RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие



Порака


пале 86 -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (14.4.2014 16:48:33)

треба балони, конци, штирак за алишта , брашно и малку вода. во еден сад се става малку вода пола филџан брашно и повеќе штирак. па во смесата се става конецот, само не цело клопче туку се одмотува конецот па така се става за да не се замрси. и потоа го вадиш од садот по ред и си го моташ на надуваниот балон. па да се суши обавезно најмалку 24 часа. се дупнува балонот и се вади од некоја празнина на конците. многу е едноставно само малку трпение




Felly RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (14.4.2014 16:53:35)

Ти благодарам за објаснувањето Пале, баш ќе пробам, па ќе ставам слика и јас.




пале 86 -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (14.4.2014 17:32:26)

ајде чекам да видам како ќе ти испадне




пале 86 -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (17.4.2014 22:21:37)

Моите јајца се готови. За прв пат решив да се потрудам околу велигденската декорација и морам да кажам дека сум задоволна. Доколку ги немате исфарбано јајцата еве ги моите и ќе ми биде мило доколку ви послужат како декорација
[img]http://www4.slikomat.com/13/0417/kgj-IMG-41.jpg[/img]

за овие треба подготовка најмалку недела дена пред велигден

[img]http://www4.slikomat.com/13/0417/9u4-IMG-41.jpg[/img]
[img]http://www4.slikomat.com/13/0417/wfj-IMG-41.jpg[/img]

потребно е исфарбани јајца, конец , монистри и златна трака

[img]http://www4.slikomat.com/13/0417/2io-IMG-41.jpg[/img]

сварени јајца, една жива белка, четка и исечени салфети( само најгорниот дел)

[img]http://www4.slikomat.com/13/0417/p5e-IMG-41.jpg[/img]
живи јајца, изолир трака, ливчиња од цветови, хулахопка, конец (се става траката или листот па се става во хулахопка се врзува со конец па потоа се варат)јас ги варев во лушпи од кромид






Felly RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (18.4.2014 16:12:48)

Преубави се Пале!!![sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Ајде да ги видиме и од другите рингерајки, ставете слики.




Felly RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (18.4.2014 22:54:43)

еве дел и од моите велигденски јајца.
[img]http://www4.slikomat.com/13/0418/6aj-DSCN47.jpg[/img]
Не успеав да ги направам тие декорациите со балони, не најдов време, здравје до година.




miana -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (19.4.2014 10:45:58)

Еве ги моите Велигденски јајца.
Немав многу време за натенане да ги украсувам и оваа година сме малку поштури од минатите. Се надевам дека идната година, деца поголемки па ке имам повеке време за јајцата.

[img]http://www4.slikomat.com/13/0419/ufa-2014-0.jpg[/img]




Melanija RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (27.3.2015 17:58:14)

Време е за подготовки[sm=smiley1.gif] дајте лесни идеи,каде се и што за идеа да се украсат јајцата ,каков лепак,монистри,вид на боја, некое видео ,нешто да е лесно ако има [sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (27.3.2015 18:08:41)

Јас баш пред некој ден најдов едни салфетки со такци ситни шари баш како за велигденски јајца, и годинава ќе направам повеќе такви. Постапката е ептен лесна и убаво се лепат со белка од јајце.




Mihaela 2010 -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (27.3.2015 18:33:33)

Jas mnogu go sakam ovoj praznik i od godina vo godina mi se zbogatuvaat ukrasite i site tie ubavi veligdenski raboti no krivo mi e godinava neznam dali ke uspeam so site tie ceremonii bidejki moze da se porodam




Melanija RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (27.3.2015 22:16:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Јас баш пред некој ден најдов едни салфетки со такци ситни шари баш како за велигденски јајца, и годинава ќе направам повеќе такви. Постапката е ептен лесна и убаво се лепат со белка од јајце.


Токму ова ме интересира[sm=smiley1.gif] вареното јајце се премачкува со белка и парченцата салфета само се налепува на јајцето?[sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (27.3.2015 23:06:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Јас баш пред некој ден најдов едни салфетки со такци ситни шари баш како за велигденски јајца, и годинава ќе направам повеќе такви. Постапката е ептен лесна и убаво се лепат со белка од јајце.


