|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.3.2012 9:34:32   
nade85
Zdravo RR ve molam za pomos i sovet.Vo noemvri se porodiv prvo probavme so provokacija i nikako ne odese pa na kraj zavrsiv so carski :( Zborot mi bese bev na kontrola vo januari kaj mojot maticen ginikolog i vcera mi stignaa rezultatite od PAP i mi kaza deka sum imala lesna displazija CIN1 i mi vika deka ne bilo strasno deka toa bilo od porogajot deka ke se povleci a mikrobiloskite mi bea super nemase nisto samo na pap-ot i mi dade da stavam ginex forte na prirodna baza i vitamini da primam deka mi bil opadnat imuniteto i zatoa mozelo da se javi CIN1 ama mene me maci toa sto jas go dojam moeto angelce a treba da gi primam vaginaletite no taa vika so sigurnost deka ne mu stetat vo doenjeto deka minimalno se apsorbirale.Ve molam za sovet pobrzo :(

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.3.2012 9:56:33   
Andriance
nade85 ic da ne se sekiras...pogotovo za CIN1 toa e zaradi namaleniot imunitet..ist slucaj i kaj mene...stom ti dal ginekolog znachi nema nikakov problem..teraj si i jas dojam..samo pojacuvam imunitet

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.3.2012 10:33:43   
nade85
Andriance fala na sovetot :* ama mene me maci samo toa sto vo vaginaletite pisi za vreme na bremenost i laktacija deka ne se upotrebuvaat ama ginikologot mi vika deka ne e strsno dela imala mala apsorpcija ama sepak me maci toa samo doenjeto:( treba da primam po 10 vaginaleti ovaj mesec i narednite 2 znaci vo majmi e poslednata doaza i togas ke odam na kontrolen pap ana rezultato mi pisese po 6 meseci kontrola sepak jas ke napravam pobrzo da mi se trgni od mislata,i uste nesto dali mozam sega da imam odnosi so mojot maz?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.3.2012 10:35:19   
nade85
I uste nesto kako mozam da go pojacam imunitetot osven toa sto pijam vitamini prenatal :)

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.3.2012 23:54:57   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: nade85

I uste nesto kako mozam da go pojacam imunitetot osven toa sto pijam vitamini prenatal :)


ja nemam ni problemi nitu pak zabrana za odnosi..naprotiv... user posted image

konzumiraj antioksidansi so selen...aloe vera...imas eden kup izguglan na net kje ti izlezat

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.4.2012 21:49:02   
Sajna
zenski ajde za edno prasanje , jas ne sum bremena ama za prv pat na PAP se srekavam so CIN 1 a doktorot duri vo v tornik se vraka, dali moze da mi pomogne sprej OCTENISEPT??? go imate li koristeno?? i drugo pomos sto bi mozelo da mi pomogne da ne projde vo pogolemo ne daj boze.... strav me faka user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.4.2012 22:24:08   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

zenski ajde za edno prasanje , jas ne sum bremena ama za prv pat na PAP se srekavam so CIN 1 a doktorot duri vo v tornik se vraka, dali moze da mi pomogne sprej OCTENISEPT??? go imate li koristeno?? i drugo pomos sto bi mozelo da mi pomogne da ne projde vo pogolemo ne daj boze.... strav me faka user posted image


srce..toa ne pominuva vo pogolemo tuku taka..od denes za utre..ahha..ne se sekiraj..mozno e da nema nishto...sigurno kje te prati na biopsija koja e 100% tocna dijagnoza bidejki PAP znae da e lazno pozitiven kako i lazno negativen..ne ti trebaat sega za sega nikakvi lekarstva samo moze da pojacuvas imunitet..nadalje kje ti kaze gin.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
15.4.2012 21:59:41   
БлаБла
ВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР!
Не знам дали е ова вистинската тема на која треба да го поставам своето прашање, но се надевам дека сепак ќе добијам одговор. Мојата мајка направи два ПАП теста и доби исти резултати атипични плочести клетки односно инвазивен канцер. Во вторник треба да прави биопсија а по резултатите од биопсијата ќе видиме кој ќе биде наредниот чекор.
Многу сме исплашени, деновите ни поминуваат пеколно.
Дали има некоја девојка која поминала низ истото? Дали некоја од вас ја имала истата дијагноза? На интернет ништо не можам да најдам за оваа проблематика, ако имате било какви информации Ве молам пишете. Не можам и не сакам да верувам дека ова на мојата мајка и се случува. Премногу ми е тешко, се молам се да се заврши добро.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
15.4.2012 22:39:58   
kikicka
Бла блати пишав приватна порака

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот БлаБла)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
9.6.2012 23:34:54   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.6.2012 15:47:41   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram




Јас баш не те разбрав што ти е маката...ако е тоа што имаш цин1 и се плашиш дали ќе можеш да имаш дете..ја сум чист пример за тоа...

