|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.12.2013 13:16:16   
sonc90
fala mn zenski,jas ubavo rekov-ne znam sto bi pravela bez forumov i navistina e taka...ako ne ste vie jas bi pobudalela od grizi...mnogu,mnogu,mnogu sum vi blagodarna...

(Одговор на членот мама3)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2013 8:52:59   
bebence19
bev kaj maticnata i na naodot od pa-pa testot mi se pronajdseni nekoi kokoidni bakterii i imam vospalenie na grloto od matkata imaat preporacano vaginaletki i toa polygynax, deneska najverojatno ke gi pocnam . Mi rece maticnata deka ne e strasno i deka sledniot PAPA ke go napravime nekade kraj na april pocetok na maj, za da vidime kako da se poroduvam . Dali nekoj ima iskustvo so ovie vaginaleti za vo bremenost? Najdov na internet deka ne se preporacani za trudnici
inaku sum 17 nedela

< Поракaта ја уредил bebence19 -- 30.12.2013 8:55:21 >


_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот мама3)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2013 9:33:34   
vezilka RR
Па точно со.овие вагиналери немам искуство, но, понекогаш докторот прави проценка дали би било подобро да се земе лекот кој инаку не ссе препорачува, или да се седи со состојбата. Твојот доктор смета дека е подобро да го земеш.лекот.. Знам дека инфекциите воб ременост.треба да ае лекуваат.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2013 23:08:51   
marijamajce

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

vaka prvo kazete mi nekoja privatna lab. zaso ne znam kaj da odam i ako znaete kolku otprilika kosta i vtoro veke se konsultirav so ginekologot i mislam deka pola od moite stravovi mi gi zasadi toj (deka bilo mn opasno,deka mozelo sesto da se sluci) a potoa na google razbrav sto podrazbira pod toa sesto zatoa sakav i da znam sto i kolku e opasno vo realniot zivot a ne sprema toa sto go zborat doktorive (sepak neli iskustvoto pred se)...i veke mi dade terapija so eritromicin kapsuli koja ke ja pocnam vecer...lele ke poludam vaka vo neznaenje,ne znam sto da mislam,mira ne me faka a ne smeam niso za smiruvanje da pijam,gotovi mi se nervite zatoa edno golemo VE MOLAM kazete mi koj znae se razbira dali da se nerviram ili sto da pravam? fala mn...da ne e forumov ne znam sto bi pravela

Najubavo da si otiodes sistina klaj nekoj doktor da ti zemat brisevi ja se tamu se pravam, a isto za dobra ja smetam i avicena samo tamu treba maticniot da ti zeme i ti da si gi odneses sama :) I jas da kazam iskustvo od poznanici deka mnogu cesto im naogaaat bakterii kako klamidija ili ureaplazma na bremenive zeni , eve i po forumive go pisuva toa sto mnogu e asiptomatino user posted image nemoze sekoja vtora da gi ima bakteriive neli user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.1.2014 14:55:34   
sonc90
pravev vtori brisevi ama ovoj pat vo avicena i pak se pokaza pozitivno na ureaplasma posle ispieni 2 dozi eritromicin i mi rekoa tamu deka listot od rezultatot treba da go nosam na poragaj...sea sakam da znam sto tocno se pravi na poragaj ili pred poragaj za da se zastiti bebeto?imam procitano za carski rez ama ko sto razbrav se davalo i neso drugo pred poragaj?ako znae nekoja moze li da mi kaze zs malce sum vo zbunka! fala!

(Одговор на членот marijamajce)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
2.2.2014 0:51:58   
Anastasija***
Zdravo mili mamicki :) nova sum vo forumot i mi e milo sto ovde mozes da podeles sekakva maka i problem. deneska vlevam vo 30 nedela i nosam devojcence, no imam mal problem. mi se slucuva posle odenje vo wc da zabelezam po dve tri sitni crveni tocki od krf. bev na ginekolog me vide vaginalno i mi rece deka imam samo mnogu belo pranje pa mi prepisa neopenotran forte, ne me plasi belovo pranje no me plasat damkite od krf. Dali nekoja od vas imala slicen problem i sto moze da znaci. Ve molam pomognete mi zagrizena sum mnogu :(

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
2.2.2014 13:40:16   
sandriana RR
Анастасија**, добредојде на форумов, пред се user posted image
Со лесно да си ја дотуркаш бременоста.
А за точките крв- јас би побарала и второ мислење - или контролни брисеви, за секој случај. Може грлото на матката да е преосетливо, но сепак, крв не е нормална појава. Ако имаш можност, консултирај се и со друг доктор, не е на одмет.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Anastasija***)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
14.2.2014 11:04:51   
nataly86
РР Ве молам за совет.....
бремена сум 9 недела со ИВФ и од сношти ми се јави некоја нелагодност во внатрешноста на вагината како тапа болка и ептен зачестено мокрење пропратено со болка...симптомите ми упатуваат на цисит но несакам никаков антибиотик да примам....

