Разгалено дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Еца -> Разгалено дете (19.3.2009 20:54:43)

Што мислите,кое дете според вас е разгалено дете?




Еца -> RE: Разгалено дете (19.3.2009 20:58:53)

Според мене разгалено дете не е детето кое е премногу милувано,туку детето кое нема граници за своето однесување и кое не знае за "неможе" и "немам".Можеби грешам но големата толерантност и попустливост се лоши за децата,а не милувањето и посојаното искажување на љубов.




Norica -> RE: Разгалено дете (20.3.2009 17:03:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Според мене разгалено дете не е детето кое е премногу милувано,туку детето кое нема граници за своето однесување и кое не знае за "неможе" и "немам".Можеби грешам но големата толерантност и попустливост се лоши за децата,а не милувањето и посојаното искажување на љубов.


Se soglasuvam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




biba -> RE: Разгалено дете (6.4.2009 7:44:21)

Na decata posotjano treba da im se iskazuva ljubovta, no treba i da im se postavat odredeni granici i pravila, mislam deka toa ednostavno im e potrebno.




mis. -> RE: Разгалено дете (6.4.2009 15:20:29)

Jas mislam deka za deteto da ne bide razgaleno treba da pocustvuva ljubov i da znae deka e sakano duri i togas koga e kaznet.Za da bide deteto vospitano a ne razgaleno trebe kazna za sekoja greska ili neprimerno odnesuvanje, a nagrada za sekoe dobro odnesuvanje,postapka.Dovolen e samo eden dobar,pofalez zbor da mu bide dobar motiv istata dobra postapka da ja poftori i sledniot pat.




niki -> RE: Разгалено дете (9.5.2009 23:23:07)

Svekrva  mi i maz mi imaat receno deka kerka  mi e razgalena, a jas sekogas vikam deka ne e. Neznam dal si se tesam sebe si ili ne sum ni svesna kakvo mi e deteto. 
Inaku taa si ima obicaj da ne ignorira site koga i zboruvame nesto no toa ne znaci deka senesto si dozvoluva da pravi.
Denes bas bevme vo restoran na rucek i taa celo vreme se setkase naokolu i gi cepkase drzacite za carsafite na masite i ne sedna voopsto iako ja vikavme i karavme. I maz mi na toa vednas ne bila voopsto poslusna se po nejzino si pravela. Jas pak toa go svativ kako normalno odnesuvanje na dete vo drustvo na vozrasni koga nema so sto drugo da se zabavuva i voopsto ne ocekuvav deka ke sedi na masa mirna i ke jade.
Koj e vo pravo?




Julie1 -> RE: Разгалено дете (9.5.2009 23:29:07)

Сепак зависи од детето дали сака да е постојано во движење или не, но тоа не значи дека не е послушно едноставно тоа е во неговата природа и затоа се вели уште од мали нозе девата се препознаваат дали ќе бидат во движење цел живот и ќе превземаат сами иницијативи или ќе бидат повлечени и секогаш ќе очекуваат некој нешто да заврши за нив. ЈАс сметам дека не се работи за размазеност но за поживо дете.




biljanaM -> RE: Разгалено дете (10.5.2009 1:28:06)

И јас мислам дека мојот Воислав е разгален дека тој порасна со Баба му затоа, не му црка за ништо, се е по негово и кога е со мене кога нешто не е по негово се лути и вика бабето одам, бабето сакам....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] или ако ептен е разлуте се треска од земја, е тоа е знак на разгаленост.




mami -> RE: Разгалено дете (11.5.2009 8:52:09)

е затоа им се лутам и моите и на мајка му на мм, ако некој е крив зошто детето е разгалено, тоа се бабите и дедовците...се нешто им дозволуваат, демек да не плачело да не се нервирало детето...јас им викам секогаш , оставете го само, нека си игра, нека се занимава, и немојте многу многу да му угодувате, нека знае дека има граници...јас го сакам и се мегутоа неможе тоа мене да ме врти околу малиот прст[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




profesorica -> RE: Разгалено дете (14.8.2009 8:34:26)

Mami se slozuvam so tebe nie kolku i da sakame da gi vospitame kako sto treba babite i dedovcite gi razgaluvaat, sekogash e taka.Ako poplace malce ne e nisto bashka nekogash Damjan od inaet place.




profesorica -> RE: Разгалено дете (14.8.2009 8:35:03)

mami a ti sto rabotis gledam prisutna si denovive celo vreme koga razgovaravme.




