Кога купуваме книга... (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


mami -> Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:22:18)

Според што ја бирате книгата? Ја читате рецензијата на крајот, ја прашувате продавачката да ви каже во кратки црти за што е, се ослонувате на искуството од некој кој веќе ја прочитал?




BEBICA -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:25:14)

Najcesto ja citam recenzijata otpozadi ili po preporaka od nekoja koj veke ja ima procitano.




profesorica -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:25:26)

се потпирам на искуство од некој друг или ако слушнам дека е тематика која ме интересира, е тогаш може и да ја прочитам рецензијата пред да ја купам.






pacuvce -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:32:34)

Читам критики на интернет,ама нормално се потпирам и на мојот вкус...Препораките на продавачите ретко ги прифаќам,затоа што така се зeзнав на саемот минатата година кога по препорака на продавачката ја купив книгата „Јас,Мона Лиза„,почнав да ја читам и не ја довршив затоа што воопшто не е по мој вкус...Тогаш сакав да ја купам книгата „Петтото дете„ но по нејзина препорака (кога ме виде со трудничкиот стомак) рече да не ја купувам...Зошто,не знам...[sm=zmeden.gif]Ама затоа следниот пат кога ќе одам,ќе ја купам...

Ја има ли некој читано? „Петто дете„ од Дорис Лесинг???




mami -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:34:05)

И јас имам слушнато за неа. Баш ке ја побарам после во Матица да видам што и како е




mother 29 -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:39:35)

heheh Pale so pravo to rekala prodavackata..za pettoto dete ,ako te videla so tolkav stomak..pettoto dete e monstrum( Ben )koj  ja zadavuva mackata ,ja unistuva srekata na semaejstvoto...go prakaat vo stacionar,vo ludnica...i tkn

epten dobar roman od super babicka...heh
sega si ja kupi hehe




pacuvce -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:47:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

epten dobar roman od super babicka...heh
sega si ja kupi hehe



Ова сериозно или?Ми ја препорачуваш или не?Кажувај одма!!!




mami -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:53:17)

Јас би ја земала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]серизно, знам дека ке имам кошмари после ама сакам да ја прочитам




mother 29 -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:54:31)

abre ti ja preporacuvam iskreno i najtoplo.....
kolku ubavo se prikazani custvata od edna  i konfliktite od druga strna,  na edna majka,koja i po cena na ludnicavosta na svoeto petto dete go vraka doma od ludnica........................i da ne ti ja raskazam ,neli?!
nema da ti bide interesna..
vo sekoj slucaj,vredi da se procita!

pa posle pisi mi,dali sum bila vo pravo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




pacuvce -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:56:17)

Ти благодарам,драга моја!!!Следно купување книги,таа ќе ми биде број 1...Па ќе пишам впечатоци!!!




mother 29 -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:56:30)

ne, ne, ne e za kosmari ,rabotava..................epten jaka kniga so mnogu custva..
inaku zaradi toa ne ti ja preporacala prodavackata,deka deteto e monstrum,ludo ,a ti trudna .da ne se voznemiris[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




mami -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 10:59:16)

Дали корицата игра улога во бирањето на книгата? 




vezilka RR -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 12:37:21)

Ако ми препорача некој нешто што ќе го бендисам ја купувам. Иначе кога влагам во книжара без идеја, прво читам наслови и одбирам неколку, следниот систем на елиминација е читање на рецензии..:) Корицата не ми игра некоја улога ама затоа преводот многу ми значи..




ripce -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 14:33:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

се потпирам на искуство од некој друг или ако слушнам дека е тематика која ме интересира, е тогаш може и да ја прочитам рецензијата пред да ја купам.





потпис!




ripce -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 14:34:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Дали корицата игра улога во бирањето на книгата? 


Мене не ми влијае на изборот на книгата, може и да е црно бела, само букви, ако имам намера да ја купам, ме интересира ќе ја купам!




zami -> RE: Кога купуваме книга... (26.1.2010 14:38:25)

Naslov, rezenzija, avtor i ponekogas preporaka.
Eden period bev navlecena na Milorad Pavic i ednostavno si vleguvam vo knizara i baram kniga od nego, nema biranje i sl. I sega mi se slucuva istoto so drugi avtori normalno.
Ama najcesto izborot go pravav vrz osnova na recenzijata na zadnata korica




Melanija RR -> RE: Кога купуваме книга... (28.10.2012 15:21:09)

Според тематиката прво се ориентирам па по авторот,ако ми е нов автор тогаш според насловот и рецензијата од крајот.Ретко од препораки или немам од кого или спротивни жанрови [sm=smiley1.gif]




Lacrymosa -> RE: Кога купуваме книга... (12.3.2013 21:55:07)

Најчесто според жарнот и рецензијата. Меѓутоа кога се двоумам меѓу две книги а неможам да ги купам двете барам мислење и од продавачата




Mihaela 2010 -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 12:16:38)

ima eden decko mi doaga stalno na rabota i prodava knigi,pa taka mnogu cesto kupuvam....ja citam poslednata strana da vidam za sto se raboti...nekogas i naslovot me primamuva




sandriana RR -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 12:59:42)

Секогаш после прочитана критика, или по препорака




vezilka RR -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 13:27:45)

Во последно време тоа девојчето во Матица, оти веќе ме знае отприлика што сакам ми бира неколку наслови и јас си бирам.




Bububebe -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 13:52:54)

Најчесто по препорака




elenaile -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 13:54:45)

najcesto zemam po naslov, koj naslov ke mi se dopadne ili po preporaka :D




elenaile -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 13:55:52)

najcesto po naslovot, kako ke mi se dopadne a i po preporaka :D




penelopa -> RE: Кога купуваме книга... (14.3.2013 13:58:10)

најчето избирам според тематика што во моментот ми се чита а и по препорака исто.




Страница: [1]