RE: Книгата што ме воодушеви е ... (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


mis. -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (23.1.2010 13:23:50)

Фестивал, промоции и попусти во книжарницата "Феникс"

Издавачката куќа "Феникс", заедно со Фондацијата "Македонија презент", од утре до 15 февруари ја организира манифестацијата "ФАКТ" (Фестивал, акции, книги, трибини).
Фестивалот ќе се одржува во новоотворениот Културен центар на "Феникс" кај Универзална сала, од 12 до 20 часот, а ќе бидат презентирани најновите изданија: "Љубовница" од Аманда Квик, "Страв од летање" од Ерика Јонг, "Шехерезада", "Дневник" од Ог Мандино, "Убаво однесување" и "Пророкот" од Калил Џибран.
Сите книги ќе се продаваат со попуст од 50 отсто, а посетителите ќе добијат бесплатни членски карти на Клубот на книгата, со постојан попуст во текот на целата година.
Од "Феникс" најавуваат дека од 20 до 27 јануари ќе се одржи еднонеделниот Фестивал на чајот, со промоција на книгата "100 чаеви", а ќе биде претставена и едицијата "Здравје". Ќе има и пладневни промотивни средби со писатели под заеднички наслов "На чај со...", при што ќе бидат претставени и најновите изданија на Радован Павловски, Ристо Ѓ. Јачев, Ката Мисиркова - Руменова и на Христо Петрески.


Знае некој кај има книжарница на Феникс?




jovanka -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (23.1.2010 17:32:32)

Mokta na ljubovta od Don Migel Ruis posebno draga bidejki ni e posvetena na mene i soprugot od mnogu draga licnost kniga polna so mudrosti.Mi fali ovoj period knigi nekako citanjeto mi go nadopolnuva kerka mi so nejzinite lektiri so koi me vraka vo detstvoto bidejki od bebusot tesko ama sakam da posetam nekoja od izdvackite kuki se nudi literatura po povolni ceni i ubavo e da se posetat.




mother 29 -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (26.1.2010 10:29:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Jas go obozavam R.Ladlam...pa zatoa si gi sakam i Slozuvalkata na Persifal dvata toma...inaku da, Moskovski vektor e od nego!
posledni sto citav od nego bese Nasledstvoto na Skarlati..prekrasen roman i genijalen raskazuvaz..dobitna kombinacija!





zami -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (26.1.2010 14:42:20)

Gledam ja spomnaa ,,Pettoto dete,, pa bidejki ja imam procitano da si kazam.
Cudna kniga, sto sekoja majka (a i tatko) vredi da ja priocita, (monstrum e tezok zbor), jas bi rekla se raboti za malku poinakvo dete i ljubovta na majkata koja nema granici.
A za trudnite, mozebi vredi da pocekaat da se porodat pa posle da ja citaat.




mami -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 8:47:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Gledam ja spomnaa ,,Pettoto dete,, pa bidejki ja imam procitano da si kazam.
Cudna kniga, sto sekoja majka (a i tatko) vredi da ja priocita, (monstrum e tezok zbor), jas bi rekla se raboti za malku poinakvo dete i ljubovta na majkata koja nema granici.
A za trudnite, mozebi vredi da pocekaat da se porodat pa posle da ja citaat.




Потпишувам...ја прочитав во еден здив, ама трудни- почекајте прво да си го видите бебето па после читајте ја




Bitolcanka -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 13:47:18)

"Зошто мажите не слушаат и не можат да работат две работи во исто време" - Барбара и Алан Пиз.
Дадени се лекции во вид на мисли за мажите кои жените треба да ги знаат. Добар прирачник за секоја девојка/жена [sm=smiley1.gif]

"Чекори за сеќавање" - Никола Спаркс
Прекрасна книга, средовечен маж се навраќа на сојата младост.

"Дневникот на Бриџит Џонс" - Хелен Филдинг
Книга за која има и филм, можеби сте го гледале.

"Рањени орао"- Милица Јаковлевич Мир-Јам
Српски роман, малку поголем, но и рома којшто нема да ве остави да се одделите од него.

"Оди каде срцето те води" - Сузана Тамаро
Убава книга со љубовна тематика.

Читам книги со љубовта како основен мотив, којашто и во животот е основа.




Bitolcanka -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 13:49:43)

Се гледа дека сум гладна [sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif] [sm=smiley36.gif] Одам да ручкам [sm=smiley1.gif]




arh_diz -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 13:49:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

"Рањени орао"- Милица Јаковлевич Мир-Јам
Српски роман, малку поголем, но и рома којшто нема да ве остави да се одделите од него.

