RE: Забите во текот на бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


vezilka RR -> RE: Забите во текот на бременоста (11.1.2014 15:31:01)

Лелее помагајте, ми отекоа непцата на горната вилица. Што да правам, сабота е, немам кај да одам до понеделник. Абе, тоа уште вчера осетив, ама си реков ништо не ми е. Е денес ми е. Не можам ништо да јадам, ме боли. Што можам овие денови да направам?




Bethany -> RE: Забите во текот на бременоста (11.1.2014 15:54:07)

Везилке, да жабуркаш устата со камилица, нема да погрешиш. А задутре на забар.
А од што ти се потечени? Ако е од забен камен па дојдело до инфекција, и некогаш ти крварат непцата, ќе треба чистење обавезно.




Felly RR -> RE: Забите во текот на бременоста (11.1.2014 16:00:59)

Воспаление на непцата често се јавува кај трудници. Камилицата е добра, ама мислам дека поефикасен е чајот од жалфија. Пробај и со двете.




Goddess* -> RE: Забите во текот на бременоста (12.1.2014 6:09:18)

Za itna preventiva,osven so zalfija,se preporachuva vo edno fildzanche da se stavi edno kafeno laziche sol i mlaka(malku potopla)voda,se mesha i se zuborka nekolku pati vo ustata,bolkata taka se ublazuva(smiruva)




AneLav RR -> RE: Забите во текот на бременоста (12.1.2014 9:03:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Лелее помагајте, ми отекоа непцата на горната вилица. Што да правам, сабота е, немам кај да одам до понеделник. Абе, тоа уште вчера осетив, ама си реков ништо не ми е. Е денес ми е. Не можам ништо да јадам, ме боли. Што можам овие денови да направам?

Везилка овој гингивит е сосема нормална појава за време на бременост и причина за него се хормоните. На стоматолог нема и што многу да ти се направи затоа најдобро е да свариш чај од камилица и жалфија и да жабуркаш. Купи си Лакалут актив за четкање на забите и гингивал Ц од зегин за премачкување. Се надевам ќе ти олесни. Поздрав




June -> RE: Забите во текот на бременоста (18.1.2014 12:50:10)

Мешиња, имате ли проблем со непцата во бременост. Последнава недела на миење ми краварат. Совет некој?




Goddess* -> RE: Забите во текот на бременоста (18.1.2014 14:56:13)

Ete vo pogornite postovi ima objasneto shto pomaga za problem za zabi i nepca.




blond -> RE: Забите во текот на бременоста (20.11.2014 15:32:15)

Јас имам проблем со умник, за вадење е, не го извадив пред бременост и сега мака мачам [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif] многу ме боли, жабуркам солена вода, пијам парацетамол кога ептен не се издржува. Др рече ако мо
ам да издржам до кај 6ти месец најарно ќе е . А сега сум почеток на 4ти [sm=smiley13.gif], плус и жлабината ми е воспалена. Уф не знам што ќе се прави.




Felly RR -> RE: Забите во текот на бременоста (20.11.2014 15:42:44)

Блонд за воспалени непца пробај и со чај од жалфија, АнеЛав има пишано погоре и некоја паста од Лакалут, а за болката не знам што да те советувам, нешто друго не ти препорача заболекарот? За премачкување нешто барем што ќе ублажи болка.




blond -> RE: Забите во текот на бременоста (20.11.2014 15:52:14)

Nisto be ne mi dade, nisto [sm=smiley13.gif] samo so hidrogen mi gi iscisti dvata, zasto za belja onie dva sto mi ostanaa za vadenje na desnata strana i dvata me bolat, dolniot poveke. Zalfija ne mi pomaga, solenata voda (so morska sol) najmnogu mi pomogna.




Ki4iko -> RE: Забите во текот на бременоста (20.11.2014 16:29:25)

Јас не знам која е поврзаноста ,ама и во двете бремености ми падна по една пломба од заб. кажав на стоматолог,вика нема врска со бременоста,а мене само тогаш ми се појавија проблеми.Мислам дека има нешто во тоа [sm=zmeden.gif]




jasmina 25 -> RE: Забите во текот на бременоста (21.11.2014 15:26:17)

za bolka na zab probajte propolis pred edna nedela i mene me bolese mnogu zabot lekovi ne sakav da pijam i probav so propolis 10 kapki vo lazica i malku voda i go drzev na mestoto kade me bolese i mi pomina za kratko...se nadevam ke izdri do poragaj a ima uste mnogu....




blond -> RE: Забите во текот на бременоста (21.11.2014 17:47:07)

Ne bre ova moevo ne se izdrzuva, umnikot e rasipan skroz, gnoi, moram da go vadam [sm=smiley13.gif] samo eve so solena voda m ise smiruva malce bolkata...




