|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
11.2.2010 16:59:52   
jasmina 25
ke bidi ke vidis ne misli mnogu na toa.....od srce ti posakuvam da si vidis user posted image pozzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кломифен
15.2.2010 15:16:37   
NKV
Zdravo devojki, veke 8 meseci so mm se trudevme za user posted image  ama nisto. Napravivme spermogram i dijagnoza normozoospermija. Mene doktorot mi prepisa klomifen. sega cekam da mi dojdi da napravam hormonski status pa da pocnam so klomifen. Kazete dali mozi nesto da se prevzema duri cekamuser posted image ...
Pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кломифен
15.2.2010 15:21:47   
arh_diz
NKV mozete da imate odnosi kako i dosega moze ke zabremenis duri cekas .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот NKV)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кломифен
15.2.2010 15:29:45   
NKV
za toa znamuser posted image  me interesirase dali se pravat  nekoi drugi ispituvanja, brisevi napraviv i se ok. Sekoja vecer jadime sexy salata user posted image , jas pijam b-6 demek psihiski da se opustam, pa ke vidime na kraj sto ke ispadni

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кломифен
15.2.2010 15:30:57   
arh_diz
pred da primas klomifen napravi si proodnost na jajnicite.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот NKV)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кломифен
7.4.2010 16:31:43   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: dari

zdravo na site jas sum nova na forumot.se nadevam deka ke me prifatite .Jas odam kaj dr.Tase vo Plodnost i zasega sum mnogu zadovolna.site ispituvanja mi gi napravi i mene i na mojot soprug.Kaj nas e se vo red samo edinstven problem e ovulacijata.imam neredoven ciklus i ne znaeme koga e ovulacija.Pa od drugiot mesec mi prepisa clomifen.Bi sakala da znam dali ima pozitivni rezultati od clomifenot nekoja od vas?  blagodaram odnapred

Дари добредојде на рр.Кај мене гинекологот ми даде кломифен како резултат на отсуство на овулација и требаше да ги пијам 5 от ден одкако ќе ми заврши но кај мене менструација не дојде и не ни почнав да ги пијам дека веќе бев бремена.Затоа не очајувај тоа не значи дека шансите ти се мали туки веројатноста на останеш бремена се големи само внимавај да не ги миеш ако имаш сомнение дека си бремена.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кломифен
7.4.2010 16:37:29   
dari
Epa jas nemam redoven ciklus i zatoa mi rece ako ne ti dojde da isprovociram so apcinja za da dobijam i da pocnam da gi pijam clomifenot od 2 den na ciklusot a na 12 da odam na eho za da vidi koga e ovulacija.Se nadevam deka zelbata ke ni stani realnost.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кломифен
8.4.2010 11:58:56   
prvenka
ИЗВОРНА ПОРАКА: dari

Epa jas nemam redoven ciklus i zatoa mi rece ako ne ti dojde da isprovociram so apcinja za da dobijam i da pocnam da gi pijam clomifenot od 2 den na ciklusot a na 12 da odam na eho za da vidi koga e ovulacija.Se nadevam deka zelbata ke ni stani realnost.user posted image


Prvo dobredojde vo RR i ne se razocaruvaj samo napred,stom e sve vo red klomifenot treba da zavrsi rabota,imam slusano od drugi deka imaat postignato uspeh so negovo koristenje.....aj nabrzo da ni bidesuser posted image

(Одговор на членот dari)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кломифен
8.4.2010 12:44:31   
dari
Da daj Gospod da mi pomognat apcinjata! se nadevam deka ke se izradvame so ubava vest.  Dobro ve najdov vi pozeluvam na site da slusnete ubavi vesti pa i nie da vidime sto znaci majki so nasi user posted image

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кломифен
29.5.2010 23:18:33   
iki82
девојки ве молам за помош, тие што се разбираат околу кломифенот. Го пиев од 5 ден на циклус и на 16 ден имав 3 фоликули , 21 и 18 мм на лев јајник и 16 мм на десен. ендометриум 8 мм. И докторкава ми вика ќе ве оставам на спонтан циклус, ако добиш менструација ќе ми се јавиш да ти дадам пак некоја стимулација. И мене мн ме болеа јајниците овие неколку дена особено левата страна и обично кога имам таква болка овулирам. И денес ме фати паника и отидов на дежурен да ме види на ехо и ми вика едниот фоликул на левиот јајник прснал, другиот пораснал 23 мм а на десниот останал 16мм. Ендометриум 12 мм. И сега не сватив дали се случила овулација или не? И што се случува со овие фоликули ако не прснат? Не треба ли сите да прснат во исто време? Обично одма од кога ке имам овулација си знам дека почнуваат да ме болат гради, а сега не ме болат. И левиот јајник се уште малку ме боли (веројатно од тој фоликулот 23 мм). И сега не знам што да правам ме фати паника..ќе добијам воопшто менструација и што може да се случи со непукнативе фоликули?

