|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:05:58   
mami
па и не баш...јас имав кандида и ја лечев, и пак ми се појави и пак ја лечев..неколку пати, јас си ја имам постојано и мислам дека не е опаасна по бебето, плус ти ке одиш на царски? колку што разбрав бидејки нели ке ја прекинуваш бременоста порано или со провокации ке биде тоа?за да бидеш помирна неколку дена пред породувањето ставај од вагиналетите кои ке ти ги препише гинекологот барем малку да ја потсмириш ако веке не поминува

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:10:12   
Bile
mami vo pravo si ke odam uste denes da zemam vaginaleti da mi prepise ginekologot a toa kako ke me poragaat neznam ama iskreno se nadevam na carski bidejki i taka bese zbor celo vreme pa ke vidime
vo sekoj slucaj blagodaram na odgovorot

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:25:12   
karla
E devojki, i jas poslednive mesec-dva imam postojan problem so iscedok koj nitu predizvikuva cesanje nitu ima neprijatna mirizba a sto e najnteresno nemam ni kandida ili nesto sl. Dr veli deka e normalno i deka nema mesto za panika pa ke go poslusam.
Drugo sto sakav da pisam e deka na pocetokot od bremenosta na mikrobioloskite brisevi mi bese dijagnosticirana ureaplazma i od podatocite sto gi procitav na Net za nea bev shokirana. So dr gi probavme site antibiotici i vaginaleti ama nisto od toa ne pomogna, se do momentot dodeka ne otidov kaj Dr. Dzikov (geneticar koj ima okolu 70-80god) i mi preporaca premackuvanje so Gentiana viollet. Iskreno se nadevam deka nikoj nema da ima potreba od ova ama dokolku i nekoja druga ima maka so ureaplazma ili bilo koja druga infekcija veruvajte mi ova e lekot. Malku e neprijatna bidejki jai bojadisuva dolnata obleka violetovo, no se ke zaboravite koga ke go vidite negativniot rezultat. Uste ednas ke potenciram, se nadevam deka na nikoj nema da mu pritreba ova ama dodeka se "truete" so antibiotici mislam deka e podobro ova da go imate predvid.
pozdrav

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:25:59   
Еца
Биле убаво ти кажа мами, јас до последен момент мислев дека ќе бидам природно и немав никакви инфекции, но една моја пријателка, аптекарка ми рече, кога ке влезеш во девети стави си канестен вагиналетки и не му се секирај.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:28:02   
Bile
jas imav problem so ureoplazma i se lecev so eritromicin 2 paketcinja lel sega kolku se isplasiv a doktorot vikase deka ke bide se vo red

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:44:06   
karla
Bile prvata terapija mi bese so eritromicin 20 dena. Bukvalno se otruv, a za reakcijata na zeludnikot na tolku antibiotici podobro i da ne ti zboruvam. Bidejki nemase nikakvo podobruvanje dr. mi preporaca terapija 14 dena vaginaleti Betadine i plus edni drugi uste pojaki antibiotici prepisani spored antibakteriogramot. I od taa terapija nisto. Se do momentot dodeka ne pocnav so premackuvanje na sekoi 2-3 dena vo rok od 2-2.5 nedeli so Gentiana violet (premackuvanjeto go pravi dr.) Vednas posle zavrsetokot so ovaa terapija brisot bese negativen, a i vo 36 nedela koga go povtorivme povtorno bese negativen znaci infekcijata ne se vratila i sega relaksirano si go cekame bebcheto.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:45:39   
karla
i uste nesto, izvini navistina ne sakav da te plasam, se nadevam deka se ke bide vo red i deka nema da go imas mojot problem.
Pozdrav

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.8.2009 14:54:50   
mami
Биле и јас сум приметила дека од тоа виолетовото ми поминува побрзо кандидата, па сега докторот прво со тоа ме мачка па дури после ми дава таблети

