|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
28.9.2010 9:22:45   
blue_blue
Го препишуваат за стимулација на јајници т.е. за да се сигурни дека јајниците ќе произведат повеќе здрави јајце клетки со што се зголемува шансата за оплодување на истите. Мислам дека не треба докторот да остави ти да кажеш што сакаш зошто според твојот случај треба да ти ја препише соодветната терапија. Можеби не треба кломифен туку некој друг лек, можеби треба веднаш инекции, не знам - тоа лекарот ќе си знае во зависност од твојот случај

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кломифен
28.9.2010 12:47:33   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Natasha,

Хормон е, хемиски лек е, така што сигурно има нус појави од него. Е сега за страшен не верувам дека е ако се земе предвид зошто го препишуваат. Јас го имам пиено во 3 циклуси, па после тоа ме стави докторот на Гонал инекции, па после на Пурегон инекции. Се се тоа хормони и прават дисбаланс во организмот ама кога немаш избор тоа е, или ќе ги пиеш или нема да дојде до бременост....И мене ме оставаше на природни циклуси зошто немав медицински проблем ни јас ни мм, ама ете од необјаснива природа немаше бременост. Да излудиш!!! Нема од што да те лечат...сепак бременоста се случи со лекови, а не ми беше ништо т.е. немав никакви последици. Кломифенот е гола вода за сите други лекови што сме ги пиеле и јас и уште еден куп жени така да ич не се секирај - земи го лекот и следи ги упатствата на докторот

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz





Znaci, tebe ti imase dobro vlijanie klomifenot. I uspea da zabremenis? Super!!!!!! Se najubavo.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кломифен
28.9.2010 15:04:52   
blue_blue
Јас нормално реагирав на Кломифен, т.е. се постигна целта за која ми го даваа - имаше добро развиен фоликул во секој од трите циклуси, а нус појави немав, освен некоја болка во јајниците што е сосема нормално. Но за жал во ниту еден циклус со Кломифен не забременив. Бременоста ми беше со IVF - во таа постапка стимулација на јајниците ми правеа со Пурегон инјекции зошто таму им требаат многу фоликули, барем 10 за да може да ги извадат од јајцеводите со пункција при што некои ќе се оштетат, па при вештачкото оплодување исто некои ќе се оштетат, па некои нема да се оплодат. Мене ми извадија 10, оплодија 6, а се развија 4 и тие ми ги вратија назад. Од нив се задржаа две и имам близначки кои сега имаат 2 години и 1 месец

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Natasha,

Хормон е, хемиски лек е, така што сигурно има нус појави од него. Е сега за страшен не верувам дека е ако се земе предвид зошто го препишуваат. Јас го имам пиено во 3 циклуси, па после тоа ме стави докторот на Гонал инекции, па после на Пурегон инекции. Се се тоа хормони и прават дисбаланс во организмот ама кога немаш избор тоа е, или ќе ги пиеш или нема да дојде до бременост....И мене ме оставаше на природни циклуси зошто немав медицински проблем ни јас ни мм, ама ете од необјаснива природа немаше бременост. Да излудиш!!! Нема од што да те лечат...сепак бременоста се случи со лекови, а не ми беше ништо т.е. немав никакви последици. Кломифенот е гола вода за сите други лекови што сме ги пиеле и јас и уште еден куп жени така да ич не се секирај - земи го лекот и следи ги упатствата на докторот

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz





Znaci, tebe ti imase dobro vlijanie klomifenot. I uspea da zabremenis? Super!!!!!! Se najubavo.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кломифен
28.9.2010 15:12:10   
iki82
jas dva pati piev klomifen i ic ne mi bese interesno osobeno 5-6 dena od koga ke ja ispiev dozata. I dvata pati imase ovulacija, ama me bolea pobajagi jajnicite, i dvata pati mi se napravija cisti koi sto se izgubija odma koga dobiv menstruacija. kaj mene taka reagirase klomifenot,nekoi pa citam top si pominale so nego. Valjda ako nemas nekoi pogolemi problemi osven ovulacija imas dobri sansi da zabremenis so klomifen. ama si ima nesakani efekti, toa i me predupredi doktorot pred da pocnam da go pijam. a da, i pocna da mi paga kosata mnogu od nego, edvaj si ja stabilizirav sega so trista samponi i ampuli. ama ako moram pak da go pijam ke go pijam, sto da se pravi koga nema drug nacin da se dojde do bebe, valjda ke se izdrzi se.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кломифен
28.9.2010 15:54:46   
Bethany
leleee, se nadevam deka nema kosa da mi opaga poveke od kolku sto e sega :)))
Imajte vera i ke bide se....mozebi ne bas vo momentov koga nie sakame, ali KE BIDE! user posted image user posted image

