RE: Сок (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


marchi -> RE: Сок (24.11.2015 11:34:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki


denes otkriv sovrseno smudi
eden portokal isceden i edna kalinka iscedena (so klasicna cedilka i nezamenliva) edno sredno jabolko crven delishes i malku voda ispadna gusto sokce kako od sokovnik taman vo gustina a na vkus perfekt da probate nema da zgresite

inaku eve recepti koi mi se dopadnale
pola banana, edna raka borovinki, edna raka malinki magdonos leneno seme i voda
pola bana , edno jabolko, aronija voda
ova go pravev za mene ima silen vkus i osvestuva na utro [sm=jezicek.gif] ne e za dete: jabolko zeleno, citron, magdonos polna raka , gumbir parce kolku orev od prilika leneno seme voda


prviot receot sme go probale,jas na kraj go preceduvam da dojde bistar sok a potoa kaseztoto go jadime kako kasa,taka da se e iskoristeno [sm=smiley1.gif] a vtoriot recept doprva bi go probale




Felly RR -> RE: Сок (27.1.2016 12:53:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Денес правев сок за растворање.

7 лимони, 4 портокали се мијат убаво и се мелат сосе кора во машина за мелење месо.
Се полеваат со 2 до 2,5 литри ладна вода и се оставаат да стојат 24 часа.

После се додаваат 2 лимонтуси и 2 кила шеќер и се меша додека не се стопи шеќерот.

Го направив сабајле, треба да стои до утре па ќе ви пишам каков ми излегол. Само правев сега пола доза и ќе ставам околу 700 гр шеќер, да биде покиселкаст.

AnnaMolly, сакам да го направам, ама немам машина, дали би дошло исто ако го изблендирам овошјето? Не знам каква доаѓа структурата кога ќе го сомелеш?




lukajana RR -> RE: Сок (27.1.2016 13:35:04)

Felly rr на блендер нема да може сосе кора да ги употребиш.
Јас сум ги замрзнувала овошјата па сум ги рендала за да не мора да ја мијам машината [sm=smiley36.gif]




AneLav RR -> RE: Сок (31.1.2016 13:39:39)

Додека имав домашни сокови мајка ми што им ги прави без проблем им давав ама сега немам веќе оти ко цистерни се и м,орам да им давам купечки па им ги мешам пола пола со вода. Имам пауер џусер ама го немам употребено не знам дали ќе сакаат да ми ги пијат соковите. Женски некои искуства да ми кажете за сок?




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]