|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 9:41:16   
Biljana Kar
Линк до извештајот на ЕУ за забрана за продажба на герданче од синтетички килибар (какво што продава Нутри Вита) е реклама? Мислев дека рингераја се грижи на прво место за безбедноста на бебињата, а родителите дека треба да имаат информација. Понатаму, и Нутри Вита би требало да ги повлече од продажба доколку држи до својот имиџ да продава квалитетни производи !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 10:03:53   
Beatris
Биљана Кар мислам дека постот на виктори се однесува на секаков вид на рекламирање, позитивно или негативно, секој член има право да го искаже своето мислење за одреден производ или тема, само не треба да се навлегува во рекламирање т.е. антирекламирање на одредени конкретни производи со поставување на линкови и сл.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 10:12:49   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Biljana Kar

Линк до извештајот на ЕУ за забрана за продажба на герданче од синтетички килибар (какво што продава Нутри Вита) е реклама? Мислев дека рингераја се грижи на прво место за безбедноста на бебињата, а родителите дека треба да имаат информација. Понатаму, и Нутри Вита би требало да ги повлече од продажба доколку држи до својот имиџ да продава квалитетни производи !


да Билјана, тој линк и сите останати линкови кои ги имаш постирано за реклама на слинг марами, килибарни ланчиња и не знам уште што. Значи реклама позитивна или не, не е дозволена!
Извештајот на ЕУ ќе останеше да не си ги рекламираше ти твој производ. За да се тргне некој производ, ако е навистина штетен од нашиот пазар, повели пријави во санитарна инспекција или завод за здравствена заштита. На форум не можеме да ти помогнеме.
Така да те молам муабетите за кој за што се грижи зачувај си ги за себе...Крајно лицемерно е....
< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 10:15:03 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 10:38:28   
Biljana Kar
Не, немам намера никого да пријавувам. Самата фирма доколку држи до себе би требала да ги повлече! Инаку мене ме иритираше тоа што има напишано Бебе Супермаркет кај нив на ФБ, дела ланчето содржи активна лековита супстанца сукцинатна киселина , што апсолутно не е точно, бидејќи се работи за синтетички килибар.
Инаку, каде се рекламирам тоа јас - кај пишува било каде овде на форумов што продава Биљана Кар ?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 10:51:47   
Viktori
Која фирма што пишува на ФБ навистина нас не не интересира. Твојата реклама се состои во линковите кои ги имаше на секое твое мислење.

Сите офтопици ќе бидат избришани. Ве молам сите во иднина без офтопици и без линкови.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: ланче од килибар
24.2.2011 21:27:32   
aleksandra90
Eve samo da se nadovrzam na temata.. Ovde vo CH se prodavat isklucitelno vo aptekite gerdance za zapcinjata na decata. Nie na naseto dete mu kupivme i mu go stavivme uste koga napolni 2 meseca i mozam da kazam deka epten mnogu mu pomogna. Koga mu rastea zapcinja nemase nikakvi macinini, nitu se nervirase se pomina vo najdobar red. Zatoa prezadovolna sum od ova gerdance (a od kakov materijal e napraveno iskreno ne znam) user posted image pozdrav

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: ланче од килибар
25.2.2011 15:11:16   
penelopa
Јас многу многу не верувам во вакви работи а конкретно за ланче од килибар поточно нараквица свекрва ми нарачала за син ми само тука поинакви се. Колку што ми објасни станува збор за златна нараквица а во средината има едно зрно килибар. Уште не сум ја видела кај и да е деновиве ќе ја добиемеuser posted image . Можеби помага можеби не да израснат запчињата побрзо и побезболно- ќе видиме кај нас како ќе биде.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: ланче од килибар
25.2.2011 17:22:51   
aleksandra90
Tuka kaj nas vo Svajcarija ne se zlatni, eve edna slika da vidite otprilika kako izgleda.. Vo Makedonija do neodamna gi nemase posto znam mnogu naracuvaa od tuka da im odnesat na decata.. Sega mozebi gi ima. Inaku jas sum prezadovolna od toa gerdance. Sega za drugoto zdravje pak ke mu zemam. Pozdrav
user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 11.4.2011 23:26:58 >

