|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.4.2011 15:46:10   
mamana
ako kremata Cvet e na prirodna baza, togas zosto na Cveta i e problem sostavot da go napise na ambalazata. 

jas kerka mi ja mackav skoro cela godina,  slepo veruvajki deka kremata e resenieto.
Na pocetokot ni pomagase i togas vi pisav na site za mojata srekja, deka kremata Cvet e spasot. no kako pominuvaa meseci, kozickata bre luge i se zbrcka, ne mozam da vi objasnam kolku strasno izgledase, kako starica a dete na 2 godini. i kolku poveke mackav tolku posuva i pozbrckana.

vo sustina znaete zasto go napraviv ispituvanjeto, zakluciv sama deka kremata sodrzi kortiko, i mi trebase potvrda za toa

i ne planiram da sporeduvam rezultati od Anglija i od ovde i neznam od kade, kozata na moeto dete znae sto se pretrpe od taa krema, i najmnogu od se se plasam od posledicite sto moze da se javat(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.4.2011 22:05:02   
mina.adam
Pa mislam deka pisuva deka e vitamska, a zosto ne gi navela vitaminite neznam. Kako i da e, sekoe detence si ima posebna kozicka i posebno reagira.Jas go spodeliv moeto iskustvo i moite soznanija, a ne planiram da se mesam vo raboti koi ne me zasegaat, kako patentiranje na kremi i slicnouser posted image . Se nadevam deka i vie ke si go pranajdite lekot i ke idete zdravi i srekni kako nas:) 

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.4.2011 18:30:12   
kaicka
Го имаме овој проблем од 2,5 месеци сега имаме 5,5 се пробавме еуцерин маслена купка но не видов некои посебни подобрувања земавме мустела стелатопија од креми а дерма ексомега и триксера себа мед , купки линола и што ли уште не сега Слушнавме за кремата од биоеликсир во хрватска позната како еутен и призната од фондот за здравство но ни рекоа има цинк оксид и дека ја суши кожата плус има во составот и силицилна киселина а не и ефтина 3000 ден ,но нели кога секој е на мака се ке проба Пишете ми ги вашите мислења и искуства до сега сме на мајчино млеко исклучиво сега почнуваме да внесуваме нови производи познавме со јаболко и морковче Незнам што е ова но човек навистина не знае што да прави Само некој што не се соочил со овој проблем не може да ја свати болката што секоја мајка ја има гледајќи го своето дете како постојано се чеша и се мачи не можејќи да спие

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.4.2011 19:03:49   
Gorde J
Mojot dermatolog veli cink oksid vo isklucitelni situacii bidejki ja susi kozata. a inaku i nie sega sme na Linola ama ne mozam da zabelazam nekoi poznacitelni promeni Eucerinot ni pomogna do nekoja faza i zastana. Ovie denovi citam na stranskite forumi i sosema se soglasuvam so toa deka kozata se zasituva i prestanuva da deluva ona sto pomognalo kaj nas toa e slucaj so Eucerinot, A od Mustelata se ceskase uste poveke i placese. Sega se dvoumam nesto okolu Seba med ama i toa so rezerva ke go probam bidejki ne citam mnogu pofalbi. A inaku da spodelam eden recept koj go procitav i planiram da go probam. da se rastopi puter (sto pokvaliteten) na temper. do 40 stepenii da se soberi samo zoltata tecnost a beloto sto ke se odvoi da se otsrani

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.4.2011 19:35:00   
alfa
i jas slusnav za bioeleksir edna moja prijattelaka ja mackase svojata kerka i rece deka e dobro za 15 dena i se iscistila kozata sega cekam da pomine mesesc dena ako ne se povrati povtorno i jas ke ja zemam

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.4.2011 22:47:17   
mamamoni
доколку доите, секако исфрлете ги од исхраната сувомесните производи и конзервирана храна , забележав дека од тоа и се појавуваше егзема, не сум сигурна точно од што и помина затоа што користевме повеќе препарати но мислам дека најмногу од бадемовото масло затоа што кога почнав да ја мачкам наеднаш и се повлече

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот alfa)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.4.2011 10:06:42   
kaicka
ne sum probala da ja mackam so bademovo samo vo banjata i stavav po nekolku kapki da probam uste toa pa da vidam

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.4.2011 10:45:28   
Gorde J
ajde da spodelime nekoj  link go naroden lek ocigledno od ova do sega sto go probavme nema fajde

Admin: забрането рекламирање


< Поракaта ја уредил виктори -- 28.4.2011 18:01:46 >

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.5.2011 14:46:53   
Gorde J
Alfa te molam dokolku si vo moznost da mi go kazes tvoeto iskustvo t.e islustvoto na tvojata drugarka so Bioeliksir. Jas najmnogu se plasam da ne se vlosi situacijata posle prekinuvanje so terapijata. pozdrav

(Одговор на членот alfa)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.5.2011 15:09:40   
riba79
gorde,gledam deka imas golema maka user posted image javi se kaj trevarkata liljana grozdina od veles da vidis dali ima pomos za tvoeto dete...na mnogu luge im pomognala so nejzinite caevi,i tonici koi sam si gi pravis..ako sakas tel.ke ti go pisam..ili odi na fb i pisi zaednicki rucek ..pozdrav

