RE: Слатки работи (торти, колачи...) (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


vanessa30 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (27.3.2012 13:28:20)

Mackarpone mozete da najdete vo podrumot vo Bunjakovec, jas tamu go naogam ima prodavnicka za italijanski i drugi tipovi na specificni sirenja. A nekoj mi rece i deka i vo Beverli imalo takva prodavnica.
A sega i od mene dva brzi recepta za kolaci
Posen cokoladen kolac (za site sto postat i e mnogu brz i ednostaven)
se meri so ist fildzan za kafe- sredna dimenzija, bidejki nema jajca vo nego traen e i do 7 dena.
Se mesaat so zica za matenje
2 fildzan voda,
1fildzan maslo
2 fildzani seker,
3 golemi lazici marmalad (kakov sto imate)
1/2 pecivo, 1 lazicka mala sodabikarbona,
2 golemi lazici kakao,1 lazicka cimet i 3 1/2 fildzani brasno
ovaa smesa dobro izmesana se stava vo zagreana rerna na 200 stepeni i se pece. koristete tavce br.30 za da vi izleze povisoko. otkako ke se ispece proveruvate so cepkalka, uste dodeka e topol go prepackuvate so podebel sloj marmalad. odozgora go poturate so stopeno posno cokolado (okolu 150 g).

Keks od limon i bademi(ovoj klac e za tie sto sakaat malku pokiselkast vkus). Jas go pravam vo kuglov, no ako imate tavce dimenzii 20 cm mozete i vo takvo.
100g puter se mati so 175 g seker, dodajte kora od 1 limon, sok od 1 limon i 2 jajca i prodolzete da matite. potoa dodajte 150ml mleko i 175 g brasno izmesano so 1 golema lazica pecivo i se izmesajte.  odozgora posipajte ja so livcinja od bademi i pecete vo zagreana rerna na 180 stepeni okolu 30-40 min.
podgotvete sirup od 100 g seker, sok od 1 limon i dve lazicki vod, set_o ova stavete go na umerena toplina da zovrie i da podgotvite sirup. otkako keksot ke se ispece so cepkalka napravete dupcinja i popoleka sipete od sirupot dodeka keksot e seuste topol.
bon apetit




Calypso -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (27.3.2012 13:44:30)

Lele vtoriov recept kako mi fati oko, mh mh... a moze li so lesnici namesto so bademi? Oti veke ne znam sto da im praam na lesnicive, ne se dojaduvaat.

A za maskarpone, ima i vo Vero, Tinex i ostali marketi, ama samo na Zbregov, drugo maskarpone ne sum videla. Aj ke vidam vo taa prodavnica vo Bunjakovec, oti ova na Zbregov e mnogu tecno, pa cel fil mi e tecen poradi nego.




moni teo -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (15.4.2012 9:38:48)

Бајадера со карамел бомбончиња
-3 јајца
-300г шеќер
-200г карамел бомбончиња
-250г маргарин (коцка)
-300г мелени бисквити
-6 лажици зејтин
- 200г чоколадо за глазура

Јајцата, шеќерот и карамел бомбончињата се мешат на оган се додека не се растопи шеќерот и карамел бомбончињата потоа се додава мараринот и повторно се меша на оган откако ќе се растопи се трга од оганот и се додаваат мелените бисквити. Се става во правоаголнеста тава се чека да се излади и одозгора се става глазурата.
Многу е вкусна и брза[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




kikicka -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (15.4.2012 14:30:26)

[img]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/522297_3098551059755_1143495284_32263170_1652396073_n.jpg[/img]
Трабаше да испадне вака

[img]http://2.bp.blogspot.com/-pwM4ZwGeMfo/T1jT3nptBSI/AAAAAAAAAJM/CFpP-GICB3E/s400/chocolate+cup+with+strawberry+mint+mousse+1.JPG[/img]




mamicki -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (21.4.2012 11:49:29)

Banana leb (ova ako vi zaostanale po doma banani [sm=jezicek.gif])
2 jajca se bijat so 1 solja sekjer (solja za kafe!), pa se dodava 1 solja zejtin, 1 solja mleko, 2 solji brasno, 1 pecivo, 1/2 lazicka sol, 1 solja seckani orevi i pet zreli izgmeceni banani. Ubavo se mati, pa se pece vo namrsnet i so brasno posolen kalap za leb (moze i vo kuglof) okolu 30 minuti (prvo vo zagreana furna na 220 stepeni C, a po 10 minuti namalete na 180). Moze i da se zamrznuva, dobar e i potoa.




