RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


miana -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (8.12.2011 22:50:10)

pocnavme od tri ipol godinki




Maca25 -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (8.12.2011 23:31:17)

бејби бамп, жали се кај учителките или кај одговорите (секогаш има една воспитувачка која е главна). Ако не оди и до кај дирекоторот. Па за твоето дете се работи. Ама прво разговарај со учирелките и ако одма нема промена тога одма кај директор.
Почни да ги потпишуваш пелените кои ги праќаш во градинка, ако не сакаш туѓу да му ставаат на твоето дете. Кажи им дека имаш докторска препорака да ми се менува на детето почесто пелена, убаво да се брише и да се мачка со крема. Кај нас го прават ова учителките. Едно од девојчињата си имаше проблем со ранички на газето кога се врати од одмор, и учителките кај ја одвикнуваа од пелени, уште и после секое одење во тоалет ја мијеа и ја мачкаа со посебна крема.
Разговарај, кажи им се што тука на нас ни кажа и види дали ќе има некое подобрување.




AnnaMolly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (9.12.2011 8:23:07)

бејби бамп, убаво ти вика Маца, потпишувај си ги пелените. На пелените на Филип СЕКОГАШ кога ќе го земам од градина пишува Филип. Таму учителките сами им ги потпишуваат. Евентуално ако случајно снема пелени, па му ставаат друга додека го земам.
Млеко во неговата градинка не им даваат, ни нивно ни никакво. За пресоблекување не се баш за пофалба, ама ај. За пиење - намерно не им даваат често да пијат течности зашто нормално, тоа значи повеќе мочкање и почесто менување пелени, а воспитувачките не сакаат да го прават тоа. ЛЕтоска секој ден го земав дехидриран Филип, мртов жеден. Само со половина шишенце сок за цел ден! Дома по 300 мл течност во еден здив пиеше.
Во ниедна градина не е идеално, секаде има нешто што не ни чини. Јас дури и сакав да го префрлам во друга градинка летоска, ама тој толку си ги сака учителките што и дома нон стоп ги збори. И си остана таму.




Luci -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (9.12.2011 10:31:03)

На 8 месеци и 4 дена почнавме во градинка-јасли, без никакви плачки[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Tanjicka -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (11.12.2011 15:00:24)

Luka pocna na 8 meseci i 24 dena




zaklina -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (11.12.2011 15:21:21)

син ми почна да оди од 14 месеци. плачки, викање и што уште се не правеше. морав да учам за сесијата и остана таму 2 месеци. после летоска си беше дома и сега е во друга градинка. ама не да ги сака овие учителки, душа дава за нив. можам слободно да кажам дека се зависи од учителката дали детето ке ја сака градинката или не. сите земаат иста плата ама не сите се однесуваат добро со децата. кога детото ги сака учителките значи добро му е таму. и обратно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




baby_bump -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (15.12.2011 23:19:53)

Почнаа тие сами да и ги потпишуваат пелените, барем тој проблем е решен, ама сега во просториите најверојатно е премногу жешко, и детето се поти па целото боди е поплавено околу потпишанотот име, дури и на мешето се пренесува бојата од мократа пелена, ама што да се прави.
Го заздравевме црвенилото полека, полека. Можеби со секојдневното укажување ме сфатија дека нема да препуштам на случај и дека ќе бидам упорна. Сега повторно ми е чудно, како на почетокот, како може секој ден да трошат по 3 пелени за 6 часа, кога знам со сигурност дека ја пресоблекуваат само еднаш, преку сила два пати за тие 6 часа, ама нека им биде....почнавме едно пакување од 54 пелени да го трошиме за помалку од десет дена, а не како порано за две, две ипол недели.
Сега најнов бисер што учителката го кажала на мм кога ја земал од градинка е дека детето било недружељубиво и себично, дека сакала цело време да си игра сама во креветче а не со останатите деца, потоа имало некое мече со кое таа си играла уште од почетокот кога сме ја донеле и сега не го давала на другите деце и плачела ако некој и го земе како да е само нејзино............му велам да мм, што не и кажа на учителката: добро ќе зборам со неа и ќе и кажам да не прави веќе така (13месеци дете), мислам стварно учителката ни е многу јак психолог.