Од друга страна има хематом и крварење кое се наоѓа под постелката и затоа треба строго да мирувам....од друга страна утрогестан примам веке 9 недели а од пред некој ден навечер и кринон гел..дали е можно ова да е некоја нивна реакција или класичен цистит????

ве молам за совет

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.3.2014 12:25:28   
vezilka RR
Јас уште мака мачам со кандидата. Ту ќе се повлече, ту ќе се појави. Сега ја прочитав статијава за лукот и кандидата. Хи, хи, стварно малку е језива. Ајде кој прв ќе ја проба user posted image

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.4.2014 9:06:05   
nina
Леле таа досадна ккандида уште мака мачам мислам дека цела бременост ја лечам user posted image , сега прочитав и јас за лукот ама некако ми е страв дека сум 26та недела ми е шубе ајде здравје сега ако ја излечам па после порагај прво појавување ке пробам user posted image иначе мислев дека не е толку страшна кандидата ама најверојатно ми го скратува грлото на матката (сумља матичната дека ми се скратува поради неа) па ке видам нареднава недела треба повторно да одам со резултатите и ке ми каже user posted image сеуште не ми рече дека треба постојано да лежам само ми кажа да одмарам кога сум дома така да уште одам на работа ма да работата не ми е тешка ич...(читав за скратено грло на матка во другата тема), само немаше некои информации во смисла што се случува со тоа што треба што не ма да си викам па може и полесен природен порагај ние со пократко грло ке имаме user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.4.2014 0:25:35   
vikichka
Zdravo mamichki...najprvin da vi se pretstavam, nova sum i drago mi e shto mozam da pobaram sovet od vas za problemov shto mi se slucuva.
17 nedela sum bremena, gi zemav denes rezultatite od brisevite i chlamidya mi e pozitivna.
Izbezumena sum i najmalku shto sakam e da my se sluci neshto na bebeto.
Mi dadoa kapsuli eritromicin i vaginaleti eritromici? Ve molam za sovet dokolku nekoja od vas pominala niz toa...
Mnogu mi e stravuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.4.2014 0:48:24   
butterfly1
каде ги правеше мила брисевите? може да не се точни на 90 посто жени во бременост им искача кламидија а пред тоа ја немале малце чудно е
мој совет повтори си ги пак user posted image

(Одговор на членот vikichka)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.4.2014 9:02:24   
vikichka
Mi gi zemaa u MAMA, ali se gledani u Avicena.Eve utee zakazav ushte ednas bris,
I plus preku krv ispituvanja...se plasam zashto pred dve godini ja imavme so maz mi, ali ja lecevme
I toa so mnogu jaki terapii, 21 den...ali posle terapijata godina ipol pravevme kontroli na dva meseci
I nitu ednas ja nemase i zaso bevme sigurni deka ja nema zatoa i se nafativme na bebence...
I bas sea pozitivna????user posted image
..ke poludam zimi se ako pak se pozitivni utre...u sekoj sluxaj fala ti mnogu na podrskata

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.4.2014 23:52:34   
Melanija RR
vikichka има тема Кламидија-скоро неприметна полова болест=ТУКА имаш инфо за брис и испитување преку крв.
Се надевам повторниот брис ќе биде уреден user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vikichka)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.4.2014 0:19:10   
vikichka
Fala ti mnogu Melanija...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.6.2014 14:08:31   
Matea25
Здраво и тука од мене.
На брисевите имав кандида и примав гинодактарин вагиналетки, се излечи. Арно ама после тоа требаше да ставам уште една доза утрогестан, ги завршив но после некој ден најверојатно ми се активираше пак кандидата бидеји имам чешање на моменти на по малку исцедок бел како сирење на гаќите. Докторот ми е на одмор до понеделник па сакав да прашам дали некој има искуство со гинодактарин дали да ги земам пак, да не се случајно штетни или да чекам до понеделник?
Во 17 недела сум :)