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.8.2009 22:59:18   
Bile
Jas povtorno ja lecev candidata i se nadevam deka sum ja izlecila samo me cudi toa sto imam iscedok koj ne e obilen kako sto bese i uste edna rabota sega pri odnos ( so maz mi se pocastivme ednas bidejki od problemi ni e preku glava) nemam problem znaci iscedokot si e malku i bilo normalno za ovoj period od bremenosta a od druga strana kaj maz mi nema nikakvi reakcii(znaete na sto mislam). Zatoa iskreno se andevam deka sum ja izlecila.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.10.2009 18:53:59   
Jule
Denes bev na pregled,doktorot trebase da mi zeme bris bidejki imav pozitivna ureoplazma(primav za toa "Polyginax")...megutoa doktorot duri se iznenadi koga vide deka imam kandida vo golema kolicina sto mene mnogu me isplasi....go frli brisot sto go zede i mi prepisa 2 dozi od "Kanesten 3",i plus kapsuli "Lactogyn".
I za edna nedela treba da odam na pregled.....ni jas samata ne znam kako ke ja pominam ovaa nedela ...mnogu mi e strav....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.10.2009 0:44:06   
alex_mo
   Јуле ништо не е страшно сите во бременоста ја имаат кандидата.И јас пред 10 дена имав сличен проблем.Ама овие Polyginax се чисто промашување.Мене ништо не ми помогнаа,а не се евтини.Тогаш др ми препиша Нистатин 7 вагиналети па пауза па после на 2-3 дена останатите.Коштаат 20 ден на рецепт ,а супер ми е .Сега за сега сум ОК

(Одговор на членот Jule)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.10.2009 9:40:32   
mis.
И јас имав кандида во почетокот на бременоста.Всушност и не знаев дека е тоа додека не отидов на гинеколог(ми беше прв патuser posted image да ја имам)И бидејќи бев на почеток од бременоста не сакаше да ми дава никаква терапија и ме измиваше со некакво мастило сино на секој 3 дена и ми помина.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.10.2009 9:56:25   
mami
и мене само тоа синото мастило ми помага, никакви вагиналети ни ништо...
а за во бременоста е нормална појава кандидата, не се секирај Јуле, ке помине брзо

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 19:03:53   
biljana16
Mene mojot genikolog nikogas me nema pregledano vaginalno. Mi napravi ispituvanja samo preku krvta i tolku. Sega mu kazav deka imam neprijaten miris i mi dade nekoja krema vaginalna inaku rece deka ne e pozelno da me pregleda vaginalno. Pozdrav.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 19:10:41   
Палешка РР
билјана16 се чудам зошто така? Па на сите нас ни земаа брис, еднаш на почетокот на бременоста, еднаш при крајот. Нема никаква опасност и незнам како може да ти препише крем на невидено user posted image
Можеби не е ништо, но за секоја сигурност направи испитувања на брис, макар и кај друг доктор.

user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 19:15:13   
biljana16
Izgleda ne mi napravi vaginalni ispituvanja zatoa sto imam placetova previa pa se plasi. Ispituvanjata za klamedia i site drugi na pocetokot mi gi napravi preku krvta a ne vaginalno a sega neznam za vo 35 nedela sto ke rece na naredniot pregled.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 21:06:54   
ananikol
Vo Holandija  e malku poinaku od kaj nas i mislam deka sistemot kaj nas e podobar,zatoa sto doolku bremenosta e vo red,se odi kaj babicai taa vi ja vodi bremenosta  i taa ve poraga.Zavisno od toa kade sakate doma ili na bolnica a do duse i kakvi uslovi od osiguranjeto imate,ako nemate dobro osiguranje babicata ke dojdi doma da ve poraga....
Ultalzvucni pregledi 3.Prvit na pocetokot na bremenosta-utvrdudanje.Vtorioit  -20 nedela i tretiot predporagaj.
Jas dosega imav 6 ama imav problemi so krvarenje(sega,fala bogu e se vo red) pa taka vidov ginekolog vo bremenostauser posted image .I  bidejki imam iscedok za koj citam ovde deka site zemaat nekoi lekarstva,mene mi bese receno deka vo tekot na bremenosta takvi sekreti se normalna pojava.A i nikakov bris dosega ne mi e zemen.
Kolku porazlicno od kaj nas,koj znae so e podobro...mada kontrolite nikogas ne se na odmet

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 21:17:25   
Maria
Mene na pocetokot mi zemase ginekologot bris i sega verojatno 35ta nedela koga ke odam pak ke mi zeme bris,takov zakon imalo sega,dodeka vo prvata bremenost pred tri godini go nemase ova.Prviot bris bese vo red iako imav iscedok i neprijatna mirizba.Mi bese mnogu strav,no sega ne mi e za vtoriov bris.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.12.2009 21:17:54   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Vo Holandija  e malku poinaku od kaj nas i mislam deka sistemot kaj nas e podobar,zatoa sto doolku bremenosta e vo red,se odi kaj babicai taa vi ja vodi bremenosta  i taa ve poraga.Zavisno od toa kade sakate doma ili na bolnica a do duse i kakvi uslovi od osiguranjeto imate,ako nemate dobro osiguranje babicata ke dojdi doma da ve poraga....
Ultalzvucni pregledi 3.Prvit na pocetokot na bremenosta-utvrdudanje.Vtorioit  -20 nedela i tretiot predporagaj.
Jas dosega imav 6 ama imav problemi so krvarenje(sega,fala bogu e se vo red) pa taka vidov ginekolog vo bremenostauser posted image .I  bidejki imam iscedok za koj citam ovde deka site zemaat nekoi lekarstva,mene mi bese receno deka vo tekot na bremenosta takvi sekreti se normalna pojava.A i nikakov bris dosega ne mi e zemen.
Kolku porazlicno od kaj nas,koj znae so e podobro...mada kontrolite nikogas ne se na odmet


