|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Забите во текот на бременоста
24.8.2011 11:29:51   
@Mila@
Baram sovet od vas zavcera vecer ne spie cela nok zs me boleshe cela leva strana od vilicata i gore i dole i bev sigurna deka imam nekoj rasipan zab i vcera na zabar bev i taa mi vika deka nepcata mi bile premnoguuuuuuuuu meki i razdrazneti i deka od toa me bolelo i da gi cetkam pocesto ama koga gi mijam zabite nenormalno mi krvarat kako drkaula sum ahahahha
Sto mozam da koristam za da mi pomine pobrzo zs moram da pazam sto jadam mora da ne e mng ostro zs ushte tolku me boli i mene pa sega se mi se jade :(
Tnx

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Забите во текот на бременоста
24.8.2011 11:49:17   
angelai
Mila prvo zami si nova cetka soft najmeka e za da ne gi nadraznuvas, vtoro zgolemi ja kolicinata na vit c i cetkaj gi pocesto ako tece krv neka se iscistat. I jas imav takov problem vo prvata bremenost, ,pa dobro se zavrsi fala bogu. Togas mi rekoa i so hidrogen 3% da gi plakna ili sodabikarbona da gi mackam nepcata. Imas i pasta za zabi lakto.... ne mi teknuva bas na imeto za nadrazneti nepcinja e. Se nadevam ti pomognav.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Забите во текот на бременоста
24.8.2011 11:50:12   
anedespo
џеб знае да боли ужасно и да имитира забоболка. Мене стоматологот ми препорачуваше промена на пастата, поквалитетна со активни супстанци за заштита на непцето и со чепкалка да исчистам се околу забот за да се исдренира собраната храна или евентуално гнојот. Испирање потоа со хидроген 3% и така неколкупати. Користев и стоматидин за плакнење на устата. И така ми помина.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Забите во текот на бременоста
24.8.2011 13:02:36   
vanessa30
Vitamin C  od 1000 mg obavezno, meka cetka, i mozes plaknenje so 3% hidrogen.
Podobro za cistenje na dzebovi koristi zaben konec otkolku cepkalka.

Inaku pastata se vika Lacalut, ama mozes da probas i so Sensodine (moe iskustvo podobra e ).

Pozz

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Забите во текот на бременоста
16.9.2011 15:06:52   
dacineli
Najdobro e da se izvrsi profesionalen stom.tretman-cistenje na zaben kamen i otstranuvanje na meki naslagi,no dokolku ne ste vo moznost,zemete si meka cetka(curaprox na primer,preporacana od stomatolozi),iscetkajte gi ubavo zabite,neka iskrvarat nepcata,ke se pooslobodat.isplaknete se 3% hidrogen i na kraj so stomatidin(heksoral).Sekojdnevno pravete im masaza na nepcata so cetkata za zabi dodeka se miete,upotrebuvajte konec za zabi,a moze i zaburkanje so caj od zalfija,pozdravce user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Забите во текот на бременоста
28.11.2011 12:49:48   
ivana28
Јас сега за сега немам проблем со забите,малку ми крвари непцето ама брзо поминува.Јас имам друг проблем.Носам фиксна протеза и сега на моменти ужасно ми смета.Добро е тоа што ќе ја извадам пред да се породам,ама сега нели нормално се ми смета,а ова на моменти ми ствара нервоза,зашто неможам се да јадам.user posted image  Ама се надевам дека до пролет ќе ја извадат конечно user posted image

(Одговор на членот dacineli)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Забите во текот на бременоста
6.12.2011 13:53:24   
libra.n
Se slozuvam so predhodnite postovi, na vreme sredete si gi ovie raboti, jas dojdov do gnoenje na nepca i na zdravo bez anestezija mi gi secea nepcata za da istece gnojot...da ne vi stvaram panika, samo vnimatelno na pocetok, posvetete golemo vnimanie! Na klinika na stomatologija na treti sprat so upat od maticen lekar i plavo kartonce, plativ 550 den za celosen tretman (cestenje zaben kamen, premackuvanje na nepca so nekoi premazi...) kaj D-r. Maja Pandilova na koja sum preblagodarna, zenata e vnimatelna i strucna.

< Поракaта ја уредил libra.n -- 6.12.2011 13:54:24 >

(Одговор на членот ivana28)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Забите во текот на бременоста
1.3.2012 14:14:38   
margos
Zdravo na site.Imam eden problem pa da ve prasam za iskustvo.31 nedela sum, i od vcera posle jadenje me zaboluva 4kata, i bolkata e ostra, trae 2-3 minuti i pominuva.Dali da odam na zabolekar ili da izdrzam barem uste 5 nedeli ???Mene mi e strav taa bolka koja trae malku da ne ima stetni posledici na plodot???

