|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Опстипација (затвор) кај детето
29.3.2009 17:40:56   
Еца
Ја отворам оваа тема зашто веќе подолго време го имавме овој проблем, тврда столица и плачење, вриштење, драми....Сето тоа го надминацме со храна, но сега се појави психолошкиот момент, кога таа лесно може да се искака, но се крие и се стиска.Пробав на секаков начин, преку игра, разговори,многу ми е тешко.Дали некоја од вас поминала низ нешто слично?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
30.3.2009 12:39:15   
vesna_kr
Ние не сме имале таков проблем, но моја пријателка имаше.Ама со тек на време исчезна.Едноставно пријдете му на детето и само со убаво и со насмевка с, како што и сами кажувате со игра...Ќе се среди без гајле неможе веднаш,детето се плаши ама ке помине тој страв.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
6.4.2009 7:36:31   
biba
So ednata kerki;ka go imav i jas toj problem i edinstveno so pravilna ishrana kako i ti Elena uspeavme da go resime problemot, potoa imavme malku i psiholoski problem no poleka so vreme, so raqzgovori se ke se sredi.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
30.8.2009 12:15:53   
адриана
елена  јас со мојата ќерка го имам истиот проблем веќе 2 год.се пробавме и никако да го надминиме стравот сега и давам порталак сируп и сигурно нема тврда столица но таа никако не сака да оди во тоалет дури и во сон се мачи кога ќе ја седнам да кака и кога ќе и дојде да кака вришти се препотува се моли да не ја тераме да кака права хистерија незнам веќе ни јас што да правам.Јас си мислев дека само кај нас е толку лошо.Ме интересира по колку време не оди да кака кај мене дури и до 10 дена и што ми е најчудно никогаш не ја боли стомак.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
9.11.2010 2:43:41   
bambi
и ние имаме ваков проблем, незнам како да постапам... еднас имасе тврда столица и сега несака да кака од страв, и чува трпи,а столицата не и е тврда, нормална е, и кога неможе веќе да трпи плаче се тресе и потоа кога ке заврши мирна е а инако неколку дена е нервозна раздразлива, секако по малку јаде и тоа се нездраво, ама тогас па иц не јаде.... незнам дали несто треба да и давам или со тек на време ке се среди... страв ми е од насобирање на токсини вака, по една недела чуваuser posted image

< Поракaта ја уредил bambi -- 9.11.2010 2:45:24 >

(Одговор на членот адриана)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
9.11.2010 9:54:26   
Octavia
Пробајте со компот од суви сливи, природно, вкусно (го сакаат дечињата) и многу помага во регулирање на столицата. Потоа избегнувајте ориз, банани, слатки, а ви требаат повеќе житарки и течности (вода, чај) јогурт... Помага масажа на мешето и повеќе физичка активност.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
12.11.2010 0:08:42   
suzeto
i nie imavme problemi,stom se zaplasi ne e do hrana ili sokovi,po 5 dena se stegase od strav potoa so finti navecer stom go legnev a toj ne sakase da spie i mu pravev sakas da kakas ili ce spies i toj ce stanese da kaka i taka se spasivme,inace stom mu dojdese veke 5 den ne moze da izdrzi da trca okolu masa da pisti da se stegai nikako da ne saka da kaka ne sakase ni da mu se doblizi nekoj do nego,begase od site.....kaj sto go pisuvam ova slika mi e od nego lele kolku se izmaci mnogu sega ima hemoroidce,lele maki mora da se vrvi niz sve