mami -> RE: Разгалено дете (14.8.2009 8:51:25)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]работам во приватна фирма за рециклирање, како секретарка, па имам малку послободно време да ве дружам. А инаку ако можеш да забележиш ме има од 8-16ч. подоцна ако ми дозволи Лука




profesorica -> RE: Разгалено дете (14.8.2009 9:00:21)

Jas rabotamisto vo edna firma kako sekretarka i jas nemam nekoja rabota i sto rabotno vreme gledam imame taka sto tuka sme da se druzime.




mami -> RE: Разгалено дете (14.8.2009 9:15:42)

хахах ете ти, само да не прочитаат газдите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]ајде да се префрлиме ако не во кафе барот да не ја полниме тука темата со други муабети




big_mama817 -> RE: Разгалено дете (15.10.2009 10:39:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Според мене разгалено дете не е детето кое е премногу милувано,туку детето кое нема граници за своето однесување и кое не знае за "неможе" и "немам".Можеби грешам но големата толерантност и попустливост се лоши за децата,а не милувањето и посојаното искажување на љубов.

се сложувам во целост




mother 29 -> RE: Разгалено дете (15.4.2010 10:40:16)

што мислете дали ние ги правиме децата такви разгалени и непослушни ИЛИ се` тоа потекнува од нивниот карактер склон кон беснеење???

како  во случај и кога со строго казнување и предупредување(кога нема мешање од страна),детето повторно ни слуша ,ни разбира?што и кога детето не се разгалува,а пак се однесува како такво????[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




April -> RE: Разгалено дете (15.4.2010 10:52:34)

тешко прашање mother29 

не знам, мислам дека родителите имаат големо влијание, но и темпераментот на детето...како и да е, треба само трпение и јаки нерви...а и надеж дека тоа е само фаза која ќе помине...барем додека се мали...

а веќе кога ќе потпораснат, ученици на пример...е тука мислам дека е веќе во прашање домашното воспитување...од еден час со детето можеш да видиш за какви родители станува збор...




profesorica -> RE: Разгалено дете (15.4.2010 10:55:14)

гледајќи по Дамјан, кој не беше разгален а сега е и се однесува лигаво и цело време не тестира сите, кој повеќе ќе му попушти- мислам дека децата стануваат такви кога некој од фамилијата намерно или ненамерно ќе ги разгали..




Калина28 -> RE: Разгалено дете (10.5.2010 13:17:34)

би сакала да споделам едно искуство... уште го чекам моето прво дете и незнам сеуште каков родител ќе бидам иако се трудам од мое искуство да сум подобра од моите родители и пријатели сепак нели оставам да видиме како ќе оди... За празнициве бевме кај пријатели во двор, собрани за скара и слично... домаќините имаат близначки две девојчиња, но неодат во градинка, меѓутоа како реков горе бидејки незнам каква ќе бидам се воздржувам од коментари и воспитни на туѓи деца, сепак ми е непријатно а и неќам мене да ми прават така...сепак едната од близначките цел ден држеше во раче мобилен од комшиката и една те иста песна на уво ми ја свиреше...и реков срце ај после пак сеа одмор малце и престана за 10 секунди и продолжи... јас после некое време и го земав мобилниот од раце и и реков ајде на тато да му дадеме малце да посвири телефонот а после да го вратиме на тетка ... леле детево коа ме погледна...коа стана од стол...почна да се качува на скали и да се треска од земја мислиш удрено е детево... ме фати срам!! а таткото одма и го даде телефонот...сите искоментиравме дека се размазени ама мене ми падна глупо највеќе, ем се замешав ем детево се изнервира а плачеше без солзи.. безвезе...ама после 20 минути пак ми седеше во скут ми ја миеше раката си игравме и смеевме..ама тоа е момент..тие дечиња веќе знаат дека неможе никој да им каже било што..
Што мислите вие? Јас еве до ден денес се преиспитувам..дали можев поинаку и сепак да направам нешто да научат а да не се треснат од земја??




melody -> RE: Разгалено дете (10.5.2010 13:46:15)

