Затнато уво (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравјеПорака


ripce -> Затнато уво (20.3.2010 15:36:33)

ПОМОШ!
Од кога станав десното уво ми е затнато[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Пробав топло да ставам како подобро да ми беше, едно време малку како да ме пушти, ама сега пак исто како кога станав. Знаете нешто што би можело да ми помогне?
mina_m -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:39:21)

a ripce,te boli uvoto????
ripce -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:40:21)

фала богу НЕ... недај боже да почне, како само си патев од ушите кога бев дете.
Mila na mama -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:43:15)

хидроген 3% ставаш неколку капки затвораш со памук го слушаш хидрогенот како работи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] и обично успева. Мене ми се случува  да ми се затне увото ако си брцнам со стапче па затоа не купувам стапчиња за уши за да не паѓам во искушение. Инаку ова ми го препорача лекар, сигурно е не е некоја бабина деветина.
ripce -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:46:00)

Фала Мила на Мама, баш ќе пробам.
mina_m -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:46:39)

pa cim ne te boli uvoto ne e tolku strasno,probaj so gvakanje na mastika da vidis dali ke ti se odzatne uvoto ili stavi pamukce so kantarionce ili rakija,moze da ti pomogne,da ne imas malku vodicka,pa ti se zatnalo?
ripce -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:48:41)

Можеби вчера кога ја миев косата да ми влегло вода, не сум осетила... ќе го чекам брат ми да си дојде, пошто сме кај моите, да го пратиме до аптека да земе Хидроген.
ripce -> RE: Затнато уво (20.3.2010 15:57:48)

Мила на мама, а како капнувам во увото од Хидрогенот 3 капки, па затворам со памукче?
Mila na mama -> RE: Затнато уво (20.3.2010 16:04:11)

Јас обично ставам директно од шишенце во уво додека да почувствувам дека се наполнил делот над тапанчето може ќе ти изгледа многу ама ако пробаш со пипета тоа се некои 4-5 капки потоа правам топче од памук и го ставам во увото за да не истече хидрогенот. Потоа слушаш вриење хидрогенот работи. Ми се случило и 3 пати во 3 часа да го правам истото за да почнам да слушам нормално. Ужасно е чувството на недослушување или да слушаш како да е којзнае колку далеку звукот.

П.С. Сум слушала дека ставаат кантарионово масло ама не сум пробала никогаш иако имам чести проблеми со лашењето во ушите, а за ракија никако.
ripce -> RE: Затнато уво (20.3.2010 19:58:05)

Ништо ни хидрогенот не ми помогна[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ќе чекам уште ноќеска, ако и утре е вака , одам на ушен д-р.
nadica -> RE: Затнато уво (20.3.2010 20:21:29)

Ништо ни хидрогенот не ми помогна Ќе чекам уште ноќеска, ако и утре е вака , одам на ушен д-р.


оф мила жал ми е многу а да пробаш како да дуваш со затнат нос [sm=zmeden.gif]
Боцко -> RE: Затнато уво (20.3.2010 21:27:49)

vidi, ripce. mislam deka uvoto tie zatnato t.e. imas napraveno cep od masnotija. najverojatno ke treba uvoto da to go isperat na lekar sto m hidrigenot ne ti pomognal
garfild -> RE: Затнато уво (20.3.2010 23:21:32)

И јас често имам проблеми со затнување на ушите,и веднаш одам во Букурешт на ушно,ми го мијат затнатото уше,и имам правено муабет со докторката,и викам дека двапати годишно ми се затнуваат,а таа вика дека причината е во поголемото количество излачена ушна маст,и вика никако чистење со стапчиња,чаре -само перење на ушно.Така да Рипче,обавезно иди на ушно,5 мин.работа е,а многу ќе ти олесни.
Maca25 -> RE: Затнато уво (20.3.2010 23:30:16)

мене баш пред некое време ми се затна увото, а гледам се почесто ми се случува ова, и кога трае подолго од 3-4 дна одма во Букурешт на чистење. Не пробувам сама ништо.
ripce -> RE: Затнато уво (28.4.2010 9:32:39)

Од толку проблеми сум заборавила да ви кажам што ми се случи пред неколку недели со увото...
нели ви соопштив дека ми е затнато, како мала многу имав проблеми со десното уво. И тој ден ставав Хидроген го испирав ништо, утре правец на д-р. Кога виде (и слики ми извади заедно ги гледавме) увото цело крваво внатре, воспаление, и плус перфорација на мембраната. Пиев антибиотик неколку дена РЕЦИПРОКС, капки за увото ДЕКСАМЕТАЗОН + ХЛОРАМФЕНИКОЛ (пров се збунив кога ми рече овие се за очи, си викам зашто овој ми ги дава за уво), и Бенил капки за нос. На следаната контрола после 5 дена, воспалението беше повлечено, дупката од перфорацијата значително намалена, и ми даде Тримоксазол уште неколу дена да пијам... во наредните неколу дена почнав да си слушам најнормално, инаку полуглува бев. Сега сакам да отидам некој ден пак на контрола, зашто тогаш фатија Велигденските празници, па после осипот на Зоки, па ова последново, еден куп проблеми, нема време за мене.
Страница: [1]