Melanija RR -> RE: Забите во текот на бременоста (22.11.2014 13:35:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Jas sum 13+4, super se osekjam, samo sto dva dena strasno me boli zab. Aj da ja pobaram temta za zabobolki vo bremenost, ne se izdrzuva ova :/

prefrelte go postov kade mu e mestoto [sm=smiley36.gif] mene vcera me fatija zabite,zasega so ventor prekinuvaat, ke vidime kako ke gurame do kraj zasto od iskustvo znam (prvata bremenost) do 7mi mesec moze da se popravaat posle toa ne,rizicno bilo,i toa anestezijata e Lidokain...sto vsusnost ja ne bi ja narekla anestezija,bolkite se custvuvaat dodeka go rabotata zabot [sm=smiley19.gif] [sm=smiley19.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Баш убаво што повеќе женски се приклучуваат во темава. блонд, мислам дека смееш да си поправаш заби во бременост најнормално, барем така пишуваше на страната Здрава бременост. Подобро така, отколку да трпиш болка.






Milicka 30 -> RE: Забите во текот на бременоста (20.2.2015 11:42:19)

Драги рр, таман си мислев дека бременоста ќе ја истуркам без посета на заболекар , денес ми падна дел од заб, на кој ми е умртвен живецот , е сега ако треба да го вадам смејам ли со анестезија?




Melanija RR -> RE: Забите во текот на бременоста (20.2.2015 12:21:25)

Milicka 30 немам искуство,најдобро со стоматологот да разговараш.Знаеш дека во бременост чест е проблемот со забите па подобро навреме колку може да се реши.Пиши што е ти кажат за да знаат и други трудници понатаму




Hopeful RR -> RE: Забите во текот на бременоста (20.2.2015 12:35:07)

Milicka30, потполно иста ситуација и кај мене! Пред некој ден јадев пуканки и ми се поткрши заб на кој му е умртвен нервот. Немам болки, нормално, ама ме нервира. Деновиве ќе одам на стоматолог и ќе ви пишам што како, макар што памтам дека докторката ми рече после 3 месец дека има начин и за анестезија - веројатно имаат нешто поинакво, или па и не делува. И јас сум коркач и секогаш си барам анестезија, ама штом е умртвено, не ни мора - последниот пат кога ми се случи истото со друг заб ми го среди без анестезија и ок поминав.




Milicka 30 -> RE: Забите во текот на бременоста (20.2.2015 17:24:00)

Се слушнав со мојот гинеколог ми кажа дека може да се прави интервенција на заб со тоа што имало посебни анестезии за трудници кои не биле штетни. Во понделник сум на заболекар па ќе видам што ќе направам и ќе ви кажам. Мене ми е проблем што е седмица и не го поднесувам мирисот од ракавиците а сега како што сум уште поосетлива незнам како ќе биде[sm=zmeden.gif].




Dothy -> RE: Забите во текот на бременоста (25.3.2015 5:46:41)

Zdravo mami. So ogled na toa vo kolku casot pisuvam, moze da zamislite sto mi e..zabobolka veke 4 dena, se nerviram nemozeme da go locirame zabot, bev vo pon mi cistea dzeb I mi ja otvori sedumkata predhodno plombirana no so karies pod NEA, ajde ja iscistivme I lek I stavi, ne pominuva, vcera bev 8kata ja otvorivme I mi pominuvase niz kanalite so nekakvi iglicki no nemase gnoj, Nemam otok a uzasna bolkam glava, obraz, vilica, vidliv karies Nemam, denes edvaj cekam pak da odam. Neznam sto ke se pravi, vo pravite dve bremenosti nemav problem t,e jas do Sega neznaev sto znaci da te boli zab, morase li bas Sega..jas bi ja vadela 8kata pa I zdrava Neka e samo da pomine..23 nedela sum bev vo apteka analgin da zemam ne mi dadoa, velat-nikako, samo na tvoja odgovornost. I koga ke ti kazat taka odi pa napij se, samo dvapati daleron I plaknenje so zalfija, koristam lakalut aktiv I so cetka sensitive cetkam, Nemam krvarenje I problem so nepcata ama bolkive strasni..ako imate nekoj sovet, davajte [sm=zmeden.gif]




AneLav RR -> RE: Забите во текот на бременоста (25.3.2015 9:04:50)

Според симптомите, а и очигледно не се работи за заб мислам дека е невралгија штом и од едната страна те боли. Можеби се имаш преладено нешто, паднат ти е имунитетот , бременоста се е поврзано. Пробај со витамини Б6 и Б комплекс и некое време затоплувај ја таа страна само од себе ќе си помине. Во други ситуации би ти предложила и дијазепам од 2 да се напиеш но не знам дали е дозволено за време на бременост.Сепак консултирај се со гинеколог. Поздрав .




