RE: Сок (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Палешка РР -> RE: Сок (20.9.2010 9:23:55)

Да пробаш исцеден сок од јаболко (разреден)?




ananikol -> RE: Сок (21.9.2010 11:02:23)

 

Probav Paleska,prvo slozi edna faca....i go plukna.
Cim ne uspea so lajce aj mu go staviv vo sisence,povlece-plukna
Lele so [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/lev.gif[/image] ke imame problemi okolu ishranata..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Octavia -> RE: Сок (26.9.2010 19:17:22)

Со години работев до една наша фабрика за сок (да не ја именувам) и само да ви кажам, ни една гајба овошје не сме виделе да донесат, не па камиони со овошје. Само буриња со концентрати има во дворот. И ако видите на опаковките (на било кој тетрапак сок) кај сите пишува „произведено од овошен концентрат...“. Толку за тетрапак соковите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]. Дома овошни правени се најдобри, ако знаете што им давате на бебињата. Колку за информација, јаболките кои се продаваат на пазар се прскаат со хемикалии најмалку 6 пати, а јаболките се најтрајни. Што мислите, колку хемикалии имаат крушите, кои траат ден-два и веднаш по бербата гнијат, за да издржат што подолго додека да стигнат на пазар? Ако бебешките сокчиња се навистина со контролирано потекло, сепак се најдобар избор. Колку за инфо, знам луѓе од Преспа кои овоштарникот јаболка го прскаа и по 8 пати годишно, ама во дворот си имаа јаболкници кои не ги прскаа никогаш, и тие им беа за внучињата и за домашна употреба. Да не е штетно прскањето толку, и тие ќе си јадеа од сопствениот производ кој нам ни го продаваат на пазар.




Viktori -> RE: Сок (26.9.2010 19:43:15)

Јас не купувам баш често сок. Нашите тетрапак, ко у када да се праени. Останав верна на оној фруктал густ е и го растварам со вода. Без шеќер и дополнителна хемија.


Инаку водата како течност е незаменлива и најпаметно е вода со лимон неколку капки, а не за џабе дуење со сокови со шеќери и пак жедни децата...




Палешка РР -> RE: Сок (26.9.2010 19:44:58)

Стварно да не знае човек што да прави.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Миа не ми ги сака купечките сокчиња, од некои се закашлува, од некои повраќа.
Деновиве почнав да и правам сок од јаболко, а два пати неделно ставам и морков.....додавам "Ладна" вода флаширана, пола лажиче шеќер и Ц витамин и го пие во еден здив. Многу сум среќна, девет месеци само чај пиеше.




Viktori -> RE: Сок (26.9.2010 19:50:15)

Клик Палешка, се раствараат а природни се, и најважно не се оние у гостивар праени.




lukas -> RE: Сок (26.9.2010 19:50:27)

mojot ete sega potprestana da pie sokovi,i kefoj sum,sega pocna da go pie cajot sto mu go kupiv koga bese 3 meseci od hipp za laku noc sto e onaj,so malku limonce vo nego,ubavina neka krka vodicka kaj ima poubavo...pozz




Палешка РР -> RE: Сок (26.9.2010 20:16:46)

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Клик Палешка, се раствараат а природни се, и најважно не се оние у гостивар праени.


Да пробам, ако не повраќа пресреќна ќе бидам.
Многу е терсене Миа моја, се сака дома правено [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Maca25 -> RE: Сок (26.9.2010 20:17:59)

Нина обожава сок, мислам да и дадам еден литар цел ќе го испие во еден здив. Портокал најмногу, па после јаболко, другите не ги сака, посебно не црвен сок. Ама почнав зимоска уште да и цедам портокал, неколку капки лимон и малку мед и тоа си го пие. Кога немам лимон и ставам во едно сокче дневно ена апченце витамин Ц. Секое сокче, било купечно или дома цедено и го разредувам со вода.




Џесика -> RE: Сок (26.9.2010 23:57:08)

Јас извесен период купувам само Ладен чај од Jaffa, од лимон, не делува толку благ како тетрапак сок, а и некако ми претера детето со соковите, баш како што пиша Маца25, да може цел литар ќе испие без око да му трепне... пошто соковите ми ги пие само навечер поради тоа што не пие млеко, сега планирам за зимава да варам исклучиво чај, нормално засладен, мешан со цеден портокал и лимон, за да го пие...




