|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Забите во текот на бременоста
11.1.2014 15:31:01   
vezilka RR
Лелее помагајте, ми отекоа непцата на горната вилица. Што да правам, сабота е, немам кај да одам до понеделник. Абе, тоа уште вчера осетив, ама си реков ништо не ми е. Е денес ми е. Не можам ништо да јадам, ме боли. Што можам овие денови да направам?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Забите во текот на бременоста
11.1.2014 15:54:07   
Bethany
Везилке, да жабуркаш устата со камилица, нема да погрешиш. А задутре на забар.
А од што ти се потечени? Ако е од забен камен па дојдело до инфекција, и некогаш ти крварат непцата, ќе треба чистење обавезно.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Забите во текот на бременоста
11.1.2014 16:00:59   
Felly RR
Воспаление на непцата често се јавува кај трудници. Камилицата е добра, ама мислам дека поефикасен е чајот од жалфија. Пробај и со двете.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Забите во текот на бременоста
12.1.2014 6:09:18   
Goddess*
Za itna preventiva,osven so zalfija,se preporachuva vo edno fildzanche da se stavi edno kafeno laziche sol i mlaka(malku potopla)voda,se mesha i se zuborka nekolku pati vo ustata,bolkata taka se ublazuva(smiruva)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Забите во текот на бременоста
12.1.2014 9:03:40   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Лелее помагајте, ми отекоа непцата на горната вилица. Што да правам, сабота е, немам кај да одам до понеделник. Абе, тоа уште вчера осетив, ама си реков ништо не ми е. Е денес ми е. Не можам ништо да јадам, ме боли. Што можам овие денови да направам?

Везилка овој гингивит е сосема нормална појава за време на бременост и причина за него се хормоните. На стоматолог нема и што многу да ти се направи затоа најдобро е да свариш чај од камилица и жалфија и да жабуркаш. Купи си Лакалут актив за четкање на забите и гингивал Ц од зегин за премачкување. Се надевам ќе ти олесни. Поздрав

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Забите во текот на бременоста
18.1.2014 12:50:10   
June
Мешиња, имате ли проблем со непцата во бременост. Последнава недела на миење ми краварат. Совет некој?

_____________________________

"In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away "

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Забите во текот на бременоста
18.1.2014 14:56:13   
Goddess*
Ete vo pogornite postovi ima objasneto shto pomaga za problem za zabi i nepca.

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Забите во текот на бременоста
20.11.2014 15:32:15   
blond
Јас имам проблем со умник, за вадење е, не го извадив пред бременост и сега мака мачам user posted image user posted image user posted image многу ме боли, жабуркам солена вода, пијам парацетамол кога ептен не се издржува. Др рече ако мо
ам да издржам до кај 6ти месец најарно ќе е . А сега сум почеток на 4ти user posted image , плус и жлабината ми е воспалена. Уф не знам што ќе се прави.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Забите во текот на бременоста
20.11.2014 15:42:44   
Felly RR
Блонд за воспалени непца пробај и со чај од жалфија, АнеЛав има пишано погоре и некоја паста од Лакалут, а за болката не знам што да те советувам, нешто друго не ти препорача заболекарот? За премачкување нешто барем што ќе ублажи болка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Забите во текот на бременоста
20.11.2014 15:52:14   
blond
Nisto be ne mi dade, nisto user posted image samo so hidrogen mi gi iscisti dvata, zasto za belja onie dva sto mi ostanaa za vadenje na desnata strana i dvata me bolat, dolniot poveke. Zalfija ne mi pomaga, solenata voda (so morska sol) najmnogu mi pomogna.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Забите во текот на бременоста
20.11.2014 16:29:25   
Ki4iko
Јас не знам која е поврзаноста ,ама и во двете бремености ми падна по една пломба од заб. кажав на стоматолог,вика нема врска со бременоста,а мене само тогаш ми се појавија проблеми.Мислам дека има нешто во тоа user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Забите во текот на бременоста
21.11.2014 15:26:17   
jasmina 25
za bolka na zab probajte propolis pred edna nedela i mene me bolese mnogu zabot lekovi ne sakav da pijam i probav so propolis 10 kapki vo lazica i malku voda i go drzev na mestoto kade me bolese i mi pomina za kratko...se nadevam ke izdri do poragaj a ima uste mnogu....

