RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


Ljubovce -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (24.1.2012 15:07:21)

Ke zemam caj od aronija se nadevam deka ke ima podobruvanje,mnogu sum protiv sirupite ama na mesec dena mu bese 10.2 pievme ferum lek naredna kontrola posle mesec i pol nie 9.9 i sto ako pievme ferum lek koga ni opaga.sega demek da probame so legofer ama nikako ne go podnesuva. ke probam preku mene pa da vidam kako ke bide...
pozdrav...




hrabra -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (24.1.2012 21:25:45)

ljubovce probaj ti pij sirup, vitamini, ne se sekraj skoro site bebinja do 4m se slabokrvni,uste malku ke napolnite 4 ke si go dohranuvas bebeto ke vidis deka ke vi bide podobro , ne go truj uste od sega so sirupi...pozz




Mihaela 2010 -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (25.1.2012 9:19:53)

Nie vcera pravevme krvna slika na M i se e vo red,me interesirase hemoglobinot bidejki vo oktomvri pred da lezime vo kozle bese 13.4 pa i padna na 10,so pomos na ishrana i se vrati na 12.7.Sekoj den i davav cedeni sokcinja,cveklo,jabolko,krusa,telesko meso skoro sekoj den,zolcka sekoj vtor ili tret den...probajte so ishrana moze ke pomogne




bocence -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (4.3.2012 14:18:00)

nie vo sredata pravevme analiza eve kakvi bea rezultatite pred toj den imavme t koga gi vide pedojatarot analizite rece deka ima virus ni dadoa infuzija i na 12 h inekcii gentamicin ovie 3dena nemase t sabajle pak imase 38[sm=zmeden.gif] vcera i pravevme pak analiza rece deka e dobra ama si gi zadrza kaj nego
WBC 7.8 [4.0-11.0]
LY + 3.5 [1.4-3.0]
MO 0.5 [0.1-0.7]
GR 3.8 [2.8-5-8]
RBC 4.48 [3.50-5.60]
HGB 11.1 [11.0-18.0]
HCT 33.9 [32.0-54.0]
MCV - 75.6 [79.0-101.0]
MCH - 24.7 [26.0-36.0]
RDW + 15.0 [11.5-14.5]
jas ne gi razbiram ako moze nekoj da mi gi objasni [sm=smiley1.gif]
imame 9 meseci




Felly RR -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (2.5.2012 18:41:47)

bocence, најверојатно никој не го видел твоето прашање затоа никој ти нема одговорено. Еве јас ќе ти кажам, па за друг пат кога ќе испитувате да си знаеш. Тоа во заграда се нормалните вредности, значи ќе си видиш вашите резултати дали се во граници на нормала. Леукоцитите се WBC - кај вас се 7.8 и гледаш во заградата тоа е нормална вредност. АКо се покачени значи се работи за бактериска инфекција. LY e за лимфоцити, кај вас еве биле покачени, а тоа е знак за вирус.




Felly RR -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (2.5.2012 18:44:39)

E сега мене што ме интересира, дали вредноста на хемоглобинот може да варира во рок од неколку дена. НА пр. кај нас беше 116, а по 5 дена кога пак направивме крвна слика 126.
Исто и претходно ни се има случено, зимото така набрзо испитувавме, еднаш 125, па 136 по неколку дена и беше.




new york -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (30.6.2012 20:10:51)

devojki da ve prasam, jas ja pocnuvam 12 nedela od bremenosta i denes prv pat pravev krvna slika od kako sum bremena. Se bese ok osven leukocitite koi mi bea 9,9 a gorna granica pisuva 11,3. Znam deka se seuste vo granica no sepak mislam deka se visoki. Nikogas ne mi bile tolku visoki. Bas pred da zabremenam 2 nedeli pravev krvna slika i mi bea 5,5 a sega ova? Citav nesto na net deka se zgolemuvala vo bremenost no sepak sum zagrizena. Duri za edna nedela sum na lekar..imal li nekoj slicna situacija da mi kaze?




Felly RR -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (30.6.2012 22:32:47)

new york, мислам дека нема потреба за грижа. Сепак ти се во граници на нормала. Јас ми се чини дека цела бременост ми беа над 10, а немав никакви проблеми.




new york -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (1.7.2012 17:15:32)

fala Felly, devojki ima li nekoj drug sto mus e poakcile leukocitite vo bremenosta?




elenak -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (1.7.2012 22:47:50)

fala Felly, devojki ima li nekoj drug sto mus e poakcile leukocitite vo bremenosta?

Мене цела бременост ми беа или на горна граница или малку над неа. Нормално е...




arh_diz -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (2.7.2012 10:52:16)

Devojki kazete mi kade e najdobro da se napravi alergo test




Ljubovce -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 9:22:31)

da ve zamolam ako nekoj znae da mi pise,pravev krvna slika hgb mu 10.7,megutoa me zagrizi toa sto trombocitite mu se 605 a najvisoka granica e 550,i hematokritot mu e pod normala 3201 a najnisko e 35.0.
me plasat trombocitite zosto da mu se tolku visoki ne mi e jasno nikogas do sega nemal visoki... a krvna slika vo poslednite tri nedeli mu imam praveno 5-6 pati zosto bese bolen.
Me faka strav a dr ne ni e tuka [sm=zmeden.gif]




Luci -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 9:31:36)

[img]http://img251.imageshack.us/img251/2551/refvred.png[/img]




Ljubovce -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 10:02:30)

i po ovaa tabela mu se baagi nad normala. a znae li nekoj sto znaci visoki trombociti? imame tocno 1 god,leukociti dobri a eritrociti na dolna granica




Calypso -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 10:16:17)

Ljubovce, хематокритот е нормално да е низок поради еритроцитите кои се на долна граница. Хематокрит фактички е волуменски сооднос на крвните клетки и крвната плазма. Колку е помал бројот на крвните клетки, ќе биде понизок и обратно.
А што се однесува до тромбоцитите, колку што знам, нормално е да се покачени кај деца, бидејќи нивните организми се во развој. Ако некој има повеќе информации може да сподели, кога ќе го најдеш матичниот ќе видиш тој што ќе ти каже.




