|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинки во бременоста
3.1.2014 23:34:54   
Mimi33
Да да само природно пошто ми е страв да користам антибиотици а и докторите не ги препорачуваат....Чајче,лимонче,овошје.....Па фала богу подобра сум...Фала ви на поддршката и советите....user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Настинки во бременоста
4.1.2014 20:59:05   
Stefanija Stefi
Друштво, и јас со една дилема...
Веќе сум почеток на 10 ГН и ова време и кај мене предизвика тегоби. Синоќа во спиењето се будев со суво грло и кашлав мнооогу. Не знаев што да преземам и прскав АНГАЛ спреј на грлото - тоа што и претходно користев при вакви проблеми, посебно во текот на ноќта.
Така се смири грлото и заспав...денес сум со чаеви, лимон, мед... ама ме мачи мислата да не не требаше да прсна Ангал ноќеска?????
Ваше мислење, совет???
Утеха?
user posted image

< Поракaта ја уредил Stefanija Stefi -- 4.1.2014 21:00:12 >

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Настинки во бременоста
5.1.2014 4:18:49   
Goddess*
Na samoto upatstvo shto pishuva?Jas sum skeptik za koristenje vakvi preparati koga se raboti pogotovo za bremenost.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.1.2014 10:55:30 >

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Настинки во бременоста
5.1.2014 10:59:43   
Felly RR
Stefanija Stefi, мислам дека нема потреба за грижа. Штом само еднаш си прснала, и плус дејството е локално. Сепак за понатаму, консултирај се со лекар кој ќе ти каже што е најдобро да земаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Настинки во бременоста
8.2.2014 10:13:51   
JasminaAngela
Zdravo! Ve molam za malku pomos so iskustvo! Bev nastinata i imav temperatura 38.3 max ama nie eagiravme veke i na 38 so paracetamol bev na pregled kaj maticniot i toj mi kaza strasna vest deka mozo e zzaradi temperaturata 38.3 da ima ostetuvanje na mozokot i na nervite a bebeto ama ne moralo da znaci inace sum 18 nedela i sum na pregled pak po 2 nedeli radi sigurnost. Ve molam azete mi od nekakvi iskustva vasi ili na vasi prijatelki kako bilo i dali imalo navistina nekakvo ostetuvanje bideki do naredniot pregled ke poludam user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Настинки во бременоста
8.2.2014 10:38:37   
JasminaAngela
I da prasam vo vrska so pogornata poraka dali ako ne daj Boze ima nesto bebeto ke mozam odma da odam da se porodam zatoa sto ne sakam moeto dete da go gledaat od strana i da se plasat od nego sigurno ke ima nekoja maana ako ima ostetuvanje

(Одговор на членот JasminaAngela)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Настинки во бременоста
8.2.2014 14:09:52   
sandriana RR
Jasmina, јас лично мислам дека докторот малку претерал...и дека нема место за паника...38 температура не е некоја страшна за такви последици.
Досега немам слушнато за ваков случај, искрено...бар не во ваква ситуација, со Тт 38 user posted image


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот JasminaAngela)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Настинки во бременоста
8.2.2014 14:16:38   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Jasmina, јас лично мислам дека докторот малку претерал...и дека нема место за паника...38 температура не е некоја страшна за такви последици.
Досега немам слушнато за ваков случај, искрено...бар не во ваква ситуација, со Тт 38 user posted image


А еве прочитај ја и оваа статија за да се смириш малку.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Настинки во бременоста
8.2.2014 14:55:31   
LARA83
JamınaAngela незнам кој е тој доктор што може такво нешто да и каже на една идна мајка али и ти малце постабилно размислувај и не налегнувај веднаш на провокации, барем од моето искуство до 38 температура и не ја сметаат за температура во бременоста , т.е. ја сметаат како граница од кога треба да се пие некој лек или антибиотик и сл. со цел да се намали , не викам дека не е опасно можно е да има компликации али до сега вака изречно не сум чула , и јас бев болна со температура и се трудев со оцет, алкохол, туширања да ја регулирам температурата да не оди нагоре , во исто време пиев и парацетамол и тоа траеше една недела.

