|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Риба во детското мени
7.11.2010 0:38:11   
sinolicka
ribata  ja racunaat za alergens i mislam deka e najdobro posle 1 god.jas od sto mi bese strav posle 18 mes. mu dadov prv pat.mamicki ne brzajte da im davate pred vreme pa cel zivot e pred niv ke jadat se samo trpenie.poubavo pokasno otkolku porano i da se zgresi nesto


(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Риба во детското мени
8.11.2010 15:10:39   
Snowhite RR
Прв пат слушам дека рибата е алерген

„Рибата може да ја воведете во исхраната после осмиот месец. Рибата мора да биде свежа. Се подготвува на тој начин што прво се вари, се отстрануваат многу внимателно коските и се додава пасиран зеленчук или житарици. Во семејствата оптоварени со алергија, риба му се дава на детето после првата година“.

Мамички зарем се уште не сте му дале риба, Палешка, Фели и другите врсници????

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Риба во детското мени
8.11.2010 22:00:28   
Палешка РР
Редовно се советувам со матичната околу храната и ми нагласи риба, белка, свинско месо, мед  и цитрусни овошја по првата година. Ќе почекаме за риба

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Риба во детското мени
12.11.2010 15:43:36   
Snowhite RR
Еве и мене докторката, за риба ми рече да почекам до годинаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Риба во детското мени
12.11.2010 16:19:04   
Felly RR
И ние сеуште немаме пробано риба. Ќе почекаме уште малкуuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Риба во детското мени
22.1.2011 11:46:42   
mama ance
jas mu davam riba na sin mi od 7-8 meseci i od togas redovno 1-2 pati nedelno so zelencuk. mu davam isklucivo sveza riba, losos,skusa a poretko naogam sveza tuna. ja spremav varena so maslinov zejtin i zelencuk a sega i zapecena vo folija so limon,magdonos i maslinov zejtin.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Риба во детското мени
22.1.2011 12:30:08   
*miki mami*
И ние уште не сме пробале риба уште 2 недели ке полниме годинка незнам што да правам со која риба да почнамuser posted image user posted image

(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Риба во детското мени
24.3.2011 21:40:45   
Gorde J
Ние јадиме риба од 1 год и 2 мес. и тоа само пастрмка во комбинација со зеленчук (компир, морков, брокула пченка и слично) ја обожава. А инаку имаме атопичен дерматит ама не можам да забележам некои промени.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Риба во детското мени
5.6.2011 12:22:25   
AnnaMolly RR
Јас вчера првпат ослич печен му дадов со компир, ама го плукаше. Ќе пробам за некој ден пак со панга.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Риба во детското мени
5.6.2011 13:09:45   
Pepelaska *
Една моја другарка кога ја прашав за совет ми рече дека од 7 месеци му давала рибаuser posted image ,не и реков ништо, навистина на детето не му е ништо ама штознам, таа и џигер исто од 7 или 8 му давала, јас пред една недела за нас правевме риба ослич и сосема малку едно мало парче тенко 1 мм му ставив да се вари во зеленчукот , ама некако страв ми е а имам една книга во неа пишува дека риба од 9 месеци може да се дава.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Риба во детското мени
5.6.2011 13:17:07   
AnnaMolly RR
И мене ми рекоа дека уште од 7-8 месеци може риба, ама јас не му давав. Еве за една недела ќе полниме една годинка, па си викам ај да проба. Ама не сакаше да јаде. До душа, деновиве ништо не јаде, па ќе пробам пак ќе му дадам за ден-два.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 13:56:26   
Octavia
Е не ми се верува што се прочитав на нет за панга рибата... Се одгледувала во една од најзагадените реки на светот user posted image . Следново е преземено:
Рибата Панга (Pangasius),слатководна риба од групата на сомови,ја има на нашиот пазар во големи количини.Ама не требало да ја јадеме.
Наводно реката Меконг во Виетнам каде се произведуваат филетите на замрзнатата риба Панга е најзагадената река на светот.
Некои стручњаци тврдат дека најдобро е да се јаде риба која потекнува од студени води а да се избегнуваат рибите од топли води-Азија .

Мод: линкот е отстранет.

Е навистина веќе не знам што смееме да јадеме... Арно вика маж ми, да не читаше толку по интернет, сега веќе ќе ја имавме изедено user posted image . Ај ние, ама сакав и на децата да им дадам...

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 3.8.2011 19:49:46 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 15:03:37   
arh_diz
Jas mu dadov nekade pred dve nedeli Telapia ima mnogu malku koski i mu se dopadna.Sega planiram list da mu dadam
I jas imam citano deka ribata e alergena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 15:11:35   
mamamoni
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Е не ми се верува што се прочитав на нет за панга рибата... Се одгледувала во една од најзагадените реки на светот user posted image . Следново е преземено:
Рибата Панга (Pangasius),слатководна риба од групата на сомови,ја има на нашиот пазар во големи количини.Ама не требало да ја јадеме.
Наводно реката Меконг во Виетнам каде се произведуваат филетите на замрзнатата риба Панга е најзагадената река на светот.
Некои стручњаци тврдат дека најдобро е да се јаде риба која потекнува од студени води а да се избегнуваат рибите од топли води-Азија .
Еве и друг линк
Модератор: Линкот е отстранет.
Е навистина веќе не знам што смееме да јадеме... Арно вика маж ми, да не читаше толку по интернет, сега веќе ќе ја имавме изедено user posted image . Ај ние, ама сакав и на децата да им дадам...