lele anankol vo pravo si st vikas deka sistemot vo Makedonija e podobar koga se raboti za vodenje na bremenosta.Eve jas ziveam vo Srbija veruvaj mi sekoja vtora nedela na ultrazvuk bev.Sekoja vtora nedela krv i mokraca.Jas bev super trudnica nemav nikakvi problemi sem sto ednas mi se pojavi na urinokulturata nekoja bakterija i so vaginaleti 7 kom ja sredivme, no mojov ginekolog na se sto mozese drzavno da me prati segde odev.Bev duri i na ekspertniot ultrazvuk 3D vo 6 mesec od bremenosta cisto preventivno i togas doznav deka ke rodam devojce.E samo na 4D ne bev posto nemase potreba se bese vo red.
Ovde nemozam da se pozalam mnoogu dobro se grizat za trudnicite segde preku red i veruvajte mi nisto ni dinar nemam plateno se preku zdravstveno osiguruvanje.I poragajot e bespari.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2009 10:08:38   
Еца
Во текот на бременоста може да дојде до крвавења, инфекции и тогаш мора итно да се реагира. Вагиналните инфекции се најчеста причина за предвремено породување. Вагиналните инфекции мора да се лекуваат навреме. Идните мајки не треба да се плашат дека лекарствата со кои се третира инфекцијата ќе му наштетат на плодот. Вагиналната инфекција е таа што може да му наштети на фетусот и да придонесе да дојде до предвремено породување или до раѓање на дете со вродена инфекција. Лекарствата само може да помогнат. Воопшто, ретко некој лек по 12 недела од бременоста му наштетува на плодот°, истакнува д-р Елизабета Зисовска.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.12.2009 14:52:30   
alex_mo
     Повеќе трудници имаат проблем со вагинални инфекции или зголемен исцедок што е исто така непријатано.Постојано ви е влажно и неудобно,затоа постојано мора да се следи да не дојде до поголема инфекција....Јас постојано го имам тој проблем и посојано се консултирам со др,само што некогаш е и нормално во бременоста,а јас одвај чекам да ми завршат овие проблеми,никогаш сум ги немала. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.12.2009 17:51:52   
Mihaela
Мамички помош!
Дали некоја од вас има искуство со откривање на ЦИН 3 во бременоста и што понатаму.Мојата најдобра другарка која ја сакам најмногу на свет ми сепофали дека е бремена ,за подоцна да ми се довери за проблемот,многу е тажна а јас не знам како да и помогнам

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.12.2009 18:29:27   
Sara
Јас имам слушнато дека има такви случаеви кои ја догурале бременоста до крај, единствениот проблем што би можел да биде е да и се деси предвремено пораѓање но тоа може да се спречи, со мирување цела бременост, редовни контроли, и мноооооогу добар гинеколог - ова последново е најбитно.
Јас имав многу проблематична бременост и да не ми беше мојот доктор достапен 24/7 мислам дека немаше до крај да ја изгурам бременоста.
За тие што имаат цинови хпв се препорачува бременост за да се прочисти организмот.

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.12.2009 19:46:16   
Mihaela
фала ти Сара супер,малку ме утеши,ајде девојки,давајте ми уште искуства

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.12.2009 15:55:29   
alex_mo
       Рингерајки дај помагајте.....Скоро преку цела бременост не сум без секрет..кога помалку ..кога повеќе.....Што не  пробав,какви ли не вагиналети ставав од најевтини до најскапи.Пред 10 дена ставав Канестен и супер м беше.Секрет по некој ден пак се појави ,ама читав дека е нормално посебно во овој период од бременоста (32+) да се зголеми секретот.
    Ама од синока толку многу имам што ми се полнат секојдневните влошки.Изгледа како вагиналета кога истекува кога ке станете од спиење....жолтеникаво...Многу се нервирам...никогаш не сум сува...дајте ми некој совет оти од лекови ми е прекуглава.....а и сигурно во понеделник ке се јавам на лекар...

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?