RE: Перница на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


Emanuelapp -> RE: Перница на детето (17.11.2011 12:46:33)

Uste od pocetok na Jovan mu stavav pernice od prilika 1-2cm visoko i na toa spiese do 5-6 meseci, koga mu staviv povisoko so memory pena  begase od perniceto i sakase da spie samo na joga pa se vrativme na staroto tanko pernice.
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





AnnaMolly RR -> RE: Перница на детето (17.11.2011 12:56:29)

Во неделата купувавме нешто од маркетот во Рамстор и за секоја сметка над 500 денари даваа некоја силиконска перница за доплата од 79 денари и зедов две. Мнооогу е убава и мека, вака изгледа надуена, ама кога ќе легнеш како на облаци да спиеш [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Му ја ставив на Филип и супер си спие на неа, на мекичко. Антиалергена е.




Natuska85 -> RE: Перница на детето (17.11.2011 12:56:57)

Јас негде од пред месец дена(на 5,5 месеци),кога беше затнато [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] почнав да му ставам перниче за поубаво да си дише навечер и од тогаш спиеме на тенко мало перниче.




kikicka -> RE: Перница на детето (17.11.2011 16:03:27)

Ние спиеме на дормео јуниор трилојна перница вака изгледа дебела али кога ќе ја извадиш од навлаката се прават како три мали тенки перничиња од по 2цм,мекичка е сега за сега спие само на една додуша нон стоп мрда така да некогаш на неа некогаш без неа,кога ке биде поголема сите три ќе и ги ставам




vezilka RR -> RE: Перница на детето (27.12.2011 14:44:19)

Можеби и перниче сака..никогаш не сум го пробала, ама сум приметила дека сака да лежи на нашите перници. Ајде и тоа ќе пробам вечер со мало детско перниче..може ќе спие поубаво..




arh_diz -> RE: Перница на детето (27.12.2011 14:58:31)

Koga bese pomal mu stavav pernica , sega ne mu stavam bidejki ne ja saka jas go stavam a toj se trga i legnuva na strana




penelopa -> RE: Перница на детето (1.2.2012 10:44:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ние спиеме на дормео јуниор трилојна перница вака изгледа дебела али кога ќе ја извадиш од навлаката се прават како три мали тенки перничиња од по 2цм,мекичка е сега за сега спие само на една додуша нон стоп мрда така да некогаш на неа некогаш без неа,кога ке биде поголема сите три ќе и ги ставам
  И ние му земавме ваква перница на син ми јас му ставив два слоја мсилам доволно му е  сега за сега- вчера спиеше џоа бебенце[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Еве ја како изгледа перницата: [image]http://cdn3.dormeo.net/memosan3layerpillowj_486028_31668.jpg[/image]




kikicka -> RE: Перница на детето (1.2.2012 14:48:12)

И ние сме на два слоја сега и така си нана мирничко дури секаде си ја носи со неа [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif],дури и ја отвара навлаката и прстите во дупчињата хахаха...




AnnaMolly RR -> RE: Перница на детето (1.2.2012 14:59:27)

Филип и јас си спиеме на една перница, силиконска/антиалергена. Мора да спие пикнат во мене и да ме допира за лице, па нема шанси да спиеме на посебна перница или јас со перница, а тој не.




zzaa -> RE: Перница на детето (30.11.2012 22:50:34)

ne spije na pernica a ne planiram do 2 godini da i stavam




Maca25 -> RE: Перница на детето (1.12.2012 11:15:16)

Ќерка ми уште не спие на перница, а скоро 4 години има. И да и ставам перница, ја наоѓам кај нозете после некое време. Не сум прашала дали е ок да се спие на скроз рамно или не?!?!