(Одговор на членот dari)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кломифен
31.5.2010 21:58:20   
iki82
А бе жени зарем никој до сега немал искуство со кломифенов ? Демек никој до сега не користел кломифен или веќе ни овој форум не е како што беше, па нема веќе ни кој да одговара на прашањата. Кога ќе видам во активни дискусии дека ми стојат пораки пишувани уште од вчера гледам дека ни ова РР веќе не е тоа што беше. Баш ми е жал , но тоа е тоа. 

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кломифен
31.5.2010 22:12:53   
Палешка РР
Можеби не сме виделе ики82, или оние кои прочитале немаат искуство со тоа. Сигурна сум дека ќе се јави некоја мамичка која пиела user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 31.5.2010 22:13:10 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кломифен
31.5.2010 22:17:53   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

А бе жени зарем никој до сега немал искуство со кломифенов ? Демек никој до сега не користел кломифен или веќе ни овој форум не е како што беше, па нема веќе ни кој да одговара на прашањата. Кога ќе видам во активни дискусии дека ми стојат пораки пишувани уште од вчера гледам дека ни ова РР веќе не е тоа што беше. Баш ми е жал , но тоа е тоа. 


Жал ми е ики82 што имаш таков впечаток, но јас причината што никој не одговорил на твојот пост ја гледам во нешто друго. Имено, прашањата што си ги поставила не би можеле и не би знаеле да ти ги одговорат членки што имаат искуство со кломифенот туку гинеколог од причина што бараат детално познавање на анатомијата и физиологијата на женскиот репродуктивен систем. Ниту ти ниту некој од нас би сакал на форумот да се пласраат невистини и претпоставки, зарем не? Тоа што никој не ти одговорил значи дека никој не го знаел одговорот на твоите прашања и искрено ми е жал за тоа. Се надевам дека сепак ќе најдеш одговор на многу твои идни прашања на РР затоа што РР постои за тоа.
Секое добро.user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 31.5.2010 22:19:02 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кломифен
1.6.2010 0:12:16   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

девојки ве молам за помош, тие што се разбираат околу кломифенот. Го пиев од 5 ден на циклус и на 16 ден имав 3 фоликули , 21 и 18 мм на лев јајник и 16 мм на десен. ендометриум 8 мм. И докторкава ми вика ќе ве оставам на спонтан циклус, ако добиш менструација ќе ми се јавиш да ти дадам пак некоја стимулација. И мене мн ме болеа јајниците овие неколку дена особено левата страна и обично кога имам таква болка овулирам. И денес ме фати паника и отидов на дежурен да ме види на ехо и ми вика едниот фоликул на левиот јајник прснал, другиот пораснал 23 мм а на десниот останал 16мм. Ендометриум 12 мм. И сега не сватив дали се случила овулација или не? И што се случува со овие фоликули ако не прснат? Не треба ли сите да прснат во исто време? Обично одма од кога ке имам овулација си знам дека почнуваат да ме болат гради, а сега не ме болат. И левиот јајник се уште малку ме боли (веројатно од тој фоликулот 23 мм). И сега не знам што да правам ме фати паника..ќе добијам воопшто менструација и што може да се случи со непукнативе фоликули?


Еве вака ики, кога ќе прсне фоликулот настанува овулација која трае 24 часа..Можноста е во тие 24 часа да прсне уште некој фоликул и така се добиваат повеќе јајце клетки спремни за оплодување :) После тие 24 часа овулацијата завршува..се надевам дека ги фати и дека ќе има user posted image ..Одговоров не е стручен, но така јас знам, се надевам дека ти помогнав :))))

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кломифен
1.6.2010 12:27:34   
iki82
Фала везилка на одговорот. Да ја фатив овулацијата, но останаа еден фоликул што не прсна. И да Тања секако дека се консултирав со гинеколог (не се ослонувам само на случајност и на форум), но ете во моментот кога го поставив прашањето се надевав дека некој ќе успее да ми каже што чуствувал од искуство, додека успеам да стапам во контакт со гинекологот наредниот ден. Јас немам некакво искуство околу бременост, одгледување на деца и сл, а ова ми е прв пат на хормонска терапија, па се надевав дека ќе добијам побрзо одговор, како и што мислам дека јас да сум поминала низ тие работи одма би посоветувала некој на кој му треба со совет со тоа што сум поминала јас од мое искуство.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кломифен
22.6.2010 17:23:19   
iki82
devojki da ve prasam koj znae da mi odgovori. Ova mi e vtor ciklus na klomifen i nesto poslab e od prviot. Ima eden  folikul 14mm na 12 den od ciklus i nekolku pomali, no endometriumot mi e tenok i doktorkata mi dade estrofem apcinja. Piel li nekoj do sega estrofem i za sto sluzat tie, i dali imal nekoi nesakani dejstva? Se spremam za inseminacija.Ve molam za odgovor koj znae 

