|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Антифосфолипиден синдром
21.9.2013 12:08:25   
kapina
Mojot rezultat izleze ureden od transfuziona

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Антифосфолипиден синдром
21.9.2013 16:57:20   
Tajci_pp
Bev kaj Ivanka no sega taa e zaminata na odmor samo gi zedov rezzultatite u mu gi dadov na ginekologot a toj rece ne odi nikade jas ke se konsultiram so transfuziolog i ke odredime sto terapija ke primas no posle punkcijata dali aspirin ili kleksan.I duri sega pocnuva da me jade somnez dali ovie pokacuvanja bile i predhodno ili e samo momentalno dali ovie rezultati imaat vrska so moite prethodni tri spontani ili pak nemamaat no kako i da e probuvam da se smiram i da prodolzam so mojata postapka za ivf i se nadevam deka ovoj pat ke dobieme pozitiven rezultat .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Антифосфолипиден синдром
22.9.2013 10:38:32   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

Bev kaj Ivanka no sega taa e zaminata na odmor samo gi zedov rezzultatite u mu gi dadov na ginekologot a toj rece ne odi nikade jas ke se konsultiram so transfuziolog i ke odredime sto terapija ke primas no posle punkcijata dali aspirin ili kleksan.I duri sega pocnuva da me jade somnez dali ovie pokacuvanja bile i predhodno ili e samo momentalno dali ovie rezultati imaat vrska so moite prethodni tri spontani ili pak nemamaat no kako i da e probuvam da se smiram i da prodolzam so mojata postapka za ivf i se nadevam deka ovoj pat ke dobieme pozitiven rezultat .


Shtom znaat shto ti e, ke ti najdat resenie. Ne se sekiraj. A sto bilo prethodno - bilo. Nazad vrakjanje nema. Odis samo napred, zosto si ja macis dusata? Nemozes nitu da znaes kakvi ti bile (ne si ispitala) a i da znaes ..sto ke napravis???
Taka da ne se nerviraj za toa, sega imas rezultati, i lekarite ke znaat sto da pravat. Sepak se strucni i ke znaat sto da ti dadat.
Slusaj g sovetot na ginekologot, stom rekol deka ke se prasa transfuziolog, sigurno se vlozil vo tvojot slucaj (sto iskreno e retkost) i cekaj da vidis sto ke ti kaze toj.
Pozitivna misla i nasmevka na lice user posted image

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Антифосфолипиден синдром
30.9.2013 23:54:01   
wanna be mum
Ќе сака ли некоја од вас ве молам да ми објасни за АФА, димери, ХЛА типизација и спермални антитела user posted image накратко што се и зошто се прават. Мене антитела само ми спомна дали сме испитале покрај основните анализи.
И од ваше искуство треба да се чека матичниот да ни предложи или ние да потегнеме иницијатива user posted image
Се испитуваат после спонтани, неуспех на терапија или...? Подобро е пред да се случат несакани работи или како што гледам им е пракса после да испитуваат. user posted image многу прашања поставив знам ама еве однапред фала user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Антифосфолипиден синдром
1.10.2013 0:27:22   
kapina
Se ispituvaat ovie raboti I za neuspesni invitra nekoj gi pravat I pred IVFzaradi sigurnostjas gi napraviv zaradi spontan abortus mi predlozija ginekolozitesto me primija na oddelenieto koga pocnav da krvaram

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Антифосфолипиден синдром
1.10.2013 15:21:47   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

Ќе сака ли некоја од вас ве молам да ми објасни за АФА, димери, ХЛА типизација и спермални антитела user posted image накратко што се и зошто се прават. Мене антитела само ми спомна дали сме испитале покрај основните анализи.
И од ваше искуство треба да се чека матичниот да ни предложи или ние да потегнеме иницијатива user posted image
Се испитуваат после спонтани, неуспех на терапија или...? Подобро е пред да се случат несакани работи или како што гледам им е пракса после да испитуваат. user posted image многу прашања поставив знам ама еве однапред фала user posted image


За АФА и димери можеш да прочтш на првите страници на оваа тема, зошто се испитуваат и како изгледа испитувањето. За ХЛА типизација можеш овде да прочиташ.

