Света лоза од Хиландер (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Заедничка надеж



Порака


arh_diz -> Света лоза од Хиландер (3.12.2009 12:44:18)

На Хиландер на Света Гора има лоза коjа лечи неплодност.Оваа лоза jа посетуваат од целиот свет или пак пракаат писмо и им пракаат од лозата коjа помага при забременуване.Според мене може да помогне на оние кои верувват во господ.Еве ке jа напишам адресата за сите кои сакаат да добиjат од оваа лоза. Monastere Hilandar 63086 Karyes, Mount Athos Greece Ме интересира дали некоj има слушнато или користено од оваа лоза




arh_diz -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 12:53:37)

На мене ми го дадоа писмото коj сака можам да му го пратам писмото е на руски jазик




mother 29 -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 12:55:34)

[image]http://www.atlantaserbs.com/learnmore/library/images/history/1069472.jpg[/image]ева ја св.лоза на СВ.Симеон




Bogdancanka -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 14:49:31)

Jas prv pat slusam za ova.......a na taa adresa treba da se prati pismo za da se dobie od lozata?i na kakov jazik treba da se napise pismoto?




arh_diz -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 14:56:01)

Mislam deka e podobro da se napise na angliski jazik . Jas licno seuste nemam prateno .
Zatoa sto vo pismoto pisuva deka treba da se posti 40 dena i plus sekoja sreda i petok ponataka
Taka da zatoa jas napomenav deka samo tie sto veruvaat vo gospodd pozelno e da pratat




Bogdancanka -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 15:01:10)

auuu da se posti 40 dena aj za vakva strvla kako mene ne e toa tuuu veruvam vo boga ali nemozam da izdrzam 40 dena da postam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




arh_diz -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 15:09:24)

Ne e nisto strasno postenjeto eve jas sum sega na post. Ovaa nedela sum i bez zejtin super se custvuvam




Bogdancanka -> RE: Света лоза од Хиландер (3.12.2009 15:25:02)

Bravo za tebe super sto mozes da postis neznam jas si mislam deka ne bi izdrzala 40 den da postam.....




delfinka -> RE: Света лоза од Хиландер (4.12.2009 23:54:29)

jas veke pisav negde na druga tema za ova no eve ke kazam
jas prativ pismo tuka na grcki,ruski i srpski ama seuste nemam nisto dobieno
razgledav za ovaa pomos i na eden srpski sajt i tamu pisuvaat zeni deka site sto probale zabremenile
duri parovi koi se obiduvale i poveke od 10godini dobile poirod#
e sega postenjeto ne e samo 40dena#
toa e pred da se ispie zrnoto od lozata i vodicka isto od lozata,a odkako ke se zabremeni e zabranet odnos i bilo kakva intima so soprugot  se dodeka trae bremenosta a i dodeka se doi bebeto
znaci moze da trae toj post dosta dolgo
megudrugoto po postot od 40dena mora da se odi na ispoved -dvajcata partneri
jas gi procitav site informacii od edna prijatelka koja veke go ima pismoto a i crpev drugi informacii od internetov
odete na google i pisete sveta loza-hilandar,pa procitajte i samite
mislam deka site vernici moze da se obidat




delfinka -> RE: Света лоза од Хиландер (17.12.2009 13:08:31)

eve da se pofalam mi stigna pred nekoj den od manastirot od svetata loza pa sega treba da ja ispijam
se nadevam na skoresni rezultati




Палешка РР -> RE: Света лоза од Хиландер (17.12.2009 13:58:23)

А ние чекаме да ни јавиш дека си бремена делфинка.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Знаете како велат старите - Лекот вреди пет пари, но треба да се најде- [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




delfinka -> RE: Света лоза од Хиландер (20.12.2009 21:55:45)

Se nadevam Paleska deka ke stignam do taa cel!




