RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Совети за домаќинки



Порака


rina13 -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (22.6.2013 9:29:06)

Ние се изнамачивме изминатиов период со мувла, баш ќе пробам со сода бикарбона и со хидроген, па ќе пишам искуство. На некои места како се затопли исчезна ама миризбата остана. Дури и гарнитурата одоздола позелене на некои места(на дрвена површина) незнам дали и тука да употребам средство, да не направам беља???




miana -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (26.11.2013 20:55:42)

луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална [sm=zmeden.gif]




mommy_angels RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (27.11.2013 8:59:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална [sm=zmeden.gif]

Миана ако си во куќа,ставете изолација. Најверојатно ви влегува влага преку темелите,а дури тоа не го спречете се е џабе.




miana -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (27.11.2013 11:32:49)

Imame izolacija i toa od najdebeliot stiropor ,osmica mislam.
Ne pomaga,neznam sto e rabotava!!!




rina13 -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (27.11.2013 12:08:46)

И ние го имаме истиот проблем а имаме добра изолација. Постои средство од кнауф(го има во бриколаж и хубомаркет) се прска на ѕидот со мувлата и се чисти, сепак тоа е краткорочно решение, има на eBay апаратчиња кои вадат влага. Има и тука ако не се лажам по нептун по техномаркет отстранувачи на влага кои работат на струја. Како и да е каде има влажен воздух и е топло мувла ќе се појави особено доколку прозорите се од оние со неколку слојна заштита и што не пропуштаат.




mommy_angels RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (27.11.2013 12:35:15)

Стиропорот е одличен топлотен изолатор,но за вода не е нешто ефикасен [sm=smiley13.gif],а и водата секогаш си наоѓа пат,нели? Како и да е има сретства со кои се премачкува и со тоа дополнително се заштитува ѕидот да не пробива водата ,а и еден вид на најлони кои исто се поставуваат покрај ѕидовите,арно ама сето ова се поставува надворешно [sm=smiley13.gif] а ова е прилично голем зафат
Така да Миана купи си од тоа средството на Рина за зимава ,па на пролет ако имаш желба да си отвараш работа,засукај ракави [sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (28.11.2013 15:09:16)

Ние еднаш чистевме мувла од ѕидови со варикина и вода. Мислам дека се раствора варикина 1:1 со вода, се става во прскалка и се прска местото со мувла. Се чека 15 минути и ако треба повторно се прска. Кај нас беше супер успешно веднаш по првото прскање почна сама од себе да се менува бојата на ѕидот. Напрскавме уште неколку пати и готово. Малку мириса ама ништо страшно.
Сепак е за привремено решавање на проблеми.




miana -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (28.11.2013 15:13:55)

Ке порачаме од интерентет најверојатно..Мене не ми треба нешто за да ја исчистам туку да ја искоренам. Секое утре прозорите се цели мокри,вода тече од нив.




LoveableMe RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (28.11.2013 15:17:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална [sm=zmeden.gif]


Miana i nie otkoga ja napravija fasadata na zgradata kaj nas i smenivme prozori, se pojavi i kaj nas vo spalna, od pamet se izvadiv...toa e od premnogu izolacija, dzidovite ne dishat. Jas samo go izbrishav dzidot ubavo so vlazna krpa, posto taa bojata od ovie novive e sto ne se brishe i izleze vednas. Sega chesto ostavame otvoren prozor, luftirame ili ostavame prozor malce na kipanje i nemame. Baska koga e vaka ladno, od prozorite voda teche sekoe sabajle pa stavame krpi pod prozori.....stvarno ni e mnogu toplo, vo leto ladno, nema buka se super, ama.....