Maca25 -> RE: Сок (27.9.2010 0:20:02)

Џесика пази со ледениот чај, и јас и давав на нина леден чај од калинка, го обожаваше ама после прочитав дека е направен од црн чај кој е штетен за деца. Подобро прави си дома, на пр. планински чај, купи си тревки од паар, стави мед или шеќер, лимонче и готово. Барем знаеш што ти пие детето. Нина порано пиеше многу чај, секогаш дома имав планински чај или камилица, и правев и го ладев, малку мед и лимон (или портокал некогаш) и си пиеше цело шише на екс. Во последно време воопшто не сака чај. Дури и млеко забележувам дека пие помалце. Порано како од шала пиеше пред спиеше 280 гр., сега едвај 120 и уште 120 кога ќе стане. Затоа и воведов еден млечен оброк пред спиење.




jovanka -> RE: Сок (27.9.2010 0:28:00)

Pie isklucivo domasni napraveni sokovi (drenki,kapini,kajsii,jagodi,visni)gi obozava a dodeka na tetrapak sokovite vednas ima potecna stolica a da ne zboruvam kolku se polni so konzervansi.Za ovoj period sto ni pretstoi najdobro e caj so limon i med.




nadica -> RE: Сок (27.9.2010 13:12:57)

надица не сакаше сок сега откога тргна во градинка бидејќи сите деца носат шише со сок сака и таа [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] и ставам вива или фруктал знам дека е вештачко ама таа во текот на целиот престој не го допива 200мл инаку дома пие најмногу вода а еве од пред некој ден и го актуелизирав повторно чајот па ќе видиме
не ми текнало наместо сок да и ставам чај за во градинка [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




newmamy -> RE: Сок (9.10.2010 15:50:05)

MOjot ne pie nitu voda nitu sok, iako mu pravam so Power Juicer doma, ne pije poveke od dve goltki, probav i hipp, dzabe,,,on ni voda ne saka. Pa mesto sok, ke zemam vo blender edna banana, a edno jabolko vo juicer sok,,,i oooppp sokceto u blender so bananata... inaku , citav nekade pogore deka nekoj daval sok uste od 2 meseci ...mislam deka za bebinjata epten e rano, osobeno za tie sto se na doenje kako moeto. Misalm deka voopsto nema pottreba. Ima vreme koga ke pijat sokcinja, pa kasi i tn. Cel zivot e pred niv. Mlekotot e njavazno barem do 6 meseci, a sokcinjata ne deka ke go najade ili nesto...ima vreme za vitamini :) Bar jas taka mislam , i definitivno ima mng vreme koga jas ke pocnam so tetrapak. Snaa mi od Svajcarija na vnuka mi koja ima 2,5 godini, uste ne i dava sokovi da pie, mislam na tetrapak a da ne zboram za gazirano. Ama zatoa vnuka mi e non stop so ovosje i zelencuk vo race i sama si bara. Sto ubavo neli? kaj nas u Mk retko da vidam taka dete,,se gledam so cokoladi, bonboni, cipsovi....Toa voopsto ne mi se sviga...




Felly RR -> RE: Сок (29.1.2011 9:27:46)

Матеа најмногу сака свежо цедени сокови, дури и да е киселко овошјето, си ги пие, не и додавам шеќер, некогаш само го разредувам со вода.




*miki mami* -> RE: Сок (29.1.2011 11:40:24)

Матеа најмногу сака свежо цедени сокови, дури и да е киселко овошјето, си ги пие, не и додавам шеќер, некогаш само го разредувам со вода.


јас со многу малку вода по едне прст колку да се рече некогаш му ставм мед кога имам само лимон го пие нема гајле не сум почнала уште со тетрапакуште а и не ни планирам по некопгаш за да сменам му купувам на хип,и сега ке купиме соковник па ке видиме како ке биде




*miki mami* -> RE: Сок (29.1.2011 11:43:49)

