RE: Пумпица за измолзување (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


boomerang -> RE: Пумпица за измолзување (3.11.2011 10:48:19)

i jas imam nedoumica kako tebe,bevme nasvadba prethodniot vikend i imav racna pumpicna na WEE i so nea nemozam da izmolzam ni 20 ml mleko i pozaljmiv na CHIICCO isto racna i pak isto ni 20 ml ,se dvoumam dali voopsto imam mleko koga go stavam da cica mn malku cica celo verme se vrti, cica od ednata grada edna min i se trgne i go stavam na drugata povlece ednas i tolkui taka nie celo vreme se macime aveke sme 6 ipol meseci i slabo napreduva rodeno e 2900 a sega e 6600 ,probav i vestacko ne go pie i kravjo i neznma veke so da pravam. doktorkata veli deka e vo prosekot,kakov e toj prosek?i mi vika stom jade hrana e dobro,zosto mora da pie mn melko,neka se uci da jade? neka mi pise nekoj so takvo iskustvo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Natasa981 -> RE: Пумпица за измолзување (5.11.2011 12:50:09)

Ja imam Mini electric-ot na Medela..prezadovolna sum! Inace, nekoj ko da prasa za pumpicite vo Sistina, pa da pisam deka tie tamu ne se na Medela ,tuku Calypso i bas takva pumpica mi napravi ragadi na gradite koi do den denes nemozam da gi smiram. Znaci, taa na Calypso vrska nema, ovaa na Medela toplo ja preporacuvam.




resen -> RE: Пумпица за измолзување (7.11.2011 15:26:59)

prodavam mini elektrik medela pumpa za izmolzuvanje mnogu malku koristena




mamicka77 -> RE: Пумпица за измолзување (8.11.2011 0:31:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

me interesira tie sto imaat pumpa elektricna na medela dali nonstop im vlece bez prestan koga ke ja stavat na grada ili vlece kako koga cica bebeto na primer vlece pusta
jas vecerva vidov edna vo bunjakovec 4000den ama ne e ista kako taa vo sistina sto mi ja dadoa
taa na nea imase kako displej i si podesuvas kolku sakas a ovaa nema takvo nesto edno trkalce ima i si go vrtis za da si podesis na koj pritisok sakas da vlece
ako ste videle negde takva da se prodava ve molam kazetemi


jas imam elektricna na medela no jas ne mozam da se izmolzam so nea edvaj 20 grama izmolziv i toa od ednata grada a od drugata ne bide i nesto ne biva sto e rabota nemam pojama i ete celo vreme se izmolzuvav a sega koga ne doam pak si stoi mislev ke mi vrsi rabota kako sto trebase da se izmolzam ama nisto ne uspeav so nea




Yummy Mammy -> RE: Пумпица за измолзување (18.1.2012 11:49:11)

Dali nekoj koristi vakva pumpica za izmolzuvanje?

[image]http://images.chemistdirect.co.uk/images/productimages/large/aventviaisisbreastpumpfeedsystem48.jpeg[/image]
Firmata e AVENT, no na istiot princip ima i drugi firmi. Jas imav od CHICCO isto racna, no ic ne bev zadovolna, raka mi pagase dur izmolzam 20ml. Ne znam dali so ovie drugive racni odi polesno...


Модератор: надворешни линкови се забранети!





miana -> RE: Пумпица за измолзување (18.1.2012 17:20:26)

devojce jas imam vakva pumpica na avent ja koristam... Ja kupiv so prvoto bebe, 50 evra i bas sega koga postelnina ja vidov i vo enci menci...Inaku top e pumpicata,i izmolzuvanjeto ne e voopsto macno kako so onie obicnite...Nekolku pati stiskas kako vo prazno dodeka stvori ubavo vakum i si vlece mnogu polesno..Jas za 10 min molzam 50 ml mlekce..Na samata pumpica si ima i masazer za gradata i extra e ..




Ikana -> RE: Пумпица за измолзување (18.1.2012 20:25:03)

Jas si ja koristam na medela mini electric i super mi e, nemam bas nikakva zamerka, koristev i racna na chicco ama raka mi padna od pumpanje, vaka on/off i mlekce si tece [sm=smiley36.gif]




Natasa981 -> RE: Пумпица за измолзување (19.1.2012 13:52:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Jas si ja koristam na medela mini electric i super mi e, nemam bas nikakva zamerka, koristev i racna na chicco ama raka mi padna od pumpanje, vaka on/off i mlekce si tece [sm=smiley36.gif]


Potpolno isto i so mene!




vodickata -> RE: Пумпица за измолзување (21.2.2012 16:22:41)

mamicki ne znam dali mu e ovde mestoto na prasanjevo ama valda nekoj ce mi odgovorit me interesir od ko ke se izmolzam kolku vreme smee da stoi mlekoto na sobna temperatura 20tina stepeni a kolku vo frizider i ako go stavam vo frizider posle kako da mu go stoplat ???




bombica -> RE: Пумпица за измолзување (21.2.2012 20:08:55)

На собна темп. може да стои 3-4 часа, а во фрижидер 24 часа.За топлење...јас го ставав шишето во топла вода (ама не врела) и од време на време го проклацкував.




kikitina -> RE: Пумпица за измолзување (21.2.2012 22:20:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

mamicki ne znam dali mu e ovde mestoto na prasanjevo ama valda nekoj ce mi odgovorit me interesir od ko ke se izmolzam kolku vreme smee da stoi mlekoto na sobna temperatura 20tina stepeni a kolku vo frizider i ako go stavam vo frizider posle kako da mu go stoplat ???