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кломифен
22.6.2010 22:35:03   
vezilka RR
iki, и јас ги пиев естрофемот некои месеци кога ми беше слаб ендометриумот. Служат за да се доведе ендометриумот во состојба кога ќе може да се случи бременост. Односно ако е многу тенок ендометриумот не може да дојде до бременост..барем така мене ми објасни мојот доктор. Е сега за последици, ги има истите како и при земање на другиве хормони, ама според мене не се страшни. Баш точно од нив јас не би можела да ти кажам, бидејќи јас цело време бев на некои апчиња, и не занм точно нус појавите од кои хормони ми биле :)

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кломифен
23.6.2010 12:35:15   
iki82
haha te razbiram vezilka, veke od tolku apcinja ne znaes od sto kako osekas.I mene mi go dadoa za tenok endometrium, izgleda posto vtor mesec sum na klomifen , edno po drugo bez pauza, prviot mesec na klomifen mi bese super endometriumot. Ok fala na odgovorot , utre sum na vtora folikulometrija pa ke izvestam kako sum pominala.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кломифен
23.6.2010 12:50:36   
vezilka RR
Ајде, овој месец да биде :)))))))))))

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кломифен
26.6.2010 14:35:16   
iviv
eve i jas pocnuvam so terapija KLOMIFEN no imam cista  na leviot jajnik dosta golema a deneska dobiv pa valjda ke prsne posle  za prv pat od 5 do 9 den ke gi pijam apcinjava pa so gospod napred ke vidime sto ke se sluci user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кломифен
13.7.2010 18:19:53   
Idna mamica
Jas piev Klomifen od 5ot den na ciklusot i mi se pojavi eden folekul a ponatamu uste folikuli mi se pojavija no seuste nemauser posted image Klomifenot e odlicen za tie sto nemaat ovulacija.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кломифен
27.9.2010 9:02:58   
ameli
Јас овој месец пиев кломифен. Фоликулите беа доста пораснати но не беа прснати, па затоа, за да не губиме време примив инекција прегнил. Докторот рече дека со инекцијата сигурно ќе прснат. Сега останува да видиме што ќе се случи. 

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кломифен
27.9.2010 20:12:49   
Natasa981
Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz

(Одговор на членот ameli)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кломифен
27.9.2010 23:12:48   
Bethany
Natasa
i na mene doktorot mi prepisa klomifenot i treba da pocnam da go pijam od sledniot mesec (koga ke dobijam). Jas imam napraveno tie testovi na klamidija i tie drugite mikro brisevi( ne znam kako se vikat), papa test i hpv test.Naravno vaginalen eho. I da, obavezno mazot ke treba da naprave spermogram. Pa ke vidime. Gospod neka ne izraduva site so user posted image
Pozdravce!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Кломифен
28.9.2010 9:20:22   
blue_blue
Natasha,

Хормон е, хемиски лек е, така што сигурно има нус појави од него. Е сега за страшен не верувам дека е ако се земе предвид зошто го препишуваат. Јас го имам пиено во 3 циклуси, па после тоа ме стави докторот на Гонал инекции, па после на Пурегон инекции. Се се тоа хормони и прават дисбаланс во организмот ама кога немаш избор тоа е, или ќе ги пиеш или нема да дојде до бременост....И мене ме оставаше на природни циклуси зошто немав медицински проблем ни јас ни мм, ама ете од необјаснива природа немаше бременост. Да излудиш!!! Нема од што да те лечат...сепак бременоста се случи со лекови, а не ми беше ништо т.е. немав никакви последици. Кломифенот е гола вода за сите други лекови што сме ги пиеле и јас и уште еден куп жени така да ич не се секирај - земи го лекот и следи ги упатствата на докторот

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Kolku e strasen Klomifenot so ogled na toa deka e hormonalen lek? Zosto i koga najcesto go prepisuvaat, me interesira?Dali ke mi go prepisat ako kazam deka sakam da pocnam terapija so Klomifen ili ke treba prethodno nekoi ispituvanja da se napravat??user posted image
pozz


(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?