RE: Што и се носи на родилка во посета? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


bombica -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (2.5.2011 18:39:12)

Kaj nas vo bolnica ne e dozvoleno nosenje cveke, mecinja i sl zatoa sekogas nosam sok i nesto gricki.
A jas koga se porodiv nemav poseti posto bese ekot na svinski grip, portirot mi nosese sto poracuvav po mm.




anebebe -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (10.5.2011 14:21:05)

Jas koga bev pred tri nedeli vo poseta i odnesov sok i gricki na rodilkata i mu pustiv paricka na bebeto,dodusa i se javaiv da ja prasam da ne i treba nesto posebno posto sekako ke odam kaj nea no ne poraca nisto i za toa i toa i go odnesov [sm=smiley1.gif]




blue_blue -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (10.5.2011 14:28:51)

Јогурт и (ако си некоја ко мене [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ) ЧОКОЛАДО...




anedespo -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (10.5.2011 14:30:17)

Nema potreba da se odi kaj rodilka na poseta. Posledno nesto sto i treba se virusi i bakterii sto mozat rsum da i napravat na istosteniot od porod oslaben organizam. Se sto i treba maz i ke i odnese (bez direkten kontakt). Mene mi se vlecea vo poseta i bratucedki iako strogo narediv nikoj da ne doagja, se sto mi treba maz mi ke mi nosi (od carskiot edvaj stanuvav od krevet). Rekov i na telefon da ne mi zvrckaat, se sto treba da znaat ke bidat informirani (ili jas ke se javam ili ke bidat informirani preku maz mi). Telefonot mi bese staven na vibracii i uzasno me nervirase cestoto zvrckanje na ostanatite rodilki koi bese staveno na maksimum i me budese koga trebase najveke da odmaram. 




Merka5 -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (20.8.2011 14:14:37)

Neznam,mene ova mi e malku bez veze sto se slucuva kaj nas po ginekolosko-akuserskive kliniki, no imajki predvid kulturata na narodot i uslovite,moze e i podobro da ne pustaat poseti na rodilkite i bebinjata. Iako dokolku se reorganiziraat rabotite (se nadevam so pustanje na novata klinika) ke se smenat rabotite i taka ako trgnala majka mi da dojde da me vidi ili soprugot ili jas ako trgnam da vidam nekoja bliska licnost sto se porodila,deka nema da ima problem,kako sto e vo privatnite kliniki i segde na zapad.Sto se odnesuva do virusite i uopste higienata,sekako deka toj sto ide na poseta bez razlika bolnica/doma deka prvo treba da bide svesen deka odi kaj bebe i deka treba da bide 'zdrav' no sepak so ubavo izmieni race,so maska,izbanjati :))) moze da dojdat na poseta i bez hamburgerite i slicnite mirizlivi jadenja [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].




Maca25 -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (20.8.2011 16:09:48)

Во приватните болници нема потреба да се носи не знам вода, сок, храна и сл. затоа што се е обезбедено. Пред да се влезе во просторијата каде што е родилката, а и воопшто во ходникот каде што се болничките соби, мора да се дезинфицираат рацете. Во државните болници тоа правило го нема. На родилката и се носи се и сешто, само затоа што таа побарала или пак сирота ненајадена е (мајки, свекрви тоа мислат). Мислам од хамбурегери мрсни со мајонези и пржани компири па и не мора, еден ден да се стршат па дома нека јадат што сакаат.....(јас ова го доживевав бо ГАК, една во собата јадеше).




