|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
31.10.2009 8:34:13   
Еца
И ова досега немав слушнатоuser posted image ти поставил дијагноза без да направи ехо на колкчињатаuser posted image user posted image Па добро луѓе во кое време живееме. Пмислам дека треба здравствотот да превземе нешто и секој кој е ортопед да има ехо, ако не нека не прегледува бебиња.Срамота! Лошото искуство ми е од Мајчин дом. Сега и јас ке закажам во Букурешт, Мила е поголема.(таму не гледаатсосема мали бебиња до два месеци, така ми рекоа кога се јавив прв пат да ја носам Мила)

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Широко повивање
31.10.2009 8:38:57   
ripce
задолжително барај второ мислење

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Широко повивање
31.10.2009 9:26:36   
mis.
еца јас Стефан во букурешт го однесов на месеци.Првиот преглед ни беше на 2  ипол месеци кај Видоевски.А зошто да не примаат мали бебиња во Букурешт па ортопедот од таму  дури и се зачуди зошто не сме го однеле и првиот пат кај него.Во Букурешт до 8 месеци бебе примаат со закажување и ги гледаат колкчињата на ехо.До 1 год не се плаќа ништо.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Широко повивање
10.11.2009 14:46:01   
nelka
zdravo...pomagajte jas sum vo golema panika i dilema.nasata kerkicka ima 5 meseci vcera ja nosevme na kontrola.na prviot pregled lekarot ja gledase na eho i ni rece da i stavame siroko povivanje...no jas poucena od iskustvoto hna moite prijatelki,a i citajki niz forumite ne i   stavav .taa si preta ubavo so nozinjata duri od 4 merseci saka da sede.vcera ja odnesovme na kontrola i naptravija rentgen snimka i ni rekoa deka levoto kolkce ne serazviva dobro i nema jadro i deka treba da nosi kaisi i plus siroko povivanjeuser posted image user posted image .koga i gi stavaa placese a i mnogu zalno izgleda so niv.doma i fgi izvadiv i denes i gi nemam staveno ke barame mislenje i od drugi lekari.dali vooopsto na nekoja od vas im go imaat kazano ova.?pozdrav i pisete ako ste imale ili znaete za ist slucaj.soveeeet

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Широко повивање
10.11.2009 14:49:07   
profesorica
нелка мила на истава тема на на претходната страница се дискутирало за ова, види ако сакаш мислам дека членот Карла имала сличен проблем, инаку јас не сум имала вакво искуство па нема пто да ти кажам.Јас му ставав широк повој на Дамјан до 3 месеци а потоа до 4 месеци само навечер, една тетра пелена.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Широко повивање
10.11.2009 14:52:15   
mother 29
јас немам вакво искуство.јас му ставав повој до 3 месец.мегутоа те советувам -второ мислење од специјалист и доколку се поклопуваат мислењата ..ке носи?!инаку имам видено како изгледа ,ептен жалосно ,ама кога се мора -мора!се за доброто на нашите најмили!
поззззззз и пиши ни што ти рече вториот доктор:ако имаш можност однеси го детето кај др.ИВАНКА СТЕФАНОВСКА ре-медика(супер е како специјалист а и во ре- медика имаат апаратура за све да и прегледа комплетно)

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Широко повивање
10.11.2009 15:01:37   
mami
Лука не носел широк повој од кога излезе од Болница, таму само што му ставаа и толку... Оди на второ мислење во секој случај, можно е и да не виделе убаво, да се измрдала..може било што да биде..ама секако барај второ мислење, и пиши ни..се надевам се ке испадне една голема грешка

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Широко повивање
10.11.2009 15:22:48   
karla
nelka baraj vtoro mislenje obavezno, pa duri i treto. Jas dve nedeli bev vo koma poradi dijagnozata od eden dr koj mi kaza deka Lana (koja vcera npolni dva meseci) ima "labavo vsadeni kolkovi" i deka treba da nosi nekoi specijalni gakjicki. Bev shokirana i blagodarenie na sovetot od drugite ringeraja mamicki minatiot cetvrtok i petok bev na kosultacija so drug ortoped a za sekoj slucaj otidovme i kaj fizijatar. Ortopedot ja vide na eho, ja pregleda i ni kaza deka Lana odlicno se razviva za nejzinata vozrast i ni dade ureden naod. Sledniot den otidovme i kaj fizijatar, i toj ja pregleda i go potvrdi naodot od ortopedot so toa sto ni go objasni mnogu dobro znacenjeto na shirokiot povoj (koj sluzi tokmu za podobro i izednacheno oformuvanje na dvete jadra na kolkcinjata, kako ne bi imalo zastoj vo razvojot na nekoe od jadrata) pritoa mi pokaza vezbi koi moze da i gi pravam na Lana za stimulacija na razvojot i sega sum mirna znaekji deka se e vo red so deteto bidejki toa mi go potvrdija dvajca doktori a prviot ne sakam ni da se setam na nego. A patem si prodolzuvam so sirokiot povoj.
Znaci nelka od itno na vtoro misolenje