Milicka 30 -> RE: Забите во текот на бременоста (25.3.2015 17:25:50)

Dothy консилтирај се со друг стоматолог ако треба, во бременоста се избегнува снимање на заби, но ако веќе ситуацијата е сериозна имало посебни одела кои те заштитуваат. Ако е расипан заб реагира на топло ладно, јас претходните две недели 6 заби си поправив и после тоа два дена ме болеше најверојатно ми се иритираа непцата, мене многу ми помага лакалут актив и тоа по 4 пати на ден ги мијам забите. Знаеме колку боли заб ќе те збудали затоа мора стоматологот да најде решение или оди кај некој поискусен. Позддав и пиши ни што направи.




Dothy -> RE: Забите во текот на бременоста (25.3.2015 19:47:26)

Posle postot zaspav nekako do kaj 8h, se raBudiv posveza, no bev denes pak, ja zatvorivme sedumkata I mislam problem deka e vo osumkata zatoa sto samo koga NEA ja potcuknuva me zaboluva, iako stomatologot se cudi zatoa shto mal karies imase, stignavme do kanalite za dva dena pak ke GI cistime, denes mi GI cepna pak I Nov lek mi stavi I posle toa pak istata books, pred 1h pak piev daleron pa se smiriv. No ne se isklucuva I moznosta sto veli AneLav da e prelada zatoa sto vo momentov isfo I nosot zatnat, krajnikot me boli od istata strana..I neznam koj znae shto e..inaku bev predhodno na drug stomatolog I taa mi Kaza deka osumkata mi e osetliva na udar..I navistina neznam sto da mislam,.ke odam Sega za dva dena I ke vidam sto ke napravam. Kako I da e Vi Blagodaram za sugestiitw I grizata [sm=smiley1.gif]




Dothy -> RE: Забите во текот на бременоста (26.3.2015 21:55:25)

...inaku, najverojatno kaj mene se sinusi, bev kaj opst lekar i utre odam na specijalist..c c c ne mi se veruva, a tolku vreme se maltertiram na zabar..i tocno cuvstvuvam kako desnata strana i nosot mi e bolna, okoto,uvoto, pod uvoto i koga vsmrkuvam tocno cuvstvuvam bolka kaj glavata i obrazot i zabot..ke vidime utre shto ke bide, inaku bolkata e namalena..nisto ne pijam osven inhalacija..i si napraviv domasni kapki od son od mlada pcenica, pa ke vidime. Inaku ovoj period primav loratdin radi alergija i sega deka ne primam najverojatno od toa mi se pojavija sinusite..ke puknam..da si znaete ako ste vo slicna situacija kako mojava, osven zabar vednash i specijalist za uvo,nos i grlo. Pozz




marija23 -> RE: Забите во текот на бременоста (26.11.2016 9:11:56)

Lele ringerajki pomagajte ova ne se izdrzuva..... Bremena sum 19 nedela,ama maka Macam cel mesec so Zab....nikako da Se umrtvi Zivecot. Neznam kolku Pati odam na zabolekar Se otruv od brufen, oti samo toj pomaga da Se smiri bolkata. Dodeka e dejstvoto na brufenot ne boli, posle toa me kine.....inekcija bez adrenalin vo veles nema, so ke Se pravi neznam....veruvajte mi Deka strasno MN boli...pozdrav do site....




marchi -> RE: Забите во текот на бременоста (26.11.2016 11:15:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marija23

Lele ringerajki pomagajte ova ne se izdrzuva..... Bremena sum 19 nedela,ama maka Macam cel mesec so Zab....nikako da Se umrtvi Zivecot. Neznam kolku Pati odam na zabolekar Se otruv od brufen, oti samo toj pomaga da Se smiri bolkata. Dodeka e dejstvoto na brufenot ne boli, posle toa me kine.....inekcija bez adrenalin vo veles nema, so ke Se pravi neznam....veruvajte mi Deka strasno MN boli...pozdrav do site....

na otvoren zab moze da stavas kapki protiv zabobolka, jas koristam zabolek efikasni se, a od apconja metafen.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>