RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


Andriance -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (7.11.2012 9:52:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Znaci moj sovet CIN2 koga veke doslo do tamu najverojatno si nositel na nekoj visokorizicen tip na hpv i po moe iskustvo tesko deka ke se povlece po priroden pat. Mislam deka so laser mozes uspesno da si go resis problemot i voopsto ne e eopasno.
Na klinika Dimitrov e za toa vrv


Јас целосно се согласувам со Сандрич. и за ласерот и за Димитров...барај врски за кај него...ЦИН2 сепак не е шала ама во денешно време не ни ништо страшно ако се истретитра на време.

така да, терај ја работата..ја со ЦИН1 без никакви проблеми родив




помогнете -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (14.11.2012 14:14:58)

Ќе Ве молам да ми кажете на која клиника е Др.Димитров и дали имате некаков контакт, бидејќи јас не сум од Скопје.




sandriana RR -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (14.11.2012 15:26:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: помогнете

Ќе Ве молам да ми кажете на која клиника е Др.Димитров и дали имате некаков контакт, бидејќи јас не сум од Скопје.

Др.Горан Димитров, колку што знам се уште е на ГАК (државна). Побарај број на информации и прашај си, најсигурно.




Stefanija Stefi -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (10.3.2014 1:51:07)

Пред извесно време за прв пат ПАП-от на другарка ми и покажа CIN 2. Веднаш направи типизација и биопсија по препорака на нејзиниот гениколог. Типизацијата HPV 18(бинго:)), а биопсијата најмногу до средна дисплазија CIN 2. Не побара второ мислење бидејќи има голема доверба во нејзиниот доктор. Кога ги комплетира сите наоди и препорача да оди во Плодност... Сега редовно треба да прима некоја терапија колку што знам [sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (10.3.2014 11:14:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Stefanija Stefi

Пред извесно време за прв пат ПАП-от на другарка ми и покажа CIN 2. Веднаш направи типизација и биопсија по препорака на нејзиниот гениколог. Типизацијата HPV 18(бинго:)), а биопсијата најмногу до средна дисплазија CIN 2. Не побара второ мислење бидејќи има голема доверба во нејзиниот доктор. Кога ги комплетира сите наоди и препорача да оди во Плодност... Сега редовно треба да прима некоја терапија колку што знам [sm=smiley36.gif]



Цинк, селен, а обавезно ракија чашка...верувајте чуда прави, како и виното.....




помогнете -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (19.3.2014 22:45:02)

девојки, јас успев по природен пат да се извлечам од цин 2. и тоа со терапија за зајакнување на имунитетот. редовно пијам immun assist 24/7 - ги има во зегин и одат на парче. паралелно со нив пиев и чај (тоа во почетокот), специјално наменет за цин, мн витамини и се што е корисно и убаво за јакнење на организмот (мед, аронија...). консултирајте се со вашиот гинеколог, сигурно ќе ви препорача и вагиналети. ако сте пушач - задолжително откажете ги цигарите. јас треба да направам преглед сега, и се надевам дека повторно се ќе биде во ред. мој совет е да пробате прво природно, па ако не успеете да го регулирате проблемот - тогаш да одете на конизација, или метода која сметате дека е најдобра. поздрав




kate.. -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (6.5.2017 21:44:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: помогнете

Ќе Ве молам да ми кажете на која клиника е Др.Димитров и дали имате некаков контакт, бидејќи јас не сум од Скопје.

Др.Горан Димитров, колку што знам се уште е на ГАК (државна). Побарај број на информации и прашај си, најсигурно.

alulovski dali e za cin




kate.. -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (6.5.2017 21:49:59)

imav hpv mi pravea biopsija pa potoa lasersko gorenje ....sega skoro pravev papa test i imam cin1 maticnata mi dade upat za sk pa da videme sto kako..sirupot imunokompleks go piev onaka na svoja raka..me interesira spirulinta dali pomaga za cin za hpv i caj od aronija i brusnica dali bi mi pomognalo nesto




помогнете -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (10.5.2017 15:05:09)

Кате, имуно сирупот е супер, продолжи со него обавезно. Јади моркови и аронија и речи и на матичната да ти препиши вагиналетки. Цин 1 не е страшен и постои можност да се повлечи и со третирање по природен пат. Мора да правиш редовни контроли...




kate.. -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (23.7.2017 16:01:45)

devojki napraviv tipizacija i nema cin pisuva negativno




kapina -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (26.7.2017 20:52:12)

Super mila stom nema cin




Sekerce26 -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (5.12.2017 23:55:12)

Zdravo devojki!
Nova sum na forumov i preplasena do koski. Bremena sum 14 nedela i pred edna nedela na mikrobioloski bris mi se pokaza hpv tip16 vo cerviks. Neznam sto da pravam dali se lekuva, doktorkata mi dade vaginaleti na baza na kantarion da koristam i da jadam morkovi, brokula za imunitet. Pijam i bekomplex 3 pati po edno i Pregnazon Complete. Dali e toa dovolno ili da zemam nesto drugo ve molam ako ima nekoja vakvo iskustvo da mi pise.




kapina -> RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија) (7.12.2017 10:37:47)

Treba da si go pojacas imunitetot on ti e padnat




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]