трчање со храна (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


mami -> трчање со храна (2.6.2009 11:01:06)

Колку трчате по вашето дете со полна чинија која тој никако да ја изеде?јас од првиот ден кога почна да јаде, го седнувам на едно место(пред да купиме седиште, сега во него јаде) и не го бркам, колку е гладен си знае сам, ако му се јаде седи и јаде, ако не му се јаде почнува да се врти на сите страни и тогаш веќе знам дека е доста...мајка ми никогаш не трчала по нас и секогаш викала- Ако е гладно ке си дојде и ке јаде, и да видите како знае сега по некогаш ако му се јаде да си дојд до седиштето, пробува да се качи и вика- Ам Ам




Anushka -> RE: трчање со храна (2.6.2009 14:06:47)

ke vi raskazam edna slucka:
rabotev vo edna ambasada... na gosti kaj amb. dojdoa bliski so dve mali decinja (2,5 i 1,5). Gospozata najavi deka okolu 13h. treba da rucaat. Im napravi fish fingers, svez morkov isecen na stapcinja, isto takvi krastavici i im sipa sokce vo bebeski casi. Gi sedna vo stolcinja za ranenje. Taman se spremav da sednam jas da i pomognam okolu ednoto, taa mi vika - aj napraj kafe, da pieme na terasa. I si izleze. Decava sami jadea. Mozete da zamislite kako, sto bi rekli Srbi: Pola pije, pola sharcu daje...
najgolemiot del od hranata bese na zemja. Po kafeto, dojde kaj decata: O, darlings, you finnished!
Toa sto posle eden saat bea gladni, toa bese niven problem, a ne na majkata. Moraa da ja cekaat uzinkata.
Posle, nisto, ama bas nisto ne im padna na zemja. Se iscezna vo nivnite usticki.




big_mama817 -> RE: трчање со храна (15.10.2009 10:44:35)

ни јас не практикувам да трчкам по него со чинијата ако е гладен сам ќе дојде да јаде [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




profesorica -> RE: трчање со храна (15.10.2009 11:44:25)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] и дамјан пробува да се качи на неговото столче за хранење.инаку не трчам по него со храната.кога му се јаде си јаде а кога не му се јаде, не бре брате џабе ти е не сака со сила.




evgenija -> RE: трчање со храна (15.10.2009 12:21:31)

Do sega ne sum trcala i ne mi e ni vo plan...ako saka da jade mu vikam- sedni i sednuva kaj i da e i dodeka mu se jade, sedi miren i golta, koga ke e sit stanuva i znae deka nema da mu dozvolam da si igra so hranata, nitu pak ke trcam po nego so cinijata




mother 29 -> RE: трчање со храна (15.10.2009 12:41:24)

e,ne se molevme,ama ne sedevme na stolce...e sega od kako pojde vo gradinka...si sede i doma pocna,tamu red i disciplina.




arh_diz -> RE: трчање со храна (28.11.2011 10:38:01)

Ne praktikuvam trcanje so hrana go sednuvam vo stolceto za hranenje i jade taka.




Bububebe -> RE: трчање со храна (7.12.2011 23:10:12)

Иако имаме проблем со јадењето,повеќе е на млеко.Еден ден јади,цела недела не јади,но никогаш нема да молам,да трчам по неа со јадењето.Исклучиво масата или столчето сеедно служи за јадење и пиење.А по улици ,по паркови ,низ дома да трчам тоа нема шанси




jagodica -> RE: трчање со храна (8.12.2011 1:27:09)

eee kamo da trcav po nea so cinijata ama kaj nas e drug problem nie se krieme duri da jadime ako veke znam deka jadela duri otpoveke i koga sakas da kasnes nesto odma trca aja sega za vtoroto ke vidime ama uste sega se gleda deka nema da bidi po jadenjeto mnogu mnogu [sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: трчање со храна (19.12.2011 19:45:15)

Свекрва ми нон стоп трча по него кога го рани, во летото ајде надвор да јадиш му велеше и надвор го носеше да јади, јас толку се нервирав и еднаш и реков, зошто надвор, се знае каде е местото за јадење, па ми одговори ако не му се јадело ни дома ни надвор немало да јади, и реков ако треба надвор да се јади, тогаш сите да излезиме надвор да јадиме. А сега пред некој ден, го ранев и јас обично го седнувам во неговото столче и масиче и му викам ајде на столчето да си седниш и таа ми вика не, не, остај го овде нека јади, нека се најади, демек на столче немало да јади, е како и викам јас стално го седнувам таму си јади и мм и тој и рече дека ние сакаме да си седи на столче и да јади, а не да трчаме по него со храната




