RE: ХПВ вирус (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


Calypso -> RE: ХПВ вирус (27.12.2012 10:35:59)

Majka na Eva, радувај се, немој да бидеш тажна. Тоа што имаш ХПВ и ЦИН1 нема да наштети на твојата бременост, дури понекогаш и се препорачува бременост за да се исчисти ХП вирусот. Без нервози и секирации, се ќе биде во ред!




sandriana RR -> RE: ХПВ вирус (27.12.2012 11:29:35)

Не знам дали негде веќе имам пишано, но мојата бременост беше планирана по совет од мојот гинеколог токму поради ХПВ и ЦИН1. Јас неколку години се борев со нив-и секогаш резултатите беа наизменични-една контрола има ЦИН, следната нема-магичен круг. Првата контрола после породување ми беше уредна, сега закажав повторна за утре - на 6 месеци после првата. Да не одам оф топик - како што вели и Калипсо, не е пречка за бременоста, дури бременоста би требало да ти го реши проблемот. Нема да има последици на плодот.




Andriance -> RE: ХПВ вирус (27.12.2012 12:16:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

и кај мене резултатите од пап тестот покажуваат дека имам ХПВ и ЦИН-1 ,а проблемот е во тоа што сум бремена...и јас наместо да се радувам [sm=smiley13.gif]тажна сум[sm=smiley19.gif].незнам што може да биде.вчера бев на лекар ми направија ХПВ-ТИПИЗАЦИЈА за да се види дали е високо ризичен или не,и сега резултати после 3 недели,незнам како ќе издржам.се плашам ако е високо ризичен да не треба да абортирам или спонтано да дојде до нешто такво...[sm=smiley13.gif]ајде ве молам утешете ме[sm=smiley31.gif]пишете кој знае повеќе околу тоа дали може успешна бременост со хпв и цин1?ве молам пишете[sm=smiley31.gif]


Мајка на ева...со нервози и секирации можеш само полошо да направиш од проста причина што ЦИН-от реагира на пад на имунитет кој пак реагира на стрес и нервози....јас и претходно сум пишувала...јас имав здрава орава бременеост и зиво здраво палаво дете...а за цело време на тоа си носев ЦИН 1 и ХПВ среден ризик...така да..остани позитивна и радувај си се на бременоста...почекај резултати па ќе договорите со доктор што да праите.





Snowhite RR -> RE: ХПВ вирус (29.12.2012 19:02:56)

И јас вчера бев да го земам резултатот од ПАП и излезе дека имам ХПВ вирус[sm=smiley13.gif], се чудеше докторкта, а и јас од каде сега ова, пред една година кога правев ПАП освен кандида немав ништо. Ми даде бетадине вагинелети 15 дена да ставам и после пред породување повторно, па после откако ќе се породам ќе правиме повторно ПАП, па ќе видиме што понатаму.
А не ми кажа ништо дали и мм треба да зема нешто, со оглед на тоа дека се пренесува




natalija5 -> RE: ХПВ вирус (24.2.2013 18:06:00)

Јас и мојот вереник сме заразени од нискоризичен ХПВ. Ве молам за совет кај кој доктор да отидеме и двајцата да се лечиме (по можност доктор што работи со плави картони). Дали може и мажи да се лекуваат кај гинеколог?






Mihaela 2010 -> RE: ХПВ вирус (12.3.2013 11:11:50)

jas pravev papa test,posto si bev so hpv virus visoko rizicen ama mesec dena vekje cekam rezultati[sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: ХПВ вирус (12.3.2013 11:59:49)

Мене и 2рата контрола после породување ми е уредна, а пред да забременам ХПВ31 ми правеше проблем на секоја 2ра контрола - цин1, некои 5 години уназад. За сега сум ок, ќе се трудам да си одржувам имунитет.




trust -> RE: ХПВ вирус (28.3.2013 9:56:38)

#SANDRIANA# a sto zimas za imunitet, jas godini veke go imam toj problem so imunitetot probav so promena na ishranata imam podobruvanje no ne e ok[sm=smiley13.gif]




masa -> RE: ХПВ вирус (28.3.2013 11:09:25)