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
24.1.2011 0:22:19   
strelec 1982
jas eden mesec go imav istiot problem so mojot sin koj napolni dve godini.Nesakase da kaka dva dena izdrzuvase a vejke tretiot den mnogu placese dosagase po cel den.Kolku pati kompoti mu varev od suvi slivi ama nemase pomin trcavme po cel den a on samo se stegase i vriskase.Nekogas ke se iskakase na tretiot ili vtoriot den ama mnogu tvrda mu bese stolicata rikase placese.Otidov kaj maticnata negova doktorka i i kazav za problemot ona mi rece deka deteto do pred eden mesec cim imalo normalna stolica i si se kakalo sekoj den ili preku den vika mora da e nesto vo jadenjeto poremeteto sto mu e poremeteno vika odi doma razmisli i sto vo posledno vreme mu davas li podruga hrana sto pie jade poveke i ne mu davaj nekoj period i vidi od sto mu e a ako nema pomin togas dojdi pa ke barame resenie.Prvo si pomisliv deka mu e od mlekoto dva dena ne mu davav mleko oti porano pomalku piese a ovie dva tri meseca poveke ama pa ima problem so stolicata eden mesec i ne bese so mlekoto problemot dva dena tri mu go skrativ ne bese do toa se cudev jade ovosje manci od sto moze da mu bide i posle na kraj si vikam uste surupot za imunitet mi ostana da go eksperimentiram i mu go prekinav ne mu go davav inaku po edno lazice malo sekoj den po red eden mesec mu go davav oti pred hodno bese bolen imase bronhit i vikam aj da mu kupam na prirodna baza surup za imunitet za zimovo.I cudno do toa bese kako go prekinav uste drugiot den se iskaka bez placenje i meka stolicata a ne tvrda.Taka go prekinav cela nedela on cela nedela si kakase sekoj den bez placenje.Na doktorkata i kazav i ona vika sigurno ima nesto nekoja bilka vo toj sirup sto ne mu odgovara na tvoeto dete na organizmot mu ja pravi stolicata debela neredovna i nisto strasno go prekinav toj sirup mu davam drug za imunitet a so stolicata nemame nikakva maka vise eden mesec.Koj da znael prethodno ke sum go prekratelo vdnas.ZAtoa sovetuvam na site majki sto imaat vakov problena za svoite deca ako stolicata im se promeni odednas neka se zaprasaat sto smenile vo ishrnanata vo terapijata so nivnite decinja moze tuka lezi problemot.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
24.1.2011 0:27:01   
mila mama
Strelec 1982, bas ubavo sto go spodeli tvoeto iskustvo, sigurna sum na mnogu mamicki ke pomognes tuka, vklucuvajki se i sebe si user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
24.1.2011 11:15:43   
big_mama817
ние ја регулиравме со овошјето секој ден по еден портокал и пу пу супер е user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
19.3.2011 23:13:05   
suzeto
nie imavme problem podolgo vreme poveke od 1god.mozda i 2,pa ne se rabotesi ni za ishrana ni za sirup nisto...od bebe imase problem a mislam deka i samite zgresivme ako si na prvo i ne znaes,domasnive ako ne se iskakase eden den i odma toplomer vo gazeto i mozda taka mu stanaja mrzlivo stomaceto pa nesakase posle samo da kaka,otkako im rece jatrvami deka ne e dobro non-stop so toplomer togas poveruvaa a dodeka im velev jas nivniot odgovor bese ti mnogu znajs kako nie da ne sme gledale deca,,,,no jatrvami bese doktorka zatoa i poveruvaa,a jas bev samo majka,,,,i posle si prodolzi da nekaka so denovi i koga ke mu dojdese da pisti da trca okolu masa i nekoj da ne go dopira,dolgo vreme bese taka,sega mu se sredi pak e tvrdo no odi sekoj den,,,ima 3 god.kaj sto nemame takov problem,,,koga pocna da razbira deka mora da kaka,navecer go legnuvav mnogu rano eden saat porano i bideki ne sakase da spie stanuvase da kaka i mu stana kako navika nekogas ke se iskakase samo edno brbuvce nekogas poveke i taka se navikna,nisto ne ni pomogna ni slivi suvi,sekako probvevme,da presedat slivite od vecer vo voda so sve bas sve ,,,,mnogu e bitno da ne se zaplasi..izvinete za dolgiov post

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 0:07:11   
strelec 1982
Nie imame eve skoro mesec so stolicata problem.Ne saka da kaka.Zimoto eden mesec imase problem i nekako pomina so molbi cepce nekoj pat ili klizma pomina ama sega e pogolem vodi inaet ne saka on da kaka.Dva dena drzi i tretiot vise dosaga i vika ne sakam da kakam.Mu varam kompot od suvi slivi i mu davam slivi jabolka praski za cabe on se stega.Od vcera pocnav da mu davam surup Portlak po prporaka na maticnata.Eve eden den pomina nema znaci ne e iskakan ama mu dojde napon on vraka se stega.Ne znam sto moze da e problemot maticnata vika sigurno mu e strav i oti go ucam od peleni go odbivam.Dali nekoj imal vakov problem i piel surup Portlak dali mu pomognal koga pocinja da deluva.Vo upatstvoto pisuva 24 do 48 casa od zemanjeto na dozata.Imam uste utre da se nadevam deka pocnal da deluva ako ne ne znam sto ke pravam mnogu sum zagrizena.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 13:17:17   
strelec 1982
Zar nikoj nemal slicen  problem ve molam pisete.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 13:54:18   
zapce
Стрелец не знам колкаво ти е детето моево затоа што пиеше адаптирано млеко имаше проблеми со столицата, потврдо какоше ама му дава повеке вода, чајче, суви сливи, кашичка од сливи не сум имала таков проблем како тебе, ама мислам дека модрите сливи многу помагаат.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 13:57:24   
zapce
Стрелец сега видов дека имаш пишувано и погоре и дека твоето дете и порано имало вакви проблеми со столицата, повторно преисптај се да не е нешто во исхраната сменето, многу сува храна или нешто сличноuser posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 14:20:37   
dostickage
mora da ima vrska so ishranata.
treba da bide bogata so vlakna.dosta voda i supi,ne mnogu sokovi.zosto dete tolku amlo da prima lekarstva protiv opstipacija.uste sega ako pie sirupcinja,sto ke pravi koga ke porasne.zdravite naviki vo ishranata se steknuvaat dodeka e malo.
poveke zitarki,ovosje,voda i se ke bide vo red.samo isto vazno e pravilno da se rasporeduva hranata.prvo se jade ovosjeto pa posle rucekot.a ne detetio da se naruca pa daj mu posle jabolko.i posle normalno deka ima tvrda stolica...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
5.8.2011 14:57:48   
Felly RR
Стрелец1982, мене ова повеќе ми личи на отпор кон одвикнувањето од пелени. Може детето не е спремно, и затоа така се стега.
Еве кликни тука, имаш и тука некои совети, но се тоа и претходно ти го пишале  zapce и dostickage.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
12.8.2012 18:05:01   
Annet
ke ve zamolam da mi kazete lek,nie veke edna godina go imame ovoj proble, deteto ima tvrda stolica,kamen.se sum probala ,od jadenje i pienje ,da ne bide so lekovi i sirupi,ne biva,sekojdnevno kaka ama tvrdo,dva dena po red i krvari.kazete mi kakov surup ili nekoj lek da kupam.znam za sirupot lass baby,kikicka imase takov problem ako e za 1 godisni decinja da kupam,ne se izdrzuva veke,mozebi i moja greska e sto ostaviv preku izhranata da se regulira,neznam...ve moolam za sovet