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Забите во текот на бременоста
21.11.2014 17:47:07   
blond
Ne bre ova moevo ne se izdrzuva, umnikot e rasipan skroz, gnoi, moram da go vadam user posted image samo eve so solena voda m ise smiruva malce bolkata...

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Забите во текот на бременоста
22.11.2014 13:35:17   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Jas sum 13+4, super se osekjam, samo sto dva dena strasno me boli zab. Aj da ja pobaram temta za zabobolki vo bremenost, ne se izdrzuva ova :/

prefrelte go postov kade mu e mestoto user posted image mene vcera me fatija zabite,zasega so ventor prekinuvaat, ke vidime kako ke gurame do kraj zasto od iskustvo znam (prvata bremenost) do 7mi mesec moze da se popravaat posle toa ne,rizicno bilo,i toa anestezijata e Lidokain...sto vsusnost ja ne bi ja narekla anestezija,bolkite se custvuvaat dodeka go rabotata zabot user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Баш убаво што повеќе женски се приклучуваат во темава. блонд, мислам дека смееш да си поправаш заби во бременост најнормално, барем така пишуваше на страната Здрава бременост. Подобро така, отколку да трпиш болка.




< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.11.2014 13:38:50 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Забите во текот на бременоста
20.2.2015 11:42:19   
Milicka 30
Драги рр, таман си мислев дека бременоста ќе ја истуркам без посета на заболекар , денес ми падна дел од заб, на кој ми е умртвен живецот , е сега ако треба да го вадам смејам ли со анестезија?


< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 20.2.2015 11:43:35 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Забите во текот на бременоста
20.2.2015 12:21:25   
Melanija RR
Milicka 30 немам искуство,најдобро со стоматологот да разговараш.Знаеш дека во бременост чест е проблемот со забите па подобро навреме колку може да се реши.Пиши што е ти кажат за да знаат и други трудници понатаму

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Забите во текот на бременоста
20.2.2015 12:35:07   
Hopeful RR
Milicka30, потполно иста ситуација и кај мене! Пред некој ден јадев пуканки и ми се поткрши заб на кој му е умртвен нервот. Немам болки, нормално, ама ме нервира. Деновиве ќе одам на стоматолог и ќе ви пишам што како, макар што памтам дека докторката ми рече после 3 месец дека има начин и за анестезија - веројатно имаат нешто поинакво, или па и не делува. И јас сум коркач и секогаш си барам анестезија, ама штом е умртвено, не ни мора - последниот пат кога ми се случи истото со друг заб ми го среди без анестезија и ок поминав.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Забите во текот на бременоста
20.2.2015 17:24:00   
Milicka 30
Се слушнав со мојот гинеколог ми кажа дека може да се прави интервенција на заб со тоа што имало посебни анестезии за трудници кои не биле штетни. Во понделник сум на заболекар па ќе видам што ќе направам и ќе ви кажам. Мене ми е проблем што е седмица и не го поднесувам мирисот од ракавиците а сега како што сум уште поосетлива незнам како ќе бидеuser posted image .

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Забите во текот на бременоста
25.3.2015 5:46:41   
Dothy
Zdravo mami. So ogled na toa vo kolku casot pisuvam, moze da zamislite sto mi e..zabobolka veke 4 dena, se nerviram nemozeme da go locirame zabot, bev vo pon mi cistea dzeb I mi ja otvori sedumkata predhodno plombirana no so karies pod NEA, ajde ja iscistivme I lek I stavi, ne pominuva, vcera bev 8kata ja otvorivme I mi pominuvase niz kanalite so nekakvi iglicki no nemase gnoj, Nemam otok a uzasna bolkam glava, obraz, vilica, vidliv karies Nemam, denes edvaj cekam pak da odam. Neznam sto ke se pravi, vo pravite dve bremenosti nemav problem t,e jas do Sega neznaev sto znaci da te boli zab, morase li bas Sega..jas bi ja vadela 8kata pa I zdrava Neka e samo da pomine..23 nedela sum bev vo apteka analgin da zemam ne mi dadoa, velat-nikako, samo na tvoja odgovornost. I koga ke ti kazat taka odi pa napij se, samo dvapati daleron I plaknenje so zalfija, koristam lakalut aktiv I so cetka sensitive cetkam, Nemam krvarenje I problem so nepcata ama bolkive strasni..ako imate nekoj sovet, davajte user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Забите во текот на бременоста
25.3.2015 9:04:50   
AneLav RR
Според симптомите, а и очигледно не се работи за заб мислам дека е невралгија штом и од едната страна те боли. Можеби се имаш преладено нешто, паднат ти е имунитетот , бременоста се е поврзано. Пробај со витамини Б6 и Б комплекс и некое време затоплувај ја таа страна само од себе ќе си помине. Во други ситуации би ти предложила и дијазепам од 2 да се напиеш но не знам дали е дозволено за време на бременост.Сепак консултирај се со гинеколог. Поздрав .