Инаку мене ме пратија да испитувам после неколку неуспешни обиди за индузирано забременување со кломифен. Според мене ако се иде на инвитро најубаво е предходно да се испитаат за да знаеш и ти и докторите на што си.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 11:43:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: viktorijabt

zenicki ako saka nekoj d ami objasni . dali AFA, hemostaza d-dimeri , lajden ( patem sto e ova da mi kazi nekoj)
se pravat i kaj dvata partnera?

Hla i kariotip znam kaj dvata ama ovie drugive...falaaa vi odnapreduser posted image


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 12:10:47   
viktorijabt
Znaci od ova sto procitav tuka AFA,D-dimeri, Hemostaza,vitamin D, ASA se pravat samo kaj zenata?
A hla i kariotip kaj mazot i zenata?

Ako ne e taka da mi popravi nekoj zaso naskoro idime za Skopje pa da sredime za den dva ako mozi se ova .user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 16:27:45   
vezilka RR
Кажете ми последно колку кошта АФА и димери на трансфузиологија?

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 16:36:04   
JovanaJ
Plativ 380 denari za D-dimeri i faktori na hemostaza , neznam dali vtorive se isto sto i AFA. Ova sega skoro pred 2 nedeli.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 19:04:05   
kapina
Не е исто афа и фактори на хемостаза

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Антифосфолипиден синдром
29.10.2013 19:06:24   
kapina
Јас испитував на 10септември афа ддимери хемостазаа и крвна слика и ме чинеше 950денари

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Антифосфолипиден синдром
30.10.2013 12:25:41   
Gardenia
Женски ај ако може некој да ми помогне
Каде може да го најдам др Кочо Димитровски на приватно,врши ли некаде прегледи или консултации освен на Трансфузиологија? Бидејќи се јавив во Хемолаб ама не ми кажаа некоја поконкретна информација ,па ме интересира некоја доколку знае или да ми пише во порака негов тел.број,многу ми е битно.
Друго некој што бил најбрзо на трансфузиологија за овие испитувања афа и д-димери ме интересира за колку време ви закажаа,многу ли се чека,Везилка мислам дека беше или некој друг ако има информација.Фала ви многуuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Антифосфолипиден синдром
31.10.2013 12:57:11   
vezilka RR
Мене на 4 октомври ми закажаа за 31 октомври. Денес бев и резултатите ќе бидат за десетина дена, така ми кажаа. И тоа јас фино лепо си отидов на трансфузиологија на клиника, кога таму ми викаат, ааа денес докторката е во градска, трчај таму, да не го испуштиш терминот. леле мори мајко, катастрофа. Едвај стигнав. Нема везе, муабетот ми е дека во градска немаше ич гужва, и мноооогу беа љубезни.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Антифосфолипиден синдром
7.11.2013 20:51:28   
Gardenia
Е вака денес бев да земам упат за овие испитувања и за д-димери,хемостаза и лупус антикоагулант,ама бидејќи прв слободен термин беше дури во декември сестрата ми напиша дека упатот е итен без дата.Ме интересира имате ли информација дали и попладне се зема крв за овие испитувања,ако може да одам утре попладне сигурно тогаш има помалку гужва.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Антифосфолипиден синдром
8.11.2013 15:12:44   
Tajci_pp
Za takvite prioritetni upati ima otvoreno posebna ambulanta br 3 i ne se ceka otidi koga sakas na salterot kaj sto izdavaat rezultati ke ti go proverat upatot i ke te pratat vo ambulanta 3.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Антифосфолипиден синдром
23.9.2014 12:28:11   
Zola
Здраво на сите .
Ме интересира дали има некоја од вас со лупус антикоагулант позитивен тест..
Јас сум во втората бременост , првото дете го избуив во 36та г.н...цела бременост беше уредна но наеднаш престанаа движењата кај бебето и кога отидов на преглед немаше срцева акција.. Најтешката вест во мојот живот...на никого не му го посакувам. Сеуште патам за неа и ми недостига многу , за жал во нашата земја тоа е сеуште табу тема и никој не сака да зборува за тоа и сите се прават како ништо да не се случило.
Причината беше или прекината папочна врвка пошто беше околу вратот на бебето или тромб.