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.5.2011 19:26:09   
Martins mom
Јас сум од Битола и докторката Цвета работи таму каде што ги носиме нашите бебушки на редовни лекарски контроли пред да примаат вакцина. Зарем таа да го прави тоаuser posted image user posted image
Мартин зад коленцето имаше црвенило за кое Цвета рече е егзема и го намачка еднаш дури бевме на преглед и му помина и повеќе не се појави.
Јас од што бев зачудена и задоволна си го купив за секој случај (300 ден) и ете ја кремата ја имам дома, ама за среќа не сум ја употребила...додуша лани летото му се појави на user posted image под вратчето нешто како егземче, еднаш-двапати го намачкав и одма му помина.
Аааа кога ќе појдам нареден пат, баш ќе ја прашам зошто (и дали) лажеuser posted image user posted image user posted image Стварно се разочарав...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.5.2011 19:29:45   
Gorde J
te molam pisi vo pp cekampotvrda za prijatelstvo na fb mnogu ti blagodaram 

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.5.2011 19:59:18   
Gorde J

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image egzemata strasno ne napadna ne znam sto ke pravime


< Поракaта ја уредил Gorde J -- 10.5.2011 20:02:41 >

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.5.2011 20:04:46   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image egzemata strasno ne napadna ne znam sto ke pravime
пробај само со бадемово масло да го намачкаш местото неколку пати, мислам дека нас од тоа ни помина

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.5.2011 22:11:27   
Gorde J
ti blagodatam mamamoni uste utre ke probam  ama mnogu e loso neznam kolu ke pomogne mnogu ja cesa

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.5.2011 19:15:50   
rina13
nie problemot go resivme so afloderm 3 dena po ednas navecer i od togas navaka sekoja vecer so stelatopia licenceto posle banjanje i eve nemame problem...tuku svivcinjata ni se crveni od sto ni e suva kozata i ni preporacaa mustela cold krem ama nikakvo fajde ne pominuvaat me intresira ????

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.5.2011 23:33:16   
Gorde J
Rina aflodermot e kortiko i se dava vo isklucitelni situacii koga nema spas kako poinaku da se smiri kozata a inaku nie sega ja koristime kremata na bioeliksir i sega za sega sum zadovolna no ne znam kako ke bide koga ke prekinam. Sega mackam po ednas na den ama ovie 2 dena jadevme cresi i pak ima po nekoe lisajce imame malku alergija na cresi i mnogi alergija na kikiriki

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 0:22:35   
rina13
doktorkata bas napisav ni preporaca da gi mackame svivcinjata so mustela cold,a i celoto telce eve za nekolku saati celo telce se isfrli a svivkite zar mn loso ke poludam...neznam kako voopsto e mozna vakva reakcija na mustela,a prethodno od mustela kozickata na gazeto ni se osteti iako bese bas za crveno gaze nameneta....

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 6:12:12   
Gorde J
Rina i moeto dete od mustela se isfrli celoto Ja kapev so kupkata i kupkata navistina bese OK ama od kremot pistese i celata se cesase iako imase samo 2 meseci. Zatoa sega sme na Eucerin crvena linija i fala mu na Boga se stacionira smo na nozinjata inaku bese po celo telo a od vratceto ovoj period i tecese krv od sto se ceskase. Toa go resiv so Dzindzira i Eucerin sapunce samo moras da vnimavas toa ja susi kozickata zatoa mozis da go koristis samo koga e crven
Pozdrav

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 12:33:50   
rina13
upotrebuvav eucerin crvena linija ama 10 pati pedijatarkata na vakcina mi povtori mn i e suva kozata mn i e suva kozata si vikam ne pomaga a dzin dzirava nekako ko uste poveke da susi ama malku od malku pominuva crveniloto,pa eve denes ke ja nosam na dermatolog da vidime sto ke se prai...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 13:56:18   
Gorde J
deramtologot od Skopje mi rece eucerin plava linija i navistina poveke vlazni ama iritiranata koza ne ja smiruva. Navistina egzemava e ludiloi mi preporaca za noke cink oksid a preku den nesto da se vlazni kozata
Bas me interesira sto ke vi kazat denes pisi mi

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 16:51:15   
rina13
se vrativme pred malce od dermatolog i standard afloderm od 3 do 5 dena 2 pati dnevno da se smiri koziceto zasto e osteteno i razdrazneto  a posle toa exomega krema i kupka i banjanje  na 3 dena...nikako maramici odmivnje so mlaka voda samo so raka i poveke cicanje...ne sum za kortiko ama koga nisto drugo ne pomaga mora so ova

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2011 21:18:39   
Gorde J
Rina jas veke edna godina ne koristam vlazni maramcinja kupuvam Toto suvi krpcinja i gi vlaznam so voda, znaci na sekoe preoblekuvanje imam sad so topla voda ja brisam i na kraj so suvo krpce ja pominuvam. Ovie krpcinja gi ima vo site zeginoivi apteki a pampers koristime samo premium care ama i tamu na nozinjata kade ima nadrvoresen kontakt so pampersot mi se isfrla. Moram sto e mozno pobrzo da go trgnam od upotreba


(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.6.2011 17:25:14   
rina13
nego sakav da prasam dali nekoj ja ima koristeno exomega kremata i kakvi rezultati pokazala...posto i za stelatopia frlavme pari i za kremi od mustela ko boze najdelotvorni se kaj decinja so cuvstvitelna koza pa ne pokazaa nikakov rezulat naprotiv ja vlosija sostojba na kozickata...

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.6.2011 7:03:59   
Gorde J
Ne znam dali e rano uste da se falam ama kako da ni pomina od bioeliksirot. Se javuva po malku koga jade cresi ama veke kazavme cresite isto kako da ne postojat i kraj za ovaa sezona. Ja isfrlivne i lekata od hrana se drzime nastrana od kikiritkite i se nadevame na uspeh.
Sega se kapime na 2 dena so linola a se mackame so eucerin crvena linija i pocesto sme so golicki noze. Se nadevam deka nema da se vlosi.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Име за момче
linak

Дали ви се допаѓа името Јаков?

Да (51%)

Не (49%)


Број на сите гласови: 146

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!