RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Заедничка надеж



Порака


Defne90 RR -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (4.2.2014 21:42:12)

Leleeee sto se nema da se slusne po narodov.Pa toa e najgolemata glupost sto sum ja slusnala.Za ime bozje pa jas se prasuvam kako taa kako majka na tie decinja moze taka da razmisluva.Pa sekako deka radosta si e ista dali bilo prirodno zacnato ili preku ivf.Ne mozam da svatam navistina.Znaci toa e nosis zivot vo tebe mu se raduvas go cekas 9 meseci da si go gusnes i posle ne bilo isto cuvstvoto.Sesto moze da se slusne toa cudna rabota.ccc




Stefanija Stefi -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (4.3.2014 15:14:42)

Знам неколку мајки кои дошле до дечиња со ИВФ и кои се пресреќни поради тоа. И јас сум една од нив, фала му на Бог и др. Таше [sm=smiley1.gif] не можам да верувам дека некој би рекол така или постапил... јас сигурно не и не можам да поверувам... од моите најблиски имам само поддршка, а и самата си сум многу задоволна и среќна [sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (20.4.2015 13:38:08)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

...... кога со мм почнавме да соопштуваме на луѓе решивме да го надминеме локалното табу за ивф и да кажуваме отворено, дколку одговара контекстот. Чудо е колку луѓе ни се отворија со нивните проблеми и искуства, колкава поддршка добивме и на колку парови успеавме да им помогнеме со еден обичен разговор. Јасно, не напнавме и не им зборевме на сите, но решивме да не криеме, затоа што го гледаме ова како успех кој може баш да помогне на некој друг. Имаше и чудни, па и негативни коментари (дали сте сигурни дека се ваши [sm=smiley36.gif]), но тоа е, таква ни е средината. Бидејќи ние двајца не се препознаваме во типичниот мк/балкански менталитет, решивме да почнеме од себе и да зборуваме отворено со некој што има потреба од тоа......


Aбре ајде будала народ, сеуште постои тоа табу, гледам и во емисииве за ИВФ, туф дури и мажот изјави во една прилика во емисијата, ете природно забремени за трето дете, после успешно ИВФ, дојде и тој ден рече, е што бре, па овие претходниве нели се деца? Искрено, не е важно како ќе добиеш детенце, битно е да го добиеш, барем тоа е мојата девиза. [sm=smiley1.gif]




nina.darko -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (20.4.2015 13:49:42)

Jas od sam start kazuvav deka pravam ivf iako svekrva mi me "sovetuvase" deka e podobro da ne objasnuvam mnogu deka sum ostanala trudna so invitro!!??? Gluposti!!?? Pa sto ako na toj nacin sum go dobila deteto.. Bitno srekata cukna i na mojata vrata i daj Boze site od vas da si dobiete edno detence [sm=duda.gif] Inaku sekogas ke se najde nekoj prost covek sto ke izreagira epten iznenadeno za ivf- to kako od mars da sum go dobila detevo ama mene toa voopsto ne me zasega.. Neka si brkaat rabota - prosti luge :)




Kvisko -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (21.4.2015 0:10:37)

Мене ми е беспредметно дури и да го дискутирам ова. Нема срамење тука. Сега не зборувам додека сум во постапка ама здравје боже нека биде па нема да ми биде срам или незгодно.




Bea -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (21.4.2015 8:17:06)

Потполно исто како Kvisko, не знам зошто би го коментирале ова?
Понекогаш навистина не ми е за верување колку назадни размислувања има...




blue_blue -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (21.4.2015 10:07:10)

Јас треба да се срамам или околината треба да се срами што живее во среден век?




file -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (21.4.2015 10:27:21)

Ne bi se sramela da ostanam bremena so ivf,kamo samo da bi mozela voopsto ne bi se zamarala so rekla kazala




LoveableMe RR -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (29.5.2015 8:39:31)

Постот на Боцко е префрлен во темата ИВФ со донатор.




lara36 -> RE: Дали би се срамеле од околината доколку забремените сo IVF (29.5.2015 11:34:00)

temeva e na mesto mojata kuma pred 4 godini koga pravese ivf imase sto i prefrlaa od tipot pa cie ke bide deteto koj e tatkoto i red drugi raboti eve sega jas koga trcam po tie raboti ne mi e sram da si kazam i gorda sum na toa sto ima nacin kako da dobijam dete ama kolku prost narod sum sretnala ne mi e verno pred nekoj den tetka na mojot maz me "sovetuvase" da odam po babi a ne po dotori oti ne se znaelo cie ke bide deteto abe ja slusav i ne mozev da poveruvam na muabetot.vo sekoj slucaj nie da si dobieme decinja a narodot sto saka neka zboruva.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]