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Широко повивање
10.11.2009 15:31:22   
BEBICA
zdravo...pomagajte jas sum vo golema panika i dilema.nasata kerkicka ima 5 meseci vcera ja nosevme na kontrola.na prviot pregled lekarot ja gledase na eho i ni rece da i stavame siroko povivanje...no jas poucena od iskustvoto hna moite prijatelki,a i citajki niz forumite ne i stavav .taa si preta ubavo so nozinjata duri od 4 merseci saka da sede.vcera ja odnesovme na kontrola i naptravija rentgen snimka i ni rekoa deka levoto kolkce ne serazviva dobro i nema jadro i deka treba da nosi kaisi i plus siroko povivanjeuser posted image user posted image .koga i gi stavaa placese a i mnogu zalno izgleda so niv.doma i fgi izvadiv i denes i gi nemam staveno ke barame mislenje i od drugi lekari.dali vooopsto na nekoja od vas im go imaat kazano ova.?pozdrav i pisete ako ste imale ili znaete za ist slucaj.soveeeet

E bas poradi ova se imam raspravano na ovaa tema.Zatoa se stava siroko povivanje, no mene me napadnaa koga kazav.
Duri i obrazloziv dek sirokoto povivanje ne e lek tuku preventiva za da ne dojde do vakvi komplikacii.
Draga moja nelka jas vakvo iskustvo imam gledano ne kaj mojata mala tuku kaj moja drugarka koja i kaj mnogu frugi majki koi ne sakaa da stavaat siroko povivanje i nivnite angelcinja nosea i siroko povivanje i plus kaivcinja.
Znam deka ti e grev da go gledas takvo no podobro sega da nosi nego da se iskomplicira pa da mora da nauci da sedi i taka natamu.
Mozes da pobaras i vtoro mislenje no ne veruvam deka nesto toa ke ja promeni situacijata, tebe kako sto i samata kaza duri i na prviot ultrazvuk ti rekol doktorot da stavas a ti se od strana slusas.jas sa gi slusav site od strana a ne doktorot Monika sega ke mi bese invalid.nikogas nemase da ja vidam da odi a sega si odi blagodarenie na fizijatarot i ortopedot.
Samo da ti kazam ne e nisto strasno niti sramno da nosi i siroko povianje i toa ide prvo pampers pelena edna tetra i edna svedska pelena +kaisite.Veruvajmi ke ima podobruvanje od nedela vo nedela.
Samo treba da bides jaka uporna i se ke bide vo red.
mene Monika mi nosese do od 15 dena do 3 mesec longeti na nodzinajta i placev i kukav no bev uporna i vezbi pravev i po 7-8pati na den i sega stapalata i se ispravija i odi, blagodarenie na doktorite.
Veke rekov da slusav se od strana Monika ke bese invalid vo kolicka sega.
No nema predavanje moras da se boris.
Se se ispravuva.Jas na Monika i stavav siroki povoj do 6 mesec ne zatoa sto nesto i bese se bese vo red no ortopedot mi rece deka mozam jas bez povoj no sekoj sto ke ja zeme vo race moze da ja povredi nesakajki a nie kako roditeli da neprimetime na primer za stavanjeto raka ispod gazeto i se vitka opavceto.
Vo nase vreme ne povivale do 10 mesec pa i pravi noze sme imale i normalna karlica sme imale.
Samo bidi hrabra i uporna, bez upornost i vezbi nisto nepravis.Ne,nema drug nacin da se ispravi.
Samo bidi uporna.Kazimi kolku saati ti rece da gi nosi najmalku kaisite?