пред 4 год со биопсија ми беше утврдено цин1 пив и јас антиоксиданси имав и ХПВ тип66..и у неплодни дани останав трудна user posted image

ако ти е нешто друго маката пиши пак

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.6.2012 16:07:14   
ritatomic

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram




Јас баш не те разбрав што ти е маката...ако е тоа што имаш цин1 и се плашиш дали ќе можеш да имаш дете..ја сум чист пример за тоа...

пред 4 год со биопсија ми беше утврдено цин1 пив и јас антиоксиданси имав и ХПВ тип66..и у неплодни дани останав трудна user posted image

ако ти е нешто друго маката пиши пак


Kako be u neplodni dani ostana trudna, ziti mene. daj ne tresete pa uste i soveti lekarski da davate


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.6.2012 16:43:36   
Sandric
Sigurno misli na kalendarski neplodni denovi inaku sigurno deka bile plodni koga veke ostanala trudnauser posted image

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.6.2012 17:14:35   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram




Јас баш не те разбрав што ти е маката...ако е тоа што имаш цин1 и се плашиш дали ќе можеш да имаш дете..ја сум чист пример за тоа...

пред 4 год со биопсија ми беше утврдено цин1 пив и јас антиоксиданси имав и ХПВ тип66..и у неплодни дани останав трудна user posted image

ако ти е нешто друго маката пиши пак


Kako be u neplodni dani ostana trudna, ziti mene. daj ne treset_e pa uste i soveti lekarski da davate




Pa ako za tebe 7-mi den dobieno se plodni denovi ( sekako deka mislam na kalendarski) onda ok....i nikoj ovde ne izigrava lekar tuku sekoj si kazuva od sopstveno iskustvo...taka da smiri strasti malku,...

si go nosam i cinot i HPV-to i ostanav trudna...ete toa e moeto iskustvo..ako nesto ne ti e verno..zal mi e

< Поракaта ја уредил Andriance -- 11.6.2012 17:15:26 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.6.2012 15:36:22   
ritatomic

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram




Јас баш не те разбрав што ти е маката...ако е тоа што имаш цин1 и се плашиш дали ќе можеш да имаш дете..ја сум чист пример за тоа...

пред 4 год со биопсија ми беше утврдено цин1 пив и јас антиоксиданси имав и ХПВ тип66..и у неплодни дани останав трудна user posted image

ако ти е нешто друго маката пиши пак


Kako be u neplodni dani ostana trudna, ziti mene. daj ne treset_e pa uste i soveti lekarski da davate




Pa ako za tebe 7-mi den dobieno se plodni denovi ( sekako deka mislam na kalendarski) onda ok....i nikoj ovde ne izigrava lekar tuku sekoj si kazuva od sopstveno iskustvo...taka da smiri strasti malku,...

si go nosam i cinot i HPV-to i ostanav trudna...ete toa e moeto iskustvo..ako nesto ne ti e verno..zal mi e

Znaci pak ne mi e jasno toa so plodnite denovi, znaci ako si ostanala trudna sigurno bile plodni denovi za tebe, nema vrska dali e 7 den dobieno ili ne znaci ne ti ja svakam recenicata i u neplodni dani ostanav trudna

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.6.2012 17:29:30   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana33

zdravo devojki odamna me nema imam maka sakam da imam drugo dete i se trudime ama imav cin 1 piev antioxidanti a c e +selen koga bev na kontrola telefonski mi kazaa biobran od 1 gram da zemam i neznam sto mi e dali znae nekoj dali e cin 2 ili sto e ? zbuneta i zagrizena sum premnogu ako nekoj znae neka mi kaze vi blagodaram




Јас баш не те разбрав што ти е маката...ако е тоа што имаш цин1 и се плашиш дали ќе можеш да имаш дете..ја сум чист пример за тоа...