Bogdancanka -> RE: Света лоза од Хиландер (20.12.2009 23:49:08)

Ајде Делфинка чекаме позитивни резултати[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




gina -> RE: Света лоза од Хиландер (25.1.2013 18:27:02)

a sto treba da se napise vo pismoto od toa da pie samo zenata iako problemot e do mazot i pred da se ispie toa treba da se posti 40 dena koga sakas ili posti koga ke se




suzeto -> RE: Света лоза од Хиландер (6.2.2013 23:20:27)

evo bas sega citav na net.interesno.........dali nekoj probal sto treba da pise vo pismoto...na koja adresa............mi se blokira nesto kompjuterov pa nemozam da proveram neznam ni dali ke stigne postov...........




Herco -> RE: Света лоза од Хиландер (13.6.2013 10:28:42)

Iako gledam deka vasive postovi moi rr se postari vo vrska so Svetata loza od manastirot Hilander, ve molam, pisete mi nesto vo vrska so ova, ispratete pismo, vie sto veke ste ispratile, a mozebi nekoja od vas i veke bila tamu, zatoa sto jas ako ne uspeam da go ispratam pismoto, letovo sakam i licno da otidam do tamu. mora se da probame za i nie da si gusneme po edno[sm=duda.gif].
pozz




bebence19 -> RE: Света лоза од Хиландер (13.6.2013 11:05:10)

gledam deka postot od dafinka e od 2009 pa sakav da ve prasam dali taa dobi bebuska poradi lozata?????????/




bebence19 -> RE: Света лоза од Хиландер (13.6.2013 11:05:49)


as veke pisav negde na druga tema za ova no eve ke kazam
jas prativ pismo tuka na grcki,ruski i srpski ama seuste nemam nisto dobieno
razgledav za ovaa pomos i na eden srpski sajt i tamu pisuvaat zeni deka site sto probale zabremenile
duri parovi koi se obiduvale i poveke od 10godini dobile poirod#
e sega postenjeto ne e samo 40dena#
toa e pred da se ispie zrnoto od lozata i vodicka isto od lozata,a odkako ke se zabremeni e zabranet odnos i bilo kakva intima so soprugot se dodeka trae bremenosta a i dodeka se doi bebeto
znaci moze da trae toj post dosta dolgo
megudrugoto po postot od 40dena mora da se odi na ispoved -dvajcata partneri
jas gi procitav site informacii od edna prijatelka koja veke go ima pismoto a i crpev drugi informacii od internetov
odete na google i piset_e sveta loza-hilandar,pa procitajte i samite
mislam deka site vernici moze da se obidat

e nadevam Paleska deka ke stignam do taa cel!



eve go nejziniot post od 2009 :)




Herco -> RE: Света лоза од Хиландер (1.7.2013 10:24:31)

Zdravo moi RR,
Jas licno se javiv vo Belgrad, kade sto imaat kancelarija od Manastirot Hilander. Mi rekoa deka tie vo momentot nemaat od Svetata loza, no da pratam pismo po faks do otec Mojsej i deka od tamu ke mi ispratele. Prasav za sodrzinata na pismoto, kakva treba da bide, mi rekoa deka dovolno e da se napise za sto ni trebata Svetata loza, iminja i preziminja, adresa i telefonski broj zadolzitelno.
Jas toa ke go napravam ako sum vo moznost uste denes.
Ako veke nekoja ima isprateno i dobieno, neka pise tuka. Jas otkako procitav za ovoj Manastir i Svetata loza, postojano razmisluvam za toa.




Melanija RR -> RE: Света лоза од Хиландер (1.7.2013 10:52:52)

Herco незнам колку и што имаш прочитано за светата лоза,но јас пред 3-4 год незнам каде низ нет читав дека таа лоза се одгледува и има правила кои треба да се почитуваат.Во смисол пост според кој треба да се придржувате, убави мисли и сл.
Распрашај се убаво пред да пратиш,тое е мој совет.Не велам дека е тешко тоа или незнам што,но според мене кога е во прашање света работа сигурно има и треба да е според правила.
Верувам во се што може да достигне човечкиот дух.