Pozdrav


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Широко повивање
10.11.2009 18:21:45   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: nelka

zdravo...pomagajte jas sum vo golema panika i dilema.nasata kerkicka ima 5 meseci vcera ja nosevme na kontrola.na prviot pregled lekarot ja gledase na eho i ni rece da i stavame siroko povivanje...no jas poucena od iskustvoto hna moite prijatelki,a i citajki niz forumite ne i   stavav .taa si preta ubavo so nozinjata duri od 4 merseci saka da sede.vcera ja odnesovme na kontrola i naptravija rentgen snimka i ni rekoa deka levoto kolkce ne serazviva dobro i nema jadro i deka treba da nosi kaisi i plus siroko povivanjeuser posted image user posted image .koga i gi stavaa placese a i mnogu zalno izgleda so niv.doma i fgi izvadiv i denes i gi nemam staveno ke barame mislenje i od drugi lekari.dali vooopsto na nekoja od vas im go imaat kazano ova.?pozdrav i pisete ako ste imale ili znaete za ist slucaj.soveeeetНе сум имала проблем со ќерка ми, но една моја братучетка кога била мала имала проблем со колковите, мајка и занемарила тоа што и велеле да носи каиши и кога девојчето проодело си ја увидела грешката. Таа и ден денес има криви нозе со облик О но многу изразен и оди неприродно за човек. Не сакам да те плашам, оди и кај друг ортопед консултирај се, нека ја прегледаат пак, ќе ти кажат што ќе ти кажат, подобро сега неколку месеци широк повој и каиши отколку цел живот да си го гледаш детето унакажено. Знам за светски трендови, за практика да не се става широк повој која еве и овде во грција е прифатена, но и тука носат помагала доколку нешто не е во ред со колковите. Баш летово едно бебенце 4 месеци нозете му беа во гипс, од половина надолу целот во гипс. Секој месец го носеа на снимања и тогаш му го вадеа гипсот и му ставаа нов, замисли како е тоа, широк повој ти е мала шала во споредба со гипс.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Широко повивање
12.11.2009 23:19:54   
Bile
Nie bevme na ortoped pred nekoj den i kolku jas mozev da go razberam
Dr. Vidoevski deka sirokiot povoj se stava dokolku ima problem bebeto so kolkcinjata i togas se nosi sirok povoj za da se "rascerecat nozete" i na toj nacin se lekuva i se resava problemot. Iova so pelenite ne ni vrsi rabota navistina neznam zosto se stava. Doktorot mi pokaza ortopedsko pomagalo koe sluzi za sirenje na nozete i e plasticno a ova so pelenite mislam deka e promasena rabota i voopsto ne pomagaat i ja nemaat taa funkcija kako vistinskoto ortopedsko pomagalo.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Широко повивање
12.11.2009 23:26:31   
nadica
широкиот повој кај нас се користи како превентива мислам дека ако има проблем треба др да ти препорача што и како да користиш

многу е важно тетра пелената да биде свиткана на 3 значи се поставува шветска пелена и врз неа 2 тетра свиткани на 3 за меѓу нозете да има поголем простор така ми покажаа и педијатарот и ортопедот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Широко повивање
12.11.2009 23:44:26   
Mila na mama
Точно е дека широк повој не е терапија туку превентива.
Ама 2 тетри па свиткани на три леле мајко тешко на детето. Надице бе мрдаше ли ќеркати воопшто така расчеречена? Ти си ги слушала лекарите ама и тие ја претерале.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Широко повивање
13.11.2009 1:24:49   
nadica
user posted image user posted image user posted image мила на мама гршка сум се изразила user posted image user posted image user posted image јас ставав 1 но биле не е задоволна

Doktorot mi pokaza ortopedsko pomagalo koe sluzi za sirenje na nozete i e plasticno a ova so pelenite mislam deka e promasena rabota i voopsto ne pomagaat i ja nemaat taa funkcija kako vistinskoto ortopedsko pomagalo.