пред 4 год со биопсија ми беше утврдено цин1 пив и јас антиоксиданси имав и ХПВ тип66..и у неплодни дани останав трудна user posted image

ако ти е нешто друго маката пиши пак


Kako be u neplodni dani ostana trudna, ziti mene. daj ne treset__e pa uste i soveti lekarski da davate




Pa ako za tebe 7-mi den dobieno se plodni denovi ( sekako deka mislam na kalendarski) onda ok....i nikoj ovde ne izigrava lekar tuku sekoj si kazuva od sopstveno iskustvo...taka da smiri strasti malku,...

si go nosam i cinot i HPV-to i ostanav trudna...ete toa e moeto iskustvo..ako nesto ne ti e verno..zal mi e

Znaci pak ne mi e jasno toa so plodnite denovi, znaci ako si ostanala trudna sigurno bile plodni denovi za tebe, nema vrska dali e 7 den dobieno ili ne znaci ne ti ja svakam recenicata i u neplodni dani ostanav trudna



nekogas si sledela kalendarski koga ti se plodni denovi????


kako i da e....nema potreba da ti objasnuvam..ne e toa temata ovde...bitnoto e deka deka CIN 1 ne mi smetase da ostanam trudna...tolku..


< Поракaта ја уредил Andriance -- 12.6.2012 17:30:16 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.6.2012 23:25:58   
Melanija RR
ritatomic нема ништо нејасно Андријанче вели во неплодни останала бремена,во смисол нејзе и се воделе и мислела дека се неплодни но баш тогаш биле плодни.
Кај некој е до 10 ден,кај други од 14до 20,а пак кај трети се по 20 ден од циклус.
Мислам дека некако се разбравме user posted image
Андријанче ете е пример и надеж за сите со ЦИН

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
3.9.2012 8:33:39   
macci
јас мислам дека хпв вирусот го има секој само при пад на имунитетот се јавува.
и исто мислам дека се пренесува наследно,од мајка на дете.зборам за хпв вирусот.

пр.нешто слично е како со херпес на уста.ако се нанервираш многу или имаш стресен перјод ќе ти излезе херпес.
затоа треба да не се нервирате и да немате стресови ама ај кој го може тоа?
за херпес нема лек но со често миење со сапун(од тврдите,не течен сапун) се забрзува повлекувањето на истиот.
херпесот не сака сува кожа,а со сапунот ја сушиме.
е сега зошто го пишувам херпесот,тоа е слично со раничките,цинот или промените во матката.
во матката е секогаш влашно и тука потешко е да се уништи херпесот.тоа е големиот проблем.
јас вака по едноставно напишав сите да ме разберат со пластичен пример.
поздрав.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
3.9.2012 9:19:24   
Barbicki2
i kas na naodot imav,t.e. pisuvase cin1,a za bremenost ne se sekiraj,ne vlijae toj na zabremenuvanje,duri nekoi genikolozi preporacuvaat da se ostane bremena i mozno e da se izleci sam po sebe.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 0:51:23   
помогнете
имам цин2, докторот ми препорачува операција, но јас немам родено и ми е страв да не се искомплицира нешто и да имам последици околу останувањето бремена. Ве молам пишете ми дали е ризично и до кој степен и дали знете некоја друга алтернатива како да се спасам од цин2... многу ми е страв, помогнете!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 12:55:48   
Sajna
pomognete, vaka sega jas koga imav prv pat CIN1 mnogu bev uplasena vo sekoj pogled posebno za bebe dli ke imam, togas doktorite mi rekoa deka ne e opasno (treba da se izlekuva) no deka zeni i so CIN3 rodile , pojdi vo zlatna pcelka vo leptokarija imaat na prirodna baza lekarstva koi veruvaj mene licno mi pomognaa pozz ne se sekiraj se se resava

(Одговор на членот помогнете)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 12:59:26   
Mihaela 2010
I jas bev so cin 1 i so hpv i toa visoko rizicen pa si rodiv...sega vo cetvrtok idam da pravam pap pa so gospod napred...iskreno mi e strav ama koga se mora ne e tesko...

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 13:47:40   
Sandric
Eve jas ke kazam za cin2, jas imav pred da rodam, laserski mi o tretiraa na GAK i si rodiv bez nikakov problem so sosema ormalna bremenost

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 17:04:05   
помогнете
Фала девојки, дали некоја од Вас знае природен пат за отстранување на ЦИН2 (да не е конизација или ласерско отстранување) бидејќи искрено ми е страв дека таква работа би можела да има некои последици.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.11.2012 17:16:08   
Sandric
Znaci moj sovet CIN2 koga veke doslo do tamu najverojatno si nositel na nekoj visokorizicen tip na hpv i po moe iskustvo tesko deka ke se povlece po priroden pat. Mislam deka so laser mozes uspesno da si go resis problemot i voopsto ne e eopasno.
Na klinika Dimitrov e za toa vrv

(Одговор на членот nade85)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?