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
13.8.2012 9:46:22   
Natuska85
Анет јас кога се распрашував во аптека за тврда столица ми го препорачаа oвој Лас -б на ерба вита ,на база на смоква

user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
13.8.2012 9:53:08   
kikicka
Daa the best sirup e Toj I nie go imavme koristeno koga bees 2m L.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
13.8.2012 11:50:35   
Annet
fala vi zenski mnogu,sega go kpiv ke vidime sto ke napravime;-)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
13.8.2012 13:42:40   
mamymamy
Nie imavme problem so prvoto dete i toa e navistina agonija. Imase tvrda stolica, so meseci i ne bese do hranata zasto sekojdnevno vo ishranata zadolzitelno imase tecen obrok i ovosje i zelencuk. prvo prabav so slivi i po nekolku denovi ja ostavav na ovosje i nemase efekt. Bese strasno zasto uspevav da ja sednam na noksirce samo dodeka spie. Od naponite i pukaa kapilari na liceto. Potoa si izmisliv za da ne ja boli a da go olesni stomaceti ja sednuvav vo voda i taka pomalku ja bolese koga kakase. Toa ne e resenie dolgorocno zasto mora da go nadmine stravot. Pota i go davav sirupot so smokva i sliva (ne sum sigurna dfali bese toj sto e postaven pogore). Nekogas i toj ne pomagase pa i davav parafin i na kraj i dadov na svoja raka ricinusovo maslo.
Mnogu e strasno i mora da se izdrzi i moj sovet e i koga ke se regulira stolicata da prodolzite so sirupot i so grozje , praski, slivi podolg period za da ima kontinuirano meka stolica. Potoa ke zaboravi i ke bide vo red.
Znam deka e strasno i toa se uzasni traumi za deteto i za celoto semejstvo.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
13.8.2012 13:47:39   
dostickage
Jas sum slusnala za meleno leleno seme stoeno vo kiselo melko ili jogurt. Teba nekolku casa pred da se upotrebi da se stavi semeto vo jogurtot ili mlekoto , da stoi nekolku casa i da se dade posledno pred spienje.

Ova mu go ima preporacano lekar internist na mm. E sega za dete i ne znam bash ama mislam deka ne bi imalo zijan.
Ako nisto drugo moze da se proba so mala kolicina.

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 14:25:26   
Annet
кај нас ова стана страшно,навистина страшно.од ден на ден се полошо,значи детето јаде овошје,пие вода многу,пие сируп од смоква и слива,лелено масло по едно лажиче во каша,суво ништо не и давам,ако ми верувате,зајдува кога и се кака,се плаши има страв да кака,кај кој лекар да се обратам,ве молам за совет..не се издржува ова,многу се мачи,еве сменивме и млеко,ад,па кравјо,па еве сега домашмо молзено,го разредувам,и од него исто е.намалив количина на внес на млеко,ај да не е од тоа,ама не е и од тоа,јаде сливи,праски,грозје...се ,буквално.............
нема спас,ќе полудам,кога иде време да кака на 3 дена еднаш,детето е страшно за гледање,задјува,плаче на сиот глас,се мава од што ќе стаса,мене ова повеќе ми личи на психичка база дека е.уффффффффффф што да превземам друго???user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Annet -- 22.9.2012 14:26:30 >

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Опстипација (затвор) кај детето
22.9.2012 15:39:17   
Natuska85
Леле бе Анет се изнамачивтеuser posted image .Стварно незнам друг совет ,пробај побарајте мислења од повеќе доктори,мора да има некое решение,можам да ја замислам знам Кико како се мачеше така тој период кога имаше тврди столици,гревчиња малечкиuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?