RE: Средства за чистење (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


Еца -> RE: Средства за чистење (5.12.2009 10:14:14)

Авакс за релни,невидена работа како чисти. Пробај па јави[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




mis. -> RE: Средства за чистење (5.12.2009 10:34:20)

И јас рерната ја чистам со авакс и да ви кажам Еца има право се вади,супер е.Со него ги чистам и тенџерињата но оние обичните но само од надворешната страна и светкаат.




Bogdancanka -> RE: Средства за чистење (5.12.2009 11:24:45)

jas da vi kazam kadata so sto ti ne probav da ja cistam i mi ostanuvaa nekoi locki ocrteni kapki od voda,pred nekoj den vikam cekaj da probam so gloss toalet bez maka se iscisti e sega veke se so nego ke ja cistam a ne po 2h da skokam po nea i na kraj pak ostanuvase po nekoja locka.




mami -> RE: Средства за чистење (5.12.2009 11:29:51)

морам да ви кажам- мајка ми пред некое време земала разредила Арф во вода и со крпа го избришала целиот дрвен мебел. Вика- да знаеш колку црно испадна, тоа политурата само повеке лепи прашина, а сега да ги видите комодине кај нив сјаат..




profesorica -> RE: Средства за чистење (5.12.2009 11:36:50)

кај мајка ми доаѓа чистачка и редовно раствара во вода средство и го брише целиот мебел и сјае се.јас немам ни многу мебел дома освен спалната и регалот што доаѓа во склоп со неа.во дневнна имаме само полици а во соба кај Дамјан освен полиците се само негово шкавче и креветче.

инаку јас стакла бришам со ајакс, за во купатило користам циф за чешмата и кадата и мр. мускуло.




mother 29 -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 14:40:56)

со какво средство бришете паркет!?јас со пронто ,ама некако не сум многу задоволна,ми се лепи......
само да не е некое што прави лизгаво!:?




caci20 -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 14:53:15)

Jas koristam Aris odmastuvac za vo kujna, kako so magija vadi mrsno od se, samo prskas cekas i brises. Petka.




mother 29 -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 14:54:39)

???????? i za parket i podni povrsini[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




caci20 -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 14:56:54)

za plocki vo kujna da, za parket ne




mother 29 -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 14:57:49)

aj kazete  nesto za parket? nemam jas plocki vo kujna!




ripce -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 21:03:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

aj kazete  nesto za parket? nemam jas plocki vo kujna!


Користам Емсал за дрвени површини... го користам за паркетот, а во последно и  за мебелот. Одвратна ми стана политурата, мрсно ми остава, а и тој мирисот не можам да го поднесам, цел ден не можеме да проветриме. Си растворам 1-2 капачиња во зависност од површината што ќе ја чистам со малку топла и малку ладна вода, и пребришувам со сунѓерче, па после со чиста крпа.
Мене ми е ок пошто не сакам да ми свети, сакам само да биде чисто!




loulou -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 21:06:02)

jas za vo kupatilo i kujna mr muscle a inace za parket/plocki  brisam so antibakteriski vlazni varamici.




Cacko -> RE: Средства за чистење (15.12.2009 23:49:53)

Peram so merix bademovo mleko i za beli i za sareni,omeksivac lenor za bebinja(normalno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]),Ajax portokaloviot mi e dezuren za skoro sve[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image],pulirapid za toalet,minel abraziv od kam zakon e,mill za staklo i toa e valjda sve.A za cistenje parket,i ja imav maka,cistev so sredstva nekolku za parket,neznam vise koi,posledno bese ajax za drveni podovi i imav maka ko da se lepese sve,taka da se otkazav od toa,sea samo so voda ili epten malce ajax obicen na dzogerot i superiska[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




nutelizza -> RE: Средства за чистење (16.12.2009 0:28:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

aj kazete  nesto za parket? nemam jas plocki vo kujna!



Emsal за паркети а за фритезата на Мила ма Мама дат5




ostoun -> RE: Средства за чистење (16.12.2009 0:48:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Jas koristam Aris odmastuvac za vo kujna, kako so magija vadi mrsno od se, samo prskas cekas i brises. Petka.

I jas sum slusnala za nego ama ne mozam nikade da go najdam




suzeto -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 17:28:36)

za resetkata probaj so permetal ama potoa treba mnogu plaknejne




BILJANA_G -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 18:13:05)

Jas sadevite gi mijam so Tipso,plotnata na sporetot so cift,a koga e pobatisana i so Ajaks,rernata so Ajaks za rerni,za plockite menuvam sekogas razlicni sredstva za staklo.Vo WC cistam so Domestos.Peram so ARIEL za beli alista i mila ili lira za oboeni alista.Omeknuvacot sto go koristam e Lenor.




mis. -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 18:17:29)

а да прашам какво средство користите кога бришете прашина и прозорци?




brineta88 -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 18:23:00)

за прозорци користам ајакс




BILJANA_G -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 18:26:56)

Mis jas cistam so Ajaxs i cistam i so poitura.I prozorcite gi cistam so Ajaxs.A od nadvoresnata srana prozorcite gi cistam so ona slicno kako dzoger sto e od ednata strana sto e so sunger a od drugata strana gumicka.Moram so toa bidejki prozorcite mi se visoki skoro 2 metri a i mnogu e strasno oti sum na treti sprat pa ne e izvodlivo nikako.




BILJANA_G -> RE: Средства за чистење (24.2.2010 18:33:19)

Ne kazav na sungerestata strana stavam penja i taka gi cistam od nadvoresnata strana,prozorcite mi se na lizganje ne se otvaraat i za toa golema maka izviduvam dodeka gi iscistam.




lora 55 -> RE: Средства за чистење (5.5.2010 10:27:01)

me interesira kako se cenite na proizvodite na amway , bidejki na sajtov kako sto vidov nema ceni
i kako odi za poracka , se naracuva preku internet bez problem ?

odnapred fala mami :))




lukas -> RE: Средства за чистење (18.9.2010 13:16:56)

za staklo koristam MER,za wc koristam CIF ili ARIS(mnogu e dobar)za laminatot koristam sapun tecen,cudno no mi brka rabota vo kofata malku si stavam nema kuzne sto na laminatot sekoj den go prebrisvam posto,a za kujnata sega zedov za sporetot od tuka edno i zaborajv kako se vika mi go preporacaja za ramni ploci ,za umivalnikot  v kujna koristam cif i sum prezadovolna...pozz




penelopa -> RE: Средства за чистење (18.9.2010 15:16:18)

Cilit Bang во сите варијанти, и за ВЦ и за кујна, рерна буквално за се, за ВЦ додатно Domestos ili Bref, за паркет Ajaks, за прашина Pronto Multi Superficie, за прозорци Clin.




Viktori -> RE: Средства за чистење (7.10.2010 10:28:51)

Cilit Bang
за кујна и ВЦ. За ламинатот АЈАX некој, не му мислам многу за што, мене па тоа средството за ламинат ич не ми се допаѓа...
Прашина со мокра крпа со исто ајакс, ама разреден...

Порано користев мр масл ама ги расипаа ептен, а пред некој ден си купив од новиот Ариел гел, баш ме копка каков е [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>