RE: Зелен измет (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


sani28 -> RE: Зелен измет (22.7.2011 16:26:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: sani28

мамички, имам бебче 6 мес. и досега сме немале проблеми со столицата, но последните 3 дена кака само зелено, и тоа на почетокот со мноогу зелена боја и поретка, вчера и денес потемна и потврда столица. инаку на мајчино млеко е, и почнуваме со тврда храна ама деновиве не сум давала нов продукт. Бидејќи бара да цица на саат време дали можеби е гладно....?

ne e strasen zeleniot izmet toa e taka mozebi od hranaa a moze i od mlekoto ,,ne veruvam deka e gladno ako kaka...izmetot ke se menuva so samoto vnesuvanje na hrana..podobro da e potvrda malkiu kakata otkolku poretka,ako e mnogu retka toa e prolivce..ke mu dades banana ispasirana.





blagodaram mama26 -i dr. mi rekoa da ne se grizam, a eve i denes e podobra situacijata[sm=nosecka.gif] pozdrav




heba -> RE: Зелен измет (23.7.2011 20:20:56)

vcera sedeveme nadvor i nekako i bea mn ladni nodzinjata i rachinjata a po preporaka na pedijatar ja drzime pogola demek da se nauchela :)) sabajleto imashe zeleno vo kakashkata taka da mislam deka pozelenuva i od ladnoto posle toa eve site drugi se normalna zlatna boja pa sea sija oblakam povekje denes ladnicko nekako:)




Bubba -> RE: Зелен измет (7.10.2011 14:31:39)

Moeto bebe ima 6 meseci i kaka zeleno so malku zolto. posledno vreme, otkako pocnavme so malku kashicki, kaka mnogu tecno.kako treba da izgldea stolicata za da bide prollivce?




miana -> RE: Зелен измет (7.10.2011 14:36:48)

Zelena i da misrisa ostro znaci prolivce .Ako veke davate kasicki nemora da znaci deka e prolivce..sto jade toa ke kaka




Bubba -> RE: Зелен измет (7.10.2011 14:44:18)

Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...




miana -> RE: Зелен измет (7.10.2011 15:37:33)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...
Odma kontra udar - daj i kasicka ili sokce od morkovce i ke i se regulira..Mozno e od jabolkoto da kaka po tecno ....Sega daj i morkov ili kombinacija jabolka i morkov..Ama kupi i od HIPP...




mamicka77 -> RE: Зелен измет (20.10.2011 13:36:04)

mamicki moeto bebce e mesec ipol na pocetokot si kakase zolto zlatno sto vika patronaznata a eve tri kakanja unazad taa mi kaka retko kako proliv i e zeleno dali vi se ima na vas toa sluceno nekoj mi vika ne ja drzi mlekoto a cica i ja dohranuvam nekoj mi vika ladno i e bilo kazete mi ako imate nekoe iskustvo




Annet -> RE: Зелен измет (20.10.2011 18:51:45)

moeto bebe kaka razlicno a e samo na ad mleko,nekogas zolto potecno,nekogas zeleno kako boja na spanjak i toa kako pena.eve denes taka se iskaka prvo apotoa zolto??i davam Gorska i Izvorska voda a baska ja prevrivam..........a citam tuka deka sodrzela mnogu natrium.i sega???????????kakva voda da koristam?????????????????????kazete nekoe vese iskustvo




AnnaMolly RR -> RE: Зелен измет (20.10.2011 18:57:45)

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!




lilicka -> RE: Зелен измет (20.10.2011 20:34:44)

Annet....ne i ja menuvaj vodata stom si pocnala so edna samo taa koristijaa




Annet -> RE: Зелен измет (20.10.2011 22:40:24)

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVO[sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!





