RE: Бактерии кај децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> ДецаПорака


gelce -> RE: Бактерии кај децата (17.3.2011 14:24:49)

zdravo mojot sin ima 4 godini za 6 meseci gi pomina site bakterii vo nos ispivme neznam kolku antibiotici sega ima streptokoka pneumonie vo nose a pijase antibiotik do pred 3 dena za hemofilius influence isto vo nose....posto nema vo momentov simptomi resiv da ne mu davam nisto
blue_blue -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 12:15:49)

Дали некој знае дали има потреба за Streptococcus pneumoniae  во нос да се дава орален антибиотик? Мене матичната ми рече дека за тоа нема потреба, не е некоја бакетрија за паника и да ставам само Citeral капки во ноц измешани со физиолошки раствор и да правам инхалација со гентамицин ампула. Читам на нет, пишува дека ако не си болен не треба да примаш терапија пошто ова е бакетрија која 10 - 40% луѓе ја носат кај себе ама нема никакави симптоми. И кажувам на една пријателка он ми вика - за било каква стрептокока морал да се пие орален антибиотик, моногу биле сите стрептококи страшни, па не знам ти што предизвикувале - те мененгити, те реуматичен артрит, абе не знаете што ми раскажа. Морало да се исчисти. Јас и викам - па може ќе се исчисти и со капкиве, зошто мора орален антибиотик. Она ми вика да сме направеле некој си не знам каков тест од кој се гледало дал ја имало и во крв...и сега не знам стварно што да правам - ме вознемири ....
Maca25 -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 12:40:54)

Streptococcus pneumoniae
- се појавува најчесто кај дечињата во градинка. Нина ја имаше пред некој месец и ја излечивме со Оперил капки во кои имаше гентамицин. 3 дена и на следниот брис ја немаше. 
Maca25 -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 13:11:04)

Сега погледнав и во книшката, пиела и Цефаклор. Бактеријава ја имала не пред некој месец туку некаде во септември кога имаше воспаление и бактерија на окцет, па на брисот и најдоа и во нос Streptococcus pneumoniae.

Saturn -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 15:28:31)

Моите 2 деца (3,5 и 1 год) можеби истовремено имаа 3 бактерии, бидејќи од октомври до нова година имаа бактерии во нос и грло, меѓу кои стрептокока пнеумониае, хемофилус инфлуенца и стрептокока пијогенис. Ги „отрувме “ со антибиотици, според антибиограм давани (и сируп и капки за нос) и не успеавме да ги исчистивме се додека не собравме храброст и не решивме да ги третираме хомеопатски. Не ми се веруваше дека со хомеопатски лек така брзо и така успешно успеаа да се излечат, И конечно НЕГАТИВНИ БРИСЕВИ [sm=bravo.gif] а што е можеби и поважно зајакнат имунитет!
blue_blue -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 15:52:56)

Фала девојки, сега сум уште посигурна дека нема да давам орален антибиотик. Сатурн дај те молам прати ми ПП кај сте биле на хомеопат и дај ми контакт од него /неа, пиши ми дал е и тој/таа доктор.

МАЦА25 абе не добив ПП со твојот број, дај прати ми пак ја шетам книгана у кола за да ти ја дадам веќе една недела
mami2 -> RE: Бактерии кај децата (7.4.2011 16:06:46)

 Во однос на бактериите кај децата на големово на почеток на есента му давав Broncho-vaxom. Mи рекоа дека прави заштита од некои бактерии. По составот кој го пишува тоа се следните: Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae and ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes and viridans, Neisseria catarrhalis.
Прашајте ги педијатрите за овој препарат, кај мене и другаркиве кои го употребуваат за децата има ефект.

mila mama -> RE: Бактерии кај децата (8.7.2011 12:49:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Simonne

Здраво мамички, можеби е глупаво што отворив ваква тема, но моето малечко има три месеци и денес ни откриа ешерихија коли во урина, педијатарот ни рече дека не било ништо страшно и ни даде сирупче Zinnat.
Ме интересира нешто повеќе за оваа бактерија кај бебињата...
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Prvo i osnovno kaj mali bebinja se povtoruva urinokulturata pred da se dade antibiotik, zasto moze da se zagadi primerokot poradi nepravilno zemanje. Primer: treba bebeto dobro da e izmieno pred da se zeme primerokot.


