Песнички и броенки (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Игри, броенки, песничкиПорака


nina -> Песнички и броенки (27.3.2009 17:40:28)

Дали на вашите деца им кажувате песнички или броенки и кои?
Па ајде тука да напишеме некоја песничка или броенка да им кажуваме на помладите.
nina -> RE: песнички и броеки (27.3.2009 17:41:35)

Две рачички со 10 прста имам јас,еве ги горе,еве ги доле,оп цуп на раменца.
mis. -> RE: песнички и броеки (27.3.2009 18:21:08)

ringe,ringe jaja dosol cico paja, edno jajce muc site deca cuc.
nina -> RE: песнички и броеки (27.3.2009 19:30:40)

Еј мис химната на РР[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] семејството што ти текна да ја пишеш супер е па ако ти текнат уште пишувај
mis. -> RE: песнички и броеки (27.3.2009 19:56:06)

Таа не смееме да ја заборавиме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mis. -> RE: песнички и броеки (27.3.2009 19:57:43)

Нани,нани бебенце надвор пее петленце кукурику вика тебе ми те вика.
nina -> RE: песнички и броеки (28.3.2009 10:28:23)

Мојата внукичка оваа ја обожава рингераја....песничката ама и оваа исто многу ја игра...
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/pikapoka1.gif[/image] Балонот се надува пазетесе дечиња балонот да не пукне баооооооооооооооо.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/pikapoka1.gif[/image]
Katuska -> RE: песнички и броеки (23.4.2009 14:55:12)

Znam mnogu mnogu pesnicki koi im gi pejam na moite dve prekrasni vnucinja, no vo momentov mi teknuva samo na ...maloto detence sedi i place zosto ne go igraat drugarcinjata, stani detence izbrisi gi solzite pogledni vo sonceto i nasmevni se... ide maca pored tebe, pazi da ne te ugrebe.....alo ambulanta ovdeka e Dara nesreka se sluci brza pomos baram, kukleto mi padna raceto go cukna nozeto go skrsi lele glavata mu pukna...  ide vozot od kocani nosi deca pomocani... za sega samo ovie nekolku a utre VETUVAM deka ke napisam uste nekolku
P.S. Moite vnuci obozavat koga im ja peam vo svetot na bajkite, togas se najmirni, probajte DELUVAAA
mami -> RE: песнички и броеки (23.4.2009 14:59:15)

i jas zabelezav deka na Luka mnogu mu deluva Vo svetot na bajkite, koga ke mu ja peam ili pustam na komp se smiruva i pocnuva da dreme
biljanaM -> RE: песнички и броеки (29.4.2009 23:24:30)

И Воислав многу ја сака во светот на бајките, ало амбуланта, заспи ми заспи дјетенце, црвенкапа, ...балонот се надува, ринге ринге јаја
Анче -> RE: песнички и броеки (7.5.2009 16:15:46)

еве една песничка и од мене која беше омилена и на син ми
Милка везе перниче
со куче и маче
си го буцна прстето
и почна да плаче
Бакни ми го мајчице
плаче и се моли
ако ми го бакнеш
нема да ме боли.

Еца -> RE: песнички и броеки (24.5.2009 7:29:11)

Еве една лесна интересна[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Сапунче,сапунче
пени се пени
чисти раце,чисти лице
и образи румени.
Огледалце мало,ќе ми кажеш право
кому треба мама да му каже браво.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley32.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image]

На Мартина и ја кажаа нејзините дадички Даце и Аце,кои одат во градинка уште кога имаше 1.5 ,ја научи и ден денес ја кажува[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
big_mama817 -> RE: песнички и броеки (28.5.2009 16:04:55)

ovaa pesna so racinjata gore dole i sin mi ja saka ja ucel vo gradinka a ima 20 meseci [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Еца -> RE: песнички и броеки (28.5.2009 16:10:03)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Биг мама браво за твоето синче и добро ни дојде во семејството рингераја[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Баш ни е драго што ни се продружи.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
natasha -> RE: песнички и броеки (7.6.2009 16:30:00)

kaj doktorot vcera dojde edna macka stara                                                                                                                                                                                                           izmorena,luta ocila si bara                                                                                               eh sto macka bese toa vredese za sest                                                                                 za gluvcite strav i trepet  sekoja i cest.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]                                                                                                             
mis. -> RE: песнички и броеки (9.6.2009 11:52:09)

Зошто имам ушиња знаете ли вие
на тато приказните да ги чујат тие.
Зошто имам очиња знаете ли вие
мама да ја гледаат фустан кога шие.
Зошто имам прстиња знаете ли вие
на дедо мустаќите да ги мрсат тие.
Зошто имам плетенки не е тајна нели
баба да им закити панделки две бели.
mis. -> RE: песнички и броеки (9.6.2009 11:55:07)

Верверичка малечка скока рипа плаче
зошто веќе кутрата нема што да јаде.
Дувна ладно ветренце нема што да јадам
цела зима студена за храна јас ќе страдам.
lide78 -> RE: песнички и броеки (9.6.2009 12:10:54)

Belo mace smelo stoi,                                                                                                     gluvcinja si broi:                                                                                                               1,2 i 3 ohoo,4 i 5 ahaa                                                                                                     ke ve jadam sega site                                                                                                     strojte se vo red!                
Еца -> RE: песнички и броеки (29.6.2009 22:18:03)

Олеле, деде
паднало греде
отепало деде.
Дедо се влече
баба го плаче и си го теши
Молчи ми старче,
кусо магарче!  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Еца -> RE: песнички и броенки (29.6.2009 22:19:44)

Атанасе, кусо прасе!
Кој те пасе?
Чичо Тасе!
Как' ти вели?
Биши, биши.
Турли уши,
барни круши.

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image]
mami -> RE: песнички и броенки (29.6.2009 22:22:42)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] леле Елена од каде овие? хахахаха се изнасмеав, баш се добри[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Еца -> RE: песнички и броенки (29.6.2009 22:26:18)

Специјално за нашите рингерајковци сум ги нашла[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]

Мори мацо, каракацо!
Кај си била?
Воденица.
Што си јала?
Бареница.
Камо мене?
Нема тебе!
Пис, пис, мацо.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mami -> RE: песнички и броенки (22.7.2009 19:05:39)

Ја знае некој онаа старата- џиха, џиха 4 коња, сва 4 куца, џиха, џиха, возимо се на далека пута ....јас ја знам до овде а мислам дека има уште еден дел, инаку лука обожава кога му ја пеам и го клацкам на колено
niki -> RE: песнички и броенки (22.7.2009 19:13:20)

Ja nauciv od svekrva mi.

Dziha, dziha 4 noge,
sve 4 krute.

Dziha, dziha mi idemo
na daleke pute.

Uzda mi je od kanapa,
a bic od tatina prebijena stapa.
nadica -> RE: песнички и броенки (11.8.2009 13:48:46)

brm brm pcelicke
brm brm sestricke
eve tebe cvet
a ti mene med
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>