Viktori -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (15.12.2011 23:28:54)

Трабало маж ти да и каже дека е на него метната. Демек и он е таков намќор, немало да и текне да мрчи друг пат. Едни психолози што се у пм [sm=smiley36.gif]
Па себично, недружељубиво бре бре... Море батали ги таму, нека и ја затне муцката на време инаку до крај ќе ги слушаш бисерите нивни.




libra.n -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (15.12.2011 23:38:30)

Сакам да почнам на точно една година да ја носам. Уште од сега страв ме фаќа, мислам дека ќе плачам повеќе од неа на разделбата првите денови...може и недели[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




sandriana RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (14.6.2012 13:02:31)

Tina pocna so gradinka,te, jasli od 9 polni meseci,i eve , veke ja pomina adaptacijata za 10tina dena. Moze e seushte rano, no dosega sum zadovolna od toa kao ja prifati gradinkata i ucitelkite.




AnnaMolly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (14.6.2012 13:11:54)

сандриана, и син ми на таа возраст почна да оди во јасли. За максимум две недели се адаптираше со спиење и се. Еве сега има 2 години и без апсолутно никаков проблем си оди во градинка. Дури и за викенд ми бара да го носам.

Јас сепак мислам дека што помали се децата, полесно се адаптираат на секоја промена, па така и на градинката.
Со среќа и пиши ни како ќе напредувате!




vaska14 -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 0:52:28)

Ve molam za nekoj sovet dragi roditeli. Mojot sin sega ima 3 godini i 4 meseci, prv pat vo gradinka go pushtiv na 1 god i 4 meseci go stavija vo 1 jasli grupa, kratko odeshe ne celi dva meseci i go otpishavme smetavme deka e mal i se rabole nekolku pati. Narednata godina na 2 god i 4 meseci vo istata gradinka go zapishavme go stavija vo 2 jasli, ne se pobunivme smetajki deka taka e posledovatelno spored godinite odeshe tamu tri meseci pa napravivme pauza zimoto koga beshe mnogu ladno, potoa proletta ushte dva meseci odeshe, celo vreme ostanuvashe pola rabotno vreme do 12h. Letoto Juni mesec koga najaviv deka nema da go nosime za vreme na letnite meseci mi kazaa deka ne e problem od Septemvri si prodolzuva ponatamu vo mala grupa. E sega koga se blizi vremeto za poaganje vo gradinka se podzamisliv zashto vo mala grupa da odi so 3 god i 4 meseci ???? Spored razvojot, navikite ne treba da bide so deca pomali od nego, naprotiv moze i so povozrasni. Se obiduvam da dobijam odgovor no nema, edinstveno ako e poradi neredovnoto odenje i kratkite prestoi, no toa ne bi trebalo da bide pricina. Ako ima nekoj vakvo slicno iskustvo neka go spodeli. Sakam na fin nacin da se razberam so vrabotenite i odgovornite vo gradinkata no nekako ne se zarbirame [sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 8:40:23)

vaska14 да не мислеле прва мала во градинка. Значи не во јаслениот дел, туку во градинка, нели има прва мала, втора, мала и така натака. Иначе ние почнуваме од понеделник со точно една година и девет месеци..




majmunce -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 8:53:05)

можам слободно да кажам дека се зависи од учителката дали детето ке ја сака градинката или не. сите земаат иста плата ама не сите се однесуваат добро со децата. кога детото ги сака учителките значи добро му е таму. и обратно 


matej pocna od 16 meseci v gradinka so mnogu placki i sea na sabajle koga go nosam placi eve eden mesec odi ama se uci dobar e blagodarenie na ednata ucitelka drugata ni e namkor i sekoj den ima zabeleski milion za moevo dete kako drugata ne se zali samo ednata ama mnogu ne ja reckam i sea gledam si legna na brasnoto postojano velese palci zemajte go porano ne me ostava sekade pofaka eeeeeee so ocekuva taa da sedi i nisto da ne pravi, jas i velev dobro i sea ne zboruva na sekoe taa si gleda porano da go zemam da i se namalat za rabota hmmm




Emanuelapp -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 9:00:24)

Јован почна в градинка од 1г. и 2 месеци . Супер се адаптира и со спиење и со јадење уште од вториот ден го оставав и по 8 саати, многу сум задоволна од негувателките и воспитувачката во поглед на јадење и преслекување , никогаш не сум го зела со туѓ памперс. Конечно заврши одморот во нашата градинка па од први почнуваме повторно. И се согласувам со Анна Моли дека помалите дечиња полесно се прилагодуваат на новата средина.