By the way, i jas bi sakala bliznacinja :)) samo ne znam kako ke se snaogam i so edno vo edna nova situacija, a kamoli so dve... ama neka, Gospod neka mi dade, jas ke naucam user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кломифен
28.9.2010 18:37:34   
iki82
Bethany ajde ke bide, so klomifen bez klomifen kako trebalo taka. Ne e tolku strasen klomifenot, vikaat deka e pocetna i najlesna terapija, zavisi od organizam do organizam nekoj polesno go podnesuva nekoj potesko. 

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кломифен
30.9.2010 20:44:28   
petra27
Tri pati bev stimulirana so klomifen...prviot pat probavme so spontan odnos,vtoriot pat so inseminacija(neuspesna) i tretiot so inseminacija no plus so inekcii flostimon......i togas se fati :)
No drugo mi bese muabetot.......neznam dali znaete deka klomifenot ne smee da se dade poveke od 5 pati deka doveduva do pojava na rak na dojkite.....treba razumno da se koristi i da se koristi koga se napraveni site ispituvanja a ne kako mene prviot i vtoriot pat bez napraveni hsg snimki.....sto se vospostavi deka tuka ima problem.....seto ova go kazuvase D-r.Lazarevski na televizija......jas veruvam deka e taka bidejki pred da mi ja pravi inseminacijata mi gi objasni site tie raboti.....pozdrav i birajte go praviot doktor.....so uspeh i da si vidite dve crtki sto poskoro

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кломифен
30.9.2010 22:15:03   
minerva
Tocno e toa za klomifenot, mene doktorot mi kaza deka se pie najmnogu 6 pati vo kontinuitet. Ama mislam deka so klomifenot ne e toa edinstvenata pricina, tuku i toa sto posle nekolkukratno stimuliranje, ako nema rezultat, togas nema logika da se prima ponatamu i treba da se pocnat malku poagresivni tretmani.

Jas go piev ednas (3-7 den), pa mesec pauza, pa uste ednas (5-9 den). Na vtoroto podobro reagirav, prviot pat samo eden folikul, vtoriot tri od koi edniot pomal. Sega go prekinav od pricina sto malku mi e cudna reakcijata na spontanite ciklusi otkako go primiv klomifenot. Ednostavno gi izgubiv site mozni simptomi na ovulacija i PMS sto prethodno redovno gi imav. Nitu bolka vo jajnici ili kicma, nitu ziganje vo stomak, nisto. Mani drugo, ama gradite da ne me bolat voopsto, a otkoga pamtam za sebe toa nitu ednas ne me promasilo, nekako si rekov popoleka sega, neka se stabilizira teloto malku, pa da vadam pak hormoni, da vidam sto se slucilo vo megjuvreme.

< Поракaта ја уредил minerva -- 30.9.2010 22:16:40 >

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кломифен
1.10.2010 1:07:16   
lukas
jas bev mnogu na terapija so klomifen i kako sto kazuvate pogore za simptomite nemav nikakvi piev duri i dupla doza ,edvaj eden folikul ke se javese,zatoa se zavisi od organizam do organizam,dokolku lekarot uvidi deka imate pojava na folikuli ne bi trebalo da go prepisi,zosto loso e sto mozi da napravi eksplozija od folikuli i doaga do pojava na cisti koi vistina se gubat so idenjeto na menstruacija,dokolku lekarot e siguren deka na vasite jajnici mu treba klomifen treba da prepisi a ne da isprobuva,ne kaj sekogo reagira ovaj lek dobro kaj mene doktorot se cudese,i mi velese vaka na mu dadam na nekoj drug ke mu eksplodira stomakot,ne smee da se pie poveke od 6-7 pati,zosto go slabee zidot na matkata i dokolku dojde do bremenost ke e loso,zatoa dodeka se pie klomifen treba da se pazi i na matkata a dokolku e oslabena mene mi davase da pijam ne me fakajte za zbor se vikaa mislam estrofen apcinjata,jas so terapija na klomifen ostanav trudna so preporaka na doktor od slovenija no pienjeto mi bese poinaku so inakov redosled od ovaj sto go davaat vo mk,i koga i kazav na zamenata na mojot doktor taa mi rece daj kazi mi kako ti rece za da mu gi davam i jas taka,i i bese cudno,koga mi rece da imam odnosi tie tri dena deka imam folikul zrel jas i rekov vaka i vaka mi rece doktorot od slovenija da imam
primer.14 den 16 ti den i 18 den od menstruacija,preku eden den i po moznost od sabajle odnosite dodeka telata ni se topli,znaeme site deka imame odnosi navecer koga ke ni zavrsat obvrskite,e sega probajte pred da vi zapocnat obvrskite,i po moznost jas taka barem pravev,15 min vo krenata polozba nozete,15 da miruvas da ne stanvas od krevet...pozz i ajde site ve cakam da mi pisite vo druga tema...user posted image user posted image ,user posted image user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кломифен
1.10.2010 15:39:39   
petra27
user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

