RE: Каиш за проодување (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Defne90 RR -> RE: Каиш за проодување (7.6.2014 19:10:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Искуство со некој конкретен каиш ,гледам низ нет цени од 55 до 760 ден на Томи типи.Може за малку ни треба но треба ,секое дете со својот темперамент.
Не сум ограничена ниту склона да коментирам родителство и грижа,нон сенс ми е [sm=zmeden.gif]

Темава е за проодување а не за шетање , и за помош на родителите и бебето а не за ,,невиткање,, кичма па мајка МОРА и МОЖЕ СЕ

[sm=smiley1.gif]

Меланија ние имаме на Чико.Ама да ти кажам право со првото го имам користено многу малку од причина што не ми беше фрачен некако полесно ми беше да го држам под мишки и да оди.А и со каишот некако ми одеше лево десно се спрепнуваше и ич не можеше да оди.Со второто не сме го употребувале воопшто.Затоа што тоа си лазеше и одеднаш си се исправи и си прооде.А инаку пробај си зошто да не може вам ќе ви биде згодно,секое дете си е различно.Моите беа подебелки и како мали топчиња одеа и едноставно не можев со каишот да ги држам и под раце најчесто.А инаку знам луѓе кои што цело време со каишите си ги учеа децата да проодуваат.




sandriana RR -> RE: Каиш за проодување (9.6.2014 8:51:54)

И ние се обидовме да користиме каиши - имав на користење од другарка ми Чиков, ама за нестабилно и трапаво дете како моето, не би ги препорачала. Едноставно, на Т и требаше многу поцврста потпора - под мишки или држење за двете раце, се до моментот дур не се стабилизира сосем - па се држеше само за прст.
Но, како што велат - секое дете - своја приказна, ако имаш можност да набавиш бар на заем, обидете се.
Чиковиве додуша, најобичните, се малку крути, немаат перничиња да не "жуљаат" под мишките....во наше време мајка ми за мене имаше едни кожни, мекани, со меки перничиња- ама тие мистериозно исчезнаа баш кога ми требаа за мое дете (Марфи) [sm=smiley1.gif].
Мислам дека таква варијанта со перничиња имаа во MOthercare, ама зборам за пред 2 години.




AneLav RR -> RE: Каиш за проодување (9.6.2014 10:06:18)

Ние имавме каиш од Бертони најобичен, многу малку го користевме за П тој беше хиперактивени постабилен од А. Мал период може да ти помогне ама дека има некоја посебна функција и помош не.




Melanija RR -> RE: Каиш за проодување (9.6.2014 14:41:45)

ХИпер е ,несака да лази ќе полази до првото нешто на кое може да се фати и се качува и исправа.Несака ни да седи.На ортопед одговор тоа е со држење за рака да оди,но тоа незнам колку ќе трае.Вака треба 15 саати да го држам во раце што е невозможно па го оставам во дубак.Незнам ни јас како да објаснам и како и себе и нему да му помогнам.Не да го форсирам но негледам друго чаре освен да прооди.Оди по кревет и регалот но 15 саати [sm=zmeden.gif]
Ќе морам да најдам некаде да познајмам да видам дали ќе биде нешто ,ако е ок ќе купам.




lolla RR -> RE: Каиш за проодување (12.4.2016 12:10:45)

Ние имаме на Safety 1st, супер работа е иако за кратко се користи. Додуша мм повеќе го користи јас за раче си го водам.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]