Natuska85 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.4.2012 11:22:40)

Ај кажете ми некој рецепт за торта,ама немам идеа каква[sm=smiley36.gif].Во сабота сакам за роденденот да си правам дома торта,оддамна не сум направила некоја.А немам време баш да барам рецепти сеа,па чекам некоја од вас да ми предложи некоја вкусна не многу тешка за правење[sm=smiley36.gif]




temjana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.4.2012 14:45:31)

јас еднаш направив торта за на мм роденденот супер лесна и брза само бидејќи не јадам благо скратив на шеќер[sm=smiley36.gif] па не ми ја бендисаа[sm=smiley13.gif] Инаку ќе купиш пандишпан и го мачкаш со овошен сируп, правиш пудинг од што сакаш (е јас не знаев дека се става шеќер во пудингот[sm=zmeden.gif]) и го мачкаш врз едниот пандишпан, а одозгора врз него па ставаш овошје се што ќе ти текне. Јас ставив ананас, банани, боривинки... го ставаш и другиот пандишпан и матиш шлаг ( и во него не ставив шеќер[sm=smiley36.gif]) и ја премачкуваш целата торта со шлагот. Е сега бидејќи мм сака м&м бомбончиња целата торта му ја наредив со нив и сметав дека е доволно благо ама да не ти било[sm=smiley36.gif] И така никој не ми ја бендиса тортата бидејки била прелесна како да јадеш леб со овошје[sm=smiley36.gif] врска немаат благари едни[sm=jezicek.gif]




mamicka77 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.4.2012 15:29:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ај кажете ми некој рецепт за торта,ама немам идеа каква[sm=smiley36.gif] .Во сабота сакам за роденденот да си правам дома торта,оддамна не сум направила некоја.А немам време баш да барам рецепти сеа,па чекам некоја од вас да ми предложи некоја вкусна не многу тешка за правење[sm=smiley36.gif]


natuska85   jas eve sega ja pravam kokos tortata

14belki  se matat so 14laz  gol  seker   ubavo se mati i se dodava 200gr kokos seto toa se mesa zaedno i se stava na plek so namrsena hartija ili  plek  poprskan so meleni orevi i seker  ama treba ddebel sloj da ne lepe jas pravam na hartija so zejtin i se pece 5min  na 200stepeni a potoa 1cas na 180 stepeni.Jajcata zavisat kolkav e plekot mojot e od tie cetvrtastite od elektricnite mali jas si gi znam plekovite i si stavam jajca po moe ako si znaes nekoj plek  kolku jajca ti zbira samo ke zgolemes.

Fil

se matat 14 zolcki so 14laz  seker na parea i se dodava ednaipol bela cokolada i eden margarin posebno izmaten so prav seker se mesa se zaedno i se macka  vrz korata korata se sece na pola jas bidejki sakam poveke fil dodavam i nekolku grama hopla izmatena kupam 1kg i kolku mi treba mata ona stoe vo frizider ne matena ubavo zalepena   pakovkata so selotejp  i odozgore stavas od hoplata i posoluvas so kokos




Calypso -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.4.2012 15:36:55)

Јас имам оставено рецепти за чизкејк и тирамису на претходната страна, ако ти фати некој око, направи ги - лесни се и брзи. Исто, минатата недела правев експериментална торта[sm=smiley36.gif]
Зедов готови ванила кори за торта на Винчини, ги има три во пакување. За фил изматив 500г слатка павлака и ја измешав со 500 г овошен јогурт од јагода. Инаку, доволно се и 300 г слатка павлака, важно е да е цврст филот. Издробив десетина чоколади животинско царство во филот (имам и одвишок, нонстоп му носат на малиов) и додадов малку рум. Над првата кора ставив смрзнати вишни (подобро прво одмрзни ги и исцеди ги, нема да ти ги стопат корите), па фил, па втора кора, па пак вишни па пак фил и трета кора, па фил. Тортата беше фантастична со тоа што не беше многу блага, а одма се прави. Помалку време ти треба за цела торта отколку да земеш сама да печеш кори.

Инаку, јас стално правам вакви експерименти, морам, не за друго, мм не јаде тешки торти со чоколадни оревести филови... ако направам торта, ќе стои со години во фрижидер[sm=smiley36.gif]




Natuska85 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (27.4.2012 10:22:23)

Абе земав си нарачав од Шарлота,кога се прерачунав немам време баш да правам[sm=smiley13.gif].




Pepelaska * -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (27.4.2012 10:46:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас имам оставено рецепти за чизкејк и тирамису на претходната страна, ако ти фати некој око, направи ги - лесни се и брзи. Исто, минатата недела правев експериментална торта[sm=smiley36.gif]
Зедов готови ванила кори за торта на Винчини, ги има три во пакување. За фил изматив 500г слатка павлака и ја измешав со 500 г овошен јогурт од јагода. Инаку, доволно се и 300 г слатка павлака, важно е да е цврст филот. Издробив десетина чоколади животинско царство во филот (имам и одвишок, нонстоп му носат на малиов) и додадов малку рум. Над првата кора ставив смрзнати вишни (подобро прво одмрзни ги и исцеди ги, нема да ти ги стопат корите), па фил, па втора кора, па пак вишни па пак фил и трета кора, па фил. Тортата беше фантастична со тоа што не беше многу блага, а одма се прави. Помалку време ти треба за цела торта отколку да земеш сама да печеш кори.