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Забите во текот на бременоста
2.3.2012 15:19:29   
Debora
Margos, i jas go imav istiot problem. Jas sum 33ta nedela i celo vreme sum po zabari. I mene isto me bolese zab, taka ostra bolka, otidov na zabar i mi go umrtvuvaa nervot, dva pati mi stavase lek za umrtvuvanje na nervot, a toa mnogu boli, ne sum spiela po celi veceri. Taka da moj sovet ti e da izdrzis uste malku, a za plodot dali ima stetno vlijanie go prasav jas mojot ginekolog, on mi rece teoretski da, ama u praksa tesko deka rasipani zabi mozat da vlijaat na plodot. Pozz

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Забите во текот на бременоста
2.3.2012 15:43:45   
Cipi Ripi
Jas imam edno prasanje prijatelki, dali smeam da gi plaknam zabite so hidrogen 3%??? Pred nekolku dena me zabole umnikot, tolku mnogu sto ne mozev da spijam, sledniot den i se javiv na zabarkata i bidejki imam rizicna bremenost i celo vreme lezam ne mozev da otidam da me pregleda. Mi rece da zaburkam hidrogen i da mackam gingival C, no mi posoci da se konsultiram so ginekologot za hidrogenov, no toj ne e tuka do ponedelnik. Koristela li nekoja od vas?

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Забите во текот на бременоста
3.3.2012 14:56:29   
Sandric
Nikakva steta ne moze da ima od hidrugen 3% zatoa a sto touj go plukas a ne go goltas.
Vtoro jas bi preporacala na sekoj sto ima bilo kakva bolka da poseti stomatolog zatoa sto od koga ke se porodite ke imate uste pomalku vreme za sebe, i na kraj ke se sirat muabeti deka vo bremenost se gubele zabite, sto apsolutno ne e vistina.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Забите во текот на бременоста
4.3.2012 15:17:24   
Ikana
vo tekot na bremenosta, mi padnaa 2 plombi, ama otkoga se proodiv, do den denes, so zabive vojna vodam, dosega sekoj mesec sum na zabaruser posted image

Komplet remont!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Забите во текот на бременоста
5.3.2012 13:24:11   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Nikakva steta ne moze da ima od hidrugen 3% zatoa a sto touj go plukas a ne go goltas.
Vtoro jas bi preporacala na sekoj sto ima bilo kakva bolka da poseti stomatolog zatoa sto od koga ke se porodite ke imate uste pomalku vreme za sebe, i na kraj ke se sirat muabeti deka vo bremenost se gubele zabite, sto apsolutno ne e vistina.


potpisuser posted image
vo tekot na dvete bremenosti mi potekvaja zabite i od strav od zabar ne odev tuku taka si sedev za na kraj da velam aha od bremenosta mi e i sega koga resiv konecno da odam na zabar pokraj so izvadov eden kup zabi i operacija me napraja imav cista na vilicata so ako posedev uste malku ke mi punese vilicata .Sega sum malku strbava ama ke se sredi za nekolku dena pa ke imam NOVI zabi user posted image kefoj sum so konecno ke dojdi kraj na mojte maki so zabite
sovet: sekoj koj sto ima problemi so zabite vo tekot na bremenosta neka poseti stomatolog oti posle e uste postrasno a dali e stetno ili ne stomatolozite i ginikolozite najdobro znaat

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Забите во текот на бременоста
5.3.2012 17:34:04   
Ananija
Редовно посетувам, се погоди мм да да оди почесто па и јас покрај него седнувам скоро се поправив поточно мав делумно паднати пломби...само едена е многу длабока ке треба и стружење а многу ме боли таја ке ја чекам после породување со анестезија и забен камен чистев и така со забите добро е!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Забите во текот на бременоста
27.10.2012 14:26:55   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Би сакала да ве прашам..ја сум во 4 месец од бременоста..но сега мора да носам протеза..дали тоа би му наштетило на бебето??но пред да ја ставам протезата..ќе треба некои заби да се направат а некои да се извадат..дали доколку се вади некој заб и стават анестезија може нешо мене да ми се деси или на бебето?!ќе ве молам за помош..поздравчеее



_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Забите во текот на бременоста
27.10.2012 14:35:58   
Snowhite RR
Мислам дека не се става анестезија во бременоста, но сепак најдобро да се консултираш со заболекар, најдобро ќе ти каже

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Забите во текот на бременоста
27.10.2012 14:56:08   
rina13
znaci do 12 nedela retko koj ke se nafati na anestezija(recisi nikoj)posle 12 nedela ne e strasno.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Забите во текот на бременоста
16.11.2012 22:06:32   
heidi
^^ Јас вадев заб во 9та недела со анестезијаuser posted image Му кажав на докторот дека сум бремена, но забот мораше да се извади. Ми кажа дека ќе стави малку, не ја стави ни цела...и дека нема да биде ништо страшно за плодот и нема да стигне ни до крвотокот ?!?!
За мостот ме советуваше да одам после првото тромесечие...а мостот мора да го направам пред свадбата бидејќи забот кој го извадив е горен заб и 4ка, неможам да се насмеам широко....