jas bev mnogu na terapija so klomifen i kako sto kazuvate pogore za simptomite nemav nikakvi piev duri i dupla doza ,edvaj eden folikul ke se javese,zatoa se zavisi od organizam do organizam,dokolku lekarot uvidi deka imate pojava na folikuli ne bi trebalo da go prepisi,zosto loso e sto mozi da napravi eksplozija od folikuli i doaga do pojava na cisti koi vistina se gubat so idenjeto na menstruacija,dokolku lekarot e siguren deka na vasite jajnici mu treba klomifen treba da prepisi a ne da isprobuva,ne kaj sekogo reagira ovaj lek dobro kaj mene doktorot se cudese,i mi velese vaka na mu dadam na nekoj drug ke mu eksplodira stomakot,ne smee da se pie poveke od 6-7 pati,zosto go slabee zidot na matkata i dokolku dojde do bremenost ke e loso,zatoa dodeka se pie klomifen treba da se pazi i na matkata a dokolku e oslabena mene mi davase da pijam ne me fakajte za zbor se vikaa mislam estrofen apcinjata,jas so terapija na klomifen ostanav trudna so preporaka na doktor od slovenija no pienjeto mi bese poinaku so inakov redosled od ovaj sto go davaat vo mk,i koga i kazav na zamenata na mojot doktor taa mi rece daj kazi mi kako ti rece za da mu gi davam i jas taka,i i bese cudno,koga mi rece da imam odnosi tie tri dena deka imam folikul zrel jas i rekov vaka i vaka mi rece doktorot od slovenija da imam
primer.14 den 16 ti den i 18 den od menstruacija,preku eden den i po moznost od sabajle odnosite dodeka telata ni se topli,znaeme site deka imame odnosi navecer koga ke ni zavrsat obvrskite,e sega probajte pred da vi zapocnat obvrskite,i po moznost jas taka barem pravev,15 min vo krenata polozba nozete,15 da miruvas da ne stanvas od krevet...pozz i ajde site ve cakam da mi pisite vo druga tema...user posted image user posted image ,user posted image user posted image

[/qu
Mislam deka ne ostanav trudna od inseminacijata tuku edno utro posle toa.....bidejki trebase da imame odnosi narednite nekolku dena...ali mislam deka toa e toa utro....

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кломифен
10.10.2010 13:36:01   
Bethany
Jas deneska prv pat pocnav so klomifen! Pa da se nadevame na dobra reakcija!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кломифен
17.10.2010 13:57:20   
Bethany
Драги РР, завршив ја мојата доза со кломифен пред 3 дена. И би требало да одам на контрола на 14дц, ама јас се некако испаничив. Осеќам дека ми се случува нешто во јајниците и ме жигат. Всушност, осеќам некоја напнатост доле.
И плус вчера на еден форум прочитав едно лошо искуство со кломифен и ептен се уплашив.
Дали може да ми се случи нешто лошо пред 14 ден, додека да одам кај доктор? Логички размислувајќи, можеби и не, ама јас се се нешто трипувам. Уф, да знаете во моментов ми е жал што започнав било што со овие апчиња, хормони итн. Ќе видам што ќе биде со овој циклус, ама воопшто не планирам да идам понатаму со некои други терапии. Мислам дека ми е уште поголемиот стрес размислувајќи да не биде некои лоши последици. И плус, матичниот ми е во друг град (кога се преселивме во друг град , немам побарано друг доктор тука), ама изгледа ќе треба да барам новиот доктор.
Ох, извинете за долгиот пост, ама ми треба ваше мислење. Можеби и поради хормоните уште повеќе паничарим...user posted image

И уште нешто, дали овулација кога ќе настапи (дај Боже) треба да биде болна?