"

Ima isto film za ovoj roman




Bitolcanka -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 13:52:04)

Фала за информацијата пријателке, ќе го побарам сигурно. Штом книгата е ненадминлива, за филмот сигурно нема збор [sm=smiley1.gif] Мене книгата ми ја позајми една поранешна сосетка, пред неколку години ја прочитав, можеби ќе ја читам пак.




mis. -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 13:54:48)

Филмот го даваа лани на српската национална телевизија и приказната ме трогна навистина.Сите романи на мир-јам ги имам прочитано во тинејџерските години и супер се.




Bitolcanka -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (27.1.2010 14:00:43)

Да, и јас во тие години ја прочитав книгата, само што го завршив средното, летниот период. Писателката е оригинална, неповторлива. Јас читам книга, па ако многу ми се допадне потоа барам друга од истиот писател/ка. Некои писатели едноставно имаат толку жар и знаат истиот да го пренесат, така да ние-читателите едноставно, во еден здив ги читаме нивните дела.




mami -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (29.1.2010 15:21:55)

Цената на едно дете- книга која говори за животот на децата во Банког кои се приморани да се проституираат. Една млада жена доаѓа со мисла да остане сосема кратко а поминува 10тина години таму соочувајќи се секој ден со ужасите кои ги поминуваат децата. Сосема поинаква слика од онаа која ја имаме за источните земји. Книга која буквално ме тресна на земја со сите емоции и слики кои ги прикажува




DZULI -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (6.2.2010 17:31:25)

najmnogu me voodusevi knigata PS-I LOVE YOU[sm=bravo.gif],Mislam deka poubava kniga vo zivotot nemam procitana[sm=smiley36.gif]




Марколисимо -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (14.2.2010 2:13:38)

I mene me voodusevi kniga od istata pisatelka koja ja napisala omilenata kniga na dzuli, ps. te sakam :) Pa knigata koja me voodusevi e od Sesilija Ahern a se vika NA KRAJOT OD VINOZITOTO.




mami -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (10.3.2010 8:48:07)

Ќерката на Магда- Кетрин Колиер- книга која раскажува за животот по Германската окупација, за се она што морала една жена да преживее, за нејзината ќерка која всушност не и е ќерка...Книга која ме натера уште денес да одам до Матица и да почнам да копам по историјата на фашизмот и се она што Хитлер сакал да го направи... 




deluxe -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (11.3.2010 9:36:07)

kniga sto me ima voodusevsno najmnogu e "najgolemiot prodavac na svetot" i "ispoved od haremot"pobarajte gi super se posebno vtorava e trogatelna




April -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (18.3.2010 21:09:28)

По не знам кој пат решив пак да ја читам Јади, уживај, моли се...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]

со нетрпение го очекувам и филмот...иако секогаш книгите се поубави од филмовите...




Матеа -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (19.3.2010 0:44:29)

Последно ја прочитав Психологија на успехот 4 дел од Дејл Карнеги, по 3 пат[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Lacrymosa -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (12.3.2013 22:12:50)

Трејси Шевалие- Паднати ангели : книгава ја имам неколку години и слободно можам да кажам дека ја имам прочитано милион пати и секој пат кога ја читам ја сфаќам различно. Книга за две семејства во Лондон во периодот на владеењето на кралицата Викторија и кралот Џорџ. Период на појавување на сифражетските движења за правата на жените кое иако не е централна тема на книгата се провлекува низ цела содржина. Многу добра книга... МНОООООГУ

Дикенс- Големите исчекувања: нема мн да коментирам

Зафон- Игра на ангелот, Сенка на ветрот, Марина - книгите се феноменални

Ен Фортие - Јулија: Приказна за Ромео и Јулија која вели дека тие не биле од Верона туку од Сиена и е опишана нивната „вистинска“ приказна

Јелена Бачиќ Арлампиќ - Рингишпил и Писмата на госпоѓа Вилма: Две стварно интересни и феноменални книги




blond -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (12.3.2013 22:17:10)

Не знам зошто, но Брида од Пауло Коељо ми е срасната за срце... Можеби бидејќи мм ми ја подари таа книга, која патем беше првиот подарок од него, па затоа секогаш одново и одново ја читам со воодушевување...




Mihaela 2010 -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (14.3.2013 12:15:21)

zagubenata kerka...se uste me drzi




Bububebe -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (14.3.2013 13:56:43)

Рингишпил - Јелена Бачиќ
Сопругата на дипломатот- Пам Џеноф




Lacrymosa -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (15.3.2013 0:54:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

zagubenata kerka...se uste me drzi

потпис
и другата книга од истата авторка е мн добра и со триста пресврт: Исповедта на една акушерка




Pepelaska * -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (15.3.2013 1:03:57)

Уф многу се, ама ако двојам
Никаде без ќерка ми - толку се соживев што мислев мене ми се случува
Дваесеттата сопруга

П.С. Ај лав ју

и Пет дена во Париз ми е некако при срце




temjanuska75 -> RE: Книгата што ме воодушеви е ... (15.3.2013 1:08:02)

Многу се, ама сега ми текнува само на Сок од простата




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>