само што ја наранив Софија панга, и сета радосна оти се си изеде и го читам ова, ми ја препорачуваа пангата ама веќе незнам што да мислам

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 3.8.2011 21:59:37 >


_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 15:11:56   
Mihaela 2010
Јас од годинка почнав со риба пастрмка,имам во близина рибарница и ме знаат дека сум со мало,па ми даваат свежа..пред извесно време бев во Супер Тинекс,и имаше риба свежа ,ја заборавив како се викаше,само знам дека беше бело месо и кошташе 520 ден кило.Продавачот ми ја исчисти,ја среди и имав за две недели.По два пати неделно и давам,ја јаде..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 15:26:35   
arh_diz
Na mene mi rekoa deka koga se kupuva riba treba da se kupuva so glava , bidejki od glavata pocnuvale da se rasipuvaat.So riba treba mnogu vnimatelno taa moze da syoi sveza 2-3 dena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 15:38:11   
Pepelaska *
а женски каква риба им давате на бебенцата мислам за прв пат и со што ја комбинирате?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 16:17:33   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

а женски каква риба им давате на бебенцата мислам за прв пат и со што ја комбинирате?


Пепелашка кога му даваш риба треба да бираш некоја која нема коски и да е свежа, да не е замрзната. Јас првиот пат му дадов амур, а можеш и крап или пастрмка. И можеш да го спремаш со оривче, компир или со било кој друг зеленчук.
Јас сега понекогаш му давам Сурими ракчина, тоа е рибино месо направено во вид на ракчина и многу е вкусно и што е најважно нема коски, зошто мене многу ми е страв кога му правам од свежа риба, колку и да нема коски


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 19:21:11   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas mu dadov nekade pred dve nedeli Telapia ima mnogu malku koski i mu se dopadna.Sega planiram list da mu dadam
I jas imam citano deka ribata e alergena


Ribata list sodrzi teski metali, zasto samata riba zivee na dnoto. Procitaj poveke na internet za ova. Mene mi ja preporacuvaa zaedno so pangata deka nemale koski, ama ovie ribi sodrzat dosta teski metali. Pa moj sovet bi bil samo svezi recni ribi.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 19:52:11   
mila mama
Прв пат пробавме риба на 8 месеци и тоа пастрмка. Не ја бендиса нешто многу многу, потоа пробав уште еднаш, пак не ја јадеше и отттогаш не сум и дала, решив да почекам.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 22:05:25   
Felly RR
Јас риба уште и немам дадено, не знам, ми е страв дека со ковчиња. А не ми текнало да побарам некоја готова кашичка, да пробам таква да и дадам.  А Snowhite, од каде ги купуваш тие ракчињата, ние немаме пробано такви, мм не е многу по рибата, и јаде само пастрмка, друго не купуваме.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Риба во детското мени
3.8.2011 22:59:49   
annie
nie jademe riba od 6 i pol meseci,dodusa ne e sveza tuku ja ima kako kasicka i polovina teglice se dodava vo zelencukot i moeto bebe ja obozava so cveklo i kompir.inaku nas ni rekoa od 6 meseci da ja jademe

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Риба во детското мени
15.8.2011 18:41:47   
AnnaMolly RR
Пред некој ден јадеше ослич, ама пржен. Варен, печен не го сака одма го плука. И му дадов пржен, се утепа од јадење со варено компирче и лепче. Која друга риба можам да му ја давам? Панга може ли? И ако ли пржена? Веќе има 14 месеци и јаде пржено јајце...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Риба во детското мени
15.8.2011 20:41:12   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Јас риба уште и немам дадено, не знам, ми е страв дека со ковчиња. А не ми текнало да побарам некоја готова кашичка, да пробам таква да и дадам.  А Snowhite, од каде ги купуваш тие ракчињата, ние немаме пробано такви, мм не е многу по рибата, и јаде само пастрмка, друго не купуваме.



Фели извини, сега дури читам, сурими ракчина можеш да најдеш во секоја поголема, подобро снабдена продавница, обично во големите маркети, побарај во замрзнувачите обично ги чуваат зашто нели се замрзнати, во најлонче се пакувани и пишува на нив Сурими ракчина
Јас му варев со зеленчук, ама потоа и мене не ми ги јадеше варени, а од пржените за нас се изнајаде, ама јас само внатрешниот дел му го вадев и од тоа му давав


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Риба во детското мени
16.8.2011 12:52:58   
Mihaela 2010
Mamicki imam edno prasawe do vas.Vo edno bebesko spisanie,imase dadeno recepti pa procitav eden recept za dete nad edna godina so tuna konzerva.Pa bi ve prasala dali vie na vasite decinja ste im dale do sega tuna konzerva.Kupiv Rio Mare ama nekako nemam smelost da i dadam,a se mi se cini deka ke i se bendisa.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?