Felly RR -> RE: Перница на детето (10.1.2013 10:44:22)

Ние заради алергијава гледавме перници со мемори пена, пошто на мемори пената не преживувало нешто, и е затоа антилергиска. Ама цениве ептен се разликуваат од фирма до фирма, па затоа ме интересира кој има искуство да пише.
ВО Симпо се околу 1000 денари, а во Медикус беа 2000, само со мемори пена, оти и тоа неколку мина ни рекоа дека е битно - да не биде комбинација сунгер со мемори пена, оти сунгерот се кинел, а вака чисто мемори пена имале неограничен рок на траење.
Па, ајде, чекам искуства кој има - како сте задоволни.[sm=smiley1.gif]




dostickage -> RE: Перница на детето (10.1.2013 10:56:24)

Felly, od Dormeo imas i pernica i navlaka so Aloe Vera. Isklucitelno preporaclivi za deca sto imaat ili se skloni kon alergii. Jas vcera kupiv druga postelnina od Dormeo i plus navlakata so Aloe Vera. Ne sum ja upotrebila uste no me prasaa dali ja kupuvam zasto deteto ima alergii. V fala Bogu nea problemi pa navlakata ja zedov onaka , nekako mi izgleda besprekorno cista. Mozes da si procitas podetalno za nea na web stranata na dormeo.




sandriana RR -> RE: Перница на детето (21.10.2015 11:10:45)

Двете деца од бебиња спијат на перници - во почеток на тенка, бебешка перница, подоцна, после првите мрсулчиња[sm=smiley1.gif] на подебелки.
Т веќе спие на класична перница (демек антиалергена е), а бебе се уште на детската.




tincule -> RE: Перница на детето (21.10.2015 13:31:31)

Мојава никако не сака перница, пробав пред некое време ама ништо ми ја бутна се вртеше се трткаше и ми ја бутна. Поубаво и е на рамно само на душек да спие. А ако си лежи онака нема проблем ама за спиење нема шанси.




vezilka RR -> RE: Перница на детето (21.10.2015 14:00:56)

За Јосиф уште не употребуваме перница. И Никола Џџбе има перница кога спие на нашите, пошто спие со нас на спална, главата му е или десно или лево, никако на неговата перница. На неговата перница може да му се најдат нозете ко ќе избега со главата долу. [sm=smiley36.gif]




lukajana RR -> RE: Перница на детето (21.10.2015 14:09:01)

Л спие на голема перница не многу висока а Ј не сака да спие на перница ,има детска мала во креветот ама ја избегнува вешто




Felly RR -> RE: Перница на детето (21.10.2015 15:53:35)

Кога беше М помалечка користевме од мемори пена, а сега си спие на обична перница само гледам почесто да и ја менувам - да не ја користи долго време истата перница.




MamaKiki -> RE: Перница на детето (21.10.2015 22:05:07)

ние користиме перница и тоа голема како нашите од околу 8-9 месеци, на почеток лежеше со цело грпче и главче на перница а сега знае и малку да се излизга надолу па личи на големо мажекое спие на перница , а да секоја вечер го легнувам во креветчето и по некое време си го земам на средина до нас оти приплаква на секои 5 минути..
на почеток првиот месец го ставав на рамен душек , ама имаше проблем често бљуцкаче па под дучекот ставив дебела перница наедниот крај и така спиеше под агол исто како на перница ама на цврта и рамна подлога и бљуцкањето се смири [sm=bravo.gif] после свати дека може да о движи газето надолу и една нок го најдов стуткан на другиот крај па ја извадив и од тогаш спие на перница.. прво користев обична перница мека најобична , а сега како мојата дормео силвер мислам дека беше со мемори пена и навлака која дишела демек [sm=smiley1.gif]




Bellee -> Peasants za kolicka Mothercare (1.11.2015 21:20:20)

Imame prasanje dali nekoj koristi Mothercare Xpedior?
Kako ste zadovolni I dali sedistetona na kolickata koe voedno se pravi I korpa e komotno?
Fala vi odnapred name odgovorot...




Felly RR -> RE: Перница на детето (2.11.2015 10:21:30)

Bellee твоето прашање го префрлив во темата за колички КЛИК ТУКА, се надевам има некоја рингерајка што ја користи истата, па ќе ти пише.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]