|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
2.2.2010 19:59:49   
Enika
Инаку јас еднаш на контрола после ласерска вапоризација го прашав Костадинов од Систина( он прави ласер таму) како може да има некој ЦИН 1 а да нема ХПВ( за една другарка прашував) и ми рече дека неможе да има промена на клетка а да неа предизвикувач...во најгоемите сличаи ако не и сите е ХПВ...а мене со ЦИН 1 ми земаа одма биопсија за да се утврди дека не е само површиски ЦИН 1 а да прави друга промена подлабински...

< Поракaта ја уредил Enika -- 2.2.2010 20:09:08 >

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
2.2.2010 20:00:48   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Инаку јас еднаш на контрола после ласерска вапоризација го прашав Костадинов од Систина( он прави ласер таму) како може да има некој ЦИН 1 а да нема ХПВ( за една другарка прашував) и ми рече дека неможе да има промена на клетка а да неа предизвикувач...во најгоемите сличаи ако не и сите е ХПВ...а мене со ЦИН 1 ми земаа одма биопсија з да се утврди дека не е само површиски ЦИН 1 а да при друга промена подлабински...


Костадинов е ЦАР за оваа проблематика user posted image


(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
2.2.2010 20:08:23   
Enika
Да да...и имаш плус телефон за контакт ако нешто имаш проблем после ласер( пообилно крварење или слично бидејки негде после 15 ден нормално е да прокрвариш), абе еден тивок мил глас, културен чоеков што да ти причамuser posted image user posted image user posted image

Иначе еве една реченица цитат од  интернет за предизвикувач на ЦИН промена
The major cause of CIN is chronic infection of the cervix with the sexually transmitted human papillomavirus (HPV),

На англиски е ама ке ја преведам сепак
“ Најголемиот причинител на ЦИн е хроничнa инфекција со сексулано преносливиот хуманпапилома вирус(ХПВ)


(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
2.2.2010 23:27:15   
suzeto
preneslivo e ova hpv

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
3.2.2010 8:47:41   
April
да, преносливо е

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
3.2.2010 13:07:03   
suzeto
ce go zarazam i maz mi sega.od sto se dobiva? ne sum bila jas so drug.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
6.2.2010 21:26:39   
suzeto
mozda toj bil so drugauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 15:12:02   
suzeto
go prasav ginekologot za dodatno ispituvane toj rece da pocekame pa ako napreduva posle da se ispita koj tip e na virus toa treba vo skopje,inace jas sum od struga,a nikako ne mozam da bidam smirena ce poludam uste koristam vaginaleti za cinot ginex forte i toa po barajne moe na upatstvoto pisuvase deka se koristat 30 den, a toj mi vika pa ce dobies minstruacija do togas ti jas mu vikam ima uste 15 dena do togas pa mi rece pa kolku pari se navodno skapi se [toa mnogu me nervir] ,ako se mora mora, i na kraj pa ajde zemi uste 10.sve mi se sobra so cin1 so ranicka endometrioza i neznam sto prvo da pravam,jas mislam deka e podobro prvo so ranickata sto ako e rak user posted image pa ako se operiram prvo za endometriozata da se znae a ne povtorno pak da se operiram ako e rak neli trebi da se izvadi sve,a jas ako odam da gi cistam jajnicite sto ako e za dzabe.izvinite mnogu dolgo pisav ama po malku me smiruva vaka.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 15:17:34   
Enika
Сузе...цин 1 не е рак..ама за да не стигнеш д тоа треба на време да спречиш.Незнам како може ако веке имаш раничка да ти вика да чекате.Нема чекање со здравје подобро спречи него ли лечи знаеш како вика народната,Тоа што треба да се оперираш од ендометриоза е додатено и мислам дека треба да идесво некоја поспецијална болница ако треба дојди и до Ск ке те упатиме каде што овде има специјалини гинеколочки болници.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 15:19:12   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

ce go zarazam i maz mi sega.od sto se dobiva? ne sum bila jas so drug.user posted image user posted image user posted image


Јас ХПВ добив  кога сеуште бев невина така да има и како мојов случај...али ако веке го имаш се пренсува на партнерот и он е после преносител на ХПВ.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 16:16:08   
Sandric
Suze, nemoj da krevas panika bez potreba, znaci CIN1 prvo ne e nikakov rak, duri moze da bide i reverzibilna pojava i se da si dojde vo normala. Bilo kakva ponatamosna promena ne nastanuva tolku brzo kako tebe sto ti se cini.
Jas imav CIN2 i uspesno go izlekuvav so laserski tretman na klinika.
Predhodno mi pravea tipizacija i ispadna deka sum nositel na visoko rizicen tip na HPV i zatoa se resiv na laser.
Nemoj da se sekiras voopsto, otidi posle tri meseci pak na kontroja i povtori go PAP testot i ako se povtori napravi tipizacija pa za bilo koja intervencija imas vreme ne se sekiraj.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 16:27:56   
suzeto
sega nemas hpv se izleci,jas se plasam i za ranickata

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
11.2.2010 17:01:29   
Sandric
Vaka hpv-to stoi i doktorot mi rece deka vo preku 95% od slucaite virusot ostanuva uste poveke od edna godina. CIN promenata ja nema, t.e e odstraneta.HPV e mnogu tezok za iskorenuvanje , saka promena na nacinot na zivot, zajaknuvanje na imunitetot, redovno primanje na vit E i Zn (cink) itn.
UJas iskreno da ti kazam ne znam dalio nekoj uspeal da se otarasi od HPV. Znam deka sega si vo sok ama ke viodis ke naucis da si zivees so toa i ke ti pomine stravot.
A za ranickata probaj so vaginaleti kantarion