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Забите во текот на бременоста
29.11.2012 15:52:20   
ilic
Rina po nekoj slucajnost jas sum stomatolog a voedno sum i bremena 17 nedela
za vadenje zab ne e problem no dokolku e posle 12-13 nedela,pa jas praktikuvam i cela anestezija no se razbira seto toa zaisi od toa koja e pricinata za vadenje na zabot.No retko koj bi se zafatil da vadi zab a toa da e shesk,sedmica ili osmica a pretoa da nema snimka,a normalo trudnica vo NIKOJ slucaj nesmee da se snima,no za anestezija voopshto ne e problem,ti posle treti mesec mozesh i antibiotik da pies(ne sekoj antibiotik)a ne pa za anestezija voopshto ne e problemuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Забите во текот на бременоста
30.8.2013 2:00:40   
Snow Queen
Jaс сила немам да соберам и вака кога требало порано.
Само господ од овој проблем да ме сочува, инаку невидени стресови ќе претрпи детево ради мој страв.user posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Забите во текот на бременоста
3.9.2013 13:13:56   
Lacrymosa
Najverojatno na 8 cata mi se formira proces. Mislam od iskustvo od akanje po zabari ova si go velam... bremena sum 33+3 nedeli.. nemam konstantana zabobolka tuku kogakje go cuknam so gornite zabi mi reagira sto spored moe " strucno " mislenje e proces... e sega neznam sto da pravam.. dali da trcam odma na zabar ili da cekam bebusot da se rodi... nekako ne mi se ceka bidejki mozam da otecam, a i mi e strav od druga strana da ne napravam belja zs po lekari koga odam se stegam i sum pod stres... baska mislam deka kje treba i da se snima... nekoj sovet od poiskusni? Ne sakam da mi otide zabot ama ne sakam ni dopolnitelen stres ili nedaj boze nesto drugo da se desi

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Забите во текот на бременоста
24.9.2013 21:06:52   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela

Mamicki dali nekoja od vas ima iskustvo so vadenje na zab vo bremenosta? Jas denes vleguvam vo 17 nedela, a denovive treba da vadam zab (umnik) , zasto od nigde nikade dobiv gangrena, a prethodno navidum bese zdrav. Pa malku sum isplasena, znam deka vo bremenost ne e preporaclivo da se koristi anestezija


ИЗВОРНА ПОРАКА: skakul

ne se sekiraj dozvolena e anestezija vo bremenost samo ke si kazes deka si bremena .ima neadrenalinski anestezii koi ne predizvikuvaat kontrakcii na matkata.jas popravav zab dodusa vo poodminata bremenost od tvojata bev osmi mesec i mi go pravea so anestezija.vo sekoj slucaj kazi mu na stomatologot.toj treba da znae.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Забите во текот на бременоста
24.9.2013 21:08:35   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lacrymosa

Najverojatno na 8 cata mi se formira proces. Mislam od iskustvo od akanje po zabari ova si go velam... bremena sum 33+3 nedeli.. nemam konstantana zabobolka tuku kogakje go cuknam so gornite zabi mi reagira sto spored moe " strucno " mislenje e proces... e sega neznam sto da pravam.. dali da trcam odma na zabar ili da cekam bebusot da se rodi... nekako ne mi se ceka bidejki mozam da otecam, a i mi e strav od druga strana da ne napravam belja zs po lekari koga odam se stegam i sum pod stres... baska mislam deka kje treba i da se snima... nekoj sovet od poiskusni? Ne sakam da mi otide zabot ama ne sakam ni dopolnitelen stres ili nedaj boze nesto drugo da se desi

Лакримоса, што направи со забот?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Забите во текот на бременоста
25.9.2013 16:57:04   
Lacrymosa
ништо... ми стави лек колку да истуркам до породувањето. докторката не сакаше ништо да ми работи зш тогаш уште не бев влезена во 9ти, па и беше страв да не почнам да се пораѓам, а и без снимка ништо затоа што е 8ца, ма да ми рече ако почне да боли ќе бараме некакво чаре... Сега за сега не боли, па ќе гледам да истуркам, уште две три недели ми останаа па о том потом.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Забите во текот на бременоста
25.9.2013 21:47:31   
Felly RR
Ајде ќе издржиш ти, при крај си веќе.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?