So termoizolacijava edno ke popravish, drugo ke rasipesh. Pozz




Bethany -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (18.1.2014 18:06:50)

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. [sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (28.1.2014 12:22:47)

Во хубо Реплек има цел ред со средства против мувла... јас го земав оној песокот, (стои во еден посебен сад ) собира влага секој ден, но сепак не ја спречи мувлата.
Има едно средство во канта за 10м2 чини 5004 денари и на него пишува дека откако ке се намачка ѕидот, истиот може да се мие со вода.Некако ни е многу скапо а неиспробано. Да знаеме дека сигурно повеке нема да се појави мувла, веднаш би го зеле. Сега ние земавме и еден спреј од кнауф исто од Хубо, се прска и после неколку минути се чисти и вади се, но не ја спречува појавата. Ние дома имаме изолација од надвор и тоа најдебел стиропор, имаме пвц прозори, и сега наредно летово планираме горниот спрат кој е карабина да го средуваме, да менуваме покрив на куката и да ставиме некаква изолација и на подот и да видиме дали е тоа причината за појава на мувлата ( доле топло, а горе ладно ) Инаку што и да ви треба за мувла имате во Хубо..Јас се изненадив искрено. Барав од Бугарија да ми м''кнат триста работи, а тука ми биле пред нос.[sm=hudicek1.gif]




Hopeful RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (28.1.2014 12:50:51)

Ние дома ептен се нервираме со мувлата што се фаќа на кадичката од туш кабината... Нова туш кабина, се супер наместено, со најскап силикон залепено, и пак се појавува, и тоа под силиконот... и проветрување, и чистење и бришење, и пак стои и стои... мене најлесно ми излегува со оцет - истурам на се, и се уништува, и тоа природно, без хемии. Ама, пак се појавува...




topce -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (29.1.2014 10:58:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. [sm=smiley1.gif]

од каде го зема се убив од барање, јас го користев порано 2 години немавме ништо ама еве есента ни се појави пак па земав друго средство бидејќи не можев саво да најдам, а го купувавме од тинех.благодарам




Bethany -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (29.1.2014 19:39:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. [sm=smiley1.gif]

од каде го зема се убив од барање, јас го користев порано 2 години немавме ништо ама еве есента ни се појави пак па земав друго средство бидејќи не можев саво да најдам, а го купувавме од тинех.благодарам

Топче, не знам колку ќе ти користи информацијава, јас го земав од Тетово од магацините за мала и голема продажба.




niki -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (30.1.2014 21:20:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. [sm=smiley1.gif]


jas vo kujna uspeav so soda da iscistam, sodata rastvorena vo voda i trienje so sungerce, ama tamu mi bese dostapno
sepak najgolem problem mi e na mestata kade na plafon mi se javuva, vo WC na primer tamu ne mozam da dosegnam i sosungerce da istrijam i tamu ko sto vikas razmackav, ne mi se kupuva jaka hemija a neznam sto da smislam da iscistam so soda[sm=zmeden.gif]




Bethany -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (30.1.2014 22:02:42)

Е па јас првин пробав да напрскам, сода со вода ставив во тие шишиња со пумпица, и поради содата не можеше воопшто да прска, се затна. Потоа ставив вода со сода, многу сода во посуда и со сунѓерче се обидов да тријам. Не бе, кога почна да се размачкува и мувла и да спада боја од ѕидовите баталив. Само полошо направив, ужас изгледаше.
Ќе ти речев да пробаш со шише со пумпица да напрскаш, ама дека пробав и дека се затнува поради содата (нели таа е како песок), немам друг предлог освен да земеш некое средство и да решиш работа [sm=smiley1.gif]




niki -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (30.1.2014 22:05:42)

pa i mene mi spadna od bojata, vodata bese cela oboena, ama sepak ostana i na zidot[sm=smiley36.gif]




Mila mamicka -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (22.5.2014 15:04:59)

Ако сакате да се спасите од мувла, земете Саво, ептен ефикасно средство. Нас тоа не спаси во купатилото. Има ептен јак мирис, ама напрскавме пред да одиме на викенд, и потоа не мирисаше. Средството не е воопшто скапо, околу 250 ден, го има во Тинекс.




Defne90 RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (22.5.2014 15:44:05)

И кај нас има мувла и тоа како знае да замириса некогаш,во купатило не се влегува.И јас навистина не знаев како да се спасам од неа.Ама баш после кога ќе излеземе со мм и децата на прошетка ќе прашам за тоа средство.А баш пред некој ден мирисаше на мувла и немав поим со што да прскам и со што да чистам.Фала за советот мамичка.[sm=smiley1.gif]




scared RR -> RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје (30.11.2014 20:23:31)

нас еднаш ни се појави мувла, ептен гадно делува, а и нездраво е. Потоа татко ми ни даде едно средство да напрскаме пред да кречиме и фала богу не се појави од тогаш [sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]