а што се однесува до т.н. пораѓај во случајот ќе биде абортус кој легално не сум сигурна до која недела можеш да го направиш,

само позитивно и гледај температурата да ја одржуваш до 38 да не се качи нагоре и btw еден поздрав до такозваниот доктор

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Настинки во бременоста
9.2.2014 10:46:32   
Felly RR
ЈасминаАнгела, и јас ќе се согласам со другите членки дека 38 Т воопшто не е страшна.Во вакви случаи се што ќе ти каже матичниот лекар, примај го со мала резерва, и консултирај се со твојот гинеколог. Според мене матичниот лекар и нема толку искуство за да ти објасни се точно, за во вакви ситуации. Затоа не чекај до нареден преглед, за да бидеш смирена контактирај го по телефон.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Настинки во бременоста
9.2.2014 12:00:50   
cacisk
Девојки јас веќе 2 ден примам Лендацин венски заедно со Аналгин и Дексаметазон, бидејки плуќата ми е лом. Треба 3 дена да ги примам инфузиите. Инаку сум 23+2. Дали е многу страшен Лендацинот во бременоста. И јас не сакав да ги примам ама со Ампицилин не ми поминуваше.
Ве молам за ваше мислење бидејќи стварно сум хаос.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Настинки во бременоста
19.2.2014 23:18:02   
petra27
Ajde i jas da se pozalam....me fati nekoja jaka nastinka...2 dena imav t 38...ja simnuvav so paracetamol...me bolese celo telo...i eve sefa sum zatnata i kaslam kako luda..a nesmeam da se napregam zaradi serklazot....inace sum 21 nedela...pijam cajcinja so limun...pregoren seker...caj od leneno seme....vo momentov imam staveno rakja i temjanna gradi....i edvaj cekam da mi pomineee

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Настинки во бременоста
20.2.2014 0:06:10   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: луничка

здраво мамички ... јас сум во осма недела од бременост, немам гадење и повракање, но затоа ме фати некоја страшна настинка, а може и грипот со температури, кивање и затнат нос...пијам парацетамол и не ми помага околу темпратурата ... дали некој имал сличен проблем како мојот...? колку темпратурата може да му наштети на бебето?user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Дозволено е само парацетамол,чаеви,лимон ..... внимавај да некачиш температура повеќе доколку се случи оди на лекар на консултации.Покачена температура во бременост не е нешто што е во ред



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Настинки во бременоста
20.2.2014 9:11:06   
vezilka RR
И јас пак сум лом, кашлам, бувтам, мани друго и температура имам. На коплу време можам да го пијам парацетамолов?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Настинки во бременоста
20.2.2014 10:15:38   
sandriana RR
Нека те зирне доктор Везилке, не земај на своја рака. Иако веќе си во подмината бременост, можеби ќе треба и антибиотик да примиш.
Јас пред 2 недели кога бев за никаде, поминав само со лимони и чаеви, бидејки немав Тт ниту спуштен секрет на плуќа. Но ако тебе не ти се симнува Тт, нека те види доктор. И бргу нека ти мине.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Настинки во бременоста
20.2.2014 20:58:09   
луничка
добро е денеска малку температурата ми се намали само уште носот се надевам дека се ке биде во ред

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Настинки во бременоста
21.2.2014 9:22:45   
sandriana RR
За затнат нос мене ми помогна инхалација со солена вода и магдонос. За 2 дена ми го исчисти секретот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот луничка)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Настинки во бременоста
1.3.2014 17:59:08   
vezilka RR
Прошлата недела мислам дека едвај ја преживеав. Сум била јас настината и грипосана, ама вакво нешто не сум доживеала. Скроз бев затната, ништо не ми помагаше, море инхалации со капки, со солен раствор и се што слушнав и прочитав. Испив толку чаеви колку што сум испила вкупно во последниве 5 години. На Баба Рада сите лекови за настинки ги пробав. И ништо, ни малку не ми попушти настинката, туку напротив, кашлицата ми се појачуваше. Почнав тахикардии да добивам од што бев затната и се гушев. И така 8 дена. Докторката цело време ми викаше ништо не ти е, нема ништо на плуќа. Осмиот ден почнаа градите да ме болат од кашлање, а тоа кутро бебе внатре се испреврте од кашлањето. На крај осмиот ден ми препиша антибиотик, алмацин, и после втората капсула осетив подобрување. Од носот почнав да вадам чудесии. Ослабев три кила за осум дена. Денес веќе сум подобра. Богами после ова искуство би рекла дека настинките во бременост не се воопшто наивна работа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Настинки во бременоста
8.3.2015 12:55:29   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dothy

Zenski pomos, nemozev da najdam team za nastinki vo bremenost pa resiv da se obratam tuka, ako treba prefrlete me vo druga tema. 21 Ned sum, nastinata epten. Smeam li rinostop, strepsils I neshto slicno? Vit C vekje oddamna pijam 1000..Fala Vi odnapred