Токму ова ме интересира[sm=smiley1.gif] вареното јајце се премачкува со белка и парченцата салфета само се налепува на јајцето?[sm=smiley1.gif]


Da Melanija,na vareno jajce si lepis so belka(kako lepak izmatena)parcinja salfetka.Ova e dekupaz tehnika.I jas ke probam ovaa godina.




caciana -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (29.3.2015 18:19:13)

Еве ОВДЕ имате некоја идеја од мене [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (29.3.2015 23:11:12)

Меланија, јас парченцата салфета ги ставам на јајцето и над тоа поминувам со четче со матена белка. Значи белката на крај иде, не прва.
Денес си посадив и пченица, па мислам има време до Велигден тамам да порасне.




caciana -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (1.4.2015 17:51:21)

Дајте луѓе некоја идеја за украсување на велигденските јајца? Закочив ништо не ми текнува [sm=zmeden.gif]. Ми се смачи од циркони и лак за нокти , кажете нешто ново?
И да ве прашам дали некој ја има пробано „финтава“ со материјал , да знам дали да ги сечам шарпите или не хеххе?




lukajana RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (1.4.2015 18:00:41)

Јас немам никаква идеа не знам што ке се прави оваа година ,за една недела треба да фарбаме а ни јајца ни боја немам купено се си викам рано е ама изгледа не е рано,ако почекам уште малку и касно ке биде[sm=smiley36.gif]Домакинка[sm=smiley36.gif]




caciana -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (1.4.2015 21:15:34)

Јас барам и барам идеи најдов една ама имам прашање [sm=zmeden.gif] Кај да најдам вака убава златна боја? [sm=zmeden.gif]
[img]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/61/f0/57/61f057be39c48ca56c8cc90ac9b6bc67.jpg[/img]




lukajana RR -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (2.4.2015 13:03:50)

Како што се боите кај нас ова е невозможна мисија[sm=smiley36.gif],јас лани сакав златни и купивме златна прехрамбена боја од продавница за украси за торти и ни испадна жолта[sm=smiley36.gif].Ако најдеш пиши ни ако не оваа ке купиме за догодина




caciana -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (2.4.2015 13:32:40)

Го најдов ова Видео, и ќе пробам со фолија како ќе излези [sm=smiley1.gif]. Си викам на жолта боја можи ќе добијам нешто златно хаха [sm=smiley36.gif]




deluxe -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (4.4.2015 0:20:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Го најдов ова Видео, и ќе пробам со фолија како ќе излези [sm=smiley1.gif]. Си викам на жолта боја можи ќе добијам нешто златно хаха [sm=smiley36.gif]



Jas denes si nabaviv od ovie setovi za bojadisuvanje jajca+folija za zlaten efekt.Definitivno ovaa godina ke probam nesto vakvo.Do sega jajcata gi bojadisuvavme samo so boja I po nekoe slikce.Osven so zelatin I folija,ke ukrasam nekoe so tecno svetkavo lepilo[sm=smiley1.gif]




Nade -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (6.4.2015 9:28:42)

Пробајте со креп хартија, и лесно и убаво изгледа, може во една боја или шарени по ваша желба :)
Модератор: Надворешни линкови не се дозволени во иднина доколку можете преведете го текстот и ставете сами фотографија. Секоја идеја е добродојдена[sm=smiley1.gif]
Поздрав[sm=smiley1.gif]




SandraRo -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (9.4.2015 5:16:13)

Aj zenski jas da ve prasam nesto.Mislam nema vrska ama pak da si prasam.Znaci sega pred sat vreme si spremiv tri jajca za bojadisuvanje i si gi svariv se i edno mi padna i mi se skrsi.potoa zedov drugo i go svariv.Dali ima nesto loso vo toa mi ostana onaka kako ne ubavo?




deluxe -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (9.4.2015 7:21:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Aj zenski jas da ve prasam nesto.Mislam nema vrska ama pak da si prasam.Znaci sega pred sat vreme si spremiv tri jajca za bojadisuvanje i si gi svariv se i edno mi padna i mi se skrsi.potoa zedov drugo i go svariv.Dali ima nesto loso vo toa mi ostana onaka kako ne ubavo?



Nisto nema loso,ne si stavaj losa misla.Eve nie imame bojadisano 1jajce(bidejki nemavme poveke[sm=jezicek.gif],denes odruvek sveki ke gi bojadisa ostanatite 3tabli[sm=smiley36.gif])Inaku sekoja godina na utro bojadisuvame 3jajca no ete vcera neplanirano nesto gotvev I mi ostana samo 1 [sm=jezicek.gif]Toa jajce ostanuva vo kujkata,se kapat decata I si stoi pred ikona cela godina.




Nade -> RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпеза, декорација... (9.4.2015 8:53:50)

Ви благодарам на информацијата, но иако сум долго тука не го знаев ова правило, посебно што претходните постови имаат надворешни линкови.Во секој случај ви благодарам на информацијата [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]