EMIJONI -> RE: Зелен измет (21.10.2011 9:30:35)

normalno e da mirisa minatata nedela jadev vareni kocani i bidejki go doam veruvale ili ne koga se pokaka mirisase na kocani[sm=smiley36.gif]
i isto kaj mene nekogas kaka zeleno mene pedijatarot mi rece ako ne go dosis tocno na dva ili tri casa normalno e da kaka ,preku deno si kaka zolta boa no preku nokta koga spie do 5casa togas ima zelena boa ako e i kaj vas taka mozno e da e toa zatoa sto malite nekogas spiaat i do 5 casa normalno deka nema da go budis na sekoi dva casa da cica [sm=smiley36.gif]toa samo si znae koga e gladno




dostickage -> RE: Зелен измет (21.10.2011 9:45:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVO[sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!




stom se dava Legofer nomalno e da bide stolicata zelena,moze i crna i da menuva boi.Dokolku ima proliv od Legoferot i toa vo kontinutet i ne pominuva so prolife ili Linex tgas treba da se pobara doktor.Drugite sostojbi se normalni.
Annet i sega mozes da zemes ampula Prolife.Pola na bebeto a pola ti da ja ispies i bidejki ja dois ke i odi preku mlekoto.
Prolife e rastvor na prirodna baza sostaven od Probiotici i B complex i moze da se dava na vozrast od nula plus.Premnogu e efikasen i moze da go konzumiraat i zdravi lujge bez nikakov problem.Za eden den ke imas zlatna stolica.




kikicka -> RE: Зелен измет (21.10.2011 10:07:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...
Odma kontra udar - daj i kasicka ili sokce od morkovce i ke i se regulira..Mozno e od jabolkoto da kaka po tecno ....Sega daj i morkov ili kombinacija jabolka i morkov..Ama kupi i od HIPP...




a yosto od hipp kasicki neli domashnitze se najdobri za decata.od hipp mng se kiselkasti kashickite veke ako i davas takvi kupecki zemi od frutek ili nestle alete sto se. malku e oftopik .




kikicka -> RE: Зелен измет (21.10.2011 10:12:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVO[sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!


A sega citam za gorskata i nie i davavme takva na pocetokot dodeka beshe 3 meseci kupuvav na humana voda demek bebeshka ama posle pocnav so gorska i jas ja vriev.i kaj nas kakite bea taka boja na senf ,pa meshanko zelenko.ama normalno bilo takva boja taka mi rece maticnata ,inaku bash imashe i vo moe bebe za bojata na kakite koga da se intervenira mislav deka ke e junskiot broj .inaku za smrdenjee kolku sakas [sm=smiley1.gif].nie sega koga jadime cveklo kakite ni se crnki taka ama samo togas .inaku i se standard boja [sm=smiley36.gif]






mamicka77 -> RE: Зелен измет (21.10.2011 11:47:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moeto bebe kaka razlicno a e samo na ad mleko,nekogas zolto potecno,nekogas zeleno kako boja na spanjak i toa kako pena.eve denes taka se iskaka prvo apotoa zolto??i davam Gorska i Izvorska voda a baska ja prevrivam..........a citam tuka deka sodrzela mnogu natrium.i sega???????????kakva voda da koristam?????????????????????kazete nekoe vese iskustvo

jas i davam rosa i isto i jas ja prevrivam 10 min za jadenjeto a za cajceto samo zavrie




Annet -> RE: Зелен измет (21.10.2011 11:52:57)

i davav prolife,znam deka e ubavo toa....ke vidam uste denes kako ke bide ako ima zapek pak odma kupuvam ,piese 3 pati po 3 ml i se bese ok
se dodeka pocna da pie cefalekin nedelava..........aj ke bide;-))
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVO[sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!




stom se dava Legofer nomalno e da bide stolicata zelena,moze i crna i da menuva boi.Dokolku ima proliv od Legoferot i toa vo kontinutet i ne pominuva so prolife ili Linex tgas treba da se pobara doktor.Drugite sostojbi se normalni.
Annet i sega mozes da zemes ampula Prolife.Pola na bebeto a pola ti da ja ispies i bidejki ja dois ke i odi preku mlekoto.
Prolife e rastvor na prirodna baza sostaven od Probiotici i B complex i moze da se dava na vozrast od nula plus.Premnogu e efikasen i moze da go konzumiraat i zdravi lujge bez nikakov problem.Za eden den ke imas zlatna stolica.