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Настинки во бременоста
8.3.2015 13:06:50   
Felly RR
Dothy, за риностоп не знам дали се дозволени во бременоста, ако имаш упатство прочитај што пишува внатре, но најдобро да се консултираш со лекар. Стрепсилс мислам дека се дозволени.
Ако си ептен настината секако има и антибиотици кои се дозволени во бременоста.
И јас еве од вчера сум малку поднастината, сабајле ме гребеше грлото, па после еден чај, и прополис малку (мислма дека и тој е дозволен во бременоста) ми помина грлото, ама и мене носот ми е затнат, па го зедов од М спрејчето Синомарин, тоа е само морска вода, исто дозволено, си направив и пилешка супа, па се надевам ќе се оправам за брзо.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Настинки во бременоста
17.3.2015 13:09:31   
Felly RR
Доthy,како си , се надевам настинката помина.
Јас да си пишам, синомаринот на М го потрошив цел, па си зедов Аквамарис, ама еве речиси 10 дена и носот сеуште ми е затнат, а имам е секрет. Вчера бев кај матичната - направив и крвна слика, леукоцитите ми се покачени 15, но во бременоста се толерирало и до 12, па не е многу, се мислеше дали да ми дава антибиотик или не, па на крај ми пиша Оспен, но сепак да видам ден-два дали ќе има подобрување, ако нема да ги почнам. Ама еве денес ме наболува на десниот образ, под окото, па си велам може ми се и синусите воспалени, и ако е вака и утре, ќе почнам да го пијам оспенотuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Настинки во бременоста
17.3.2015 14:21:11   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura

Felly RR, докторот ми рече слободно оперил капки, не е толку страшно. Сепак делуваат локално. Јас страдам цел живот од болни синуси, а имам и хроничен ринитис (постојано затнат нос, поради искривување) и често користам капки за нос. Не помагаат солените капки и аква марис. Со години користам капки, сега гледам да ги намалам, но со болештијава што ме закачи...Читав многу за капките за нос, нема никакви конкретни студии кои зборуваат за оштетување на плодот. Зборував и со докторите, и тие велат дека не може да не дишеме, ни треба воздух и на нас трудниците...Значи, во овој случај на настинка, стави слободно капки (можеш и детски), но ете не претерувај.
Инаку, јас од вчера пијам цефалексин, зашто температурата почна да ми се качува, а имав и напади на кашлица. Од дете се немам вака разболено. Денеска ми е подобро, немам температура, и тоа е добро. Едвај чекам да ми помине и да одам да си го видам бебето на ехо...Бидете добри, и чувајте се девојки


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

A sto pies za kaslicata?
I jas si go zarabotiv gripot i fativ i bronhit piev hikoncil a za kaslicata samo sirup od islandski lishaj i toa stiktno samo od Jadran.Zamenata na mojata maticna prvo mi dade slezogal posle ovaa koga vide mi rece nikako za trudnici samo ova i navistina epten mi pomogna.Isto i inhalaciite.Mozete i so toa da probate



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Настинки во бременоста
17.3.2015 14:47:46   
Azzura
Felly RR за кашлицата ми рекоа докториве да земам сируп Хербион или Аписируп. Јас го земав Хербион за сува кашлица со исландски лишај, ама толку ми беше страв да го пијам, ми се тресеше раката кога ставав во лажица..Се плашев дека не знам како делуваат тие билките. Јас кога не сум била бремена, а ме фаќала кашлица сум пиела сируп Фолкодин, но тој има внатре морфиум и сега никако не смее. А овие со билкиве сите ми се малку чудни. Се сетив и на една докторка од Козле клиника за деца, која за внук ми ни кажа дека кога се пие антибиотик, колку и да се кашла не треба да се зема никаков сируп, зашто антибиотикот ќе си ја заврши својата работа. Само бистри сокови и топли чаеви, супи...И знам на малиот не му даваа сирупи никогаш, само антибиотик и брзо му поминуваше. Затоа и јас сега, еве од антибиотикот ми се смирува, не пијам сирупи. Топли чаеви, прегорен шеќер, витамини, супа...и многу вода

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Настинки во бременоста
20.3.2015 22:54:33   
sandica
I jas da se pozalam! Tret den natinka ama sto da vi kazuvam..mm vika nikogas ne me videl vakva. 22+6 sum i sum za nikade. Duri i maliot go prajam kaj babi za da ne go prefati od mene. Se konsultirav so dr. I mi rece moze rinostop ama samo ednas na den i max. Tri dena. Operil mi rece vo ovoj period slobodno i site inhalacii zosto imaat lokalno dejstvo. Cedeni sokovi se otruv i pastili za.lizenje i ne mi e voopsto podobro denes duri i pocnav da kaslam. Neznam sto da se pravi.....

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Настинки во бременоста
21.3.2015 9:41:07   
Felly RR
Сандица, јас почнав да го пијам Оспенот, и мене ми беше ептен мачно, и долго време ми се развлекуваше настинката, сега веќе има подобрување, ама во понеделник сум кај матичниот гинеколог, баш ќе ја прашам и јас за капки за нос, гледам вие користите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?