Со години работев до една наша фабрика за сок (да не ја именувам) и само да ви кажам, ни една гајба овошје не сме виделе да донесат, не па камиони со овошје. Само буриња со концентрати има во дворот. И ако видите на опаковките (на било кој тетрапак сок) кај сите пишува „произведено од овошен концентрат...“. Толку за тетрапак соковите user posted image . Дома овошни правени се најдобри, ако знаете што им давате на бебињата. Колку за информација, јаболките кои се продаваат на пазар се прскаат со хемикалии најмалку 6 пати, а јаболките се најтрајни. Што мислите, колку хемикалии имаат крушите, кои траат ден-два и веднаш по бербата гнијат, за да издржат што подолго додека да стигнат на пазар? Ако бебешките сокчиња се навистина со контролирано потекло, сепак се најдобар избор. Колку за инфо, знам луѓе од Преспа кои овоштарникот јаболка го прскаа и по 8 пати годишно, ама во дворот си имаа јаболкници кои не ги прскаа никогаш, и тие им беа за внучињата и за домашна употреба. Да не е штетно прскањето толку, и тие ќе си јадеа од сопствениот производ кој нам ни го продаваат на пазар.



потпис!!!!!




suzeto -> RE: Сок (2.3.2011 23:03:44)

moeto dete pie mnogu sok poveke od litar ..............mu pravam kompoti od praski slivi drenki i tn.pie i tie od tetrapak,no jas gi izbegnuvam no domasnive mu nosat i toj bara od niv bideki se poblagi,a zdravi ne se voopsto nema nitu eden priroden sok100% sve e hemikalija,kako prvo ni ovosjeto ne e zdravo kolku se prska dodeka da dojde do berba.....




penelopa -> RE: Сок (6.4.2011 15:07:50)

Јас почнав да давам сок на 5 месеци значи пред една недела прв пат проба син ми еве вакво: јаболко, камилица и јанеж
[image]http://www.frutek.si/sokovi-in-nektarji/frutek-jabolcni-nektar-s-cajem-kamilice-in-janeza/images/iman/product_large_sok.jabolko.kamilica.jpg[/image]
Испи околу 50мл малку го разредив со вода. Потоа му дадов чиста јаболка - му се допадна но повторно разредена со вода. Деновиве планирам да му давам сок од морков па после мешавина јаболко со морков. Белки ќе му се допадне[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Сега за сега му купувам Фрутек, сакав и од Нестле да проба ама они имаат поголеми шишенца, вака мали за проба не видов.




Pepelaska * -> RE: Сок (6.4.2011 16:44:20)

моево сок ич не сака,само од фрутек јаболко и кајсии од друго се се потресува незнам зошто мислам дека барем 100 мл треба да испие на ден, течности малку внесува




Nadezna -> RE: Сок (9.4.2011 23:35:32)

Дамјан пие сокчиња вече две недели, му купувам готови од ХИПП и не ги растворам,зошто фала бог тоа е испитана формула.
Имаме дома Пауер Џусер ама ми препорача педијатарката ако веке правам да разредувам, ама дека сепак купечките се подобри.
Ке се сложам со неа, посебно ако знам дека и вошјето е полно пестивциди




mec21 -> RE: Сок (26.6.2011 23:25:04)

Zdravo na site sakam da ve prasam od koga se dava sok od cveklo na bebe,moeto ima 6 ipol meseci i do sea sum mu dala sok od cist morkov, morkov so jabolka,jbolka i krusa,lubenica i toa sve svezo ceden,e sea dali smeam da mu dadam i sok od cresi,kjsija,praska koja kombinacija so koja ide i slicno...POZDRAV i ne koristete tetrapak sokovi ili pak kupecki posto sigurno imaat konzervansi koi ako ne odma podocna bi se odrazilo na zdravjeto na vasite najmili.....Bidete vredni majki i odvojye vreme za vasite decinja bar 10min i iscedete im svez sok so mnogu ljubov:)




Maca25 -> RE: Сок (26.6.2011 23:30:19)

Сок од праска и кајсија јас и давав од кај 6,5 месеци. Цреши не и давав да јаде, тек лани проба црешки. Првиот пат од праската се нафрли, ама педијатарот ни рече да почекаме една недела и пак да и дадеме и следниот пат немаше никаква реакција. Обавезни разреден со вода. А за цвекло ни рекоа после една годинка.  




arh_diz -> RE: Сок (23.8.2011 11:48:58)

Od pred nekoj den pocnav da mu davam svezo isceden sok.Ne go saka mnogu , mzoe poradi toa sto ne e naviknat.Mu go razreduvam so voda




miana -> RE: Сок (23.8.2011 11:51:54)

Затоа - се дава најпрво свежо исцеден сок,за да неможе да бира...А и поубаво е..Јас на керками и давав секогас свежо исцеден сок а во крајни случаеви ( кога одиме некаде ) и купував хипп.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>