heba -> RE: Зелен измет (22.10.2011 13:26:15)

decki moevo bebe ima 4 meseci a poslednive nedela dena kaka samo voda i po nekoe belo zrnce nema ni pena ni ligavica samo zolta voda i toa dodeka prdi....samo na cicanje e niso drugo ne sum i dala a pred ova kakashe ednash u nedelata...ne mi se ceka po ambulantine epten imashe vcera bolni deca da ne zakaci ushe neso




EMIJONI -> RE: Зелен измет (26.10.2011 5:36:11)

heba moze bi mu e nastinato meseto natopli krpa i stavi mu ja na meseto nekolku pati vo deno napavi taka ke si se pokaka odma a ako e isto pak podobro da si go odneses na doktor,i mozes da mu svaris cajce od nane da se napija ne e nisto loso ako mu dades cajce ubavo e za meseto [sm=smiley1.gif]




dostickage -> RE: Зелен измет (27.10.2011 8:31:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

decki moevo bebe ima 4 meseci a poslednive nedela dena kaka samo voda i po nekoe belo zrnce nema ni pena ni ligavica samo zolta voda i toa dodeka prdi....samo na cicanje e niso drugo ne sum i dala a pred ova kakashe ednash u nedelata...ne mi se ceka po ambulantine epten imashe vcera bolni deca da ne zakaci ushe neso



Daj mu Prolife ampula.Polovinata ti ispij ja a polovinata daj mu ja na bebeto.
ke se sredi za eden den.Prolife e na prirodna baza Bcomplex i probiotici.Se dava od 0+.

Mozes da dades i edna dve lazicki kasa od morkovce ako ima polni 4 meseci.posle pak vratete se na cicanje.

p.s. proveri se i ti da ne te boli zab.ako te boli od toa mu e.




Shkorpija -> RE: Зелен измет (29.10.2011 22:03:50)

Decki pomagajte veke nemam pamet!
Moeto bebe ima nepolni 3 meseci i ima smeneto 3 Ad mleka.Prvo bese na doenje i slabo mi napreduvase,se popravi samo 600 gr.pa mi preporacaa da i davam Hipp.Potoa vo ambulanta kade sto prima vakcina mi rekoja da i go smenam mlekoto za da napreduva pojke i mi go preporacaa Aptamil 1.I go davav cel mesec,i koga otidovme na merenje pak imase kaceno samo 600 gr,za eden mesec.Ja odnesov privatno i mi go dadoa od Nan 1 hipoalergeno i od koga pocna da go pie stolicata i e temno zelena,gusta i mnogu jako mirisa.I kazav na doktorkata deka i e takva stolicata ,a taa mi rece deka toa bilo od zelezoto vo mlekoto.No mene mnogu me plasi stolicata ,zosto se do sega si kakase normalno zolto zlatno.molam za sovet




Annet -> RE: Зелен измет (29.10.2011 22:09:13)

мојата ќеркичка почна со Аптамил ама не го поднесуваше,продолживме до Нан 1, а пие ли некој сируп или нешто друго освен млеко???
јас приметив дека од сирупите за крв, настинка изметот е зелен....мене многу ми е страв да менувам млеко...сега од Нанот е добра си напредува,а аптамилот го повракаше.....




Annet -> RE: Зелен измет (29.10.2011 22:11:50)

да што вика dostickage дај пролифе ампула по 3 мл . еднаш на ден другото испиј го...3 дена по ред,ама кога ке ја отвориш не ја цувај испиј ја,а нареден ден нова........тоа е за цревната флора,пробај не менувај често млеко [sm=smiley1.gif]




MERUSHKA -> RE: Зелен измет (29.10.2011 22:13:00)

Пробај со Pro Live.Jа регулира цревната флора.




MAMI28 -> RE: Зелен измет (17.11.2011 18:26:44)

mamicki sakame da Ve prasam nesto,neznam dali e za tuka prasanjeto ama ke prasam,maliot deneska mi kakase malku zelenko,no po nego kako da imase malku ligavka,kako mrsul ne znam zosto e toa taka,dali e normalno,please help???????inku zaboraviv da kazam deka sme 7 meseci i 14 dena i jademe kasicki




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>