па затоа пишав да проба со 2 да ја види разликата

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Широко повивање
13.11.2009 9:10:07   
mis.
Јас како мала сум требала да носам ортопедко помагало заради проблеми со колкчињата но никако да го носам.Билко незгодно за носење и многу сум плачела и заради тоа мајка ми ми ставала 3 тетра пелени за нозете да ми бидат во иста положба како во ортопедското помагало.Кога го прашав Др.Видоевски тој ми кажа како сум можела да имам проблеми кога со ехо тоа не било докажано.Тој тврдеше дека кај мене сигурно било се ок само што во тој период кога јас сум била бебе докторите на сите им давале такво помагало.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Широко повивање
25.11.2009 17:45:55   
ANAnate
sekako deka si vo pravo.jas ana na 4 meseci ja nosam na ortoped vo majcin dom ja gledaat na eho i profesorkata veli super e deteto.se vrakam kaj ortopedot a toj mi veli nesto ne e vo red dojdi za dve ned.se vrakam pak kaj profesorkata a taa mi vika toj nema vrska neznae da gleda na eho.deteto ti e super.sega imame 5 mes.i uste i stavam sirok povoj samo neznam do koga.molam za sovet.FALAuser posted image
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:03:45   
Mila na mama
AnaNate доста и е, најмногу 4 месеци потоа треба да биде слободна да мрда да се превртува да се движи. Гледај го прилогот на бебешки приказни во сабота и се ќе ти се разјасни.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот ANAnate)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:09:05   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: ANAnate

sekako deka si vo pravo.jas ana na 4 meseci ja nosam na ortoped vo majcin dom ja gledaat na eho i profesorkata veli super e deteto.se vrakam kaj ortopedot a toj mi veli nesto ne e vo red dojdi za dve ned.se vrakam pak kaj profesorkata a taa mi vika toj nema vrska neznae da gleda na eho.deteto ti e super.sega imame 5 mes.i uste i stavam sirok povoj samo neznam do koga.molam za sovet.FALAuser posted image


Draga ANAnate jas na ovaa tema mnooogu ima pisuvano, no eve uste ednas.
Toa sto ja povivas nema da i skodi od zdravstven aspekt do 6 mesec se razvivaat kolkcinjata i jadrata vo niv.Od 6 mesec pocnuvaat bebinjata i da sedat postepeno.Jas Monika koja ima sega 13 meseci i stavav siroko povivanja do 6 mesec, ne zatoa sto imase problem so karlicata tuku radi preventiva za da ne dojde do iscasuvanje.
Moj sovet ti e da do 6 mesec meseci da i stavas, cisto preventivno.No i da pobaras drugo mislenje, ne vo majcin dom tuku drug ortoped da ja vidi a ako ima potreba i fizijatar.Toa ti e moeto mislenje pa pisini sto si napravila.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ANAnate)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:16:25   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

AnaNate доста и е, најмногу 4 месеци потоа треба да биде слободна да мрда да се превртува да се движи. Гледај го прилогот на бебешки приказни во сабота и се ќе ти се разјасни.


mila na mama kako mozes taka da kazes dosta i e.Od kade znaes sto e problemot.Podobro da ja nosi na drug ortoped drugo mislenje pa da vidi.Sto ako se iskomplicira pa da mora da nosi i siroko povivanje pokasno i plus kaesevi pa nedaj boze da prvo nauci da sedi na 10 meseci kakvi slucaevi ima i toa mnogu.
Izvini no mislam deka ne si vo pravo taka ednostavno da kazes dosta i e bez nikakva podloga, bez dokaz.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:23:17   
ripce
mila na mama kako mozes taka da kazes dosta i e.Od kade znaes sto e problemot.Podobro da ja nosi na drug ortoped drugo mislenje pa da vidi.Sto ako se iskomplicira pa da mora da nosi i siroko povivanje pokasno i plus kaesevi pa nedaj boze da prvo nauci da sedi na 10 meseci kakvi slucaevi ima i toa mnogu.
Izvini no mislam deka ne si vo pravo taka ednostavno da kazes dosta i e bez nikakva podloga, bez dokaz.