Сега сум бремена по втор пат. На почетокот на бремноста добив Лупус антикоагулант позитивен тест а сите останати трансфузиолошки тестови се во ред.
Сега сум на терапија со аспирин и клексан.
Не сакам да го изгубам и ова дете .
Ве молам ако има некој со слично искуство за одговор.
Се надевам на пораки за успешни бремености
Поздрав

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Антифосфолипиден синдром
23.9.2014 12:59:05   
LoveableMe RR
Zola, од рингерајките можеш да прочиташ што напишале претходно, обично пишува покачена АФА, ти викаш позитивна...терапијата е со аспирин и фолна б комплекс, а во бременост со клексани.

Ќе те посоветувам да одиш и на темата Клексан инекции за време на бременост.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Антифосфолипиден синдром
23.9.2014 18:47:25   
Zola
LoveableMe RRА моите АФА се во ред . Лупус антикоагулант е друго испитување . Јас сум позитивна за лупус антикоагулант , тоа е еден од тестовите за антифосфолипиден синдром.
Фала за подршката .
Ти праќам среќа и позитивна мисла за успешна бременост.
Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Антифосфолипиден синдром
23.9.2014 20:32:50   
kapina
Obicno. odat zaedno lupus koagalant afa I ddimeri zaedno se ispituvat no afa e drugo la e drugo kaj mene bea vo red trebase Sega pak da odam na transfuziologija no ne otidovtrebase aspirin eden mesec unapred da pijam

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Антифосфолипиден синдром
23.9.2014 22:02:25   
Felly RR
Zola, добредојде на Рингераја, се надевам дека со нас ќе ја споделиш и твојата успешна приказна, и дека за неколку месеци ќе си го гушкаш твоето здраво и живо бебенце. Доколку некоја рингерајка има искуство во врска со твоето прашање, сигурна сум дека ќе пише. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Антифосфолипиден синдром
24.9.2014 13:25:49   
Zola
Се надевам и јас Felly RR... а и за сите оние што посакуваат

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Антифосфолипиден синдром
11.2.2015 14:06:56   
sakambebce
Здраво на сите, постојано ве читам но дури сега се зачленив на форумов. И јас сум позитивна на ЛА, имав два спонтани во рана бременост, па сега гинекологот и трансфузиологот ми предлагаат еден месец пред забременување терапија со аспирин и хепарин.Zola многу ми е жал за загубата што си ја претрпела,кога го читав твојот пост солзи ми навираа, па ти посакувам втората бременост да ти биде во најдобар ред и да се израдуваш со бебче во раце user posted image . Можеш ли да ми кажеш нешто повеќе за терапијата што ја примаш-дали ја примаш од моментот на забременување или од претходно?

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Антифосфолипиден синдром
11.2.2015 14:12:38   
LoveableMe RR
Сaкaмбебче, Зoлa се пoрoдиuser posted image , мислaм примaше клексaн инекции, види вo пoследиве теми, имa пишувaнo зa терaпијaтa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sakambebce)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Антифосфолипиден синдром
11.2.2015 14:24:21   
Melanija RR
Токму така Зола се гушка со бебчетоuser posted image
sakambebce од ТУКА па натаму можеш да прочиташ за нејзиното искуство,ти посакувам user posted image и user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?