RE: Гадење за време на бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


aksor22 -> RE: Гадење за време на бременоста (5.11.2013 19:45:47)

koga ke se potsetam jas imav povrakanja od prviot do posledniot den redovno sekoj den nekogas i po 2 pati vo denot sega mi e interesno kako vo 6h nautro povrativ a veke vo 6.30 bev vo bolnica za poroduvanje znaci nema nikakvo pravilo kosa ili ne sekoj organizam e razlicen




Мамичка85 -> RE: Гадење за време на бременоста (5.11.2013 22:05:11)

Jas da vi kazam dosega povrakav samo od 6 do 9 nedela i toa navecer posle celodnevno jadenje i sega vo osmi koga vlegov povrativ pred edna nedela ama samo ko kiselina nekoja mislam ne e strasno so ogled na drugi sto sum slusala deka povrakale cele bremenost .




maicka_ -> RE: Гадење за време на бременоста (31.12.2013 14:38:06)

Еве еден лек за против гадење и мачнини кој мене моментално многу ми помогна: Цеден сок(лимон, моркови , јаболка и цвекло) и внатре малку(колку една коцка супа) свеж ѓумбир. Делува одма , се надевам некому ќе помогне.




maicka_ -> RE: Гадење за време на бременоста (31.12.2013 15:29:47)

nema edit, pa da popravam , znagi stavam 2 g svez gumbir, i sokot se pie 2 dena.




vezilka RR -> RE: Гадење за време на бременоста (16.1.2014 8:32:32)

Добро како е можно да се ослободив од гадењето и повраќањето веќе месец и половина, и сега во 22 недела повторно да ми се врати, не ми е јасно [sm=zmeden.gif] Веќе два дена ми се врати она чувство дека се гадно мириса и синоќа и сабајлево убаво си повраќав пак. Па не е фер, навистина..[sm=zz_cold.gif]




Goddess* -> RE: Гадење за време на бременоста (16.1.2014 9:22:13)

Vezilke[sm=smiley1.gif]probaj so gumbir vo prav(1/2kafeno laziche) rastvoreno vo okolu 150ml mlaka voda i eden isceden limon,preorachlivo e za trudnici so machnini,mnogu pomaga.




AneLav RR -> RE: Гадење за време на бременоста (16.1.2014 9:44:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Добро како е можно да се ослободив од гадењето и повраќањето веќе месец и половина, и сега во 22 недела повторно да ми се врати, не ми е јасно [sm=zmeden.gif] Веќе два дена ми се врати она чувство дека се гадно мириса и синоќа и сабајлево убаво си повраќав пак. Па не е фер, навистина..[sm=zz_cold.gif]

Везилче душо ако ти е некаква утеха јас повраќав до крајот на бременоста. Првите четири месеци повраќав секој ден, а потоа поретко но 2-3 пати неделнпо сигурно. Почнав по малку да јадам зошто што и да каснев па и залак повеќе го повраќав.Ако пиеш утрогестан или нешто слично уште повеќе ќе ти се гади, а можно е и од витамините што ги пиеш[sm=smiley1.gif]Нема многу што да се направи додека да се воспостави врската помеѓу плодот и мајката тоа е[sm=smiley1.gif]




Мамичка85 -> RE: Гадење за време на бременоста (16.1.2014 12:35:38)

Vezilke nisto strasno mila setto ova se zaborava koge ke svatis kakvo prekrasno sustestvo raste vo tebe bez grizi ke pomine pozz i imaj ubav den [sm=smiley1.gif]




Ki4iko -> RE: Гадење за време на бременоста (29.5.2014 12:33:43)

Само што влегов во 6та недела од бременоста, повраќање немам ,но страшно ми се гади во утринските часови,имам апетит,но после поручекот не можам глава да кренам 2 саати, и потоа се поминува [sm=smiley36.gif] ,како ништо да не било. Ова ми е втора бременост,во првата повраќав секој ден по 2-3 пати дневно првите 3 месеци,тоа беше страшно[sm=smiley19.gif] .




Defne90 RR -> RE: Гадење за време на бременоста (29.5.2014 15:05:27)

Секоја бременост си е различна кичко,и јас со првото ем мачнини и гадење,ем си повраќав сигурно докај четвртиот месец.А плус и пиев витамини дека ми беше слаба крвта па и тоа придонесуваше.Со второто немав проблеми ни со мачнии ни со повраќање и можам да кажам дека добро си поминав од таа страна.Во секој случај има право Анелав додека да се воспостави врска помеѓу мајката и детето ќе има повраќање и мачнини но после ќе поминат.[sm=smiley1.gif]




sonja1987 -> RE: Гадење за време на бременоста (29.5.2014 15:50:49)

So prvata bremenost imav mnogu maka non stop povrakav duri eden den ne dehidrirav totalno I se onesvestiv.pa potoa si lezev na bolnica so infuzii 10 dena, no I posle toa si povrakav do posledniot den duri se porodiv, a sega sum 7+3 I bidejki imam mnogu nizok pritisok 80-60 me fakaat vrtoglavici I nemam voopsto apetit




princessa -> RE: Гадење за време на бременоста (29.5.2014 18:49:24)

Jas i vo dvete bremenosti imav mnoguuuu macnini i vo dvete bremenosti mi traeja do 15ta nedela i oslabev 5kg. Nisto ne mi pomagase, povrakav po cel den, mnoooooguuuu loso. Nekoi vikaa deka stom mi se gadi tolku i povrakam bebeto ke ima mnogu kosa sto ne bese slucaj i vo dvete bremenosti. Kerka mi da, se rodi so mnogu kosa ama sin mi so mnoguuu malku kosicka i eve na 10ipol meseci ima uste kratko kosice. Neznam do sto ke bese toa [sm=zmeden.gif], eve nekoi neznaat sto e gadenje i povrakanje vo bremenosta[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Гадење за време на бременоста (30.5.2014 12:36:53)

Во двете бремености имав мало гадење сосем на почетокот, во првиот месец, а ниту еднаш немам повратено -во однос на ова прашање лесно минував до сега. [sm=smiley1.gif] Се надевам така ќе остане до крај и вториов пат.