Поздрав!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кломифен
17.10.2010 15:08:36   
Natasa981
Бетани мила, а колку време се обидувавте да забремениш ,мислам пред оваа терапија со Кломифен?
иначе,незнам дали треба да имаш болна овулација ако примаш Кломифен,мене и без него ми се болни.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кломифен
17.10.2010 15:57:59   
Bethany
Наташа, се обидуваме веќе скоро 2 години. И како време поминува се потешко ми е, дури размислувам искрено да се откажам од се... и да препустим да биде, ако биде и кога биде. Бидејќи, сега сум на почеток, кломифен се смета како најлесна и почетна терапија, па како тек ќе биде покасно user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кломифен
17.10.2010 19:35:31   
Bethany
Наташа, а ти имаш ли користено кломифен до сега? И колико долго се ти обидуваш за да видиш user posted image ?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кломифен
17.10.2010 20:22:44   
Marija28
Devojki, majki ne znam kako da Vi se obratam no vo sekoj slucaj site sme zeni:)
Jas sum epten nova ovde ne mozev da se snajdam pa ke mi izvinite sto postavuvam prasanje tuka, no na nekoj nacin e povrzano so Klomifen. Veke 1 god. i 4 meseci sum na Diane 35 zaradi pokacen Testosteron (znaci bez niv ne dobivam). Jas se uste ne planiram bremenost, ne znam do koga ke gi pijam Diane 35, no ginikologot mi kaza deka vo najlos slucaj pred bremenost ke pijam Klomifen. Pa me interesira dali nekoja od vas imala vakov problem i normalno resenie. Vi blagodaram i se nadevam ke se druzime ako se snajdam po ova stranicive:)

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кломифен
17.10.2010 22:26:45   
lukas
И уште нешто, дали овулација кога ќе настапи (дај Боже) треба да биде болна?


jas ne osetiv bolna ovulacija a nemam ni slusnato za mnooogu bolna ovulacija,a so pienjeto na klomifenot ne se sekiraj jas dupli go piev stom doktor ti go prepial nema zosto da se  sekiras dodeka da odis na doktor,bez gajle,i site sto ocekuvaat i sto cekaatuser posted image resenieto e da se OPUSTITE...samo toa e resenieto,jas bev na mnogu terapii i ne se plasev zosto doktorot go izprasuvav za se i sesto i toa sto znaev mi bese plus...opustete se....pozzzzzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кломифен
17.10.2010 22:31:26   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija28

Devojki, majki ne znam kako da Vi se obratam no vo sekoj slucaj site sme zeni:)
Jas sum epten nova ovde ne mozev da se snajdam pa ke mi izvinite sto postavuvam prasanje tuka, no na nekoj nacin e povrzano so Klomifen. Veke 1 god. i 4 meseci sum na Diane 35 zaradi pokacen Testosteron (znaci bez niv ne dobivam). Jas se uste ne planiram bremenost, ne znam do koga ke gi pijam Diane 35, no ginikologot mi kaza deka vo najlos slucaj pred bremenost ke pijam Klomifen. Pa me interesira dali nekoja od vas imala vakov problem i normalno resenie. Vi blagodaram i se nadevam ke se druzime ako se snajdam po ova stranicive:)




jas imav prvo sreduvanje na menstruacijata mi idese dva meseca posle 3 meseci nemav iskreno ne pomnam so koja terapija bev za sreduvanje na ciklusot no pred zabremenuvanje i jas go piev klomifenot,i neznam zosto ti rekol vo najlos slucaj,toa me interesira...pozz marija28


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кломифен
18.10.2010 1:26:31   
Marija28




Објавувања: 1012
Статус: отсутен
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija28

