|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 9:09:37   
arh_diz
zemi gi tie dena kolku ti davaat posle pojavi se pola den na rabota i pak zemi boleduvanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 9:09:41   
vezilka RR
мислам дека можеш, другарка ми сега имаше така земено боледување од општиот, па си го спои со одморот, па породилното и почнува тек другата недела,..

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 9:15:00   
srnicka 2
Фала ви многу, и јас не можам да сватам што им е на ова гинеколозиве, ама изгледа требаше веднаш да ја сменам и да одам на друго место. И сега ке треба да се тепам со неа за да ме прати на комисија. Ке пробам да земам од општиот лекар, ама не знам дали ке ми го прифатат од фирма. 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 9:31:29   
srnicka 2
А знаете ли дали породилното мора стриктно да се отвори 28 дена пред терминот, или пак може и два-три дена порано ( на пр.наместо на 14.01.2010 да ми го отвори на 11.01.2010 ). Познавајки ја докторкава и за ова ке ми прави проблем, ама ако е можно да ја притегнам, за да не земам уште едно боледување?

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 9:33:16   
mami
45 дена пред термин можеш да одиш на породилно, но тоа ќе знаачи и дека на работа ќе се вратиш 45 дена порано..

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 14:05:31   
alex_mo
    Здраво Срничка2,пробај уште еднаш да разговараш со докторката и биди малку поостра ,ако треба и малку закани и се дека ке побараш по институциите дали ти следи или не боледување со таа дијагноза.Во краен случај веке имаше предлог оди на работа некој саат и пак отвори боледување.Инаку мислам породилното дека мора да е 28 дена,оти и јас го прашував др(само за подоцна) и ми рече дека мора 28 дена пред терминот...
   Јас не одам на работа од 25.07,првен имавме колективен одмор до 10.08,потоа отидов на обично боледување 21 ден и од 31.08 сум под социјалното.Искрено немам некои проблеми само што мојата работа е понапорна и неможев да издржам поради мачнините......
   Јас и ти заедно ќе частиме......и мене породилното ми е од 14.01,а терминот 10.02.....само со лесно и на нас и на сите трудници......Позззuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 14:20:49   
srnicka 2
Здраво alex_mo, и мене работата ми е пренапорна, без работно време секој ден по 10-12 саати, ама изгурав некако и сама не знам како. Ама сама сум си крива што не го сменив гинекологот на време, и сега не знам што да правам. Сепак ќе земам и една недела од општ лекар па ако не ми го признаат на работа ќе видам што ќе правам. Моја колешка така правеше неколку месеци - две недели гинеколог+една недела општ лекар па не и правеа проблеми. Се надевам дека и јас добро ќе поминам. Со лесно и на тебе и на сите трудници.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Породилно отсуство
21.12.2009 14:31:14   
alex_mo
   Можеби не сум во право ,ама пробај малку поостро....Навистина мене ми успева затоа што по тие врати ке окапеш од чекање и никој не ти помага па ти пука филмот...уште и се замислуваат дека се господ и затоа треба да се потсетат дека има хиерархија  и дека над секого има некој претпоставен...јас дури еднаш отидов и до директорот на социјалното....Значи она што ни следи со закон треба да си го бараме макар и малку погласно...

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Породилно отсуство
29.12.2009 13:19:28   
Medo
 Каде се наоѓа второстепената комисија??? Некаде кај Воена болница????
Итно ми треба информација. Фала ви.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Породилно отсуство
29.12.2009 13:26:55   
jovanka
kaj gimnazijata gorgi dimitrov karpos 3 na semaforite levo i vtorata ulicka desno i vednas od desna strana barakata

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Породилно отсуство
29.12.2009 13:36:23   
Medo
  Фала ти најмногу Јованка.

user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Породилно отсуство
10.1.2010 16:49:52   
talisman
Moze li nekoj da mi kaze kako odi postapkata so patoloshko porodilno otsustvo ??? Na druga tema vekje pishav deka nemav problemi vo prvite meseci od bremenosta shto se odnesuva do loshenje, hrana, miris i sl. problemi so koi se soocuvaat trudnicite. No bash poradi toa mi se sluci da se prenatrupam so obvrski na rabota i nadvor od nea, zaradi shto i prokrvaviv shto za mene bese vistinski shok bidejkji se cuvstuvav navistina dobro. Piev terapija i doktorkata mi preporaca patoloshko boleduvanje, no jas ne sakav i ja zamoliv da go odlozime toa vo slucaj nedaj Boze pak da ne se sluci nesto. Mozebi premnogu rizicno za nekoi i nerazbirliva odluka, no jas znaev deka ako miruvam kje me fati uzasen strav kako vo tie 2 nedeli koga morav da sedam doma. Sega pak treba da odam na kontrola i bidejkji stanuvam se " poteshka" a rabotata mi e prilicno stresna i moram da sum vo dvizenje, nishto cudno pak da mi predlozi patoloshko boleduvanje. Zatoa me interesira kako odi toa, treba li prvo da zemam 2 nedeli obicno boleduvanje, pa potoa da odam na komisija ili moze direktno da me prati pred komisija ???