Јас на собна температура го чував најмногу еден час, после приметив дека млекото ја менува бојата и малата имаше грчеви ако го испие а стоело подолго. Во фрижидер немам ставано, веројатно може да стои подолго, ама се плашев од развој на бактерии при загревање.




MarilynMonroe -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:15:45)

Каде во Скопје има избор на асална пумпа за измолзување (рачна) ми треба само за повремено користење. Бев во Зегин дежурниот на Партизанска и имаа од Chicco трубата ама не ми се гледа практична (ја користи некоја од вас?), ја имаа на Chicco со стакленото шише ама ми е чудна, а ја имаа и на Lansinoh рачната ама ми е многу 2000ки ... совет?




kikicka -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:29:03)

Јас јапробав рачната од чико ја позајмив ама не ми влечеше и си купив електрична на медела и задоволна бев, убаво влечеше ептен се вадеше до последна капка [sm=smiley1.gif] јас немав мнг млеко ама скроз дури немав потреба од пиење апчиња за да престане да ми лаче млеко само се молзев со меделата додека не престана да тече скроз пошто не бевме на доење ради х причини .така да благо ти ја препорачувам може ке ти затребаи др .пат ако ти е ова прва бременост јас си ја чувам здравје за натаму не се знае ,подобро плати сега отколку два пати ист ѓавол.




MarilynMonroe -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:33:25)

Уште нешто... каде во Скопје има производи на Медела да ја побарам нивната рачна пумпа... ?




MarilynMonroe -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:34:23)

Kikicka, Кој модел??




Beatris -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:37:10)

Jас сум презадоволна од електричната пумпа на НУК, истата ја има и рачна, скапичка е ама спас е [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




maki1 -> RE: Пумпица за измолзување (27.2.2012 12:41:32)

Jas seuste ja koristam Lansinoh elekticnata so dve sisenca e i ekstra mi se pogodi,i basa za ista minutaza dvete gradi se sredeni[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].





MarilynMonroe -> RE: Пумпица за измолзување (29.2.2012 10:23:49)

Дали некоја од вас има искуство со ваква пумпица?

http://img4.baby-markt.de/out/pictures/0/a007295.jpg




kikicka -> RE: Пумпица за измолзување (29.2.2012 10:34:36)

на неа пишува медела мини електрична побарај на фб имаат профил сигурно го пишуваа и бројот .
ИЗВОРНА ПОРАКА: MarilynMonroe

Kikicka, Кој модел??





Calypso -> RE: Пумпица за измолзување (29.2.2012 12:01:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MarilynMonroe

Дали некоја од вас има искуство со ваква пумпица?

http://img4.baby-markt.de/out/pictures/0/a007295.jpg


Jas imav vakva slicna na Baby Nova, mene ne mi vrsese rabota, mozebi ili jas ne znaev kako treba da ja namestam, ili gradite mi bea pregolemi (ke da bese ova vtorovo). Kolku sto mozev, se izmolzuvav, demek da stimuliram da mi nadojde mleko, ama nisto.




Fiao -> RE: Пумпица за измолзување (29.2.2012 13:08:15)

Ako sakate dobra, racna pumpica, koja e so pristupacna cena, a odlicno si ja vrsi svojata rabota, vi ja preporacuvam pumpata na Tommee Tippee so edno sisence. Ako ne se lazam vo Enci Menci bese okolu 1600-1700 denari, ama mene epten mi zavrsi rabota




fetusce -> RE: Пумпица за измолзување (2.3.2012 15:29:31)

Jas ja koristam nub racna pumpica. Uste da znam kako da ja pritiskam pumpicata za da potece mleko od gradata, ama denes prvpat ja koristam i bezuspesno samo 5 lazicki mlekce izmolzev. A mozebi i nemam. Kojznae.




kikicka -> RE: Пумпица за измолзување (2.3.2012 15:39:27)

За гради на кој што каналите тешко им пробиваат само електрична пумпица,со рачната нема ич млеко да излезе,барем кај мене беше така едвај пробиваше млекото како што викаш 5 лажички а со електричната 50мл од една вадев дури мнг беше и тоа за мене што немав ич млеко.[sm=smiley36.gif] така да фетусче ако можеш од некој да пробаш со ел. да видеш како ке ти е па да споредеш




Ljubovce -> RE: Пумпица за измолзување (2.3.2012 16:14:28)

Medela...epten vlece,4 meseci so nea vadev mlekce i maliot piese..prezadovolna sum..




Natasa981 -> RE: Пумпица за измолзување (3.3.2012 22:05:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Medela...epten vlece,4 meseci so nea vadev mlekce i maliot piese..prezadovolna sum..



isto i jas, prezadovolna sum!




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>