04   
Cvekelencule
Fellu кај нас брунчината ни траеја некаде два три дена после се повлекоја сега се познаваат многу малку и се побледи и не се толку црвени ама проблем ни беше устето и беше многу отечено како со силикон, да и беше устето срце важно ни помина .Не се секирај така растат срцките наши поздравчеuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
21.8.2012 11:04:35   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Баш така испадна Cvekelencule, некој вирус. Вчера се прошетавме пак прво на Педијатрија - Докторката не знаеше дали се сипаници, па не прати на инфективно, таму ни кажаа дека не се сипаници, туку некој вирус таков, што се јавувал осип најмногу на рацете и нозете, и само да се мачкаме со течна пудра.
Колку траеше осипот кај вас? Bethany, дај сподели и ти со нас, како поминавте, најверојатно истото било и кај вас.

Фели, и кај нас беше поради вирусот. Дури докторка ме предупреди ако му се појават и афти да знам од што е. Ама среќа не се појавија. Јас му ставав само бекутан талк и за 2-3 дена ништо немаше. Ама кај нас било по стомакот и грбот само.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 12:50:44   
vezilka RR
Во понеделникот ни се појави црвенило и осип на обравчињата и на брадата, значи зацрвенето и рапавко на допир. Педијатарот не рече ништо страшно, можеби му е ладното. И навистина дента си играле на снегот со внука ми, се шлакале со снег по лицето. Ни даде пентаксол да мачкаме. Го намачкав два пати и му се повлече.Вчера повторно му се појави, а не беше многу, многу надвор, и пак синоќа го намачкав. Не е ваљда дека цела зима ќе биде со нафрлани образиuser posted image Не знам од што друго може да му биде! Имал ли некој слично искуство?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 13:03:02   
arh_diz
Vezilka sigurno e od ladnoto , i na sin mi taka mu se zacrvenuvaat obrazite i za nekolku casa mi pominuva.Ako mu e suva kozata namackaj go so krema za lice kakva sto koristis obicno.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 13:28:26   
vezilka RR
Их, ама не му се повлече за неколку часа, туку другиот ден наутро..и после еден ден, пак се појави. Саљбајлево немаше..ќе видам после. И рапавко е на допир. И плус проблем ми е не дава ништо да му ставам на лице, се брише, па јас му ставам пред да се разбуди.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 13:44:09   
dostickage
Vezilka probaj da go namackas so NIVEA kremata za zastita od stud i veter.
Moja najtopla preporaka za nea.
Inaku kremata e dosta gusta taka sto i da se brise nesto kje ostane.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 14:04:57   
Beatris
И јас имам ист проблем Везилке, не можев да се начудам од што е, ама 100 посто е од ладното, се уште не сум земала крема за годинава, лани купив Хипп за ветер и студ, ок беше, ама штом ја фалите Нивеава одма ќе земам таква. Достич таа е од детската колекција Нивеа така? Да не ја утнам....

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 14:12:19   
dostickage
Da Niveata e od detskata kolekcija.
Jas sum imala nekolku kremi za zastita od stud i veter vklucuvajki i Hipp ama od Niveata sum najzadovolna.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 14:31:16   
Beatris
Готово, продато! user posted image user posted image user posted image

А да и ставам одма од таа  да чекам да и се изгуби црвенилото/точкичките, или со нешто друго да ја третирам по дома?

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 13.12.2012 14:33:37 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2012 15:22:34   
vezilka RR
Ајде ќе пробам денес со Нивеата, да видам. После треба пред секое искачање да ставаме, или? Оф, мори мајко, а детево баш нема некое осетливо кожиче, па се тики да се нафрла. До сега само еднаш сме имале проблем со пеленски осип и толку. И сега осип од ладно, боже, боже..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.1.2013 10:36:18   
@Mila@
Mamicki mi treba sovet okolu osip sto mu se pojavi na deckoto moj.Osipot e na delot pod pupaceto na stomaceto i pozadi malce kaj gazeto ima, i mng malce na gradite.Najgolemiot del e kaj sto mu e pelenata...ne znam dali moze od toplo da mu e ma da ne go oblakam mng debelo...peleni konstantno pampers koristime nemame promena na krema, detergent i sl i nema probano nova hrana...i stvarno ne znam dali voopshto da mu stavam neshto ili da go ostavam taka.Ova e vtor den da go ima.Ako imate nekoe vakvo sl iskustvo pls pishete.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.5.2013 9:08:32   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Jas sum nova na forumov i ke ve molam ako moze da spodelite vasi iskustva vo vrska so temava.Moeto bebe ima 4 meseci i postojano sme so ovoj problem,nonstop sme so upotreba na kortikosteroidi ,i dodeka trae tretmanot so niv se smiruva crveniloto a koga ke prekinam povtorno istotouser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Пробајте со А дерма Егзомега крем и гел за туширање ја има во зегин за секојдневно бањање. Сигурно ке ви помогне


ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun

Dali ima isip pod pelenata ili na celo telo? Ako ima samo pod pelenata togas e pelenski isip i pod itno menuvaj go vidot na pelenite i upotrebuvaj detska krema so peru balsam , a ako e na celo telo togas moze da e od prasakot za perenje ili od omeksivacot.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Fala na sovetot user posted image ke probam.Samo sakam uste da prasam dali se raboti za kortikosteroid ili nekoj drug sostav?

ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun

Ne ova ne e kortikosteroid tuku najobicna mast za bebinja ( pavlovikjeva) so peru balsam koj e na prirodna baza i deluva antivospalitelno.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ne e kortiko,zatoa pisav za sekoj den moze.Nie ja upotrebuvame


ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Osipot e vo oblasta pod pelenata,megutoa probavme da gi smenime i pelenite,najnapred koristevme pamprers sleep&play, potoa bekutan ,vlazni maramcinja ne koristime voopsto, no roblemot nikako da go resime.Pedijatarot rece deka se raboti za amonijakalen dermatit i postojano sme so kortikosteroidi no znaejki ja stetnosta od niv na sekoe mackanje osekam griza na sovest,pa zatoa i pobarav mislenje i iskusvo vo vrska so temavauser posted image



< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 23.5.2013 9:11:37 >

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.5.2013 10:47:45   
mama_06
Пробај со SUDOCREM , помага, проверено 100%

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.5.2013 11:11:14   
mommy_angels RR
ние проблемот го решаваме со Гентамицин и Канестен измешани и мачкам на местото.Мојава почна да се исфрла после 10 месеци ,откако почна се да јаде.Ќе нема ништо некое време и се појавува црвенило ,ама ставам од ова еднаш или двапати и поминува и да влажни не користам и миј го почесто газето ама само со млака вода,немој никаква козметика колку и да е блага таа.Инаку ја користам на Беколино кремата со цинк оксид и ептен ни се погоди

< Поракaта ја уредил mommy_angels -- 23.5.2013 11:15:16 >

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.5.2013 14:53:10   
Yummy Mammy



ИЗВОРНА ПОРАКА: mixa

Osipot e vo oblasta pod pelenata,megutoa probavme da gi smenime i pelenite,najnapred koristevme pamprers sleep&play, potoa bekutan ,vlazni maramcinja ne koristime voopsto, no roblemot nikako da go resime.Pedijatarot rece deka se raboti za amonijakalen dermatit i postojano sme so kortikosteroidi no znaejki ja stetnosta od niv na sekoe mackanje osekam griza na sovest,pa zatoa i pobarav mislenje i iskusvo vo vrska so temavauser posted image




Mixa, ova e proverena postapka, jas sekogas ja preporacuvam na drugi majki i site mi potvrdile deka navistina pomaga. Mene mi ja kaza dermatolog.

2-3 pati vo denot tusiranje samo so voda, nikakvi sapuni i drugi sredstva. Potoa go posipuvas so hipermalgan. Toa se kupuva vo sekoja apteka, temno lila boja ima, no se rastvaraat nekolku troski vo 1l voda za da dobies nekoja blago rozevkasta boja. Hipermalganot e za dezinfekcija na mestoto, go susi i ne dozvoluva da se razvivaat bakterii. Go ostavas da se zasusi, moze samo lesno so peskirce da go istapkas, ne da go tries. Potoa namesto redovnoto kremce sto go stavate pod pelenite, ke kupis Gin Gira Alba Sprej (ne Baby sprej, tuku zeleniot). I so nego ke go isprskas i ke pocekas 1 min kolku malku da se zasusi, pa ke gi stavis pelenite.
Rezultati ke pocnes da gledas mozebi i vednas, no najcesto posle 2 dena, zavisi kolku e ostetena kozata i kolku vreme i treba za regeneracija.

Koga kerka mi imase strasen dermatitis od koj i dermatologot padna vo nesvest, jas i po poveke pati vo denot go pravev ova, na sekoe menuvanje pelena, barem prvite nekolku denovi. I so hipermalganot isto, i do lilakova boja da go rastvoris, nisto strasno, samo da ne se preteruva. (i pazi, toa farba) Od ovie preparati nema apsolutno nikakvi stetni dejstva.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
1.7.2013 21:30:03   
Sasha24
Моето бебе имасхе амонијакален дерматит и бесе само 4 дена старо. Користев тетра пелена под пелената за еднократна употреба. Навистина е малку мачно за мајката ама го решава проблемот без било какви последици за бебето. Без влажни марамици, само со вода и миење на секое менување на пелена. Ја мачкам сеуште со Судокрем, се купува од џамбо, 300денари и трае долго сигурно месец дена. Трпеливо и сигурно ќе има ефект.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.6.2014 22:27:28   
princessa
И ние стално имаме проблем со црвени обравчиња кои се рапави на допир и прилично суви. Мачкаме само од кремата од дм за заштита од ветер и ладно и поминува. Ама мораме да мачкаме секој ден зашто веднаш ни се појавуваат ако не го третираме. Исто помага и пантенокс маст и јакодерм, т.е креми и масти што содржат витамин А и Е. Пред некој месец на Н и се појави некое црвенило на дундето и на бутовите и многу ја печеше и болеше па педијатерот ни кажа демек нешто слично на ензема било и ни направи мекој микс на креми и помина многу брзо. И таа ни рече дека тоа се јавува и од пад на имунитет и реакција од некој вирус.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?