Ти посакувам од се срце целат и желбата да ви се исполни [sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Света лоза од Хиландер (30.8.2013 10:58:10)

Moze da se javite vo lesnovski manastir tamu imaat od lozatabregalnickaeparhija.org.mk

Модератор:Забранети се надворешни линкови




LoveableMe RR -> RE: Света лоза од Хиландер (7.10.2013 11:25:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: **IRENA

Najprvo da im CESTITAM od se [sm=smiley27.gif] na site sto si gi vidoa [sm=rozacrtici.gif]! ne sum pisala na forumov odamna t.e uste koga bese Sakame dve crti II[sm=smiley9.gif]! nekoj mozebi se sekavaat na mojata storija nekoj moze ne,a kako sto gledam ima mnogu novi sto ja imaat ista maka sto ja imav I jas!E sega pisam vo minato vreme `imav` bidejki pred mesec dena si gi vidov moite [sm=modricrtici.gif]!Mojata storija bese(vo kratki crtike objasnam) 4 godini obid za [sm=rozacrtici.gif]I nejkese I nejkese se bese vo red I so dvajcata!od ispituvajna od A do S brisevi poodnost na kanali smermogram pa duri I hormonalna inekcija pregnil od 5000!i pak nisto!na 6 maj ovaa godina bev I na procueniot Govedov kamen I toj kolanot go nosev do juni mesec I onaka od moj pamet go izvadiv (so pomislata ako bide I so kolanot I bez kolanto ke bide)I si go staviv pod pernica(a toa trebase da go napravam vo slucaj ako ostanev bremena) I si resiv onaka so bide neka bide leto doaga poopusteni druzejne setajne si rekov moz I ke bide onaka(ama vo mojot mozok pak si bese haus kako I prethodno)!za da bide uste pogolema bolkata I razocaruvajneto so nadez deka ke se sluci cudo koga bev na odmor plaza nokno kapejne sex ova ona deka do tamu ke bidi rabotata uste na tretiot den dobiv [sm=hudicek1.gif] I toa tri dena porano od voobicaenoto!koga se vrativ edna prijatelka sto ima ista maka ko mene I so koja zaedno bevme na kamenot mi ponudi sveta voda od loza sto kape vo manastirskiot kompleks Sveta Gora a nejze I ja dal nasiot svestenik I piev od nea onaka okolu edna nedela nautro po tri goltki!I dojde krajot na moite maki [sm=smiley36.gif](I prijatelkata e bremena samo taa dve nedeli razlika od mene-koja slucajnost)!posledena [sm=hudicek1.gif] bese na 14 avgust a trebase na 12 septevri da dobijam!od [sm=hudicek1.gif] ni traga ni glas !a simtomi NISTO apsolutno NISTO (I vo 7 nedela od bremenosta seuste e isto[sm=jezicek.gif] ) ni gadejne ni pocesto mokrejne ni odbivnost od hrana a nitu pak I nekoja kapka krv koga se vgnezduva plodot!isto kako nisto da ne se slucuva vo mojot organizam!napraviv test na 15 avgust I sekundarno se pojavija [sm=modricrtici.gif] posle 3-4 dena ojdov na ginekolog mi potvrdi bremenost od 5 ipol nedeli so razmer od 15mm plod I se si e na mesto ko so treba da bide[sm=smiley1.gif]!ne znam so sto da ve posovetuvam kaj si go najdov krajot na makite dali do kamenot bese dali do vodata bese dali so obidot da nadoknademe vo domasni uslovi toa sto ne uspeavme koga bevme na odmor!isreno ne znam! a ne deka pak ne mi bese haus vo glava edno so primetiv samo deka nemav seks za denot koga imav ovaluacija nego prethodnite denovi se odvivaa cinovite I toa jas kako kolovodza pocesto(demek taka sansite za bremenost bile pomali-ete demantiram deka ne e taka ziv primer sum jas)I za kraj ne ocajuvajte devojki!Ima nekoj nad nas sto tocno znae koga treba da ni donese sreka vo nasite srca!



p.s:Pomegu dvata praznika Golema (28 avgust) I Mala(21 septevri) BOGORODICA navistina cuda se slucuvaat



se Ivinuvam za golemiot post [sm=smiley14.gif]




Страница: [1]