MERUSHKA -> RE: Бактерии кај децата (8.7.2011 22:38:33)

PODOBRO OD ANTIBIOTIK,GI LECI SITE VIDOVI NA BAKTERII,,BRUSNICA,,....CAJ OD BRUSNICA,SVEZA BRUSNICA,ISUSENA......
SE NADEVAMDEKA KE VI POMOGNE I VAS!
ikki -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 0:23:31)

ние денес ги земавме резултатите од микробиологија [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
и во носето и пронајдоа бактерија streptococcus pneumoniae. Утре ке одиме на матичен да видиме што ќе ни кажат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image]
Slagjana -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 8:26:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ikki

во носето и пронајдоа бактерија streptococcus pneumoniae.И ние ја имавме истата бактерија. Пиеше Амоксиклав и стававме капки Рифампицин во носето. За 3 дена сите симптоми исчезнаа. Не е страшна бактерија. Не се секирај.
Maca25 -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 8:51:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ikki

ние денес ги земавме резултатите од микробиологија [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
и во носето и пронајдоа бактерија streptococcus pneumoniae. Утре ке одиме на матичен да видиме што ќе ни кажат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley6.gif[/image]нема ништо страшно околу бактеријава. А=тоа ти е бактерија што живее по градинките [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. се лечи брзо, без грижи. Нина ја имала 2-3 пати.
blue_blue -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 9:35:22)

Дали некој имал кај дете бактерија streptococcus pyogenes во грло и што ви препорачале педијатрите? Нема никакави други симптоми, само малку кашла, гролот не е црвено и нема ништо на плуќа.
bliznaci29 -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 11:53:46)

Imase kerka mi pred eden mesec isto taka na grlo piese antibiotik amoksiklav 10 dena mora tocno da se zema ako sakas da ja izlekuva, pa pauza 7 dena i povtorno da se proveri bris samo od grlo ,krvna slika so crp i asto obavezno tie rezultati i nie nemavme drugi simptomi osven temperatura,mora da da se izlekuva zosto e opasna za srce i bubrezi proverka obavezno,pozdrav.
blue_blue -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 12:14:33)

Абе она нема никакви симптоми ни температура ни ништо...Не ми се дава антибиотик. Почнав да и давам капки од хомеопатов од кога се консултирав со неа. Матичнава вика - не би и препишала антибиотик. На нет читав ама не пишува дека е опасна ако е во грло, опасна е ако е во крв недај боже или ако е на кожа...Во грло предизвикува само црвено грло и потечени крајници. Јас ептен не сакам да давам антибиотик, мислам за дете нема полошо нешто....Ќе видам, пак направивме брис, матичната вика дека можно е да има грешка...Ќе видам како ќе оди со капкиве од хомеопатот и што ќе каже вториов брис
bliznaci29 -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 12:27:49)

Nie imavme temperatura pet dena a bakterijata definitivno mora da se izlekuva kolku sto e stetno za deteto  tolku i za drugite okolu sebe moze da ja prenese,neznam jas licno so site do sega doktori sto razgovarav rodnini(doktori) i maticniot isto taka i  prijatelka od sistina  istoto go kazuvaat,vidi si sega neznam sto ke odlucis ti ponataka sekoj si znae za svoeto dete sto e najdobro,ajde pa porzo da pomine  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
anedespo -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 12:34:06)

Bakterijata e opasna i ne si igrajte so zdravjeto na decata. Sto ako ja nosi vo grloto a nema simptomi. Ke kasne cips, ke se napravi grebanica vo ustata od cipsot i bakterijata ke navleze vo tkivoto. I sto? Ke rizikuvas meningit? A zdravjeto na drugite deca okolu tvoeto. Stom ima bakterija a ne sakas da mu davas antibiotik, togas cuvaj si go doma i ne go mesaj so drugi deca, pa lekuvaj si go so homeopatski lekovi. E od vakvi deca po gradinkite moeto ja fakase stalno na krajnicite i imase SEPTICNI gnojni angini opasni po zivot. Zaradi VAKVI roditeli. 
bliznaci29 -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 12:39:09)

Istoto i jas go kazuvam celo vreme nesakam da bidam gruba se obidov da odgovoram deka mora da se izlekuva opasna e sekako bez antibiotik se razbira nemoze,neznam koi doktori se tie sto kazuvaat deka ne trebalo,od takvite se prenesuvaat bakteriite po skolite i gradinkite i pozelno da se napravi ASTO dali ima prisustvo kako nositel na streptokoka.
rina13 -> RE: Бактерии кај децата (20.9.2011 12:45:11)

pred se ke kazam deka sekoj roditel odlucuva za svoeto dete, no ako nema simptomi bi ti preporacala uste ednas da ispitate,mi se ima sluceno jas da dobijam pogrsni rezultati poradi greska i tokmu poradi nemanje simptomi povtorno pravev test koj se pokaza negativen,e sega ako deteto ima asimptomatska bakterija ne znaci deka nemoze vo sekoj moment da bukne ne znaci deka ne e opasna i jas ne gledam nisto loso vo koristenje antibiotik,podobro so antibiotic vo najkratko vreme da se resi problemot otkolku da se odolgovlekuva so alternativi i 300 gluposti,zasto sansite da bidat zarazeni i drugi decinja taka se mnogu golemi a ne znaci i deka kaj niv ke pomine asimptomatski i lesno...sepak greotka e...
ikki -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 0:23:28)

