RE: Ручек (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


Tanjat7880 -> RE: Ручек (9.12.2014 9:32:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Leka so gravce [sm=smiley1.gif]

E ova odamna go mislem,scared jas sum golem ljubitel I na lekja I na grav no zaedno podgotveni nit sum gi videla nit probala,molam za detalen recept[sm=smiley20.gif]
Denes pileshka supa,kopani so oriz I zelka salata!
A shto ke spremate za utre,dali e denot posen zaradi golemiot praznik?!

I jas pak ke se vratam na ova,Scared,ako procitash PROSVETLI ME!
A za denes se mislam neshto novo da vovedam u menito nashe,elem,najdov recept za posen podvarok,me bendisa mene mnogu receptot no moeto odushevuvanje po povod istiot ne go delat moite mazi,ke treba da gi iznenaduvam[sm=jezicek.gif]




scared RR -> RE: Ручек (9.12.2014 10:42:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Leka so gravce [sm=smiley1.gif]

E ova odamna go mislem,scared jas sum golem ljubitel I na lekja I na grav no zaedno podgotveni nit sum gi videla nit probala,molam za detalen recept[sm=smiley20.gif]
Denes pileshka supa,kopani so oriz I zelka salata!
A shto ke spremate za utre,dali e denot posen zaradi golemiot praznik?!

I jas pak ke se vratam na ova,Scared,ako procitash PROSVETLI ME!
A za denes se mislam neshto novo da vovedam u menito nashe,elem,najdov recept za posen podvarok,me bendisa mene mnogu receptot no moeto odushevuvanje po povod istiot ne go delat moite mazi,ke treba da gi iznenaduvam[sm=jezicek.gif]

Еве ме мошне едноставно е [sm=smiley1.gif] Посебно се варат и леќата и гравот. Првата вода на гравот се фрла нели, во втората додавам главица кромид која подоцна ја пасирам. Леќата ја проварувам во првата вода околу 5-10 минути само да искочи она црно од неа и ја фрлам, кога гравот ќе е веќе при крај ја додавам леќата се варат уште некое време. Додавам сол, бибер и при крај зејтинче со црвен пипер, се вари уште кратко време и готово е . [sm=smiley1.gif] Јас вака во комбинација леќата ја сакам многу повеќе отколу самостојна да е [sm=smiley1.gif]




Tanjat7880 -> RE: Ручек (9.12.2014 10:57:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Leka so gravce [sm=smiley1.gif]

E ova odamna go mislem,scared jas sum golem ljubitel I na lekja I na grav no zaedno podgotveni nit sum gi videla nit probala,molam za detalen recept[sm=smiley20.gif]
Denes pileshka supa,kopani so oriz I zelka salata!
A shto ke spremate za utre,dali e denot posen zaradi golemiot praznik?!

I jas pak ke se vratam na ova,Scared,ako procitash PROSVETLI ME!
A za denes se mislam neshto novo da vovedam u menito nashe,elem,najdov recept za posen podvarok,me bendisa mene mnogu receptot no moeto odushevuvanje po povod istiot ne go delat moite mazi,ke treba da gi iznenaduvam[sm=jezicek.gif]

Еве ме мошне едноставно е [sm=smiley1.gif] Посебно се варат и леќата и гравот. Првата вода на гравот се фрла нели, во втората додавам главица кромид која подоцна ја пасирам. Леќата ја проварувам во првата вода околу 5-10 минути само да искочи она црно од неа и ја фрлам, кога гравот ќе е веќе при крај ја додавам леќата се варат уште некое време. Додавам сол, бибер и при крај зејтинче со црвен пипер, се вари уште кратко време и готово е . [sm=smiley1.gif] Јас вака во комбинација леќата ја сакам многу повеќе отколу самостојна да е [sm=smiley1.gif]

E mnogu ti fala,jas go zamisluvav ko kojznae shto e I kako se sprema,go zamisluvam I ko tavce,da go nareceme tavce lekja gravce[sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: Ручек (9.12.2014 11:03:12)

Жени бре, полека, има и трудни тука - седам на работа, ве читам и лиги ми течат! [sm=smiley36.gif] Од прееска го мислам јадењево, мора да се проба! Обожавам и грав, и леќа, а заедно можам да замислам каква перверзија е [sm=jezicek.gif] Браво scared, ќе си ја ревидирам листата на форумџии и ќе те пишам за најдомаќинка [sm=smiley1.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Ручек (9.12.2014 11:14:10)

[img]http://www4.slikomat.com/13/1209/538-104293.jpg[/img]

Ете го мојот саботен ручек, откритие ми е ова на годината. Од Маги ќесичка за Ќофте во сос. Рецепт има на самата кеса, ви треба само 500 гр мелено месо, кромид, зачини, неутрална хопла и вода.

