RE: Патување во тек на бременоста! (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Felly RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (27.5.2015 8:50:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dothy

Zenski, Dobro Vi utro. Jas da se iskonsultiram so Vas za mislenje...segabsum 32+1, na 11 Junior odime na odmor do 19ti..vo Greece no tuka poblisku na 320km..mislite deka mozam da sum mirna..veke rezerviravme a nekako panika me fakja kako se priblizuva vremeto...iako so prvoto se porodiv Eden den posle term in, so vtoroto 10 dena pred term in..neznam so ova kako ke bide..1 den pred da zamineme kje so odam na UV da vidam doktorot shto kje me posovetuva..imate li Vie vakvo iskustvo I me interesira Vase mislenje. Pozz





Melanija RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (27.5.2015 14:47:55)

Dothy ако добро пресметав ќе бидеш 34 недела[sm=smiley1.gif] може е ок ако сте со кола, но знаеш дека од одмор малку ќе видиш. Да сте можеле сега крајот на мај најдобро ќе било. Уште сега советувај се не пред тргнување




TeaM -> RE: Патување во тек на бременоста! (30.12.2015 13:01:47)

Zdravo, vo 24 nedela treba da patuvam 860 km so kola vo eden pravec. Patot e voglavno avtopat, mozebi samo 200 mk ne se.

Ama nekako strav me fakja. Ste patuvale li na dalecna relacija vo bremenosta, koga i kako pominavte? Vasi iskustva?




lukajana RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (30.12.2015 22:21:26)

Сум патувала ама кратко, некои 150 км ама ова твоево некако многу бре .Сигурно 10 часа возење со оглед дека си бремена ке мора да внимава тој што ке вози ,не може многу брзо да вози ,незнам мене искрено би ми било тешко да седам на седиште толку долго.
Гледај да се сместш убаво, да ти биде комотно и застанувајте почесто да се размрдаш .
Пиши ни како си поминала




Bea -> RE: Патување во тек на бременоста! (30.12.2015 23:52:51)

Tea, jas letav vo 22 nedela, so menuvanje na let vo dvata pravci + 40 min voz . Fala mu na boga pominav odlicno. Mnogu se mislev dali da odam i mislam nema article na netov sto ne go procitav za patuvanje.
Sekade procitav deka nema zosto da ne se patuva, sekako ako ti e odobreno od ginekologot. Mene togas i mojata doktorka mi odobri, a togas i skriningot kaj Dimcev mi bese, pa i on mi dade zeleno svetlo. Objasnivanjeto od dvajcata bese deka patuvanjeto e poveke stres za majkata, a bebeto ai e zastiteno i ako e se vo red - moze.
Za so kola ne znam, no sekako ke treba da pravite pauza sekoj cas za da protegnes noze, zemi si nekoe pernice za potpora na kicmata i sekako voda, vitamini, uzinki za kasnuvanje po pat.




Kvisko -> RE: Патување во тек на бременоста! (31.12.2015 14:44:11)

Во 24 недела може да ти биде само непријатно и неудобно на толку долг пат. Ќе треба да правите паузи на секој саат до саат и пол за да се раздвижуваш за да немаш отоци. ОБавезно појас правилно врзан (горниот крај меѓу гради, а долниот да се потпира на бутините да не оди преку стомак како што обично се врзува) и многу вода и овошје за освежување со тебе.




TeaM -> RE: Патување во тек на бременоста! (1.2.2016 14:35:47)

Еве помина и патувањето од 860 км со кола :) , ама сепак патот го поделив на 2 дела со преспивање и на одење и на враќање. Инаку се помина ок, правевме чести паузи, на 1 и 30 , така што немав некои тегоби.

Е сега не сум сигурна дали да одам порано на контрола за секој случај, или да се одам на редовната за 2 недели? Искуства?




scared RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (1.2.2016 14:47:02)

Мене ме интересира дали трускањето дали може да влијае лошо на бебето. Јас кај што живеам има доста крпеници, дупки на патот, ма да и останатиот дел од Скопје не е нешто поасален. Гледам да избегнувам да се возам ама сепак имам обврски, идење на лекар и сл.
Читајки по интернет мислењата се поделени, некаде викаат не е препорачливо, некаде дека бебето си е заштитено ама ете после секое возење мисла ми е. [sm=smiley13.gif]




Bea -> RE: Патување во тек на бременоста! (1.2.2016 14:47:20)

Tea, зависи од тебе. Мене ме "јадеше јанѕа", па отидов порано.




TeaM -> RE: Патување во тек на бременоста! (1.2.2016 22:52:55)

Kolku porano otide? :)




Bea -> RE: Патување во тек на бременоста! (1.2.2016 23:19:38)

Не памтам како ми беше закажано, знам дека си дојдов во сабота сабајле, а во вторникот отидов.




Kvisko -> RE: Патување во тек на бременоста! (2.2.2016 11:33:06)

Scared нема ништо да му биде на бебето од труцкање ич без гајле. Трудна си не си болна живеј нормално. Јас сама си возев на работа до влез во 9 месец потоа ме возеа или одев со такси до недела дена пред породување.




sttefi -> RE: Патување во тек на бременоста! (22.2.2016 0:19:12)

Zdravo mamicki jas sum 20 ta nedela i sekoj den patuvam po tri casa dnevno do rabota i nazad, i veke pocnuva mnogu da mi smeta duri i bolki vo stomak imam dodeka se vozam vo avtobus i custvuvam pritisok i napnatost, a na momenti imam i grcevi vo stomak. Na pocetok na bremenost nekolku pati imav krvarenje i do 4ti mesec primav progesteron. Maticniot nisto ne komentira za patvanjeto, ima li nekoj so slicno iskustvo i dali mislite deka e bezbedno i ponatamu da patuvam?




lukajana RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (22.2.2016 18:13:52)

Секако дека не е безбедно ако не ти е удобно и ти причинува нелагодност и болка.
Барај си боледување не може да те одбие плус си имала и крварење ,не смееш многу да се трескаш по патиштата




sttefi -> RE: Патување во тек на бременоста! (22.2.2016 19:43:24)

fala lukijana




SOLE -> RE: Патување во тек на бременоста! (23.2.2016 13:32:03)

Stefi се согласувам со lukijana, а за грчевите консултирај се со доктор но добро е да пиеш магнезиум, јас пијам уште од старт по две апчиња од 250мг а докторот ми рече дека ке си ги пијам до крај, сега влегувам во 27ма недела. Поздрав




lukajana RR -> RE: Патување во тек на бременоста! (29.2.2016 23:46:27)

Последните постови ги префрлив во Боледување во бременоста




alchemist_m -> RE: Патување во тек на бременоста! (17.7.2017 13:37:17)

Zdravo na site [sm=smiley1.gif] Dali ima nekoj iskustvo da spodeli, patuvanje vo peti mesec od bremenost, avionski 16h let [sm=zmeden.gif] Rezerviravme so mojot soprug za meden mesc porano 4 meseci, a vo megjuvreme doznav deka sum bremena. Jas sega za sega dobro se cuvstvuvam, no sepak mi e strav da se resham za takov dolg pat.. Ve molam za vasite iskustva [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]