Devojki, majki ne znam kako da Vi se obratam no vo sekoj slucaj site sme zeni:)
Jas sum epten nova ovde ne mozev da se snajdam pa ke mi izvinite sto postavuvam prasanje tuka, no na nekoj nacin e povrzano so Klomifen. Veke 1 god. i 4 meseci sum na Diane 35 zaradi pokacen Testosteron (znaci bez niv ne dobivam). Jas se uste ne planiram bremenost, ne znam do koga ke gi pijam Diane 35, no ginikologot mi kaza deka vo najlos slucaj pred bremenost ke pijam Klomifen. Pa me interesira dali nekoja od vas imala vakov problem i normalno resenie. Vi blagodaram i se nadevam ke se druzime ako se snajdam po ova stranicive:)




jas imav prvo sreduvanje na menstruacijata mi idese dva meseca posle 3 meseci nemav iskreno ne pomnam so koja terapija bev za sreduvanje na ciklusot no pred zabremenuvanje i jas go piev klomifenot,i neznam zosto ti rekol vo najlos slucaj,toa me interesira...pozz marija28


Iskreno ne znam, verojatno zatoa sto mnogu loso reagiram na hormonska terapija, znaci so otekuvanje, so bolki itn...A kazi mi sega sredena ti e menstruacijata, zasto iskreno se plasam za kratko treb da gi prekinam i pojma nemam sto ke se slucuva. Fala ti i pozdrav

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кломифен
18.10.2010 19:48:05   
wannna baby
Zdravo Natasha, mojot problem e slicen so tvojot. Znaci se e vo red medicinski i so mene i so maz mi, koe nesto se potvrdi po poveke lekarski pregledi i sledenje na fokulite. A sepak i pokraj 3 insiminacii nema bremenost. Da poludis user posted image user posted image Te molam kazi kaj koj doktor odis i nesto poveke okolu inekciite koi gi imas primano. Ti blagodaram
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Natasha,

Хормон е, хемиски лек е, така што сигурно има нус појави од него. Е сега за страшен не верувам дека е ако се земе предвид зошто го препишуваат. Јас го имам пиено во 3 циклуси, па после тоа ме стави докторот на Гонал инекции, па после на Пурегон инекции. Се се тоа хормони и прават дисбаланс во организмот ама кога немаш избор тоа е, или ќе ги пиеш или нема да дојде до бременост....И мене ме оставаше на природни циклуси зошто немав медицински проблем ни јас ни мм, ама ете од необјаснива природа немаше бременост. Да излудиш!!! Нема од што да те лечат...сепак бременоста се случи со лекови, а не ми беше ништо т.е. немав никакви последици. Кломифенот е гола вода за сите други лекови што сме ги пиеле и јас и уште еден куп жени така да ич не се секирај - земи го лекот и следи ги упатствата на докторот

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz


user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кломифен
18.10.2010 19:55:17   
wannna baby
Draga Lukas edno prashanje. Velis deka imas pieno klomifen 14, 16 i 18 den od menstruacija, sto ako plodnite denovi se do 14 den odnosno ako dojde do pukanje na folikulite vo 14 den pa i 13 dali vo toj slucaj ima efekt. Blagodaram
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

jas bev mnogu na terapija so klomifen i kako sto kazuvate pogore za simptomite nemav nikakvi piev duri i dupla doza ,edvaj eden folikul ke se javese,zatoa se zavisi od organizam do organizam,dokolku lekarot uvidi deka imate pojava na folikuli ne bi trebalo da go prepisi,zosto loso e sto mozi da napravi eksplozija od folikuli i doaga do pojava na cisti koi vistina se gubat so idenjeto na menstruacija,dokolku lekarot e siguren deka na vasite jajnici mu treba klomifen treba da prepisi a ne da isprobuva,ne kaj sekogo reagira ovaj lek dobro kaj mene doktorot se cudese,i mi velese vaka na mu dadam na nekoj drug ke mu eksplodira stomakot,ne smee da se pie poveke od 6-7 pati,zosto go slabee zidot na matkata i dokolku dojde do bremenost ke e loso,zatoa dodeka se pie klomifen treba da se pazi i na matkata a dokolku e oslabena mene mi davase da pijam ne me fakajte za zbor se vikaa mislam estrofen apcinjata,jas so terapija na klomifen ostanav trudna so preporaka na doktor od slovenija no pienjeto mi bese poinaku so inakov redosled od ovaj sto go davaat vo mk,i koga i kazav na zamenata na mojot doktor taa mi rece daj kazi mi kako ti rece za da mu gi davam i jas taka,i i bese cudno,koga mi rece da imam odnosi tie tri dena deka imam folikul zrel jas i rekov vaka i vaka mi rece doktorot od slovenija da imam
primer.14 den 16 ti den i 18 den od menstruacija,preku eden den i po moznost od sabajle odnosite dodeka telata ni se topli,znaeme site deka imame odnosi navecer koga ke ni zavrsat obvrskite,e sega probajte pred da vi zapocnat obvrskite,i po moznost jas taka barem pravev,15 min vo krenata polozba nozete,15 da miruvas da ne stanvas od krevet...pozz i ajde site ve cakam da mi pisite vo druga tema...user posted image user posted image ,user posted image user posted image