< Поракaта ја уредил Matea25 -- 3.6.2014 14:13:12 >

(Одговор на членот vikichka)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.6.2014 15:38:26   
majmunce
vikichka i jas imam clamidija pozitivna 14 nedela i doktorkata mi preporaca eritomicin kapsuli i eritomicin vaginaleti i plus cansen vaginaleta so aplikator vo 8 den istovremeno se leci i mazot mi. Prv pat pravev vakvi ispituvanja i go imam ova pa povtoren bris po 3 nedeli da vidime dali e vo red. Me plasi ovaa bolest na sto doktorkata rece ke se izleci ama ne treba da se zanemaruva. Pisi so ke napravis po povtoren bris.




_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.6.2014 16:24:29   
Melanija RR
Matea25 таков исцедок се јавува од утрогестанот, но ако се појави подоцна по завршување на земање може е кандида.Мој совет немој ништо на своја рака , не е страшно да сочекаш неколу дека и да се консултираш.Кандидата не е нешто што штети.Пробај да намелиш со внесување на млечни производи и јагленохидрати.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.6.2014 13:02:21   
Matea25
Ti blagodaram mila, ke pocekam user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.6.2014 15:13:54   
jasna_sr
zdravo

Jas sum 13 nedela no uste od pocetok na bremenost imam kandida nekade na 7-8 nedela zemav bris i mi se pojavi kandida, mi dadoa polyginax vaginaleti za tri dena i krem polyginax no ne mi pomognaa, sega poslednite 10 dena mnogu me cesa i imam mnogu bel sekret na gakite, narednata nedela ke odam pak za bris, no kako sto ve citam znaci kandidata i ne e mnogu opasna za plodot?Ve molam nekoj so slicno iskustvo da komentira pozzz

(Одговор на членот Matea25)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.6.2014 20:56:06   
luna zivkova
zdravo mamicki
jas sum vo 6 mesec od bremenost, do cetvrti gi napraviv site brisevi i ispituvanja i bev cista, nemav nikakva infekcija, bakterija...sega pred dva tri dena mi se javi nekoj gust cuden vaginalen iscedok, cesanje koe tera na ludilo i crvenilo. denes bev kaj ginekologot i mi kaza samo deka imam gabicna infekcija i deka dolu e mnogu vospaleno, mi dade vaginaleti mycoril i mast antifungol... da se nadevame deka se ke bide vo red... Kako i da e sakav sovet od nekoj sto imal slicen problem so gabicni infekcii, zatoa sto se plasam za bebeto... citav za toa deka moze da mu se prenese infekcijata na nego, na kozata, na ocinjata, deka moze da dovede do predvremeno poraganje i trista strasni nesta...da nemoze mirno da se spie... ve molam za sovet...

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 12:03:35   
sandriana RR
Сите инфекции - бактериски, габични - ако се третираат правилно и навремено, немаат сериозни последици по плодот, така да дополнителни стресови не си создавајте и не се оптоварувајте со мисли.
Инаку, вчера ми стигнаа резултати од брисеви (25та недела), и ме запрепастија и мене - Хламидија присутна. Сеа треба да чекам до следен четврток да ја видам д-рката за да ми даде терапија. Се прашувам само дали да ги повторам брисевите на приватно, до сега во живот сум ја немала оваа инфекција user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 12:37:05   
luna zivkova
sandriana, najverovatno vo bremenosta sme mnogu po podlozni na vakvi infekcii, trista cuda, besovi...kolku da ne si miren . ako se somnevas vo rezultatite podobro povtori gi do sleden cetvrtok uste ednas.
inaku znam deka klamidijata lesno se lekuva so antibiotici i ako pocne da se leci i tretira vednas nemoze da t
i predizvika nekoi poseriozni problemi.
bebeto e bezbedno :)

kaj mene problemot e sto infekcijata mi e utvrdena samo so eden pregled i mi rece doktorot gabicna infekcija i tolku....sto e toa kandida?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 12:47:45   
sandriana RR
..sto e toa kandida?

Кандида е многу честа габична инфекција кај жените. Повеќе можеш да прочиташ ТУКА.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2014 12:48:57   
LoveableMe RR
Luna, за кандида има тема кликни ТУКА. Сандријана, јас не би се зафркавала со кламидијата, така што најдобро ако сакаш провери уште еднаш или земај обавезно терапија. Искуства, занеш за кламидија ТУКА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?