Lokica1 -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 9:11:46)

Vaska14 razgovaraj so vospituvackite ili so direktorkata na gradinkata spored vozrasta tvoeto dete treba da posetuva vtora mala grupa, kerkami vo oktomvri ke polni 3 godini i ke bide vo vtora mala grupa, do sega bese vo prva mala. Kaj nas podelbata e spored kalendarskata godina znaci site deca koi se rodeni vo 2009god ke odat vo vtora mala.
Inaku i nie pocnavme na 1god i 4meseci, dve nedeli imase placenje i odbivanje da odi, sega e presrekna i bara da odi kaj drugarcinjata da si igra so niv.




Andriance -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 10:10:16)

До која возраст децата се во јасли??? јас Андреј планирам да го пуштам од март...од тогаш ќе има 1,5 година...мислам дека уште ќе биде во јасли нели??? треба да иде во фамозната градинка во Ново Лисице кај Лазо...ама мислам дека за јасли за запишување е полесно..башка уште сега фаќаме врски [sm=smiley36.gif]




sandriana RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 10:24:09)

Јасли се до 2 години мислам,а за полесно или потешко запишување во јасли или други групи-зависи од градинката,нема правило...[sm=smiley1.gif] Како и да е, врски не се на одмет [sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 14:09:46)

Vaska14, разговарај со одговорните да го стават во соодветна група. Во градинката кај што одиме ние, М е во втора мала сега од септемви а има 2 години и 8 месеци. Лани беше во прва мала. А за во јасли и јас мислам дека е полесно, пред се зошто многумина не сакаат да ги носат децата во градинка пред да наполнат 2-3 години. Па затоа има повеќе места во јасли.




mami2 -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 17:24:41)

vaska14 и кај нас е иста сосотојба, ќерка ми на 2г и 5 м ќе оди во јасли. Јас пресметував и не ми излегуваше - затоа што ќе оди уште 4 години во градинка а има пет групи да помине. Минатата недела прашав и ми објаснија дека групите ги прилагодиле према календарската возраст, онака како што се поаѓа во деветолетка.
Сега во нашата градинка групите се вакви:
родени 2011 прва јасли
2010 втора јасли
2009 мала група
2008 средна и
2007 голема група.

Веројатно во градинката на Felly има поинаков систем, а кај нас е овој.




Felly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (30.8.2012 22:25:54)

мами2, и кај нас е слично, само наместо две групи јасли има две мали групи.

јасли - 2011
прва мала - 2010
втора мала -2009
средна - 2008
голема - 2007




vezilka RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (31.8.2012 8:55:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

vaska14 и кај нас е иста сосотојба, ќерка ми на 2г и 5 м ќе оди во јасли. Јас пресметував и не ми излегуваше - затоа што ќе оди уште 4 години во градинка а има пет групи да помине. Минатата недела прашав и ми објаснија дека групите ги прилагодиле према календарската возраст, онака како што се поаѓа во деветолетка.
Сега во нашата градинка групите се вакви:
родени 2011 прва јасли
2010 втора јасли
2009 мала група
2008 средна и
2007 голема група.

Веројатно во градинката на Felly има поинаков систем, а кај нас е овој.



И кај нас е ваква поделбата. Значи утврдивме, разликата е во тоа дали има две групи јасли или една. Ако има две јасли, значи тие деца родени 2010 оваа година ќе бидат во јасли, ако има една, тогаш се во прва мала.




AnnaMolly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (31.8.2012 9:34:50)

Филип веќе е во прва мала. Така вчера ми рече учителката. Роден е 2010 година.

јасли - 2011
прва мала - 2010
втора мала -2009
средна - 2008
голема - 2007

Вака како кај Фели е распоредот и во градинката на Филип. Само не ми е јасно зошто различни поделби на групите во различни градинки?




Slagjana -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (31.8.2012 9:54:25)

Секоја градинка си врши поинаква поделба во зависност од бројот на децата кои се на слична возраст. Во нашата градинка моментално е вака:

јасли - 2011
прва мала - 2010 (од мај до декември)
втора мала - од октомври 2009 до април 2010
трета мала - 2009 (до септември)
средна - 2008
голема - 2007

Ќерка ми сега е во втора мала, а оди во градинка точно 1 година. 6 месеци беше во јасли и 6 месеци во прва мала група.




Felly RR -> RE: Од која возраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли? (31.8.2012 13:08:20)

Слаѓана вие значи за една година, три групи сменивте. А навистина е така зависно од децата си ја прават поделбата.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>