Едукативни игри (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Игри, броенки, песничкиПорака


mis. -> Едукативни игри (22.3.2009 19:38:58)

Znaeme deka za decata e mnogu loso ako predolgo sedi na kompjuter a pricinite site gi znaeme.Megutoa koga veke e na kompjuter neka nauci nesto korisno.Znaete li nekoi strani so edukativni,poucni igri za deca za razvoj na logikata,percepcijata zelbata za ucenje na novi sodrzini od matematikata bukvi, brojki i sl.
Eve edna strana sto moze ke ve zaintrigira
dino.com.mk
Еца -> RE: Едукативни игри (22.3.2009 20:58:04)

да мис, дино е одличен проект,и мартина просто го обожава. Имав некои други страни ама маж ми ги избришал,ајде ако ги најдам ќе те информирам.
Анче -> RE: Едукативни игри (7.5.2009 16:35:43)

еве ви адреса за боенки www.bojanke.com
може да ги испринтате цртежите или да ги копирате во paint и директно да се бојат
Боцко -> RE: Едукативни игри (23.5.2009 22:13:16)

ние имаме логи игри. многу се добри и децата стварно учат од нив. стефан знае многу работи сам да направи на компјутер. со логи и буквите ги научил. омилените цртани јунаци имаат одлични страници со едукативни игри. еве неколку:
www.fifiandtheflowertots.com
www.noddy.com
www.nickjr.com
agnes77 -> RE: Едукативни игри (23.5.2009 22:30:00)

umjetnost
jedna odlična http://kids.tate.org.uk/games/

(uradiš svoj strip) za stariju decu
http://stripgenerator.com/ mami -> RE: Едукативни игри (13.12.2009 15:43:53)

Ги пробал ли некој оние новите едукативни игри што ги рекламираат? незнам како се викаат, ама баш ме интересира, дали се навистина корисни и забавни или е некоја превара за полесно да им ги соберат парите на родителите?
STRUMFETA -> RE: Едукативни игри (13.12.2009 16:06:12)

Zolva mi gi imaat,nisto posebno.Togas za togas im bea interesni na decata,a sega ne sum gi videla da igraat ili "ucat" od niv.
mis. -> RE: Едукативни игри (13.12.2009 16:09:18)

дај кажи ни кои се тие јас сум не запознаена.
STRUMFETA -> RE: Едукативни игри (13.12.2009 16:29:16)

Ijas ne sum mnogu,znam imase reklama na tv, i bea prilicno skapicki za igri,ili edukacija kak so vikat, ama jas ne videx nisto posebno vo niv.Znam decata redea kocki po boja,pa se taka se poslozeno nivo,imas,ama ne zapametiv.Ne mi se vidoa zanimlivi.Sepak,za sekoj razlicno,neli,sekoe oko ne gleda isto
STRUMFETA -> RE: Едукативни игри (13.12.2009 16:31:01)

..
niki -> RE: Едукативни игри (13.1.2010 22:30:51)

Добивме табла и блокчиња на Топер Logico Rondo. Ги имало за различни возрасти, ние имаме за 3 и 4 години. Ќерка ми ги обожава, многу и е интересно да играме со нив. За тие што незнаат се работи за блокчиња во кои има слики за спојување на најразлични теми, бои и форми, броење, во детска соба и сл. Блокчето се става на една пластична табла која има 6 копчиња во различни бои соодветни на сликите во блокчињата и се местат зависно од поставената задача на страната. На задната страна има да се проверат одговорите и задачи со цртање, боење, раскажување. Многу фина играчка.


ivaelena -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 13:53:58)

eve i od mene nekolku:

www.playhousedisney.ca
www.oyunlar1.com
www.girlsgogames.com

mis. -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 14:08:55)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]оваа првата посебно ми се допаѓа.
mis. -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 14:10:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Добивме табла и блокчиња на Топер Logico Rondo. Ги имало за различни возрасти, ние имаме за 3 и 4 години. Ќерка ми ги обожава, многу и е интересно да играме со нив. За тие што незнаат се работи за блокчиња во кои има слики за спојување на најразлични теми, бои и форми, броење, во детска соба и сл. Блокчето се става на една пластична табла која има 6 копчиња во различни бои соодветни на сликите во блокчињата и се местат зависно од поставената задача на страната. На задната страна има да се проверат одговорите и задачи со цртање, боење, раскажување. Многу фина играчка.
ники јас му ја купив на син ми ја обожава и ја препорачувам на сите дечиња од 3-7 год
zami -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 14:23:54)

Vo toper ima edni rabotni tetratki, pisi brisi za ucenje brojki i bukvi.
Vo matica ima golem izbor na rabotni tetratki ili Activiti books, so junaci od crtanite i se so lavirinti, od tocka do tocka, boenki i sl.
A iammat i pisi brisi Activiti books.
mis. -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 14:32:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Vo toper ima edni rabotni tetratki, pisi brisi za ucenje brojki i bukvi.
Vo matica ima golem izbor na rabotni tetratki ili Activiti books, so junaci od crtanite i se so lavirinti, od tocka do tocka, boenki i sl.
A iammat i pisi brisi Activiti books.


