|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.2.2010 20:56:55   
biljana_ppp
moze li da se stavat kanesten 3 vo 9 mesec,izgleda pak ja imam kandidata?

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.2.2010 21:50:34   
viksa
може да се користи Canesten, мојот гинеколог ме препорача да користам последниот месец а исто така знам дека и мои пријателки користеле во последниот месец. Исто така сум користела и Canesten маст. Но во секој случај ако не си сигурна советувај се со твојот матичен гинеколог

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.2.2010 22:49:02   
***Lide***
i mene pri posledniot pregled miprepisa ginekologot  3 vaginaleti Canesten i mast Canesten pa potoa treba da pojdam na kontrola i mislam deka ne se stetni zosto sepak lekar gi prepisuva 

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.2.2010 14:19:27   
alex_mo
    Цела бременост имав некој исцедон,па незнам какви се вагиналети не ставав.Кога влегов во 9-ти решив ништо да не ставам само со кантарино се мачкав.Се породив супер ,а бебушот ептен чист...значи кандидата или исцедокот не секогаш оставаат траги кај бебето.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.2.2010 14:21:41   
Adrijana
I jas imav kandida i pred bremenosta, i za vreme na bremenosta i segauser posted image , ama i jas se porodiv bez problem, i cuca nemase nisto.

_____________________________



(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.2.2010 14:33:59   
Тања РР
Jaс за време на бременоста имав полипи и раничка на матката па ги третирав со разни вагиналети. Во 5 месец ми открија proteus mirabilis кој го третирав со Poligynax и на контролниот брис се покажа дека е излечен.
Сепак, јас се породив во 31 недела со дијагноза „дефектна постелка“.
Колку едното со другото има врска никој не знаеuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.3.2010 10:42:50   
Cufic
mojot ginekolog ne preporacuva zemanje brisevi vo tekot na bremenosta,samo go sledi plodot na eho i bara redovno krvna slika i urina ,preku urinata se gleda dali postoi nekakva infekcija ili ne.
moite rezultati od krvta i urinata bea dobri i nema da mi zima brisevi vo 12 nedela.
jas dosega nemam nikakvi problemi , nikakov iscedok ili neprijatno cuvstvo na cesanje ili peckanje.
podocna ke go sledi bebeto na 4D i ke ispituva se preku krvta (daunov sindrom i dr.)
brisevi ke zeme po poragajot licno zaradi moja ponatamosna bezbednost.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.3.2010 10:55:22   
Палешка РР
Незнам тоа Cufic, брисеви се земаат во 12-та недела, да се осигура здрав развиток на бебето и во 35, за да биде чист каналот од каде ќе пројде бебето, да не се здобие со инфекции. А за после пораѓајот мало важи, мислам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cufic)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.3.2010 11:01:12   
majka 79
jas nemav nikakvi problemi, no mojot genikolog mi preporaca da stavam kanesten 3 koga ke vlezam vo 9-ti, za da se procisti kanalot za da go zastitime bebenceto. taka i napraviv.
bigejki mn. cesto se javivaat kaj bebenceto bakterii vo oci, nos....koi moze bas da gi dobie pri raganjeto

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.3.2010 11:03:43   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

брисеви се земаат во 12-та недела, да се осигура здрав развиток на бебето и во 35, за да биде чист каналот од каде ќе пројде бебето, да не се здобие со инфекции.


Мене ми замаа брис во 12недела, и сека во 35 пак ќе ми земаат. Имам исцедок, малку, ама толку ми е шубе што не можам да се гледам доле од стомакот, што мислам дека не можам убаво да се измијам. Инаку не чуствувам никакви пецкања и сл., фала богу!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.3.2010 23:09:40   
baby mama
Јас речиси пола бременост имав уреа плазма. Мнооогу тешко се лечи.Незнам матичноит гинеколог ми препишуваше цело време Полигинакс вагиналети и не ми помина, а пак докторов што ме породи некаде во 9-ти месец ми даде да пијам Сумамед,па  Алмацин мислам дека се викаа капсули а Канестен вагиналети и одма исчезна. Секогаш се прашувам зошто матичниот гинеколог не ми ја препиша оваа терапија порано, туку ми земаше секој месец брис за бактеријата кој чинеше 800 денариuser posted image  

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.5.2010 18:26:57   
gricko
jas vcera bev na ginekolog i sum vo 20 nedela od bremenosta.
so beb40 se e vo red,no doktorot rece za cisto procistuvanje da stavam vaginaleti...
imam strav od vakvi raboti i malce mi se neugodni..
dali ima nekoja mast ili ap4inja sto bi mozele da gi zamenat ovie vaginaleti...



_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.5.2010 22:02:14   
lb81
gricko;mislam deka nema potreba da stavas nisto preventivno dokolku se e ok.jas imam uste 20tina dena do raganje i eve sto mi se slucuvase vo tekot na prvite 6 meseci.site rezultati od brisevi i pregledi bea vo red a jas postojano imav nekoe dosadno cesanje bez iscedok samo nekoja nelagodnost dolu. Stavav poveke vidovi vaginaleti i masti posle 3 ot mesec no efekt imase samo 2 ned.i pak pocnuvase isto,prosto da poludis.na kraj neznaev sto da pravam pa okolu 2 meseci postojano pravev promivki prvo so caj od kamilica pa potoa so caj od majcina dusicka pa krajno so rastvorena soda bikarbona.Promivkite gi pravev po 15tina dena so sekoe od niv pa taka mojot problem iscezna.Na site bbremeni prevenivno mu gi preporacuvam ovie promivki zasto i jas ne veruvav ama navistina se efikasni ,osobeno zasto vo bremenost se susela florata dolu