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: ланче од килибар
26.2.2011 17:57:04   
Biljana Kar
Da, gerdanceto na slikata sto ja postavi aleksandra e od originalen balticki kilibar - pisuva i vo tekstot sto e podole, moze da go prevedete od germanski preku google translator - kako sto presmetav komplet gerdance i brazletna e okolu 1700 den, a prethodno bilo 1900 den

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: ланче од килибар
4.3.2011 1:36:03   
baby_bump
Купивме и ние од оние на Нутривита, многу лигави, рацете и се стално во уста, го носи кога е будна за спиење и го тргам, страв ми е. А за нервозна, нервозна е, не знам дали е од забите, кога ќе почне да ги вади ќе видиме дали помага ланчето, сега за сега нема некој ефект.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: ланче од килибар
4.3.2011 2:52:23   
Isabella
baby_bump ne mora da go vadite gerdanceto koga spie, ako e so zaobleni kamcinja nema opasnost da go povredi bebeto. Ama sum videla deka se prodavaat i so poostri kamenja a pisuva deka se za bebe, mene tie ne mi se dopagaat i ne mi izgledaat sigurni za taa nezna kozicka na bebeto. Ima i so magneten sistem za zakopcuvanje, isto ne mi e sigurno ni toa.
Isabella go nosi kilibarnoto gerdance od 3-4 meseci i i go vadime samo koga se banja. Nemala nikakov problem do sega, zatvaranjeto e na princip na vrtenje. Taa znae deka ima na nea gerdance, ama ne moze da si go vidi, dolgo e 33 cm, a koga ja spremame za banjanje se faka za nego i znae deka ke i go izvadime togas user posted image .
Inaku kilibarot e dobar i za kozata, za zabite, dava energija na toj sto go nosi i ima drugi poleznosti.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: ланче од килибар
4.3.2011 21:33:56   
aleksandra90
Isto i jas na sin mi ne sum mu go vadila lanceto za spienje. A pocna od 2 meseci da go nosi. Kako sto kaza Isabella ako e so zaobleni kamencinja togas nema opasnost. I iskreno i mene ne mi se dopagjaat tie sto se na magnet, mnogu lesno se otkopcuva, i lesno moze da go izgubi. 

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: ланче од килибар
11.4.2011 23:22:52   
Nadezna
A dali kaj nas ima narakvica?
Ni pod razno nema da mu stavam lance

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 0:51:30   
prmk
me interesira kakva boja ima kilibarnoto gerdance? - zola ili kafeava
podetalno da mi objasne nekoj koj go koristel bidejki do sega imam videno 2 vida i zatoa me zbunuva user posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 9:08:07   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: prmk

me interesira kakva boja ima kilibarnoto gerdance? - zola ili kafeava
podetalno da mi objasne nekoj koj go koristel bidejki do sega imam videno 2 vida i zatoa me zbunuva user posted imageuser posted image
Вакво има моето user posted image бојата некако доаѓа помеѓу жолта и кафена т.е измешана.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 15:41:34   
EciPeci
Постојат ланчиња од природен и синтетички килибар. Тие што се светло жолти и малце издолжени зрнца се од синтетички килибар, а тие со медова и кафена боја и кои се проѕирни се од природен килибар.
Јас на син ми му купив од природен килибар и задоволна сум, а знам и луѓе што го користат и синтетичкиот килибар и исто се задоволни.
Тоа што е ланче воопшто не смета, син ми сега има 1,5 год и почна да го приметува иначе ич не го фермаше.
Јас на почеток навечер му го вадев и му го врзував на ноџето, ама сеа пошто му се здебели веќе и не го опфаќа, а плус и 4ки м растат му го оставам на него и преку ноќ.