Зами каде има книжари матица сакам нешто такво за син ми.
zami -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 15:12:30)

Matica e na bul.Kliment Ohridski, megu sobornata crkva i semaforite kaj Josip Broz.

Posledno na Mitko mu zemav Pisi brisi rabotna tetratka so Diego.
A za Nova godina imaa edni debeli tetratki so spoi gi tockite (Dot to dot) koi Mitko gi obozava i gi crta site za eden den.
jovanka -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 22:17:09)

eve interesna strana www.uptoten.com za deca do 10 god.odlicna strana
April -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 22:20:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

eve interesna strana www.uptoten.com za deca do 10 god.odlicna strana


[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] наша омилена

April -> RE: Едукативни игри (15.3.2010 22:21:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Vo toper ima edni rabotni tetratki, pisi brisi za ucenje brojki i bukvi.
Vo matica ima golem izbor na rabotni tetratki ili Activiti books, so junaci od crtanite i se so lavirinti, od tocka do tocka, boenki i sl.
A iammat i pisi brisi Activiti books.пиши бриши се наоѓаат и по други книжарници, не мора во матица...со нив следи и фломастер...
niki -> RE: Едукативни игри (16.3.2010 13:52:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Добивме табла и блокчиња на Топер Logico Rondo. Ги имало за различни возрасти, ние имаме за 3 и 4 години. Ќерка ми ги обожава, многу и е интересно да играме со нив. За тие што незнаат се работи за блокчиња во кои има слики за спојување на најразлични теми, бои и форми, броење, во детска соба и сл. Блокчето се става на една пластична табла која има 6 копчиња во различни бои соодветни на сликите во блокчињата и се местат зависно од поставената задача на страната. На задната страна има да се проверат одговорите и задачи со цртање, боење, раскажување. Многу фина играчка.
ники јас му ја купив на син ми ја обожава и ја препорачувам на сите дечиња од 3-7 годИ јас најтопло ги препорачувам.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Aprilпиши бриши се наоѓаат и по други книжарници, не мора во матица...со нив следи и фломастер...И ние овде си купивме такви пиши бриши, ама ќерка ми не ги сака баш, уште не е толку загреана за цртање.


majka 79 -> RE: Едукативни игри (16.3.2010 14:02:25)

bas snosti so mm razgovaravme deka treba da najdime edukativni igri. bidejki so drugite naseto since poveke se nervira otkolku sto uziva, ne e dorasnat da gi igra i koga ne uspeva se luti i placi. aj koga e mm doma vednas se resava problemot ama jas ne sum mu od nikakva korist bidejki ne gi sakam tie igri(cars, madagaskar, toy story.....)
a i windows7 ima ubavi igri memorija, kombinacii, pravenje torti
mis. -> RE: Едукативни игри (16.3.2010 14:05:18)

И син ми често прави торти[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Magnolija -> RE: Едукативни игри (10.9.2010 23:58:53)

Zdravo na site,  so mm sme kumovi na tri godisno momce, a nasi bliski prijateli imaat 5 godisno momce  ( jas i mm ocekuvame momce vo Januari), pred nekoe vreme i na dvete momcinja im kupivme kolicki na baterii so dalecinski upravuvac, zatoa sto koga gi prasavme roditelite na decava dali da kupime edukativni igracki ni rekoa deka tie (edukativnite) gi krsele (t.e. gi kinele boenkite?!?!?!)... koga im gi dadovme kolickite- gi iskrsija: edniot za 20 minuti ( ja vozese so udari od vratata), a vtoriov za nekolku dena ( ja vozel na ulica- i op pod kola:))))) pocnav da se plasam- dali e poradi toa sto se maski, ili jas sum vo prasanje?
mama26 -> RE: Едукативни игри (11.9.2010 14:05:06)

луге остајте ги децата да се инаиграат ,па и да скршат играчка.за едукативни сите сме пробале ама децата си бараат игра.има време според мене за едукација.кога ке одат во школо сакаат нејкат ке мора да учат.јас лицно знаев и кирилица и латиница и цртав и боев и што усште не.сакаа да ме стават дирекно 2ро одд.моите не ме дадоа и пошто се знаев не ми беше интересно на наставата.па останав со средно.не форсирајте со децата.а детството е до 5 години,после веке обврките се.
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>