ние бевме денес кај матичниот, ни препиша сируп цефаклор да пие една недела, и после 3 дена откако ќе го испие сирупот треба да одиме  да провериме брис на микробиологија. Инаку, Да и докторот ми кажа дека не е опасна бактеријава.
anedespo -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 11:48:51)

Ocigledno e deka na nekogo mu smetal mojot post kade detalno e objasneto za Streptokokus Pneumonae i Streptokokus Pyogenes,potocno koi bolesti gi predizvikuvaat pa ne znam zosto gi otstranil.
Eve sega ke postavam i link do Kniga objavena na stranata na Klinika za infektivni bolesti od Skopje, kade mozete detalno da procitate za site infektivni bolesti so koi mozete da se soocite vo tekot na zivotot, so nacin kako se dijagnosticiraat, sliki kako izgledaat i terapija koja se dava.


Mislam deka nekoj se najde navreden od mojot post vo koj sakav da dokazam deka ovie dve bakterii ne se gola voda, tuku deka treba da se izlekuvaat, kako i se sto mozat da predizvikaat.Админ: постот е уреден, надворешните линкови се против правилата на форумот
blue_blue -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 12:29:45)

Еве вака. Матичната рече ( а тоа го прочотав и на неколку сајтови) дека оваа бактерија се манифестира со силно црвено грлото и отечени крајници односно е видлива со голо око и затоа ми кажа да ја донесам да ја прегледа. Бидејќи не виде симптоми на бактријава во уста/грло ми рече да го повториме брисот бидејќи е можно да има грешка зошто клиничката слика и состојбата на грлото и крајниците не укажува на присуство на ваква бактерија. Го повторивме брисот (во друга лабораторија) и утре ќе има резултати. Во меѓувреме ја виде и хомеопатот и и даде терапија која почнавме да ја земаме од вчера. Мислам дека ниту еден родител нема да го остави своето дете нетретирано т.е. дека сам ќе си го лечи. Е сега каков начин на лечење ќе избере - тоа е до негово убедување, искуство, верувања итд...Сметам дека и класична медицина и алтернативна има ефект, па што ќе избереме е наше право, јас лично секогаш избирам алтернатива место антибиотик, ама не мислам дека оној што избира антибиотик не е во право. Со хомеопатија има ефекти како што има и со антибиотик, разликата е што не се уништува имунитетот на детето.
Maca25 -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 12:35:10)

анедеспо, не верувам дека некој бил навреден/повреден од твојот пост (или 2 поста беа) каде што даваш објаснување извадено од нет за бактеријата, но сето тоа беше напишано на српски јазик, така да мислам дека затоа и е отстранет. Пишувате ве молам на македонски. не мора цели извадоци од нет да се постираат, туку извадете го она најважното и преведете го на македонски па после постирајте го.
anedespo -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 12:54:29)

Dobro, jasno mi e. Zatoa vtoriov link e kompletna kniga na makedonski, koja mislam deka na site ke vi se najde ako vi potreba(ne daj boze).
Blu, jas ne sum protiv homeopatskoto i alternativno lekuvanje. Jas sum za nemesanje na deca sto nosat bakterija , so onie zdravite. A i sosema se soglasuvam deka antibiotik ne treba da se dava onaka od rakav. I ubavo sto go povtoruvate brisot. Megjutoa ako pak e pozitiven, treba da si pobarate care, ne e bitno kakvo. Jas ne sum striktno za antibiotik. Megjutoa ako sepak ima deteto bakterija, a ne mu davas antibiotik, barem ne go mesaj so drugi deca do nareden negativen bris. Toa sakav da go kazam. Zasto ako prima antibiotik, veke posle eden den deteto ne e zarazno i moze da si igra so drugi deca.
A sto se odnesuva do pogresni rezultati, jas sum primer kade vo urinokultura mi pronajdoa Hemoragicna Eserihija Koli koja ja nemav i koja bese otporna spored antibiogramot i na najjakite antibiotici. Mozete da go zamislite ona sto go preziveav tie denovi. Taa e slicna na onaa sto ubivase letoska u Germanija. Sreka sto go povtoriv ispituvanjeto, zasto nemav takvi simptomi za takva strasna bakterija. Izgleda gi izmesale primerocite.

Тања РР -> RE: Бактерии кај децата (21.9.2011 18:13:48)

Anedespo линкот до „Прирачникот за практикување медицина базирана на докази“ е отстранет од две причини:

1. Затоа што поставување надворешни линкови е против правилата на форумот
2. Затоа што овој прирачник е наменет за медицински професионалци а не за пациенти. На РР форумите споделуваме искуства но во никој случај не поттикнуваме самомедикација и не се обидуваме да бидеме замена за постата на лекар.

Се надевам дека ќе наидам на твоето разбирање.
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>