Корисници на оваа тема: wannna baby

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кломифен
18.10.2010 22:28:41   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: wannna baby

Draga Lukas edno prashanje. Velis deka imas pieno klomifen 14, 16 i 18 den od menstruacija, sto ako plodnite denovi se do 14 den odnosno ako dojde do pukanje na folikulite vo 14 den pa i 13 dali vo toj slucaj ima efekt. Blagodaram
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas




Корисници на оваа тема: wannna baby



Wanna baby, Lukas mislese na odnosite 14, 16 i 18 den. Klomifen se sekogas pie na pocetokot na ciklusot.
Pozdravce.

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кломифен
18.10.2010 23:46:30   
Natasa981
Draga Wanna baby, jas nemam primano nikakva terapija do sega,pa neznam ni kako e so Klomifenot;prasuvav citsto od ljubopitnost. Toa e zatoa sto nie od skoro se obiduvame za bebce..Pozdrav zenski,aj so novi sili vo novi pobedi! user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кломифен
19.10.2010 17:24:59   
wannna baby
Da sega uvidev blagodaram ke citam povnimatelno user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: wannna baby

Draga Lukas edno prashanje. Velis deka imas pieno klomifen 14, 16 i 18 den od menstruacija, sto ako plodnite denovi se do 14 den odnosno ako dojde do pukanje na folikulite vo 14 den pa i 13 dali vo toj slucaj ima efekt. Blagodaram
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas




Корисници на оваа тема: wannna baby



Wanna baby, Lukas mislese na odnosite 14, 16 i 18 den. Klomifen se sekogas pie na pocetokot na ciklusot.
Pozdravce.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кломифен
19.10.2010 17:49:26   
wannna baby
Draga blue_blue Te molam kazi mi kade bese na IVF (kaj koj doktor). Te prasuvam zatoa sto i jas normalno reagiram na klomifen veke tri inseminacii napraviv ama nisto, pa planiram da prodolzam so in vitro. Blagodaram
(
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Јас нормално реагирав на Кломифен, т.е. се постигна целта за која ми го даваа - имаше добро развиен фоликул во секој од трите циклуси, а нус појави немав, освен некоја болка во јајниците што е сосема нормално. Но за жал во ниту еден циклус со Кломифен не забременив. Бременоста ми беше со IVF - во таа постапка стимулација на јајниците ми правеа со Пурегон инјекции зошто таму им требаат многу фоликули, барем 10 за да може да ги извадат од јајцеводите со пункција при што некои ќе се оштетат, па при вештачкото оплодување исто некои ќе се оштетат, па некои нема да се оплодат. Мене ми извадија 10, оплодија 6, а се развија 4 и тие ми ги вратија назад. Од нив се задржаа две и имам близначки кои сега имаат 2 години и 1 месец

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Natasha,

Хормон е, хемиски лек е, така што сигурно има нус појави од него. Е сега за страшен не верувам дека е ако се земе предвид зошто го препишуваат. Јас го имам пиено во 3 циклуси, па после тоа ме стави докторот на Гонал инекции, па после на Пурегон инекции. Се се тоа хормони и прават дисбаланс во организмот ама кога немаш избор тоа е, или ќе ги пиеш или нема да дојде до бременост....И мене ме оставаше на природни циклуси зошто немав медицински проблем ни јас ни мм, ама ете од необјаснива природа немаше бременост. Да излудиш!!! Нема од што да те лечат...сепак бременоста се случи со лекови, а не ми беше ништо т.е. немав никакви последици. Кломифенот е гола вода за сите други лекови што сме ги пиеле и јас и уште еден куп жени така да ич не се секирај - земи го лекот и следи ги упатствата на докторот

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz





Znaci, tebe ti imase dobro vlijanie klomifenot. I uspea da zabremenis? Super!!!!!! Se najubavo.


(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?