Defne90 RR -> RE: Гадење за време на бременоста (30.5.2014 12:53:13)

Штом до сега не си повраќала верувам дека и нема.Сепак повраќањето и мачнините се јавуваат во првите три месеци после тоа се намалуваат и исчезнуваат.Многу ретко има повраќање и мачнини и после во поодмината бременост ама тие мачнини си започнуваат уште на почетокот па продолжуваат.А исто можат да се јават и од некои витамини.




Melanija RR -> RE: Гадење за време на бременоста (30.5.2014 13:15:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Nekoi vikaa deka stom mi se gadi tolku i povrakam bebeto ke ima mnogu kosa sto ne bese slucaj i vo dvete bremenosti. Kerka mi da, se rodi so mnogu kosa ama sin mi so mnoguuu malku kosicka i eve na 10ipol meseci ima uste kratko kosice. Neznam do sto ke bese toa [sm=zmeden.gif], eve nekoi neznaat sto e gadenje i povrakanje vo bremenosta[sm=smiley1.gif]


[sm=smiley36.gif] јас незнаев ниту еднаш неповратив,околу 10 недела само ми беше лошо од некои мириси од храна па неможев се да јадам но толку беше.Исто и син ми се роди со онака мало косиче ,а според тие сфаќања требаше да биде келавко [sm=jezicek.gif]

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90
.Многу ретко има повраќање и мачнини и после во поодмината бременост ама тие мачнини си започнуваат уште на почетокот па продолжуваат

Една познаничка баш така во 9ти месец почна да и се лоши и повраќа.Значи е веројатно до организмот и крвната слика




Ki4iko -> RE: Гадење за време на бременоста (7.6.2014 12:23:18)

Во моментов сум седма недела, повраќање сум немала, но гадливост,подуен стомак, нелагодност,киселини,милсма дека ќе пукнам..[sm=jezicek.gif] . И ова е само блага верзија на тоа како поминав во првата бременост,повраќав првите 4 месеци секој ден по 3-4 пати,доста ослабев и постојано мирував.Сега како се чувствувам во споредба со првата бременост е премија [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Гадење за време на бременоста (6.12.2014 14:07:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Lele zenski kaj mene namesto da se namaluva, se zgolemuva gadenjeto. Mnogu malku spijam navecer zasto od 04 sabajle me budi gadejnevo i po nekoe vreme povrakam. Se probav i caj od nane, i b6 i bademi nisto. I preku den sum za nikade, omalaksana , bez energija i mi se gadi. Ako mi bidi cela bremenost vaka tesko mene.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Теа88 јас си ставам бисквити или крекери до креветот. Јас обично кога се будам сред ноќ имам гадење и каснувам пола бисквита и ми се смирува, пробај може ќе ти помогне. Јас имам проблем со миење заби, секоја паста ми смета, пробав и со течност ама исто, вам ви се гади ли од паста?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Tea88, и јас се мислам истото, ако ми е цела бременост оваква, тешко мене, затоа ги бројам деновите до второто тромесечје, мада ми кажаа дека мачнините можно е да траат и до 16 недела, во мал процент и во текот на целата бременост. Ајде да се надеваме дека не спаѓаме во оваа група.

Миличка 30, исто, заби едвај перам еднаш пред спиење. Секое миење имам нагони за повраќање. [sm=smiley13.gif]

Мене ми малку од малку помага чајот од ѓумбир. Јас го пијам од тој на виталија, во прав што е. Не најдов свеж ѓумбир. Нешто што е толку одвратно, ама па ми ги смирува мачнините. Голтка по голтка, испијам до две шоли во денот. Впрочем, не е ниту препорачливо повеќе да се пие, посебно не навечер, бидејќи ја оддржува будноста.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

probajte so mleko jas nemam mnogu gadenje no obicno se javuva navecer togas pijam samo mleko i za 10-20 sum dobro probajte mos ke vi pomogne

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Ke zemam caj od gumbir samo toa nemam probano. Probav i so mleko ladno nisto. Eve vecerva bas do sega povrativ nekolku pati, i sega lagnav malku da se podsmiri zeludnikov i se napiv voda so limon se nadevam nema toa da go povratam. Nekako mi e poubavo vaka prazen zeludnik , stom imam nesto vo nego odma mi se gadi i samo ako povratam mi potpominuva pa da zaspijam. Inaku nema ni da spijam, kako vcera samo 3-4 casa. Citav deka ako mnogu ti se losi i povrakas ke bide zensko, kolku e tocno neznam ke vidime.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

ako i toa ne pomogne probaj list od malina, nane ili anason caj se nadevam ke ti bide podobro naskoro

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Mene sega mi se problem kiselinite poveke od gadenjeto. Mene gore dole mi pomaga jabolko od ovie muco malce kiselki deka se a socni






Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]