RE: Фолна киселина во пренаталниот период (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


Annet -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (1.2.2012 16:28:23)

Maja06 ti posakuvam pobrzo da zabremenis.I druzi se no nas tuka,mene RR mnogu mi pomogna.Pozdrav[sm=smiley1.gif]




enaeci -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (8.2.2012 17:48:22)

Da treba da se zema tri meseci pred zabremenuvanje ama ne podolgo sto ako vo preiodot od tri meseci ne ostaneme bremeni [sm=smiley13.gif] mene samo mi ja pojaca krvta obicno lugeto koi imaat anemija pijat isto folna kiselina i veke ne znam sto da pravam.... ne zemam pa zdravje Boze koga ke bidne [sm=duda.gif] togas ke pocnam pak .....




temjana -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (8.2.2012 17:55:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: enaeci

Da treba da se zema tri meseci pred zabremenuvanje ama ne podolgo sto ako vo preiodot od tri meseci ne ostaneme bremeni [sm=smiley13.gif] mene samo mi ja pojaca krvta obicno lugeto koi imaat anemija pijat isto folna kiselina i veke ne znam sto da pravam.... ne zemam pa zdravje Boze koga ke bidne [sm=duda.gif] togas ke pocnam pak .....

Купи си пренатал апчиња тоа се витамини и минерали комбинација, и се пијат година дена пред планираната бременост јас ги пиев околу 7 месеци. Не штетат во никој случај бидејќи не се преголеми дозите а плус и ќе ти зајакне косата и ноктите[sm=smiley1.gif]




enaeci -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (8.2.2012 18:00:39)

Ti blagodaram ke gi kupam uste utre mene od ova folnava licevo pocna da mi se isfrla [sm=smiley13.gif] mn mi e jaka krvta sega.....ti blagodaraam najmnogu [sm=smiley1.gif]




mnm1986 -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (1.4.2012 8:19:25)

Zdravo na site na forumot
Vekje 3 meseca piam folna kiselina so dodatok na vitamin C i E. Folnata kiselina se pie posle jadenje nikako na gladen zludnik. Se nadevam deka ovoj mesec ke ima[sm=duda.gif] so ogled sto mi docni 4 dena [sm=bravo.gif]




busavka -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (9.7.2012 19:38:39)

Драги рингерајки, дали има разлика меѓу Тифол и Фолна киселина???
И што е подобро да се зема? Поздрав [sm=smiley1.gif]




dusa moja -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (30.7.2012 0:08:09)

draga busavka jas ja prasav doktorkata adamovska vo sistina  za  folan ili tivol ona mi rece isto e ama ako zemam folan treba 1 dnevno a tivol 2 pati dnevno bidejci folanot e od 5 mg a tivol e poslab pozzz




ena3 -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (16.8.2012 8:12:06)

Здраво Палешка. Јас сум нова на форумов . Читав за фолната и бидејќи се разбираш реши да ти пишам . Денес ќе го испијам последното апче Тифол . Дали да се јавам кај гинекологот и да ми каже што понатаму . Тифолот го пијам веќе трет месец . Поздрав




mama 25 -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (29.12.2012 21:05:26)

здраво јас сум нова,да прашам дали мози да се зема фолна киселина од супра вид пред забременување,ви благодарам однапред[sm=bravo.gif]




myhappiness -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (31.12.2012 10:34:52)

Јас пијам веќе 2 години (нормално со прекини) фолна киселина или на Алкалоид или на Реплек од 5 мг по едно апче дневно. Не знаев дека не е добро на гладно и за да не заборавам најчесто сабајле го пијам. Во последно време почнав да пијам и Б6 и Вит Ц од 1000 мг. Сега додека имам добиено Ц вит нема да пијам - а со фолна и со Б6 ќе продолжам.




kapina -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (31.12.2012 14:09:00)

ne piete nisto na svoja raka se dodeka ne potvrdite deka imate nedostatok na nekoj vitamin ili bilo sto




Gardenia -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (14.3.2013 13:00:33)

Јас ја пијам еве три месеци,ама неколку дена ја прекинав,[sm=zmeden.gif]незнам дали да продолжам да пијам пак, штетно ли е ?[sm=zmeden.gif]




arh_diz -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (14.3.2013 14:34:38)

Ne e stetna mozes da ja pies




Melanija RR -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (14.3.2013 15:41:26)

Јас кога забременив немав пиено 2 години ,после кога се потврди на ехо почнав да земам фолна




temjanuska75 -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (14.3.2013 15:44:29)

Ja piev vo prvo tromesecie, a dodeka se obiduvav da zabremenam koga ja piev mi se poremetuvase ciklusot, toa mi bese epten cudno.




MademoiselleNina -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (25.5.2013 12:41:56)

Мене ми препорача лекарот да пијам фолна од 0,4 секој ден по едно, и пиев еден месец пред инцеминацијата, која денес се покажа како неуспешна, и сега сум со еден тон прашања во глава...
Понекогаш заборавав да се напијам, значи неколку пати во месецот сум прескокнала, дали тоа можеби има врска со неуспешната инсеминација?