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 2:10:01   
suzeto
blagodaram enika.......pa mi dade maticniot ginex forte na upatstvoto pisuva deka se preporacuvaat i za hpv infekcii.....za endometriozata bev do bitola kaj tase imam pisano na taa tema,ama sakam da dojdam i do skopje da vidime drugo mislejne i za endometriozata a i za ova samo da gi zavrsam vaginalnive ,pa neznam dali da povtoram bris ili da idam odma .....skako e podobroposle minstruacija ili ne e bitno.ako mi pravat odma nesto mada ne veruvam ce treba povtorno da se zakaze.a koj mi go preporacuvate i za endometriozata i za cin1 kako sto citam kostadinov go falite za hpv. a imam citano i za lazarevski ama neznam za sto e toj

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 13:30:01   
suzeto
fala i na sandric...a kako se ispituva kaj mazot dali e zarazen i kako se leci
vitaminive da si gi zemam sama bez preporaka od doktor mozit.............iskreno nikogas nisto ne zemam sama se plasam pa koj mislis da gi zemam zasega limon cedam i go pijam zelka jadam brokula po 1 portokal 1 mandarina 2morkovi caj zelen so limon 1 golema lazica go mesam ...isto pijam i caj mesavina ajducka treva neven i kopriva za endometriozata.ova redovno go jadam i pijam obavezno

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 14:08:16   
Enika
Сузе...мене ми е лекар Лазаревски...можеш ти кај кој било да отидеш...ама ако има некшто да се прави на пр ласер ке ти закажат они сами кај Костадинов.Лазаревски е експерт за стерилитет, а Костадинов за ХПВ( подетално се занимваат индивидуално за проблематиката), иначе заредовни контроли секој може.Јас кога ми најдоа ХПВ бев кај друг гинеколог, и во Систина кај Лазаревски пофторно ми земаа пап за они да видат пак, имаат врвни сручни лица за тоа а и соработуваат со странство...ака да доколку сакаш да дојдеш можеш во Систина, мегутоа тука е и ре=медика и Св.Лазар ама јас не сум била во нив кој има искуство нека пише, да не испадне дека правм реклама на систина.
Што се однесува на кревање имунитете за хпв би ти препорачала( јас ги пиев) апчиња природни се викаат Ehinacea with golden seal се продаваат во  forever living products... се пијат 2 кутии само годишно...околу 800 ден е една кутија е една е доволна за цел месец по две таблети на ден сабајле и навечер...исто така и доста мн туби алое вера од истата компанија испив...по една мала чашка за ракија одсабајле пред јадење. Ова мегу останатите витамини а би ти препорачала едно 6 месеци да се стаич богами на мн втамини за да ти зајакне имунитетот.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 14:19:48   
Anushka
Д-р Костадинов е токму таков каков го опишувате. Стручен доктор и прекрасен човек. Јас кај него правев конизација на грлото. Поминав ептен ок. Сега ме породи со ќеркичката. Како заб да ми вадеше. Топло го препорачувам.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 14:29:13   
Enika
А забчето со анестезија ти го вадеше или?user posted image Цар си бе Анушке...и мн паметна личностuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 14:35:49   
Anushka
хе, хе, хеuser posted image
лесно е на мои години памет да продаваш, Енике моја.
Ама, стварно толку си го сакам докторот, дури ми недостасуваат оние редовни контроли кај него дур` бев трудна.
А инаку за конизацијата - НАВИСТИНА е најдобар во МК.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 17:16:20   
suzeto
znacit jas prviot pat stom ce pojdam ce bidi samo kontrola ce mi prezakazat ako treba nesto za vo drugi den....ili moze odma da se pravi toa sto treba .i dali treba da zakazam ili mozis i bez zakazuvanje

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 18:24:35   
Enika
Јави се во Систина и објасни им што е работата може и ке ти закажат по брза постака и објасни им е каква е работата бидејки имаат мн гужва па да те убутаат...Поздрав и пиши ни што си направила.

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.3.2011 23:22:14 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 19:36:14   
suzeto
fala enika .da gi dovrsam vaginalnive do 25 nekade i ce se javam i za cinot i za endometriozata koga e podobro pred minstruacija ili posle ...od ko ce gi zavrsam trebit nekoj den da pominit taka?i koga e podobro pred minstruacija ili posle?nekade na 25 trebit da dobijam a vaginalnite ce gi zavrsam na 19-20

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 21:13:23   
Sandric
Jas laserot gom pravev na klinika kaj Dimitov Goran i ekstra e covekot.
Mislam deka ambulanta ima vo cetvrtok , togas mozes da odis na pregled ama predhodno da si zakazes najubavo.
A za privatno vo Sistina dosta se zadovolni ko sto sum slusala.
I sekoja intervencija se pravi najubavo posle ciklus

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 21:23:28   
suzeto
na gligor dimitrov da ne mislis...mozis da naucis tocno koj den i broj da mi dajs ...ce mi treba i upat taka?ako resam za kaj nego...zatoa sto ne znam kaj da odam.ama najlesno ce mi e vo sistina mislam zaradi pomal objekt na edno mesto sve... a na klinika ne ce mozam da se snajdam,ne znam koj kaj da baram

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 21:29:42   
Sandric
Ne Gligor tuku Goran Dimitrov, na Ginekologija i koga ke vlezes od glavna vrata odma desno vratata pisuva kolposkopija , tamu im e ambulantata. 3147704 ti e brojot na odelenie da probas tamu da zakazes a ako ne ke ti kazat kaj da se javis

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?