SkCura77 -> RE: трчање со храна (13.1.2012 17:05:08)

Моево уште е мало да трчам по него со храната, ама да не се зарекувам, мислам дека кога ќе се јаде, од маса нема да ми мрдне!!! Здравје Боже! Зошто со внук ми ги гледав тие глупости, тоа е само тормозење, ниту детето е најадено како што треба, ниту има навики и манири на маса, ниту пак другиве што го чувавме можевме нон-стоп да го бркаме со тањирот во рака ниту пак и сега како поголем се научи дека се јаде на маса, туку дај на под, дај пред ТВ, дај пред ПЦ, дај на тераса да гледам долу... Глупости!





Mila mamicka -> RE: трчање со храна (24.11.2014 10:19:36)

Кога и да видев мајки или баби што трчаат со тањирите по децата, во двор, па и на улица, се ветував дека тоа нема да правам. Затоа, уште од некои 7 месеци, кога почнав да го седнувам, го ставав да јаде во столчето за хранење и на ниедно друго место. Кога одевме кај моите, пак, го седнував на фотеља, и до ден денес таму јаде кога сме кај нив. А дома, столчето веќе го кренавме, оти бил голем, и си јаде со нас на маса.




caciana -> RE: трчање со храна (24.11.2014 14:34:26)

И јас се согласувам со тебе.. мразам кога ќе видам мајки и баби како шетаат по улица и го ранат детето. Така детето си игра и сигурна сум дека ни 5% не е нахрането, и плус тоа не е хигиенски.. Поминуваат автомобили , трчаат деца , многу прашина [sm=zmeden.gif] бљак. Затоа најубаво седни го на маса и да „тропни лажицата“ како што вика мајка ми [sm=bravo.gif]




AneLav RR -> RE: трчање со храна (24.11.2014 16:11:50)

И јас сум на ставот дека ако им се јаде ќе јадат на маса и крај.Не може цела куќа лом да се прави кога се знае каде се јаде. И на бабите не им дозволувам да трчаат по нив со тањирите. До пред некое време ги седнував во столче(хранилки) и си знаеја дека таму се јаде. Сега имаат 2,5 години и знаат дека мора да седнат на маса со лигавче да ставиме чаршав и да се јаде. Иначе никогаш ги немам молено за јадење, ниту пак ако не јадат едно веднаш да им дадам друго. Тоа кај мене нема . Или се јаде тоа што е зготвено или нема па макар и две лажички да касне. По нив одам и ги молам само ако се болни, значи кога мораш да ги помолиш малку да им се отвори апетит.




Defne90 RR -> RE: трчање со храна (24.11.2014 23:56:04)

Vo nikoj slucaj trcanje so hrana ne dozvoluvam kaj mene doma.Toa e edna tolku losa navika sto im se stvara na decata i posle e mnogu tesko da ja iskoreni.Se znae se sednuva na masa i se jade.E ponekogas dozvoluvam na kompjuter ama mnogu retko.A inaku so cinijata da odam po niv ni slucajno.Inaku porano bev mnogu popustliva po toa prasanje i dozvoluvav na pogolemiot sin da pravi i da odi bukvalno sto saka dodeka jas odam po nego so cinijata.Za sreke se nauci deka taka ne se jade.So pomaliot si znaev nema ispolnuvanje na hirovi i zelbi i trcanje so cinija po nego.




blond -> RE: трчање со храна (25.11.2014 11:40:17)

Na moeto dete ne mu dozvoluvam da trca so hrana. Se slucuvalo da trcka, pa da zastane da grizne nesto ovosje, da goltne pa da prodolzi da trca. A so hrana vo raka, nema sansi.




MamaKiki -> RE: трчање со храна (30.10.2015 0:44:54)

јас си трчам по детето со храна значи земам пајнче и тој ме носи на сред соба пред тв ако цртанот му се допага тука јадиме ако изгуби интерес лази наоколу и јас со лајчето му давам ама не одма туку ле плапни по минутка пак ке му дадам и така трае подолго ама нешто ке касни, и јас мислев дека нема да трчам ама ситуацијата се смени кога видов дека детево и на година цел ден да не му дадеш јадење не бара цел ден можи на млеко да го помини а тоа воопшто не ми се допага барем вака ке му створам навика за цврста храна колку толку кога ке почни да разбира повеке ке му објаснувам барем за ручекот дека треба сите да јадеме на маса




Страница: [1]