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
12.5.2010 9:47:36   
arh_diz
gricko dokolku ti rekol ginekolog da gi stavas bi trebalo da gi stavas vaginaletite . Sepak sega si bremena moras da mislis i na bebenceto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.6.2010 11:36:46   
Sandric
JAs ke poludam so ovaa kandidauser posted image user posted image
Cela bremenost imam sekret sto na momenti e nepodnosliv i stavam vaginaleti i ke pomine 5-6 dena i posle pak. Stavav i kanesten i betadine i poliginax i od site mi se smiuva ama samo na kratko.
Ne znam sto da pravam , sega sum osmi mesec i kako moze nisto da ne mi pomagauser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.6.2010 11:41:49   
Maca25
Сандрич ако јадеш многу благо, мислам дека би требало да прекинеш се додека не ти се излекува кандидата. Јас имав кандида некаде во 5 месец и ми рекоа да не јадам ништо благо се додека не се излекува.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.6.2010 19:49:42   
jasmina 25
zenski jas uste od pocetokot na bremenosta imam mnogu belo perenje i toa me plasi ponekogas duri me cesa,ne smeam da stavam nisto zosto nemaat pominato tri meseci no sto ako toa mu steti na plodot?edna prijatelka denes abortirase ne se razvival plodot i prestanala srcevata akcija i i rekol deka mozno e od klamidijata imala belo perenje ne mnogu no loso mirisalo kaj mene ne...za edna nedela treba da pravam mikrobioloski pa ke vidime...mnogu se plasam zosto predhodno imav neuspena bremenost isto ne se razvivase plodot ne sakam da se desi pak istoto...za sega se e vo red dobro se razviva i ima srceva akcija no me plasi beloto perenje sto mislite?poz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2010 9:23:29   
Sandric
Jas mislam de si napravis brisevo porano i ako ima nesto podobro da stavas nekoja vaginaletka bez razlika sto si vo rana bremenost odkolku da cekas, posebno ako stanuva zbor za hlamidija.
JAs eve nekolku dena se mijam non stop so kamiloca i mnogu mi pomogna , ne me cesa i duri iscedokot e minimalen, a imav uzasen problem so candidata, duri doktorkata se uplasi.
DAj boze da mi pomogne, bo ponedelnik zimam brisevi ,pa ke vidime

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2010 13:34:26   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

JAs ke poludam so ovaa kandidauser posted image user posted image
Cela bremenost imam sekret sto na momenti e nepodnosliv i stavam vaginaleti i ke pomine 5-6 dena i posle pak. Stavav i kanesten i betadine i poliginax i od site mi se smiuva ama samo na kratko.
Ne znam sto da pravam , sega sum osmi mesec i kako moze nisto da ne mi pomagauser posted image

и јас цела бременост ја поминав со вагиналети иплус апстиненција од секс и пак ништо секретот беше присутен нонстоп но за среќа немаше последици кај бебето


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.6.2010 14:07:31   
Merlin
Eve me i mene so nekakov iscedok, ne me cesa ne mi e nisto tuku samo mi gi vlazni gakite i toa mnogu me nervira. Ima nekoja bleda boja i ne e gust, ne mirisa, a lekarot ubavo go vide i rece se e cisto. Pa sega kako so ke kaze taka ke pravam, ke vidime so ke pokazat brisevite koi ke gi pravam ponatamu. Jas sakav sega ama doktorot insistirase da bide pokasno.
Se nadevam ne e nisto strasno.
Pozdrav

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.6.2010 14:11:05   
Anushka
Мерлин, тоа е вообичаен исцедок кај трудниците. Често креваме паника да не е плодовата вода, да не истекува таа по малку. Но, ако веќе си била на преглед и не е тоа, не се секирај.

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.6.2010 14:13:45   
Merlin
Lele anuska bas taka si pomisliv ama posle pregledot. Do pregledot ne mislev nisto, me pregleda i na eho i vaginalno mi rece matkata e zatvorena. Arno ama za iscedokov ne go doslusnav ubavo, sreka mm bese so mene pa toj slusnal deka e normalno. Ama jas posle pregledot trista gluposti pomisliv. Sigurno ako bilo plodova voda ke videl doktorot.


(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.6.2010 19:16:54   
Anonimen
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

Јуле ништо не е страшно сите во бременоста ја имаат кандидата.И јас пред 10 дена имав сличен проблем.Ама овие Polyginax се чисто промашување.Мене ништо не ми помогнаа,а не се евтини.Тогаш др ми препиша Нистатин 7 вагиналети па пауза па после на 2-3 дена останатите.Коштаат 20 ден на рецепт ,а супер ми е .Сега за сега сум ОК


Zdravo imam 19 god-6god probelemi so belopranje pred 1mes napravivi mikrobioloski i pap test nemase nisto koristev albothil i kanesten no bez efekt, na edna internet strana ja prasav doktorkata za mojot problem i mi gi preporaca tokmu ovie Polyginax seuste gi nemam zemeno me interesira dali kaj tebe imase podobruvanje barem izvesen period i ako moze da mi kazes kolku pari se.
Ti blagodaram odnapred.

< Поракaта ја уредил Тања -- 26.6.2010 19:40:23 >

(Одговор на членот alex_mo)
  Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.6.2010 8:14:27   
arh_diz
Anonimen jas bi ti preporacala nisto da nezemas na svoja raka. Dokolku ne si sigurno vo tvojot ginekolog pobaraj vtoro mislenje. Sekoe telo e razlicno i lekot moze da ima kontarefekt

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.6.2010 18:37:12   
Sandric
Pak mi se pojaca kandidavauser posted image
Preeska si kupiv kansten pa da pocnam od vecer uste edna tura, se nadevam posledna pred poragajuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?