Ljubovce -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 11:44:04)

Fala Calipso,maticnata mi rece da napravam za 1 nedela pak krvna slika pa po toa da se vodime. Kako i da e nasata dr od poneddelnik si doaga pa so nea ke se konsultiram...
ako nekoj ima iskustvo so pokaceni trombociti bi go zamolil da pise...
pozdravce..




Octavia -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (10.11.2012 12:19:05)

Ljubovce, еднаш и на син ми, кога беше 7-8 години, му беа покачени тромбоцитите и тоа може за 100 повеќе, и матичниот тогаш не ми објаснуваше, само ми рече буквално вака „Ама ич не се секирај, ништо не е“ [sm=zmeden.gif]. Не знам дали има врска, веројатно не, ама тогаш му беше намалено железото во крвта и хемоглобинот.




Mihaela 2010 -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (12.11.2012 14:00:16)

Spored tabelava za hemoglobinot gledam deka e od 10.8-12.8,nie sme 13.8 [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]...bas i ne mi e jasno




stefi@ -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (14.1.2013 10:17:30)

Ve molam dali nekoj znae da mi kaze sto znacat imunohematoloshki analizi(IAT< selektogen I,II i III) shto se ispituvaat zaedno so krvna grupa na pocetok na bremenost. plus mnogu sum isplashena shto objavija pred nekoe vreme deka na detska klinika imalo dete zaboleno od hiv od majkata. Iako nemam pricina mnogu se plasham i dali preku krvna slika moze da pokaze prisustvo na hiv virus i kade se ispituva? Vi blagodaram odnapred




sandriana RR -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (14.1.2013 13:50:46)

Токму на клиника за хематологија се прават тие анализи- за ХИВ, Хепатит...и тие се тие имнунохематолошки анализи. Матичен гинеколог упатува по протокол да се направат, меѓу првите анализи за трудници.




stefi@ -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (14.1.2013 22:19:28)

SANDRIANA mnogu ti blagodaram za odgovorot. Na pocetok na bremenost me prati maticniot na klinika na hematologija i pokraj krvna grupa gi imashe i ovie parametri IAT, selektogen I, II, i III i enzimski test. site tie se negativni. samo neznam shto znacat posebno. koe e za hiv koe za hepatit.




sandriana RR -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (15.1.2013 9:53:32)

Не би знаела точно да ти кажам кој селектоген што значи, знам дека тоа е скрининг за ирегуларни антитела (односно нетипични - и ги опфаќа хепатит, хив, и уште некоја анализа). Резултатот ако е негативен е добар резултат, односно значи отсуство на тие наведени болести.




bebe82 -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (15.1.2013 12:55:08)

Значи тие параметри што ги набројуваш ги пишува на картончето за крвна група.
Еве и јас ги имам запишано, но сепак матичниот ми даде упат посебно да си ги напавам другите испитувања.
Односно испитувањата за Хеп Б, Хеп Ц и ХИВ си се посебни.
Со упат од матичен одиш во микро, таму ти земаат крв и ти ги прават тие испитувања. Одиш за 1 недела и земаш резултати, каде се напоменати кои испитувања си ги правела.




arh_diz -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (21.1.2013 10:50:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Gabriela1

Здраво јас сум нова на странава најнапред да ги поздравам сите мајки. Неодамна правев испитување на крвта резултатите не беа многу лоши но не беа ниту добри. Бројката на тромбоцитите ми е намалена на 122 а нормалната е некаде над 150 до 500 исто така и бројот на еритроцитите ми е намален некаде 3 .98 а нормалното е 5, 6 . Ме интересира дали некој десега имал ваков проблем и дали тоа влијаело врз развојот на бебето и какви лекарства се земаат поздравче .





arh_diz -> RE: Анализа на крв- толкување на резултатите (21.1.2013 10:50:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gabriela1

Здраво јас сум нова на странава најнапред да ги поздравам сите мајки. Неодамна правев испитување на крвта резултатите не беа многу лоши но не беа ниту добри. Бројката на тромбоцитите ми е намалена на 122 а нормалната е некаде над 150 до 500 исто така и бројот на еритроцитите ми е намален некаде 3 .98 а нормалното е 5, 6 . Ме интересира дали некој десега имал ваков проблем и дали тоа влијаело врз развојот на бебето и какви лекарства се земаат поздравче .

zdravo gabriela tiblagodarme sto ni se prklucvo druzenjeto e sega neznam dali si bremena lak mene vaka bese vo bremenosta so trombocitite vo poslednite 2 meseci koga mi se javi problemot so postelkata predverem starenje i lakuni so kalcifikati mozebi treba da napravis dopler i da se konsultiras so hematolog da napravis ispituvanje za d-dimeri i heostaza a za ertrocotite ne se strasni naverojatno pies nesto za krvta a ako ne treba da pies poz i so sreka




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>