За имунитет можеш да земаш алое вера,селен и цинк и сл.Но јас би посоветувала и ако иамш можност за физичка активност,да вежбаш барем 3пати неделно и здрава исхана.Има една книга за лекување и превенција на гинеколокшки проблеми од авторката на 8ка баш ме интересира дали некој ја има или имал можност да ја разгледа.Многу ми е логично она лекување со храна,но ме интересира принциот




sandriana RR -> RE: ХПВ вирус (28.3.2013 11:09:41)

Секој организам е индивидуален- мене ми помогна гел од Алое. Плус баталив цигари, конзервирана храна сведов на минимум, свежи продукти - овошје и зеленчук секој ден, и избегнување на стрес колку е можно денес.




Мими -> RE: ХПВ вирус (28.3.2013 12:31:46)

Jas so godini imav HPV visoko rizicen so CIN 1 i duri se iznenadiv koga na poslednite dva Papa testovi izleze deka nemam nisto.Duri prviot pat ja ubeduvav sestrata deka e nekoja greska,pa so doktorkata razgovarav i mi rece deka moze da go snema.




Mihaela 2010 -> RE: ХПВ вирус (8.4.2013 12:37:49)

Denes se javiv i gotovi bile rezultatite se prepotiv dur go baraa.nema vekje Cin 1 nitu hpv visoko rizicen 31, samo kandida.
zenski mi olesni




trust -> RE: ХПВ вирус (8.4.2013 14:25:34)

denes go dobiv rezulatot od pap testot I na nego pisuva kletocni promeni sto asociraat na Hpv virusni infekcii , mnogu se isplasiv so ogled na toa deka sum vo procedura za invitro[sm=smiley19.gif]iako sestrata me ubeduvase deka ne e nisto strasno verovatno se rabotelo za opadnat imunitet I nemalo potreba da pravam tipizacija , jas sepak odluciv zaradi moja sigurnost da napravam tipizacija,ve molam nekoj neka mi napise kolku kosta toa zaso jas ne sum od Skopje mi rekoa deka mozelo po nekoj da se isprati bris vo Manu, piseste kako odi taa procedura se parka samo brisot ili treba uste nesto I kako se plaka? vi blagodaram




masa -> RE: ХПВ вирус (8.4.2013 14:52:30)

trust јас мислам нема место за паника.Разговарај со докторот кај што ќе правиш инвитро и види што ќе ти рече.Типизацја знам дека прават на клиника,а за во ману незнам како оди,знам дека од приватниве болници носат а за од друг град незнам.Се сложувам со тоа што ти го кажала сестрата и совет од мене помалку стрес!Особено ако сакаш успешно инвитро не се нервирај за се и сешто,тоа ќе ти влијае и на имунитет и на целиот исход!Ако имало некоја поголема промена ќе пишувало на папот.Ова е мала промена што може и да ја нема и за тоа секако нема терапија и лек,не дека не се лечи туку не даваат терапија,само повеќе витамини,поздрав живот и помалку стрес.А имам слушнато и дека бременоста е најдобар лек за цин [sm=smiley1.gif] па среќно!!




hela -> RE: ХПВ вирус (27.4.2013 1:41:36)

Здраво, нова сум на форумов ама си имам голема мака - 8 месеци имам гениталните брадавици.
Сакам да ве прасам дали некоја знае несто за крем ПАПИЛОМА? Докторот ми реце дека некои жени се отстрани брадавици со овој крем. Крем е од Србија, но јас не знам каде можам да најдам. Bе молам за помош!




masa -> RE: ХПВ вирус (27.4.2013 17:25:19)

Обично докторите знаат каде може да се најдат такви лекови,или распрашај се по приватните аптеки,најчесто во оние помалите има такви лекови од други држави,од Бугарија,Грција,може и ова да го има или ќе може да ти го донесат.Ти посакувам што поскоро излекуање!




zansen -> RE: ХПВ вирус (27.4.2013 20:26:07)

jas primav biobram po 1 gram dnevno i mnogu go pojacav imunetot samo se mnogu skapi mesecno kostaat okolu 9000 denari i vitamin c od 1000 mg a mislam deka za biobram ima prestavnistvo vo sofija i se na pola cena od mk mene mi gi preporaca doktorka od klinika za ginekologija gi primav okolu 3 meseci e dozata pozzzz




masa -> RE: ХПВ вирус (28.4.2013 12:21:44)

I zansen se izgubi li hpv?