Инаку, јас стално правам вакви експерименти, морам, не за друго, мм не јаде тешки торти со чоколадни оревести филови... ако направам торта, ќе стои со години во фрижидер[sm=smiley36.gif]


И јас сакам вакви торти обавезно пробувам, а мм кога ќе види торта е најрадосен па каква сака нека е[sm=jezicek.gif]




nadica -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (3.7.2012 10:40:00)

zeni mi treba pomos
na mm denes mu e rodenden na rabota e do 17h za toa vreme treba da mu napravam torta iznenaduvanje
davajta brzi i lesni predlozi VE MOLAM




Natuska85 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (3.7.2012 10:56:38)

Nadica znaes recept za banana toratata so biskviti i krem???

Tuku neeee,taa mora da otstoi edna nok ubavo da omeknat biskvitite..[sm=smiley13.gif]




big_mama817 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (13.9.2012 12:32:46)

ај ве молам рецепт за ежиња колачи со шербет фала ви :)




nadica -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (13.9.2012 16:58:53)

eve go mojot t.e od baba mi:
jatki od orevi
2 jajca
125 ml mleko
125 ml zejtin
1 kocka kvasec
i brasno da se zamese.pa se deli na 2 dela, vo prviot se dodava 2 lazici kakao i se formiraat topcinja mali.Na rende kade sto e stranata so bocki ne za rendanje se stava potemniot del i se splesnuva za da se napravat buckite a vo posvetliot del stavame jatka ili seckani orevi(mozat da imaat i malku ciment vo niv za smek) i oblikuvame dolgnavesto topce okolu koe go zamotuvame potemniot del i gi redime vo tava za pecene namrsena i pokriena so hartija 180 stepeni okolu 20-25 min
Otkako ke se ispecat gi redime vo tavicka i gi ppolevame so zezok serbet koj se sostoi od 1 kg seker i 1l voda

se nadevam deka dobro ti objasniv ako ne pisi




big_mama817 -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.9.2012 10:47:33)

фала надица ке испробам за викенд :)




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.10.2012 11:24:32)

Еве како што ветив ја пишувам мојата МИЛКА ТОРТА

За пандишпан
14 белки
16 лажици шекер
200 гр ( или 21 лажица ) мелени лешници


фил 1
12 жолчки
12 лажици шекер во прав
Се прават на пареа

фил 2
2 пудинга од ванила
500 мл млеко + 6 лажици шекер - се вари пудинг
Откако ке се олади вака сварениот пудинг,се додава претходно измиксиран 1 путер со 1 паковање шекер во прав ,откакао ке се измеша со пудинзите се додава и првиот фил ( од жолчките со шекер на пареа )

Се дели филот на два дела
Во едниот дел се ставаат растопени две бели милка чоколади
Во другиот дел се додаваат две растопени црни милка чоколади со цели лешници

Милките се топат со 3-4 лажици млеко и малку путер

Пандишпанот се сече на три еднакви дела ( се пече во голема четвртаста тепсија )
се филува пандишпан,бел фил,па црн фил,па пандишпан..Се украсува со шлаг пена и се декорира по избор

ПРЕВКУСНА Е !!!!!





Melanija RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (18.10.2012 21:39:09)

Може лесна рецепта за милиброд?Само не како во рецепти туку во стил ...после се заедно се меша [sm=smiley36.gif] ако има некој таков рецепт,и што освен мармалад и суво грозје е убаво да се стави внатре.
Фала [sm=smiley1.gif]




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (18.10.2012 21:57:58)

Меланија рецепт не знам оти мм го прави ама го стокмува ептен мх мх. Јас само му подавам што му треба кога меси и знам дека ставаме во тестото цимет,кора од портокал и лимон, суво грозје и после мачкаме мармалад ( и тоа јас го правам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ) Инаку мајка ми го прави и со еурокрем или со кандирано овошје. И така е многу убаво. 




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 13:15:12)

Jas imam recept za pletenka milibrod so marmalad ( i imam vo zamrznuvac ostanato od veligden ) ne e loso nov da napravam...Go pravam so kora od limon ..Ako sakate recept - ke vi pisam




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 13:27:53)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] Миана еве уште од сега те гласам за Најдомаќинка форумџија за 2012 [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 13:39:45)

OOO fala,fala [sm=smiley36.gif] Si dobiv eden glasac [sm=smiley36.gif] Kuti samo da ne bidam najtupac kako lani [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 14:01:57)

miana чекам рецепт [sm=smiley1.gif]




dostickage -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 14:11:25)

Bogami miana za domakjinka ti nema ramna na forumov . Imas i od mene glas




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.10.2012 14:16:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

miana чекам рецепт [sm=smiley1.gif]


Ok,srcka - dobivas,samo da si dojdam doma ( na rabota sum ) [sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>