Kalina28 poubavo na devojcenceto ne si mozela da mu kazes i zatoa ne se optovaruvaj so toa.Znam kolku e tesko da napravis nekoe detence da place megutoa ti ne si bila voopsto kriva tuka.Roditelite se tie koi trebale navremeno da reagiraat na tvojata reakcija.Znaci tie trebale koga videle deka edno od devojcinjata taka se odnesuva da mu skrenat vnimanie i da mu kazat so ubavo deka ne se stava mobilniot na uvo na nikogo i da se pusta edna te ista muzika.Megutoa toa e toa sekakvi roditeli ima i daj boze vikam  jas mojata kerka nikogas da ne se odnesuva taka daj boze nikogas da ne bidam takov roditel i zatoa i si se prekoruvam samata sebesi koga i da iskomentiram takvo nesto zatoa sto site nie sme slabi na nasite deca i bog znae kakva situacija utre i ke me zadesi.Sepak se trudam vremeto maksimalno da i go posvetam i da i ukazam na pogresnite raboti sto gi pravi i sto ke gi pravi i vo idnina.




amelbebe -> RE: Разгалено дете (10.5.2010 21:22:54)

nikogas ne veli ne,jas porano koga ke videv deca na ulica,nervozni,si gi udiraat roditelitei sto uste ne stalno nesto komentirav,ama sega mi e sram da otidam so nego negde na gosti i site mi vikaat epten ste go razmazile




Felly RR -> RE: Разгалено дете (17.1.2012 11:52:07)

Некогаш си мислам дека Матеа е разгалена, ама кога ќе се најдеме во поголема група со неколку дечиња, и кога ќе видам како другите се однесуваат (како што некои од вас пишале да се „трескаат“ од земја кога нема нешто да им се дозволи, или да им биде по ќеф) - тогаш сфаќам дека всушност и не е така. Некогаш и попуштам и јас, ама имам одредени граници, и кога ќе ја помине границата кажувам СТОП, може и да заплаче, ама никогаш не прави „драми“.




Pepelaska * -> RE: Разгалено дете (17.1.2012 12:47:00)

јас нон стоп се плашам дека Мартин ќе биде разгалено дете бидејќи се му е дозволено и никој не го кара освен мене.Ама вчера кога бевме сами дома беше неверојатно мирен значи не може и толку немаш дрецкање и пиштење, си игравме дури и не ми е веруваше дека може да е толку мирен пошто одамна веќе никогаш не сме сами дома.Ког дојдоа мм баба му и дедо му од рабоа детето се преобрази , почна да трча, да се улавее и да беснее[sm=zmeden.gif]




Mila mamicka -> RE: Разгалено дете (24.11.2014 11:36:07)

Воопшто не се согласувам дека бабите и дедовците се тие што ги разгалуваат децата. Сметам дека родителите се тие кои треба да ги постават границите, а бабите и дедовците да ги почитуваат. Можеби мислам така затоа што бабите и дедовците ми се погодија разбрани луѓе, а богами и синчето. Син ми е прво внуче од двете страни, прва радост за двете фамилии. Уште пред да се роди, со мм често разговаравме дека не смееме да дозволиме тие да го разгалат син ни. Така и бидна. Кога син ми имаше 10 месеци, тргнав на работа и го оставив да го чуваат свекор ми и свекрва ми. Претходно се договоривме сите како ќе го воспитуваме и кои граници ќе му ги поставиме. И сите го почитуваме тоа. Син ми не е разгалено дете, не му е се дозволено, туку точно си знае до каде може да оди. Кога јас или мм го караме, бабите и дедовците молчат. Досега не ми се случило да се треска од земја за нешто, или да удира по нас, или да ми плаче во маркет да му се купи нешто и сл. Е сега, да не излезе дека детево ми е совршено, има и тој некои жолти минути, ама за среќа, ретко, и тогаш со свртување на неговото внимание на друго нешто, пак успевам да си го истерам своето. 




AneLav RR -> RE: Разгалено дете (24.11.2014 11:48:02)

Прво трескањето од земја не е одлика само на разгалените деца туку тоа е една фаза од развојот која миннува. Инаку бабите и дедовците ги разгалуваат децата да, затоа што нивниот пристап кон нив е поинаков. Има работи кои треба да се почитуваат и кај баби и дедовци ама па и не можеме од децата да направиме роботи сепак тие се деца. И ако не постојат тие издувни вентили баба и дедо децата како што сите ги држиме под некој ред и контрола дома, ќе ни станат тотално исфрустрирани. Моите мајка и татко ги разгалуваат децата како и секои баба и дедо , но поретко ги гледаат и не можам да им се лутам за тоа. После за една недела ги враќам во ред. Но не можам од нив да барам да бидат строоги да ги караат итн. За се има граници, сега и не дозволувам па на глава да им се качат. Ми се има случувано и да ми се трескаат од земја по улици и да се лигават и да плачат ама тоа во никој случај не значи дека се разгалени. Посебно од мене и мм не се разгалени,туку тоа е минлива фаза.




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>