Од меленото месо се прават 8 топчиња, а месото се зачинува само со црвен пипер и вегета. Како подлога во тавчето ставив огромна, џиновска главица црвен кромид, лук и магдонос. Врз тоа ќофтињата, па се полева со сосот и под фолија се пече 45 минути, па после уште 10 без фолија.

Прсти да излижеш, многу вкусно а прелесно за спремање.




MademoiselleNina -> RE: Ручек (9.12.2014 21:30:56)

Вистина ли е дека компир не треба да се подгрева? Демек ако се подгревал испуштал некои токсни ... јас првпат слушнав за ова, инаку секогаш ако ми остане компир си го подгревам и вкусен ми е, е дали е отровен - тоа не знам :)

Денес ручек од вчера, подгреани компири и пилешко :)




caciana -> RE: Ручек (10.12.2014 1:42:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Вистина ли е дека компир не треба да се подгрева? Демек ако се подгревал испуштал некои токсни ... јас првпат слушнав за ова, инаку секогаш ако ми остане компир си го подгревам и вкусен ми е, е дали е отровен - тоа не знам :)

Денес ручек од вчера, подгреани компири и пилешко :)


Jas za vakvo nesto slusam prv pat od tebe [sm=smiley1.gif] . Kompirot ima toksin da , no dokolku toj 'rti. Na mestoto kade sto 'rti se naoga toksinot, koj sto so samoto lupenje i cistenje na kompirot se otstranuva. Za ovoj toksin znam , no za toksinov sto go ispusta po zagrevanje ne znam. [sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Ручек (11.12.2014 17:07:42)

Denes za rucek potpeceni makaroni so sirenje [sm=smiley1.gif]




scared RR -> RE: Ручек (11.12.2014 17:31:01)

Печурки со ориз.




scared RR -> RE: Ручек (12.12.2014 14:56:40)

Манџа гравче плус цвекло салата [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Ручек (12.12.2014 15:00:15)

Манџа гравче плус шопска салата[sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif]




scared RR -> RE: Ручек (14.12.2014 12:19:15)

Сарма со праз [sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Ручек (14.12.2014 15:45:06)

Pilesko so oriz, i pileska supa [sm=zz_bounce.gif]




deluxe -> RE: Ручек (16.12.2014 9:46:39)

Denes ne znam sto da zgotvam za rucek...[sm=smiley13.gif]Kazuvajte!Nemam nitu edna idea...Imam teleska corba,ama sto uste so corbata??




AneLav RR -> RE: Ручек (16.12.2014 10:50:54)

Боранија и салата




bucko mal -> RE: Ручек (16.12.2014 11:47:47)

Denes oriz so selsko meso I shopska.

Za utre nemam nikakva idea pojma nemam sto ke se pravi[sm=smiley13.gif]




scared RR -> RE: Ручек (16.12.2014 12:01:55)

Посно тавче ориз и компири со марула салата [sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Ручек (20.12.2014 11:59:35)

Леќа и зелка салата.




scared RR -> RE: Ручек (20.12.2014 23:42:38)

Пилешки увијачи на скара, варени компирчиња и салата од црвена зелка [sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Ручек (21.12.2014 13:02:08)

Grav so kolbasi potpecen vo tava [sm=smiley1.gif]




kokicekokice -> RE: Ручек (21.12.2014 15:52:34)

Denes ne gotvev, si se sladevme so kupen obrok od kineskiot, I toa mojata omilena kombinacija -oriz so slatko luto kiselo I pilesko so brokuli.mnjam mnjam [sm=smiley1.gif]




lolla RR -> RE: Ручек (21.12.2014 16:06:28)

Интегрален ориз со зеленчук и салата




Malecka23 -> RE: Ручек (21.12.2014 17:03:46)

PEceni kompircinja,pusena riba i salata.Mnoguuu salata:D




elenak -> RE: Ручек (21.12.2014 17:36:11)

Денес спанаќ со ориз и кисело млеко.




scared RR -> RE: Ручек (22.12.2014 21:08:17)

Омлет со печурки и додатно сиренце [sm=smiley1.gif] Плус салата карфиол [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>