AUMAMA -> RE: ХПВ вирус (9.5.2013 3:24:36)

Vcera go poracav kremot PApiloma od Srbija. Mi kazaa deka imaat pretstavnik vo Mk i deka go dostavuvaat na vrata i togas se plaka, 13.6 evra plus postarina- ne znam kolku.
Eve ja stranata:

ulmo-prodavnice.shopmania.biz/info/kako-kupovati

Ke go probam pa ke kazam iskustvo




merilin -> RE: ХПВ вирус (30.5.2013 23:09:22)

Zdravo RR
Sakav a go spodelam moeto iskustvo.Pravev za prvpat Pap test I plus onoj za HPV cisto onaka da bidam mirna no izleze deka nema da sum mirna...doktorkata mi se javi I mi veli rezulatite ne se bas dobri ama ne se ni bas losi ...se isplasiv strsno...mi veli pronajden e hpv virusot no mi veli ne sesekiraj mlada si so tek na vreme ke mine I so redovni papatestovi...vo megjuvreme treba da odam za kolposkopija za da videle kolku e ostetuvanjeto...srce me fakja za nekoja nedela ke zakazam I ke odam...zam deka sekoj za sebe si e posebna prikazna no sakav da spodelam...pozdrav




sandriana RR -> RE: ХПВ вирус (31.5.2013 9:54:02)

merlin, штом ти е потврден ХПВ, би требало да ти направат и типизација, да одредат од која група на ризик е истиот, па и да ти даде совет за зајакнување на имунитет. Во ред е колпоскопија, која ќе биде и репер за евентуална интервенција или за споредба при наредна контрола, но сепак многу е важно да знаеш кој тип на ХПВ имаш.




merilin -> RE: ХПВ вирус (31.5.2013 15:08:39)

A sakav da prasam za tipizacija...dali isto se zema bris....dali se ceka rezultati kako za papa testot...na koj nacin se utvrduva vidot....se nadevame na dobri rezultati...




sandriana RR -> RE: ХПВ вирус (31.5.2013 15:21:09)

За да се изврши типизација, се зема нов брис и обично типизацијата се прави во МАНУ. Нормално, се чека за разултат (не знам колку точно, одамна беше јас кога правев). Типот може да биде нискоризичен, од среден ризик или високоризичен. Соодветно на типот на ХПВ, ќе ти одредат дали треба да се прима терапија, или да се презема интервенција. Ти кажаа ли дали имаш ЦИН (раничка на матката)?




merilin -> RE: ХПВ вирус (31.5.2013 17:31:35)

Ne mI rekoa za nikakva ranicka...mi rece samo ne e mnogu strasen testot...niti mi spomna tipizacija mi rece samo za kolposkopija da me gledat pod mikroskop da videle kolkavo bilo ostetuvanjeto....taka nesto...inaku ne ziveam vo makedonija vo amerika sum I bev kaj privatna doktorka od srbijaireba da odam na kolposkopija pa da vidime sto ponatamu...ti blagodaram




Snowhite RR -> RE: ХПВ вирус (1.6.2013 0:12:48)

јас стварно не знам што се случува на секоја втора жена и дијагностицираат ХПВ. Бесплатен пап тест, а на него сите имаат ХПВ, после кој следи типизација која не е бесплатна туку чини 3000 ден(така мислам), на која во 90% се испоставува дека нема ни ХПВ ни ништо. Ќе почнам да мислам дека и од ова пари прават. И сега не знам дали да одам да правам повторно ПАП тест, зашто на тој во бременост и кај мене се појави вирусот[sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>