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Породилно отсуство
11.1.2010 0:53:55   
alex_mo
  Талисман,боледувањето ти го отвора матичниот гинеколог и секако ги наведува причините за боледување.Тоа е во траење од 14 дена ,после кое одиш на првостепена комисија која ти го продолжува боледувањето за 7 дена.Тие 21 ден(14+7),се на терет на фирмата и тие ти го исплаќаат надоместокот.На 21 ден одиш на второстепена комисија која потоа ти го продолжува боледувањето отприлика за месец дена се до породилното боловање.Тогаш си на терет на фондот и ке си почекаш некој месец за исплата.За секоја комисија мораш да носиш предлог документи од матичниот гинеколог...Поззз

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Породилно отсуство
11.1.2010 9:35:10   
talisman
Fala mnogu alex_mo user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Породилно отсуство
11.1.2010 9:39:58   
jovanka
da znaes ako do kraj do terminot na poroduvanje si na patoloska togas komisijata ti go otvara 45 dena pred opredelenata data za poroduvanje.Dokolku se porodis posle taa data samo ke pratis nekoj da go koregira datumot.Pred komisijata nemora ti licno da se pojavuvas moze bilo koj vo tvoe ime da odi.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Породилно отсуство
19.1.2010 18:43:14   
BILE.F
Имам некои податоци дека од 01.01.2010год породилното отсуство ќе трае 12 месеци, а не 9 како до сега!Но не знам дали е стапен на сила овој закон!

Има ли некој подетални информации?

Баш би било супер да е 12месеци.user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Породилно отсуство
19.1.2010 22:19:36   
alex_mo
   и јас потчува така и го прашав др,а тој само ми рече дека нон-стоп така се зборува ама сега за сега нема ништо ново.Мене породилното ми тече од 14.01,а сеуште немам решение до кога....
  Супер би било да е најмалку 12месециuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Породилно отсуство
19.1.2010 23:36:50   
denicka
mojata koleska sega e trudna i na patoloska. na nea dr. i rekol deka sega go vovele toa so 12 meseci porodilno.a toa sto go pisa jovanka tocno taka e. kaj koleskata otisol soprugot so cela papirologija.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Породилно отсуство
22.1.2010 8:16:27   
mami
Поракава ми стигна од Бумеранг, на пп, па еве тука ќе ја префрлам

во работен однос сум три и пол месеци, и треба да се породам до крајот на месец февруари, што занчи дека ке немам континуитет од 6 месеци за да остварам право на породилно боледување ???Ве молам потврдете ми дали е тоа така?
И Што според нашето законодавство ми следува? дали само 15 дена обично боледување, + уште 7 ако излезам на лекарска комисија? И дали овие денови се бројат како календарски денови или како работни денови 


(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Породилно отсуство
22.1.2010 8:17:36   
mami
За  жал мила немаш право на породилно туку само на обично боледување и после комисиски како ке одиш незнам. Мене ми фалеа два дена за 6 месечен стаж па не ми дадоа породилно...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Породилно отсуство
22.1.2010 8:20:42   
Mila na mama
15 дена обично боледување во кое се бројат и саботи и недели. Потоа на комисија за продолжување. Доколку можеш да се договориш со фирмата може да бидеш 15 дена на боледување па 2 дена да те водат како да си дошла на работа па потоа да ти даде лекарот уште 15.
Ако не ти следува породилно отсуство попаметно ти е да земеш 6 месеци неплатено отсуство од работ во кое фирмата има обврска да ти плаќа придонеси но не и плата.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Породилно отсуство
22.1.2010 14:58:31   
alex_mo
  Во неплатеното отсуство,фирмата не ти дава ни плата ни ти плаќа придонеси.Тотално те одјавува.Имав пример со моја колешка која зема 1 месец и кога по 2-3год сакаше пак не и дадоа затоа што било комплицирано,треба да се одјави работникот од секаде,па после наново да се пријави......


(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:00:29   
srcence_25
Dragi mamicki so iskustvo....edno prasanje! utre odam da see prijavuvam vo edna firma za da mozam potoa da go koristam porodilnoto! Sakav da prasam... kolku se pridonesite i neto platata koja treba da vi pominuva za posle koga ke ste na porodilno otustvo da dobivate paricen nadomest od 32000 denari???? na koja stapka e toa osiguruvanje???

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:03:09   
srcence_25
Ako mozeme da gi snosime tie torskovi znam deka otkako ke pocnat da ni doagaat tie pari epten ke ni bide polesno so bebusot! ama neznam kako odat tie raboti! vo zakonot se nekako mi e nejasno i nekako e isprevrteno! utre ke prasame vo socijalno ama rekov da ve prasam i vas bidejki gi citav postovite i gledam deka nekoi majki koi bile osigurani na povisoka stapka deka potoa zemaat 32000 denari! Znam deka fondot treba 100% da gi prekriva troskovite od porodilno!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:04:50   
srcence_25
Fala mamicki!!!
Se nadevam deka nekoj sto znae kako odat tie raboti ke mi odgovori:)user posted image iako jas seuste sum malku zbuneta user posted image user posted image

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?