_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 18:15:14   
prmk
jas  po aptekite go naodjam samo ona pozoltoto (siteticki kalibar) dali znaete kade moze da go najdam od priroden kalibar

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 19:22:12   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: EciPeci


Јас на почеток навечер му го вадев и му го врзував на ноџето, ама сеа пошто му се здебели веќе и не го опфаќа, а плус и 4ки м растат му го оставам на него и преку ноќ.Еци , а може да се врзува и на ноџето user posted image

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 22:31:52   
elenaj
Zdravo mamicki, jas sum niva na forumov...bas razmisluvav za lanceto dali da i go kuoam na kerka mi, ima polni tri meseci nin stop se ligavi i gi stava racete vo usta...dali e toa znak deka ke pocnat da i rastat zapcividov na fb go ima da se poraca od Bebe Supermarket od svetlo zolt kilibar e,1800 denari, dali go ima nekoj od vas i kako sye zadovolni? Pozdrav

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: ланче од килибар
8.6.2011 23:44:32   
Тања РР
Ние го купивме тоа светло жолтото од Нутри Вита од вештачки килибар и јас можам да ти кажам дека после неколку месеци се скина па моравме да го нанижеме на друга врвка. Не знам дали и колку помогна но мојата ќерка покачи температура само за првото запче (го извади без герданчето, веднаш потоа го купивме), сите останати ги извади без проблем.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: ланче од килибар
9.6.2011 0:22:50   
elenaj

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Ние го купивме тоа светло жолтото од Нутри Вита од вештачки килибар и јас можам да ти кажам дека после неколку месеци се скина па моравме да го нанижеме на друга врвка. Не знам дали и колку помогна но мојата ќерка покачи температура само за првото запче (го извади без герданчето, веднаш потоа го купивме), сите останати ги извади без проблем.

OK, zasto citav komentari na edna srpska web strana imase edno 50tina zadovolni korisnici na gerdanceto koi se falea deka mnogu im pompgnalo pri vadenje na zapcinja, decata im bile posmireni ne bile tolku nervozni ... e sega ne znam ama mislam deka toa sto go prodavaa tamu bese prav kilibar so kafena boja a ne svetlo zoltauser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: ланче од килибар
12.7.2011 13:48:05   
hejli
Nie imame kilibarno gerdance od Nutra vita,na kerka mi i go staviv pred 1 nedela,taa ima nepolni 4 meseci sega citam nekoi komentari deka bile stetni ovie od Nutra vita,dali nekoj go ima koristeno podolgo vreme,i dali e podobro priroden ili sinteticki kilibar?inaku mnogu moi prijatelki imat koristeno kilibarni gerdancinja i se mnogu zadovolni.Vo aptekite se poskapi  po 2 400 den. otprilika a na internet kako sto gledam mozat da se najdat i do 1 500 den.user posted image

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: ланче од килибар
24.8.2011 17:23:09   
Natuska85
Ајде мамички со уште искуства за килибарното ѓерданче.....Ние имаме 4 месеци и ептен многу се лигави и на моменти како нервозен да ми е,па сакаме со мм да му земеме ѓерданче.Ни ги препорачаа ѓерданчињата од бебеслинг и сакаме вакво да земеме

user posted image


или вакво,се мислам....


user posted image< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 24.8.2011 17:24:54 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот hejli)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: ланче од килибар
10.9.2011 1:16:36   
Nadezna
Pupu, nie bez gerdance vadime zubi bez makauser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: ланче од килибар
21.11.2011 14:24:06   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Mamicki dali nekoja od vas na user posted image   mu ima staveno kilibarna ogrlica i kakvi se iskustvata?


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Да ние носиме килибарно ѓерданче и незз да ти кажам може има нешто да не е нервозна ама за глодање глода се што ќе и дојде. плус ја мачкам со гел за заби


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Среќата и парите
Еца

Дали парите се предуслов за среќа?

Да (23%)

Не (50%)

Можеби (27%)


Број на сите гласови: 60

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!