Merka5 -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (20.8.2011 16:33:52)

Zatoa i zboram t.e se zezam bidejki po sekoja poseta bolnickite oddeli mirisaat na 7ca [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Da e ziva i zdrava Plazmata jas ke baram samo toa i mleko cokoladno [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Nadia -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (31.3.2013 20:02:30)

Првиот ден моите не ми донесоа ништо за јадење зашто во Гак пишуваше дека не смее внесување на храна, али после кога видоа дека на сите им носат за јадење и пиење, наредниот ден и мене ме опремија[sm=smiley36.gif] зашто јадењето таму ретко да се погоди асално за да го изедеш цело [sm=zmeden.gif]




masa -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (1.4.2013 12:08:37)

Мене,зошто се породив во привата болница,ми носеа букети цвеќе кои стоеа во холот (тоа е многу убаво цел хол со цвежо цвеќе) и после мм ги однесе дома и вода.Бев многу жедна а таму даваа само сокови и ладен чај кои несмеев многу да ги пијам зошто имав многу млеко,па пиев и по 3л вода на ден и кој ќе ми се јави да ме праша да не ми треба нешто си порачував вода [sm=smiley36.gif] ми донесоа и некој сок и бонбоњери и нешто дома пратив нешто им оставив на сестрите.Инаку мислам дека во тие први денови најдобро е да не се јаде сува храна,чоколадо и банани (што најчесто се ностан на посета) зошто првото празнење на цревата после пораѓај е тешко а оваа храна само отежнува.Јас би однела само сок или ладен чај и нешто ако ми порачаат










Dilina -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (9.9.2014 18:26:11)

Мене цело време моите ми носеа сокови и храна, а додуша не даваа ни посети мн мн па маж ми едвај се шмугнуваше да ми пушти нешто за мцкање зашто бев мртва гладна цело време а ххраната од ГАК катастрофа [sm=smiley21.gif]




blond -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 14:54:35)

Samo ednas imam otideno vo bolnica,kaj ne mnogu bliska, odnesov mecence. Slucajno se pogodi da otidam [sm=smiley36.gif] pa aj da ne sum so prazni race. Mene mi nosea sokovi i leden caj, biskviti i mleko. Ja nistgo ne jadev, ne se ni sekavam deka vo bolnicata mi ponudija hrana tie tri dena [sm=zmeden.gif]
Za sleden poragaj bi sakala barem nekoj da mi donese svezo cveke [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 15:02:02)

blond свежо цвеќе мислам само во приватна болница а исто и посета[sm=smiley36.gif] се надевам ќе ти се исполни желбата[sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 15:07:40)

Свежо цвеќе мора да биде забрането! Заради поленот но и заради бактерии... Исто така кај нас не е дозволено и мечиња да се носат, само ако се завиткани во целофан тогаш е ок. Најчесто кај родилки носам чоколадно млеко и овошје, а мечињата и цвеќињата ги носам кога одам да ги посетам дома( затоа што ги посетувам родилките кои ми се многу блиски , останатите ги контактирам по телефон [sm=smiley36.gif] )




blond -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 15:20:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

blond свежо цвеќе мислам само во приватна болница а исто и посета[sm=smiley36.gif] се надевам ќе ти се исполни желбата[sm=smiley1.gif]

A be makar preku prozor da go vidam cveketo. Eve neka e bambus ajde, kako ogromen ljubitel na bambusi, zar i toa ne bi go dozvolile? [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
A tamu kade sto planiram da se poragam, znam deka i svezo cveke bi mi dozvolile (na drzavno)




caciana -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 15:23:01)

Epa ajde nie od RR ke ti ispratime bambus [sm=smiley36.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 15:58:33)

Jas koga se porodiv vo poseta mi dojde majka mi i mm taa kupila cvekje ama ne i dozvolija da go vnese pa i rekov doma da go odnese.vo drzavna se porodiv.




AneLav RR -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 16:58:34)

Јас кога се породив ми донесоа една полна кошница со овошје и сокчиња. Тоа им дозволиле. А раѓав во новата гинекологија во државна во Скопје.




Defne90 RR -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (24.11.2014 22:44:46)

Jas do sega ne sum odela vo poseta na rodilka vo bolnica.Ama jas koga se porodiv mene mi donesoa mleko,ovosje i sok.I jas isto smetam deka ne treba da se nosat nikakvi podaroci od tipot cvekinja,plisani igracki i drugi slicni raboti.Seto toa moze da se odnese doma.




blond -> RE: Што и се носи на родилка во посета? (25.11.2014 11:48:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Epa ajde nie od RR ke ti ispratime bambus [sm=smiley36.gif]

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] ahhahaha dogovoreno [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]