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Забите во текот на бременоста
25.3.2015 17:25:50   
Milicka 30
Dothy консилтирај се со друг стоматолог ако треба, во бременоста се избегнува снимање на заби, но ако веќе ситуацијата е сериозна имало посебни одела кои те заштитуваат. Ако е расипан заб реагира на топло ладно, јас претходните две недели 6 заби си поправив и после тоа два дена ме болеше најверојатно ми се иритираа непцата, мене многу ми помага лакалут актив и тоа по 4 пати на ден ги мијам забите. Знаеме колку боли заб ќе те збудали затоа мора стоматологот да најде решение или оди кај некој поискусен. Позддав и пиши ни што направи.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 25.3.2015 17:26:41 >

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Забите во текот на бременоста
25.3.2015 19:47:26   
Dothy
Posle postot zaspav nekako do kaj 8h, se raBudiv posveza, no bev denes pak, ja zatvorivme sedumkata I mislam problem deka e vo osumkata zatoa sto samo koga NEA ja potcuknuva me zaboluva, iako stomatologot se cudi zatoa shto mal karies imase, stignavme do kanalite za dva dena pak ke GI cistime, denes mi GI cepna pak I Nov lek mi stavi I posle toa pak istata books, pred 1h pak piev daleron pa se smiriv. No ne se isklucuva I moznosta sto veli AneLav da e prelada zatoa sto vo momentov isfo I nosot zatnat, krajnikot me boli od istata strana..I neznam koj znae shto e..inaku bev predhodno na drug stomatolog I taa mi Kaza deka osumkata mi e osetliva na udar..I navistina neznam sto da mislam,.ke odam Sega za dva dena I ke vidam sto ke napravam. Kako I da e Vi Blagodaram za sugestiitw I grizata user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Забите во текот на бременоста
26.3.2015 21:55:25   
Dothy
...inaku, najverojatno kaj mene se sinusi, bev kaj opst lekar i utre odam na specijalist..c c c ne mi se veruva, a tolku vreme se maltertiram na zabar..i tocno cuvstvuvam kako desnata strana i nosot mi e bolna, okoto,uvoto, pod uvoto i koga vsmrkuvam tocno cuvstvuvam bolka kaj glavata i obrazot i zabot..ke vidime utre shto ke bide, inaku bolkata e namalena..nisto ne pijam osven inhalacija..i si napraviv domasni kapki od son od mlada pcenica, pa ke vidime. Inaku ovoj period primav loratdin radi alergija i sega deka ne primam najverojatno od toa mi se pojavija sinusite..ke puknam..da si znaete ako ste vo slicna situacija kako mojava, osven zabar vednash i specijalist za uvo,nos i grlo. Pozz

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Забите во текот на бременоста
26.11.2016 9:11:56   
marija23
Lele ringerajki pomagajte ova ne se izdrzuva..... Bremena sum 19 nedela,ama maka Macam cel mesec so Zab....nikako da Se umrtvi Zivecot. Neznam kolku Pati odam na zabolekar Se otruv od brufen, oti samo toj pomaga da Se smiri bolkata. Dodeka e dejstvoto na brufenot ne boli, posle toa me kine.....inekcija bez adrenalin vo veles nema, so ke Se pravi neznam....veruvajte mi Deka strasno MN boli...pozdrav do site....

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Забите во текот на бременоста
26.11.2016 11:15:55   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: marija23

Lele ringerajki pomagajte ova ne se izdrzuva..... Bremena sum 19 nedela,ama maka Macam cel mesec so Zab....nikako da Se umrtvi Zivecot. Neznam kolku Pati odam na zabolekar Se otruv od brufen, oti samo toj pomaga da Se smiri bolkata. Dodeka e dejstvoto na brufenot ne boli, posle toa me kine.....inekcija bez adrenalin vo veles nema, so ke Se pravi neznam....veruvajte mi Deka strasno MN boli...pozdrav do site....

na otvoren zab moze da stavas kapki protiv zabobolka, jas koristam zabolek efikasni se, a od apconja metafen.

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?