RE: Адаптирано млеко (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Доење и дополнување на доењето



Порака


blue_blue -> RE: Адаптирано млеко (28.10.2016 10:57:51)

Placka111, што точно те загрижува? Дека плаче, дека има грчеви, дека не напредува доволно? Од ова што го пишуваш нема место за грижа. И да плаче од грчеви е нормално, и напредува сосем доволно. Ако детето е генерално весело, се храни, спие итд... нема место за грижа. За да го исфрлиш скроз АД ставај ја прво да цица а после давај и АД и со тек на време како ќе биде посилна ќе се нацициува повеќе и нема да има потреба од АД. Моите деца првите две недели се дохрануваа со 45 мл, а после тоа со 60 мл. Така да и дохраната ти е сосема ОК, нема потреба од 120 мл за бебе што цица




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (28.10.2016 20:28:35)

Nemoze da spie od grcevite celata se vcrvenuva se grci place
Ocinjata i se zatvraat taman kke zadreme ke se napne i se budi




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (1.11.2016 20:54:05)

Iskustva za kila kaj zensko bebe
Moeto e 40 dena :(

Ni rekoa da pocekame da poporasne




Hopeful RR -> RE: Адаптирано млеко (2.11.2016 11:25:14)

Би требало само да се среди тоа во текот на следните месеци. Тек после 9 месец, ако се уште постои, се размислува за интервенции.

А за грчевите, нормално е тоа, и пробај нешто друго - кај нас помогна Еспумисан. Внимавај на твојата исхрана, ако се уште доиш.




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (4.11.2016 12:26:36)

A bidejki imame grcevi se napnuva place
Strav mi e kilata da ne dojde do priklestuvanje
[sm=smiley19.gif]




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (12.11.2016 12:05:12)

Za 9 dena pravime 2 meseci za 8 dena kacivme 320 gr
Na aptamil 1 i na cice e
Pocna da kaka na 4 dena i ako se predizvika so toplimer
Kakata e zelena maslinosta izleze prvin tvrdo pa kasasto
Celo vreme se napnuva a poradi prep.kila mi e strav
Dali da go smenam aptamil 1 za aptamil comfort
Iskustva




Hopeful RR -> RE: Адаптирано млеко (14.11.2016 10:55:04)

Колку кг има сега, на скоро 2 месеци? И со колку е родена?
Јас мислам да пробаш само со доење, без Аптамил. Какањето не е проблем, немој да ја иритираш со топломер, треба сами цревцата да се научат. Пробавте со Еспумисан зз грчевите?




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (19.11.2016 13:45:35)

Odkako se rodi e na aptamil i cice za 48 dena kaci 1500
No imase strasen zapek piese 60-70 do 90 ml
I poradi zapek ne kakase po 5 dena go smeniv na hipp comb
No pie po 30-40-70 i na cice e
Strav mi e pak da go menuvam,nesmee mnogu da se napnuva poradi prep.kila. Mislam deka e mala kolicina za bebe sto za 2 dena pravi 2 meseca




sandriana RR -> RE: Адаптирано млеко (22.11.2016 20:17:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Placka111

Odkako se rodi e na aptamil i cice za 48 dena kaci 1500
No imase strasen zapek piese 60-70 do 90 ml
I poradi zapek ne kakase po 5 dena go smeniv na hipp comb
No pie po 30-40-70 i na cice e
Strav mi e pak da go menuvam,nesmee mnogu da se napnuva poradi prep.kila. Mislam deka e mala kolicina za bebe sto za 2 dena pravi 2 meseca

Placka 111, здраво и од мене.
Нема да кажам ништо ново, само ќе повторам од претходните членки, чисто за поддршка :)
За новороденче, во првите месецеи нормално напредување е од 600-1000 гр. месечно, или 200-250 гр. на неделно ниво.
Какањето не мора да биде секојдневно, избегнувај да го предизикуваш какањето - јас постарата ќерка ја чекав и по 7 дена некогаш да се искака.
Грчевите се многу нормална појава - обиди се со повеќе различни препарати против грчеви, може некој ќе се погоди. Сметам дека пробиотик е најсоодветна варијанта, штом пие и АД млеко. Сепак ако имаш млеко,инсистирај максимум доење, минимум АД, будењето навечер не мора да значи дека е од глад. Ако си пие АД без проблем и напредува (а напредува), не го менувај млекото, ниту количината.




maximal -> RE: Адаптирано млеко (3.12.2016 17:37:19)

И кај мене беше цело време во грч капки му давав биогаиа ама немаше ефект со чајчето на бекутан се среди се секој ден кака сега и конечно ги пушти нозете надоле




maximal -> RE: Адаптирано млеко (3.12.2016 17:40:17)

Мене ми викаа демек чај да не му давам ама јас сама си купив и прво три пати по 30 мл сега на два пати по 50 мл му давам пробај со чајче




Placka111 -> RE: Адаптирано млеко (28.12.2016 18:18:03)

Nie napravivme 3 meseci imame kaceno 2600 kg i porasnato 10 cm
No problemot e sto vo tek 24 casa pie 500-650 ml aptamil
Sto po tabelata e mLku znaci 60 ml 90ml 120 so moleenje i na pauzi
Nekogas kaka maslinasto zele o nekogas zolto
Vaka e raspolozena se smee spie
Gi menuva. Cuclite imame sisnja od avent chiko i tommy
Pedijatarot sajkovski ni kaza kaga ke napolni polni 4 da pocnam so sokcinja a po dve nedeli so soleni kasicki ,iskustvo nekoj za ovoj problem




scared RR -> RE: Адаптирано млеко (28.12.2016 21:51:42)

Ние три месеца бевме на аптамил ама го расипаа нешто млеково, па зедов хипп комбиотик но многу ми блуцкаше од него и сега сме на бебелан, најдобро се покажа млеково до сега , и голем плус е што е во конзерва не е ко другиве во кеси.
паралелно и го дојам ама не му стига моето млеко. :(




Kvisko -> RE: Адаптирано млеко (16.1.2017 13:49:25)

Plackа111 знам дека касно одговарам ама колку што се сеќавам твоето бебе и цица и плус пие млеко. За тавко бебе сосема е ОК да пие колку што сака АД млеко. Не се форсира количина. Јас на моето му дава по совет на педијатар Аптамил и никогаш не пиеше повеќе од 500-600 милилитри. Дури и количински на еден оброк не му давав повеќе од 120 милилитри вода со 4 мерици млеко. На 150 милилитри се префрливме дури по 9-иот месец.
Што се однесува до сокчиња ние пробавме да почнеме со нив некаде блиску до 5 месеци ама Ј не ги сакаше. Со полни 5 почнавме со кашички и тоа по малку за да не му биде цел оброк туку повеќе да пробува вкусови. Почнавме со овошје варено и изблендано со малку ад млекце или само со вода. Со полни 6 почнавме со комплетен оброк од овошје и житарки безглутенски.

Scared како мислиш го расипале млекото??? Ние сега завршуваме со 2 и ќе прејдеме на 3-ка и не сум приметила нешто разлика. Единствено еднаш имаше една кутија која повеќе се пенеше при растворање ама млекото беше исто.




Kiraca -> RE: Адаптирано млеко (18.11.2017 23:34:46)

Vi preporacuvam kombinacijata za doilki od bilna apteka matija, mleko si tece i nema potreba od dodatok.




Страница: <<   < Претходна страница  59 60 61 62 [63]