потпишувам! не сме ние ортопеди да кажуваме како треба, може да го кажеме нашето лично искуство, како е/како било со нашето дете, а за дете што не го знаемеuser posted image ако не дај боже настанат компликации како резултат на послушан совет од овде кој ќе одговараuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:26:41   
Mila na mama
Јас ова не го измислив туку го добив како информација од прва рака. Д-р Иванка Стефановска ќе ја гледате во сабота од Ре Медика смета дека до 4 месец е сосем доволно како превентива потоа веќе таквата положба му пречи на детето во слободното движење. Секој стручен ортопед од клиничкиот и ултрасонографски преглед до 5 месец колку што има малата треба да види дали е се во ред со развојот, положбата на колковите и по 4 месец осификацијата. Ако има некаков проблем, што не верувам дека е случај, широкиот проблем нема да го реши зашто тој не е третман,а досега ако с еработело за проблем сигурно ќе поминеле на соодветно третирање нема да чекаат ни минута а не месеци да поминат.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:26:41   
ananikol
Koga mi se  rodi sinceto pred 15 godini togas  sirokit povoj bese popularen i ste sto gi poznavav a koi imaa user posted image  go koristea.Pampers- jas togas gi koristev pelnite na  Beneton,edna tetra i svedska pelena- cisto radi prevencia,stalno kontrolite za kolkcinjata bea OK.
A sega za user posted image  se cudime so mazot mi so ke praime,ovde sega samo pampers stavaat.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:39:58   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Природната положба на бебето во матката на мајката се осликува со специфочна положба.  Таа положба е особено карактеристична за долните екстремитети. Тие се свиткани во колковите и колената, а освен тоа колената се оддалечени, односно колковите раширени. Таквата положба на долните екстремитети на новороденото овозможува идеален контакт помеѓу деловите на коските кои го сочинуваат колкот и на тој начин нивно правилно развивање. Бидејќи природата го сторила своето, наша задача е само да го следиме тоа и да им овозможиме на детските ножиња и натаму идеална положба за развој. Широкото повивање овозможува и по раѓањето да се сочува таа положба и на тој начин да се обезбеди нормален и правилен раст и развој на детските колкчиња.   Следејќи ја природната положба на бебето во матката на мајката и со примената на широкото повивање покрај тоа што се обезбедува положбата на оддалеченост и раширеност на колковите, ножињата и понатаму остануваат свиткани во колковите и колената и се дозволува нивно спонтано испружување. Тој процес е индивидуален и оди постепено, па токму затоа не треба да се форсира испружувањето на нозете при нега на детето.


Istata doktorka go ima i slednovo objaveno na ringraja.

http://www.ringeraja.mk/pomognete-mu-na-vasheto-dete-da-raste-pravilno_444.html

Site sto ve interesira procitajte, za sirokoto povivanje.Gore citiraniot tekst e nejzin.
_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:40:53   
Mila na mama
Секој ортопед кој во последниве 10 години бил на студиски престој или барем на семинар надвор од земјава, секој што истражувањата ќе ви каже дека поради поднебјето во РМ како и генетските предиспозиции за проблеми со колковите широкиот повој е превентивна мерка што се препорачува 2-4 месеци по раѓањето на бебето. Но современата медицинска дијагностика го има последниот збор. Зошто ги носиме децата секои 2-3 месеци на ортопедски преглед? За да се следи развојот преку реален ултрасонографски приказ на колкот. Било каков проблем треба тука да се открие и веднаш да се пристапи кон решавање. А инаку има случаи според лекарката кај кои генетскиот фактор е пресуден и децата независно од широкиот повој и прописно изведуваните вежби сепак развиваат проблеми со колковите.
Значи ако кај вас цела фамилија има проблеми со колковите и до 1 година да ставате широк повој веројатноста да имате проблем со колковите е поголема од кај оние кои генетски го немаат тој проблем а можеби ниеднаш не ставиле широк повој.
Муабетот за АнаНате ми беше дека ако имало проблем досега треба да е откриен а ако нема времето за широк повој е завршено и треба детето да се ослободи за учење нови движења.
Ви пренесувам стручни, а не свои, ставови и искуства.
За моето искуство ви напишав некаде ќерка ми совршено е развиена без ни еден ден широк повој.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Широко повивање
25.11.2009 18:50:41   
Mila na mama
Инаку докторката никаде не го порекнува тоа што го напишала во статијата туку прецизира до кога се препорачува широк повој и зошто. Кога и како треба да се детектираат проблемите ако ги има и посебно нагласува дека постои несогласување околу ова прашање кај ортопедите бидејќи на многумина им е тешко да се апдејтуват. Пред 10-15 и повеќе години се советувало широк повој до 1 година. Како ќе прооди дете така расчепатено? Значи новите сознанија и новите дијагностички методи носат и нови медицински препораки.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Koe e poubavo ime?
sandra1

Koe e najubavo?

Lana (35%)

Daria (40%)

Iva (25%)


Број на сите гласови: 273

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!