Melanija RR -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (25.5.2013 12:48:39)

Немој да се вознемируваш фолната нема врска со инсеминацијата.Јас од 3 години обидување само првата година пиев после воопшто не.Почнав да пијам дури кога забременив.




Gardenia -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (28.6.2013 10:23:20)

Да прашам има ли врска кога се пие фолната киселина,на гладно или после јадење? Како е најдобро?




LoveableMe RR -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (28.6.2013 10:57:16)

Јас ја пијам одма после доручекот, еднаш дневно. Тоа е добро за подготовка на организмот за бременост. Јас пијам веќе две години, а сеуште не сум бремена. Добро е кога ќе забремениш сигурно да пиеш, за да овозможиш правилен развој на плодот.[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 12:25:15)

Jas znam deka folna se pie vo periodot koga planirash bremenost I posle si prodolzuvash I vo bremenosta da piesh[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 13:41:02)

Порано се кажувало да се пие фолна кога се планира забременување но факт е дека неможе да се планира.Некои парови по 3,5 ,7 години се обидуваат можат но и немора да се пие фолна.

Но последните години на стручно ниво е докажано дека фолна не се зема само во првите 3 месеци од бременоста, како што беше ,туку се пие во текот на цела бременост бидејќи не ештетна.Фолната не е витамин кој штети ,а затоа во сите витамини од сите познати светски веледрогерии има во составот на сите 23 витамини има и фолна.

Значи според тоа од ваков витамин нема вишок ниту штета.

Јас кога забременив 2 години немав пиено фолна.Но послед веднаш почнав и пак нема штета ниту што не сум пиела.




Melanija RR -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 13:46:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Utce

Zdravo na site jas sum nova na forumov i resiv da vi se pridruzam:)))Skoro 9 meseci sum vo brak i non sto se obiduvame za bebence no nikako da fati so nas se e ok osven nervozi:)pa me interesira dali folnata kiselina moze da se pie i dali pomaga za zabremenuvanje :(Epten sakam da stanam mamickaaaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Utce добредојде на форумот, ти посакувам убава дружба тука и многу брзо да ги видиш посакуваните [sm=rozacrtici.gif] [sm=bravo.gif]

Кога веќе се планира бременоста, пожелно е и се препорачува од секој доктор да се почне со земање фолна, најмалку три месеци пред забременување. Можеш слободно да почнеш да пијеш. Фолната не ти помага при забременување, таа е витамин кој е посебно потребен доколку дојде до забременувањето за правилан раст и развој на плодот.


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Фолната киселина се препорачува 3 месеца пред планирањето на забременувањето да се пие,воопшто не е штетна можеш слободно да си ја земеш. Самото тоа што се пие и за време на бременост кажува дека не е штетна [sm=smiley1.gif] Ама сепак не е на одмет и преглед од лекар да се види дали има некој проблем [sm=smiley1.gif]

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne e tocnodeka sekoj lekar. Ja preporacuva folnata kiselina pred zabremenuvanje jas koga prasav dali da pijam folan mi kazaa ne pij nisto ako stvarno nemas treba I ako stvarno nemas nedostatok od nea I Sega duri otkakomi napravija aspiracija na jajcekletkite duri sega pocnav so pienje na folan

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Капина, а како знаеш дали имаш недостаток од неа?
Тоа е витамин и не може да штети да се зема секој ден и дури и на сите други, не само во период на забременувањето.
Се обидував две години да забременам, и можеби исто толку пиев фолна (се случеше многу пати и да прескокнам) и плус првите три месеци од бременоста, а после продолжив со витамините кои секако во себе содржат фолна.
Во секој случај, може да продолжиме со дискусија на темата што е посочена погоре [sm=smiley1.gif]

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Se prave ispituvanje na toa Dali ima nedostatok na folna kiselina I se prave ispituvanje dali seima nedostatok na sekoj vitamin jas licno imampraveno ispituvanje na vitamin d I bese granicna vrednost trebase I vitamina da ispituvamno radi sklop na okolnosti ne ispitav ako veke saka da zema folna kiselina moj sovet I e da ja zema vo priroden oblik




Utce -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 22:47:53)

I jas planiram da zemam folna da pijam na svoja raka barem mesecov pa sto bide neka bide se nadevam vo brzo vreme ke se izraduvame:))




andrijance90 -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 22:52:18)

Јас дома имам Б-комплекс со фолна киселина, ми требаше само б комплекс и аптекарката ми ги даде овие, ама не знам дали е доволна фолната што ја има , пишува 200 ама не е мг туку нешто друго не можам да го напишам тука како некое грчко знакче [sm=zmeden.gif] како u(samo so crta) g. значи ug. Која мерка е ова? [sm=jezicek.gif]




bucko mal -> RE: Фолна киселина во пренаталниот период (20.7.2013 22:54:36)

Vi posakuvam na site sto ocekuvate pobrzo da si se izraduvate so [sm=duda.gif][sm=duda.gif]
Jas piev vit.tableti koi sodrzea folna I uste mnogu drugi vitamin shto se potrebni za edna trudnica.
Se vikaat ELEVIT(germanski se )gi piev od pocetokot na bremenosta se dodeka go doev bebushov,negde okolu 18 meseci.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>